Wywiady, wywiady

Czarek wrzucił na swój kanał (CRYPTO POLAND) kolejną część naszej rozmowy – jeśli ktoś ma wolnych 20 minut, to zapraszamy:

Drugi wywiad, który zdecydowanie warto obejrzeć, to rozmowa z Traderem21 na temat rynku nieruchomości – w 20 minutach zawarte jest właściwie wszystko to, o czym pisaliśmy na tym blogu przez 6 lat. Miło posłuchać, że ktoś (przez nas) bardzo ceniony, ma dokładnie takie samo spojrzenie jak my ;)

PS. Nie jest to oczywiście nasz powrót do pisania ;)

Podziel się z innymi
  • 6
  •  
  •  
  •  

Dodaj komentarz

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
zeroxx
Użytkownik

Jednak są miejsca na świecie gdzie mieszkania są “za darmo”. W naszym kraju również to kwestia czasu.
https://businessinsider.com.pl/lifestyle/zycie-w-japonii-mieszkanie-za-darmo/srqn4b8

Slawek
Użytkownik

Autorze zostań jeszcze przynajmniej kilka miesięcy. Wygląda na to, że Twoje prognozy o spadkach cen od 2019 roku się sprawdzą. Jak dla mnie to wystarczy, że napiszesz komentarze do kwartalnych raportów dotyczących naszego rynku mieszkaniowego.

P.S. Wygląda na to, że wielka płyta postoi jeszcze ze 100 lat: https://tvn24bis.pl/z-kraju,74/wielka-plyta-ministerstwo-infrastruktury-zakonczylo-badania-domow,892401.html

Slawek
Użytkownik

Mamy wyniki deweloperki notowanej na giełdzie. Kolejne spadki 4q2017/4q2018 -28,6%, a 2017r/2018r -14,2%. Link: https://stooq.pl/n/?f=1269991

John
Użytkownik

Generalnie giełda spada …

Piotr
Użytkownik

mega ciekawie to wygląda. Widać że inwestorzy kupujący na wynajem się wycofują z rynku.
jednak to nie znaczy że ceny spadną. To zależy obecnie od kosztów w dużej mierze.

Slawek
Użytkownik

Sprzedaż siadła głównie dzięki zakończeniu programu “Mieszkanie dla młodych”. Ale nie tylko, bo ten odpowiadał za kilka, może maks 10% sprzedaży. Nie wiem jak Wy, ale ja kupuję popcorn i czekam na kolejne raporty z naszej mieszkaniówki. I mam na dzieję, że autor bloga wróci do pisania.

John
Użytkownik

Można też popatrzeć na indeks Urban one bazujący na rzeczywistych transakcjach i obecnie przebiliśmy poziomy z 2008 roku więc może faktycznie może wypadało by zacząć oczekiwać spadków cen. Pewności nie ma. Przebijemy dołek z 2015 ? Nie sądzę…

Piotr
Użytkownik

tymczasem, borem, lasem i wielkim kutasem stawki na wtórnym w stolicy przebiły 10 000.
Mieszkania sprzed 5-10 lat sprzedawane wtedy po 8,5k teraz 12k. To tak z moich obserwacji.
No i jak?

Tomasz_Wielblad
Użytkownik

witaj Piotrze!
jak ocena giełdy? nadal przewidujesz załamanie? chyba dziś możesz już przyznać że moja dość śmiała prognoza o tym że osiągnęliśmy okolice dna była celna? rozumiem że pozostało jeszcze ponad dwa miesiące do zakończenia pierwszego kwartału… ostatnio jednak zbyt wiele rzeczy mnie zaskakuje i to negatywnie… i nie w samej gospodarce a polityce… może to wygenerować potężny impuls niechęci dosłownie do wszystkiego… co wówczas??? na razie nie zmieniam swoich prognoz ale nie jestem “tutejszy” i nie będę się upierał ;)

Piotr
Użytkownik
Uważam że ten ruch potrwa dłużej niż do końca IQ19. Może do jesieni… Zakładam że robimy korektę całego ruchu od 2009. Na Daxie to powinno pociągnąć spadki do 9000. Obecnie rynek faktycznie jest wyprzedany i są ewidentne sygnały uklepywania dna (na Daxie) i spodziewam się że teraz czas na wahania w wąskim przedziale (10500-11500) przez kilka miesięcy a potem znów spadki właśnie do 9000. U nas też widać że dno zostało na mniejszych spółkach wytworzone ale to jeszcze nie początek hossy. Zresztą brakuje paliwa. Są umorzenia z TFI wszystkich kategorii a PPK ruszą na jesieni. Na Wig20 z kolei widzę… Czytaj więcej »
Tomasz_Wielblad
Użytkownik
mnie tam za bardzo nie interesuje niemiecka giełda… mam również za mało kapitału aby inwestować go po całym świecie a żyłka spekulanta dawno już zanikła hehe… jedyne co to uważam że Niemcy mają swój złoty wiek za sobą… co nie znaczy że jakoś spektakularnie zapadną się pod ziemię ;) są dwa najważniejsze powody… pierwsze to wyż znika z rynku pracy(ten który był odpowiedzialny za ponadprzeciętne oszczędności i wyniki gospodarcze) a także upadek niemieckiej tożsamości… wbrew pozorom to bardzo poważne zagrożenie gdy starą tożsamość zastępuje się nową… nie chcę tu napisać że ta stara jest lepsza czy gorsza ale sama zamiana… Czytaj więcej »
Slawek
Użytkownik

Dodaj, że to ceny ofertowe. Jeśli ktoś ma dane o cenach transakcyjnych to chętnie poczytam. Już tutaj pisałem, że stolyca to inny świat i rządzi się swoimi prawami. U mnie, na głębokiej prowincji, nadal zastój w mieszkaniówce. Jeden z budowlańców rozpoczął inwestycję i na początek rzucił ceny z kosmosu. Po ogłoszeniach na pewnym portalu widać, że niektórzy prywatni już to podchwycili i pojawiły się ceny podobne do tych od budowlańca. I co? Ano nic. Po prostu te ogłoszenia sobie powiszą rok, dwa, trzy lata…

Tomasz_Wielblad
Użytkownik
Sławek musiałbyś mieć ceny transakcyjne uwzględniające lokalizacje i standard mieszkania… wówczas można się pokusić o głębokie analizy rynku… my tu raczej szukaliśmy trendów a po najnowszych danych nie widzę żadnych przełomowych danych… co z tego że deweloperzy w jednym kwartale zanotowali spadek sprzedaży? dla mnie nic… trend wzrostowy cen mieszkań jest bardzo stabilny… nie było do tej pory cenowego szaleństwa poprzedniej bańki… z tej przyczyny nie oczekuje załamania rynku.. od zawsze wydawało się wam tu wszystkim łącznie z autorami że robicie prawidłowe analizy a tymczasem żadna wasza prognoza nie była trafna… potraficie dziś się do tego przyznać? pisałem tu wam… Czytaj więcej »
Piotr
Użytkownik
Jakiś czas temu czytałem ciekawą wypowiedź jednego dewelopera mówiącego o tym że zmieniają sie zachowania konsumentów i że teraz weszliśmy w model jedna osoba – jedno mieszkanie. Albo prawie. Jest też ogromna liczba rozwodów. Co drugie małżeństwo się rozpada. To generuje zwiększoną potrzebę mieszkań pro capita. Do tego ciągły rozwój miast. Widać ile tej powierzchni biurowej powstaje. na 12m2 powierzchni biurowej przypada 1 pracownik. Więc nowa powierzchnia to po prostu popyt na nowych ludzi. Do tego jesteśmy w punkcie gdzie wyż 80′ wszedł w maksimum zarobkowe i powiększa rodziny. W tym samym czasie napłynęli Ukraińcy. No i mamy niskie stopy… Czytaj więcej »
Piotr
Użytkownik

kolejna ważna rzecz, która już za kilka lat może sporo namieszać to REITy
https://www.pb.pl/reit-y-i-ppk-od-przyszlego-roku-938400
myślałem że one będą inwestowały zarówno w mieszkaniówkę jak i komercyjne, a z art wynika że JEDYNIE MIESZKANIÓWKA. Ciekawe czy będą jedynie budowały własne nieruchomości czy również kupowały całe projekty od deweloperów?

Jaja Robie
Użytkownik
Mamy zdecydowaną rozbieżności w postrzeganiu pewnych spraw. według specjalistów np z Home Broker koniec bumu na mieszkaniówce już nastąpił. Ale żeby nie być posądzanym o stronniczość oddajmy im głos : nieruchomości mieszkalne są najdroższe w historii istnienia indeksu, który powstaje od początku 2008 r. Pod koniec roku pojawił się jednak pierwszy sygnał mogący świadczyć o nadchodzącej zmianie trendu. Grudniowy odczyt Indeksu Cen Transakcyjnych, którego Home Broker wylicza na bazie realnych transakcji dokonanych przez klientów, był niższy od listopadowego o ponad 1,5 proc. – to pierwsza od stycznia 2018 r. sytuacja, w której IDK miesiąc do miesiąca spadł. Spodziewam się w… Czytaj więcej »
Tomasz_Wielblad
Użytkownik
Jaja Robie od kiedy my tu w tym miejscu przejmujemy się opiniami jakichkolwiek analityków? i od kiedy analitycy HB awansowali do miana specjalistów? nie wtedy gdy zaczęli pisać na tutejszą modłę? bo chyba nie wtedy gdy pisali że mieszkania będą drożeć ;) mniejsza o to… najbardziej naiwne jest odczytywanie załamania się trendu po pierwszym spadku ich indeksu miesiąc do miesiąca! w grudniu…. jak dobrze pamiętam rok 2017 zakończył się spadkiem kwartał do kwartału i wcale nie było dalszych spadków… kolejnym błędem moim zdaniem jest opieranie się w analizach o dane tylko największych deweloperów którzy podają czy raczej są zmuszeni do… Czytaj więcej »
Piotr
Użytkownik
Tomasz, z wykresu cen transakcyjnych na rynku wtórnym wynika że od 2012r ceny w Warszawie rosły średnio o 1,7% rocznie. Przyjąłem że dno zostalo uklepane na 7200/m2 a teraz chodzą po 8000. Teraz jeśli widzimy że sprzedaż znacznie spada deweloperom, to należy założyć że już obecnie popyt pokazuje oznaki wyczerpania. 40% rynku deweloperskiego to stolica. Nie ma sensu mówić o małych deweloperach na tym rynku. Wiem jakie szyldy wiszą na budowach. Tutaj masz wyniki dewelopera z Trójmiasta: https://stooq.pl/n/?f=1271035&search=dekpol Hossa na mieszkaniach w Polsce zaczęła się w tym cyklu koniunkturalnym późno. Jeśli będziemy mieli znaczne schłodzenie gospodarki i nastrojów to nie… Czytaj więcej »
Tomasz_Wielblad
Użytkownik
błędnie zakładasz że spadek sprzedaży sygnalizuje problemy… wcale tak być nie musi tym bardziej że spadek następuje z rekordowych wolumenów… załamanie rynku nieruchomości następuje zazwyczaj przy rekordowo niskich wolumenach… więc nawet duży spadek wolumenów od szczytu wcale nie musi oznaczać spadku cen… bardzo szybko znamy jedynie wyniki giełdowych deweloperów… posługujesz się tymi danymi a wiesz choć jaki to procent rynku? należy także uwzględnić barierę podażową… były takie sygnały od deweloperów… z całym szacunkiem dla naszej stolicy ale nie jest to dziś 40 procent krajowego rynku deweloperskiego … dziś buduje się mieszkania nawet w malutkich miejscowościach i robią to lokalni biznesmeni…… Czytaj więcej »
Piotr
Użytkownik
tutaj o koniunkturze w przemyśle: https://biznes.interia.pl/makroekonomia/news/pekao-sa-spowolnienie-koniunktury-staje-sie-faktem,2599907,2156 i ciekawostka do naszych rozważań: “…w 2018 r. nastąpił szczyt aktywności inwestycyjnej sektora publicznego (w tym samorządów), a w najbliższych kwartałach dynamika inwestycji publicznych będzie się stopniowo obniżać. Odnotować warto również silny wzrost dynamiki produkcji w dziale “wznoszenie budynków” (do 27,5% r/r wobec 11,0% w listopadzie), co wskazuje na utrzymujący się silny wzrost aktywności w budownictwie mieszkaniowym.” -Wyhamowanie inwestycji samorządowych da również wzrost podaży pracy na budowach więc nie będzie takiej wielkiej presji płacowej. -Dane z Niemiec fatalne. -od lipca ludzie zaczną dostawać mniej pieniędzy bo będzie PPK. -wielkie ukryte ryzyko związane z branżą… Czytaj więcej »
Jaja Robie
Użytkownik
zeroxx
Użytkownik

Tutaj już odtrąbili koniec boomu i zapowiadają chude lata.
https://m.rynekpierwotny.pl/wiadomosci-mieszkaniowe/rynek-nieruchomosci-zwalnia/10495
Sprawdza się podstawowa zasada. Nieruchomości kupujemy podczas recesji a sprzedajemy w szczycie cyklu koniunkturalnego.

Piotr
Użytkownik

Ja to kupuję. Właśnie dzisiaj krążyłem myślami wokół zagadnienia cykliczności tego rynku ale nie sięgałem pamięcią do czasów sprzed 2006 i trudno mi było znaleźć datę początku poprzedniego cyklu. Jasne że to był 2004. To się pięknie skleja w całość.
I mamy porównanie: wtedy wystrzał w kosmos, teraz całkiem umiarkowane w sumie wzrosty. Szczególnie na wtórnym.

Tomasz_Wielblad
Użytkownik
Piotr a ja pamiętam owy rynek od końca lat 80tych… ta cykliczność naszego rynku to taka bujda… a przynajmniej taka cykliczność jaką tam opisuje ten bohater etapu… cykle od 2004 są coraz dłuższe… ta fala wzrostu od 2004 do 2008 była najdłuższa w pokomuszej historii pomijając z oczywistych powodów okres wysokiej inflacji… poprzednie wzrosty były zazwyczaj czasowo krótkie i chyba najbardziej były związane ze zmianami “podatkowymi” czyli pomocą państwa przy zakupie mieszkania… my na prawdę nie mamy za dużej historii naszego rodzimego rynku… tak na dobrą sprawę nasz pieniądz nabiera stabilności dopiero po 95 roku… i dopiero po tym roku… Czytaj więcej »
Piotr
Użytkownik
Pan Jędrzejczak tam sugeruje że choćby z powodu bardzo umiarkowanych wzrostów, nie należy się spodziewać dużych spadków. Czyli znów taka pełzająca stabilizacja. Można łatwo sobie wyobrazić scenariusz pełzającej stabilizacji z jednoczesną erozją konkurencyjności naszej gospodarki i idącą za tym inflacją oraz słabszym wzrostem gospodarczym. Skąd inflacja? ano choćby z osłabienia złotówki do poziomów powyżej 4,5 za EUR na stałe. Rynek pracy się nasyca a nie powstaje znów tak dużo miejsc pracy o wyższej wartości dodanej. Bo ten boom na rynku pracy w miastach to są w dużej mierze inwestycje zachodnich koncernów w centra usług czy to IT czy finansowych. To… Czytaj więcej »
Tomasz_Wielblad
Użytkownik

muszę się pożegnać bo jakiś cieć zablokował mi kolejny raz fb…. nara….

Jaja Robie
Użytkownik

jak banka pęka to musimy się pożegnać?

Tomasz_Wielblad
Użytkownik

nie ale nie zaloguje się pod tym nickiem z wiadomych względów… jeszcze z jakiś powodów jestem zalogowany ale jak przeglądarka mnie wyloguje to już się nie zaloguje…
bańka???? jaka bańka???? hehe

Jaja Robie
Użytkownik
Komentarz nie mój ale pozwoliłem sobie go przywłaszczyć. Znaleziony w otchłaniach internetu: 2019 rok, to może być rok dużych spadków, ale nie sądzę, aby to był ostateczny dołek. Optuje , że nie ujrzymy żadnych istotnych wzrostów cen mieszkań przed 2030 rokiem. mówię o średnich cenach. Argumenty przedstawionej poniżej, o których notabene nie mówi rząd, tylko jak mantrę powtarza o konieczności wprowadzania coraz to kolejnych programów zachęcających do inwestowania (czytaj: zadłużania się praktycznie na całe życie) w mieszkania i nieruchomości. Wszelki agencje rządowe wręcz zarzekają się że idą wzrosty na rynku nieruchomości i inwestycja w nieruchomości jest najlepsza formą lokowania kapitału… Czytaj więcej »
Piotr
Użytkownik
pojawił się na bankierze raport z rynku najmu za styczeń: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Ceny-ofertowe-wynajmu-mieszkan-styczen-2019-Raport-Bankier-pl-7637378.html?comments=1#boxArticleComment przeczytałem tam taki komentarz: “…Wyszukalem w necie taką samą mapkę ze stycznia 2018 czyli rok temu. Ceny najmu we Wrocławiu..spadły. We Wroclawiu bardzo dużo się buduje, szczególnie na obrzezach. Wyż demograficzny z lat 83-90 który teraz napędza popyt wlasnie się kończy. Jedynie ukraińcy ale oni też wyjada jak się skonczą budowy..Nie jestem taki pewien tych biznesów z najmów.. Obecny rocznik który powoli bedzie wchodzi w rynek 2000-2001 jest najmniej licznym w historii. Połowa tego co z 2 polowy lat 80tych. Liczby nie kłamią.” zaciekawiło mnie to i znalazłem raport… Czytaj więcej »
Tomasz_Wielblad
Użytkownik
za bardzo tu wszyscy przejmujecie się średnimi cenami… trzeba mieć do nich więcej dystansu… średnie ceny ceny nie dają odpowiedzi co np dzieje się na wrocławskim rynku nieruchomości… nie wiemy jak kształtują się ceny najmu… bo co obniżyło cenę? więcej nowych budynków w dalszych lokalizacjach? a może ceny spadły? albo brakuje mieszkań luksusowych za grube pieniądze? bądź może nie ma chętnych na wielką płytę? stare śródmiejskie zdekapitalizowane kamienice??? no co? wątpię abyśmy mogli to rozgryźć za pomocom średniej z bankiera… to kolejny tylko dowód na to że inwestując “nawet” w nieruchomości należy posiadać odpowiednią wiedzę by zarobić a nie stracić…… Czytaj więcej »
Piotr
Użytkownik

https://www.numbeo.com/cost-of-living/compare_cities.jsp?country1=Estonia&country2=Poland&city1=Tallinn&city2=Warsaw&tracking=getDispatchComparison

-W Tallinie zarobki wyższe o 12% niż w WAW, oprocentowanie niższe, a mieszkania tańsze o ok. 10%.
-W Rydze zarobki niższe o 30%, oprocentowanie niższe, mieszkania tańsze o 40%
– w Wilnie mieszkania wycenione “in line” z warszawskimi.
-Bratysława wyceniona podobnie, oprocentowanie kredytów połowę niższe, pensje podobne.
-Budapeszt wygląda na przewartościowany ale bez przesady
-Praga w kosmosie ale to jest Praga.

Nie wygląda na to żeby Warszawa była niedowartosciowana. Pozostałe nasze miasta na pewno podobnie.

Tomasz_Wielblad
Użytkownik

kraje nadbałtyckie rekordowo mocno się wyludniły… nie wiem czy osiągniemy taki poziom do 2050 bez oczywiście migracji… porównanie cen z ich stolic jest wg mnie nieporozumieniem bo to wszak miasta raczej wielkości Wrocławia niż naszej stolicy… z całym szacunkiem do tych niewielkich krajów ale ich potencjał jest obecnie wyjątkowo marny… stolice o niewielkim potencjale populacyjnym… jedne z rekordowych wyludnień i rosyjskie zagrożenie… patrząc realnie co usprawiedliwia porównywalne ceny nieruchomości z polskimi?

“-Praga w kosmosie ale to jest Praga.”
a wg mnie to największy przegrany po 89 roku…

Piotr
Użytkownik

czemu Praga przegrała?

Tomasz_Wielblad
Użytkownik
Czesi i Praga to był można śmiało powiedzieć szczyt rozwoju gospodarczego krajów postkomunistycznych (chodzi o początek) i tak bardzo cieszyli się że uwalniają się od biednej Słowacji… dziś Czechy przestają się zupełnie liczyć w regionie… ba wygląda nawet na to że kolejny raz zaczną się dobrowolnie germanizować… no cóż stracili kontrole nad swoją gospodarką… tam obcy kapitał wykupił jeszcze więcej niż u nas… nie mają argumentów by wpływać na region… stają się w regionie tubą niemieckich interesów… a przecież był czas gdy to Czesi z Węgrami jako pierwsi chcieli wejść do UE bez Polski… wówczas w sprzyjających warunkach centrum regionu… Czytaj więcej »
Piotr
Użytkownik
Zdaje ci się z tym germanizowaniem. Czesi po IIWŚ wypędzili w sposób bardzo brutalny wszystkich Niemców (Niemcy Sudeccy). Zginęło wiele tysięcy ludzi. Sami Niemcy ze środowisk wypędzonych mówią o 30 tys. W Czechach jest to temat tabu. Do tego stopnia że jak kandydat na prezydenta Szwarcenberg (z dynastii Austriackiej) wypoewiedział się na ten temat krytycznie w kampanii, to poparcie zjechało mu tak że już nie miał szans na elekcję. Czesi są dumni ze swojej odzyskanej niepodległości niemniej niż Polacy. Z tym że Czesi walczyli na niwie kulturowo-ekonomicznej. Mieli łatwiej bo okupant był jeden i był liberalny. Austro-Węgry były tyglem kulturowym… Czytaj więcej »
Tomasz_Wielblad
Użytkownik
germanizowanie się Czechów było również nawiązaniem do ich historii… już to kiedyś zrobili… mylisz się również myśląc że Czesi nie mają wielkich ambicji… zaraz po odzyskaniu niepodległości ich ambicje sięgały Szczecina… oni mają równie przerośnięte ego jak Polacy… mają zazwyczaj jednak mniejsze możliwości… nie chcą z nami współpracować bo traktują nas jako bezpośredniego konkurenta… to ich wypycha w kierunku Niemiec a Niemcy ich wasalizują…. to stąd ta stagnacja… i dlatego Niemcy ich o wiele bardziej tolerują czy nawet adorują ;) chyba teraz jedynym realnym działaniem pro rozwojowym Czech to oddłużenie… nie liczyłbym jednak na zbyt wiele bo ich zadłużenie jest… Czytaj więcej »
Piotr
Użytkownik
nie było nigdy dobrowolnej germanizacji Czech. W czasie wojny 30-letniej w Czechach z powodu epidemii chorób zakaźnych zmarło 75% populacji. W kluczowym starciu pod Pragą (Biała Góra) Czesi przegrali z Habsburgami i tak się skończyła ich historia. Habsburgowie pozbawili majątków szlachtę czeską, wygnali ich a na ich miejsce wprowadzili ludność niemieckojęzyczną. W ten sposób dokonali podmianki elit i na 250 lat spacyfikowali narodowość czeską. Dokonali tego samego co wcześniej Niemcy na słowianach połabskich. Czesi się jednak podnieśli i uwierz że ani myślą się germanizować. Dokonali również słusznej jak się okazało decyzji sprzedaży Skody Volkswagenowi. Obecnie Skoda jest brylantem w koronie… Czytaj więcej »
Tomasz_Wielblad
Użytkownik
fakt faktem język czeski ginie i zostaje reaktywowany choć już nie jest dawnym językiem… to w dużej mierze język syntetyczny a wiele słów zapożyczyli od sąsiednich słowiańskich narodów… tragedia… przegrana… była duża jednak gdy odradza się język nagle okazuje się że Czesi przeżyli a język ojczysty pozostał jedynie w jego chłopskiej części i to szczątkowo… to czy Czesi chcą się germanizować czy nie nie ma tu znaczenia… liczą się przecież czyny…. już wcześniej stracili swoją tożsamość… od odzyskania niepodległości Czesi nigdy chyba realnie nie postawili się Niemcom… dziś są ich wasalami o wiele wiele bardziej niż my! gdy potrwa to… Czytaj więcej »
Piotr
Użytkownik
https://stooq.pl/n/?f=1272681 “przeciętna pensja brutto w zakładzie wynosi 444 tys. ft (1392 euro) i przekracza o połowę średnie wynagrodzenie w kraju – to w fabrykach koncernu w innych państwach Europy Środkowej pensje są znacznie wyższe, np. na Słowacji o 28 proc., w Czechach o 25 proc., a w Polsce o 39 proc.” – czyli średnia we Wrześni to 8320 zł. To i tak mniej niż w Skodzie w Mlada Boleslav. Tam pepiki mają już prawie 10 000 zł średnią. Jak by to wyglądało jak by nie sprzedali Skody? A to pojedź na warszawski Żerań. Tak się składa że miałem sąsiada który… Czytaj więcej »
Tomasz_Wielblad
Użytkownik
Piotr o zupełnie innym problemie piszemy… aby jakikolwiek kraj z naszego regionu dorównał gospodarkom zachodu to musi mieć krajowy kapitał który będzie posiadał udziały w firmach… po to by reinwestować zyski… w takim układzie jak ty piszesz zawsze Niemcy wygrywają! to czy Skoda by się utrzymała czy nie i w jakich okolicznościach nie ma znaczenia bo zyski z niej wzbogacą Niemcy… i o tym chciałem napisać… inaczej by było gdybyśmy posiadali nadal granice… wówczas zyski byłoby trudniej wytransferować… teraz Niemcy nie muszą się tym martwić… Czesi w międzywojniu mieli od groma własnych firm i marek… wiele przetrwało wojnę nic prawie… Czytaj więcej »
Piotr
Użytkownik

czy masz jakieś propozycje jak można poprawić obowiązujący stan rzeczy? Bo o historii pewnie mamy podobne zdanie, znając Kieżuna, historie planu Balcerowicza-Sachsa-Rotschilda. Niestety Polskę sprzedał już Jaruzelski w 81 u Rotschilda. Potem to już trwały przygotowania z Wałęsą jako słupem a potem opadła kurtyna.
Wydaje się że decydenci odrzucili wariant ambitny nie wierząc w niego, chcąc się szybko przetransformować i uwłaszczyć a także dlatego że Polska miała nóż na gardle w postaci kredytów i zwyczajnie musiała dać dupy.

Tomasz_Wielblad
Użytkownik
znając historię tych przemian nie jestem taki pewien że była jakaś alternatywa… wszak mogliśmy skończyć jak Białoruś czy Ukraina… pomyśl czy gdyby nas nie okradziono wpuszczono by nas do UE? moim zdaniem nie… po tym okradzeniu mieliśmy wspólne interesy! nasz interes stał się ich interesem… można było co najwyżej mniej stracić… jakoś nikomu nie wyszła tu żadna inna alternatywa… na pewno była inna droga… ale czy państwo polskie miało szanse na lepszą drogę? trzeba sobie uzmysłowić potencjał naszego państwa i elit po upadku radzieckiego imperium… Rosja w sposób pokojowy przekazała swoje buforowe państwa pod zarząd zachodu i na dodatek wynegocjowała… Czytaj więcej »
Piotr
Użytkownik

aha Berlin: 2 razy wyższe zarobki niż w WAW, 2 razy wyższe ceny nieuchów, połowę niższe koszty kredytowania.
W porównaniu do Hamburga jeszcze słabiej wypadamy. W HG zarobisz 2,5x więcej, zapłacisz za nieruchomość 2x więcej przy niższych o połowę (stałych na 10lat!!!!) stopach.
Warszawa absolutnie nie jest niedowartościowana. Nie widzę możliwości na powstanie bańki na początku okresu spowolnienia gosp.

Paradoks
Użytkownik
@Piotr, brakuje mi w tych porównaniach miast takiego aspektu, jak poczucie bezpieczeństwa na ulicy. Stawiam dolary przeciwko orzechom, że w przypadku Berlina i Hamburga jest dla zwykłego zjadacza chleba znacznie niższe, niż w Warszawie. Nie wpływa to być może na Twoją końcową ocenę (też uważam, że Warszawa nie jest niedowartościowana), ale jednak powinno być chyba brane pod uwagę, bo to kluczowy komponent jakości życia; w tym sensie Warszawa i Polska ogólnie może nie być aż tak przewartościowana, jak nam się wydaje, bo w sumie przy wolnym przepływie kapitału to czy to aż tak wpływa na ceny w koloniach, że akurat… Czytaj więcej »
Jaja Robie
Użytkownik
https://www.rp.pl/Mieszkaniowe/301179899-Zlote-czasy-dla-inwestorow-mijaja.html Pomorze uchodzi za prawdziwe eldorado dla zarabiających na nieruchomościach. Najem mieszkań od kilku lat dawał solidnie zarobić. Tymczasem właściciele lokali zaczynają się skarżyć, że czynsze idą w dół. – Gdyby nie sylwester, to w grudniu byłoby kiepsko – mówi wynajmująca mieszkanie na doby na gdańskiej Starówce. – Na Zaspie stawki najmu za długoterminowy wynajem są niższe o kilkaset złotych niż w poprzednich latach. Konkurencja jest ogromna, mamy wysyp osiedli, hoteli, condo… To już nie jest takie złoto – podkreśla. Doszliśmy do momentu, w którym podaż lokali przewyższyła popyt. Dlatego stawki najmu stoją w miejscu, a wielu wynajmujących musi wręcz… Czytaj więcej »
Slawek
Użytkownik

A co słychać w Hiszpanii? Praktycznie bez zmian: https://www.youtube.com/watch?v=XPSXhU9NSns

Jaja Robie
Użytkownik
https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/prawo-i-podatki/wynajem-kilku-mieszkan-a-podatek-wyrok-nsa/h8sczld Pani Anna postanowiła kupić kilka kolejnych lokali. Wcześniej wystąpiła jednak do urzędu skarbowego z prośbą o interpretacje podatkową, czy nadal może płacić ryczałt. Urząd skarbowy uznał, że nie może być mowy o ryczałcie, bo ten przeznaczony jest do najmu prywatnego, a wynajem większej liczby mieszkań, które ma (i jeszcze zamierza kupić kolejne) pani Anna, należy uznać za “prowadzoną działalność gospodarczą” Tym samym kobieta musi płacić wyższy podatek przewidziany dla osób prowadzących działalność gospodarczą. To się wiąże z dodatkowymi kosztami, np. opłacaniem składek ZUS oraz dodatkowymi obowiązkami, takimi jak konieczność prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów GW” podaje, że decyzję… Czytaj więcej »
John
Użytkownik
Autor bloga już 10 lat temu przestrzegał że przebijemy ceny z największej górki z 2008 roku i żeby nie przejmować się spadkami. Dziękuję za rady. Jednak trochę się przejąłem i dopiero w 2015 kupiłem mieszkanie. W szczycie górki chodziło ono po ponad 200 tys . Ja kupiłem za 150 tys. W najniższym dołku dało się kupić je za 140tys. Obecnie ceny wrócili do pułapu 200 tys + . Również za wynajem w ciągu 3 lat zarobiłem na czysto koło 35tys. Obecnie co prawda trochę się boje kupować następne bo ceny wysokie. I myślę że wreszcie przyszedł czas żeby zacząć ostrzegać… Czytaj więcej »
Jaja Robie
Użytkownik
Piotr
Użytkownik

polecam założyć konto na twitter i tam śledzić różne ciekawe profile. Te same informacje wcześniej, w formie raw i od razu ciekawe dyskusje.

FranekKimono
Użytkownik

poleciłbyś kilka takich profili godnych śledzenia

Piotr
Użytkownik

w tym filmiku z linku na górze były zaprezentowane wrzutki z twittera z kont wiodących instytucji rynkowych. Polecam je wszystkie śledzić.

FranekKimono
Użytkownik

Niestety FED się ugiął. Podwyżek stóp nie będzie , QT ograniczone nie mowiac juz ze przebąkują o kolejnej rundzie QE. Czyli karawana jedzie dalej. Pompa trwa. Mimo wszystko zacheciłbym autora bloga do kwartalnego zestawienia najwazniejszych informacji. Pozdrawiam serdecznie.

Jaja Robie
Użytkownik

To QE jakoś tak dziwnie wygląda.

https://twitter.com/QnewsPL/status/1091233098120024064

Mówią jedno robią drugie.

Piotr
Użytkownik

może ten wieloryb którego chcą złowić to Chiny?
Niedługo kończy się zawieszenie broni z Chinami i zobaczymy co Trump wymyśli. Moim zdaniem będzie nakręcana spirala. To poważnie uderzy w Niemcy. Dalej sobie można dopisać.
a co do stóp w USA to jest wielka presja na utrzymanie rentowności biznesu łupkowego. Ostatnio obligacje tych firm bardzo dołują. Nie było ani jednej emisji nowych obligacji od listopada!!
Moim zdaniem to jest również czynnik brany pod uwagę w rozgrywce z Nord Streamem.

zeroxx
Użytkownik

Co się stanie z rynkiem nieruchomości gdyby Ukraińcy wyjechali?
https://m.rynekpierwotny.pl/wiadomosci-mieszkaniowe/co-sie-stalo-gdyby-zabraklo-imigrantow/10518/
Jak dla mnie dosyć realne zagrożenie już od 2020 roku kiedy Niemcy otworzą granice. Tym razem kiedy pogorszy się koniunktura z naszego kraju z dnia na dzień może wyjechać wielu uczestników rynku wynajmu, co w połączeniu z masą mieszkań oddawanych do użytkowania w obecnym boomie, wyznaczy kierunek cen na najbliższe lata.

zeroxx
Użytkownik

Polacy dali się nabrać na wynajem?ttps://forsal.pl/nieruchomosci/mieszkania/artykuly/1395718,rentownosc-najmu-i-zyski-z-depozytow-polacy-dali-sie-nabrac.html

Jaja Robie
Użytkownik

http://wgospodarce.pl/informacje/59697-o-8-proc-mniej-wnioskow-o-kredyt-mieszkaniowy

O kredyt mieszkaniowy w styczniu 2019 r. zawnioskowało 34,13 tys. osób. W porównaniu do 37,12 tys. rok wcześniej to spadek o 8 proc. Natomiast średnia kwota wnioskowanego kredytu mieszkaniowego w styczniu 2019 r. wyniosła 265,65 tys. zł, tj. 16,3 proc. więcej niż rok wcześniej – poinformowało we wtorek Biuro Informacji Kredytowej.

Rogowski zaznacza, że rosnące obecnie ceny mieszkań, mogą być już nieakceptowane przez część potencjalnych nabywców, co negatywnie wpłynie na liczbę składanych wniosków kredytowych na zakup nieruchomości.

Jaja Robie
Użytkownik
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Ceny-nieruchomosci-juz-za-wysokie-dla-inwestorow-7641304.html Wyhamowanie popytu jest już faktem. Klienci nie akceptują poziomów cenowych, które osiągnęły lokale w odleglejszych od centrum lokalizacjach. Ubywa szybko klientów gotówkowych, którzy traktowali inwestycje w lokale mieszkalne jako alternatywę dla lokat bankowych i obligacji skarbowych. Jednak w ostatnich 12 miesiącach, z uwagi na wzrost cen mieszkań i nieadekwatne wzrosty czynszów, inwestorzy gotówkowi przyjęli postawę wyczekującą. Liczą, że z końcem roku nastąpi korekta cenowa. Z kolei hamowanie popytu wśród klientów kredytujących zakupy będzie mocno odczuwalne przy wzroście stóp procentowych, który, jak wszystko wskazuje, nie nastąpi wcześniej niż na przełomie roku. Zmniejszenie się zdolności kredytowej przy nadal rosnących cenach mieszkań… Czytaj więcej »
Jaja Robie
Użytkownik

http://wgospodarce.pl/analizy/59918-ile-mieszkan-kupili-polacy-za-gotowke

W ostatnich miesiącach mniej mieszkań sprzedaje się za gotówkę. Dobitnie potwierdzają to dane NBP. Wynika z nich, że w trzecim kwartale deweloperzy z największych miast sprzedali 7 tysięcy mieszkań bez udziału kredytu – wynika z szacunków Open Finance opartych o najnowszy raport banku centralnego.

2,9 miliardów złotych wydali Polacy na zakup nowych mieszkań w 7 polskich miastach – wynika z najnowszych szacunków zaprezentowanych przez Narodowy Bank Polski w raporcie za 3 kwartał 2018 roku. To o 434 miliony złotych mniej niż kwartał wcześniej, ale też o 1,2 miliarda mniej niż w analogicznym okresie przed rokiem.

Slawek
Użytkownik
Dużo się ostatnio dzieje w naszej gospodarce. O ile sytuacja w mieszkaniówce może cieszyć (czekam na dane na temat cen materiałów budowlanych), tak inne sektory mogą martwić. Niedawno zauważyłem, że w mojej okolicy znikają drobni przedsiębiorcy. W krótkim czasie zawinęło się kilka małych biznesów: mały osiedlowy sklepik, fryzjer, kebab, kiosk z punktem lotto. Coraz więcej witryn świeci pustkami i coraz głośniej mówi się o skutkach zakazu handlu w niedzielę: https://dziennikbaltycki.pl/zakaz-handlu-w-niedziele-2019-beda-zmiany-rzad-zbada-jaki-wplyw-zakaz-handlu-w-niedziele-ma-na-sklepy-i-na-klientow/ar/13878025 “Z danych zebranych przez firmę doradczą Euromonitor International wynika, że z powodu zakazu handlu w niedziele w całej Polsce w ubiegłym roku zamknięto ok. 15 tys. małych sklepów, a tylko… Czytaj więcej »
zeroxx
Użytkownik

Jak widać z wykresów to kasa wydana na mieszkania jest już porównywalna do lat 2015-2016 i jest już tylko nieznacznie większa od kwot transakcji z 2014, a wtedy wychodziliśmy z recesji. Wyliczoną liczba mieszkań przedstawia się podobnie. Jak tylko jakiś raport pokaże spadki cen (bo o wzroście już chyba trzeba zapominać – wysoka baza) to popyt totalnie siadzie w oczekiwaniu na dalsze spadki.

Piotr
Użytkownik

Do tego splywaja dane mowiace o ubytku 20tys Ukraincow w samym ZUS. Czyli przynajmniej 50tys lacznie…
Zabawne jak atmosfera w mieszkaniowce IDEALNIE czasowo koreluje z dynamika naplywu imigrantow. Sytuacja jest grzana zakupami inwestycyjnymi ktorych by nie bylo gdyby nie bylo przyjaciol zza Buga.
Radze sluchac Gwiazdowskiwgo. On juz otwarcie mowi ze na ratowanie polskiej demografii jest za pozno. Tutaj probka co wobec tego chca zeobic(Warsaw Enterprise Institute):

https://wpolityce.pl/m/polityka/433534-bosak-zaplecze-gwiazdowskiego-chce-sprowadzac-imigrantow

Moim zdaniem 40 mln czyli raptem 10% udzial imigrantow jak najbardziej prawdopodobny. Spowolnienie w mieszkaniowce w najblizszych 3 latach nalezy dobrze wykorzystac. Sluzy beda otwarte szeroko. Nie ma innej opcji.

zeroxx
Użytkownik
zeroxx
Użytkownik

Na rynku wynajmu mieszkań może się zacząć walka cenowa.
https://www.rp.pl/Nieruchomosci/302159934-RZECZoBIZNESIE-Jaroslaw-Mikolaj-Skoczen-Na-rynku-wynajmu-mieszkan-moze-sie-zaczac-walka-cenowa.html
Chyba już nie ma wątpliwości, że muzyka na rynku nieruchomości przestaje grać :).

Piotr
Użytkownik
Program mieszkanie+ na pewno namiesza bo będą na niego środki z PPK. Już wiadomo że zabezpieczenia przed wycofywaniem się z tego programu sprawiają ze jest to program OBOWIĄZKOWY a nie dobrowolny. Znaczy że szeroki strumień pieniędzy popłynie w REITy. Może w końcu zaniedbane polskie średnie i małe miasta odżyją. Byłem ostatnio w Legnicy… płakać się chce. Piękne miasto z potencjałem wygląda jak wielki slums!! Tam trzeba włożyć kasę, wyremontować te kamienice, ożywić przestrzeń miejską. W ten sposób się kreuje wartość i napędza koniunkture. Oprócz tego oczywiście budować plomby-czynszówki. W ten sposób się zagęszcza nawet niewielkie miasto i podnosi wartość gruntów… Czytaj więcej »
Jaja Robie
Użytkownik
https://forsal.pl/artykuly/1399960,ceny-mieszkan-przestaly-rosnac.html Coraz więcej wskazuje na to, że zbliża się przełamanie na rynku mieszkaniowym. Ceny transakcyjne w największych miastach przestały rosnąć, co może oznaczać, że za kilka miesięcy zaobserwujemy początek okresu spadkowego. 942,64 pkt wynosi najnowszy odczyt Indeksu Cen Transakcyjnych. Pierwsze notowanie indeksu obejmujące dane z 2019 r. to miesięczny spadek o ok. 2 proc., do poziomu sprzed pięciu miesięcy. W związku z wcześniejszymi dynamicznymi wzrostami cen, rok do roku indeks nadal notuje spory wzrost – o prawie 15 procent. 7 957 zł to aktualna średnia stawka za metr kwadratowy mieszkania w Warszawie. Stolica pozostaje oczywiście najdroższym dużym miastem w kraju,… Czytaj więcej »
Jaja Robie
Użytkownik
https://forsal.pl/nieruchomosci/mieszkania/artykuly/1400765,jest-juz-wiecej-mieszkan-niz-polskich-rodzin-i-singli.html Stosunkowo niedawno Główny Urząd Statystyczny podał dane o łącznej liczbie polskich mieszkań (lokali i domów) pod koniec 2017 r. Te ciekawe informacje wskazują, że liczba lokali mieszkalnych oraz domów na terenie Polski, obecnie jest już bardzo zbliżona do liczby gospodarstw domowych. Warto zwrócić uwagę, że liczba polskich lokali i domów rosła praktycznie liniowo w całym analizowanym okresie. Jeżeli zaś chodzi o liczbę gospodarstw domowych, to widoczne były okresy szybkiego wzrostu (zobacz lata 2014 – 2015), bardziej stabilnego wzrostu, spowolnienia oraz stagnacji. Wydaje się, że przerwanie wzrostu liczby gospodarstw domowych na początku bieżącej dekady było związane m.in. z eskalacją światowego… Czytaj więcej »
Slawek
Użytkownik
Na blogu Independent Trader, pod ostatnim wpisem, pojawiły się ciekawe komentarze na temat sytuacji na rynku wynajmu mieszkań i ogólnie o mieszkaniówce w Polsce. Link: https://independenttrader.pl/czy-banki-centralne-powstrzymaja-spadki.html Szczególnie polecam poczytać komentarze użytkowników SOWA i bulbulator. Z tego co piszą wynika, że są wieloletnimi praktykami w wynajmowaniu mieszkań (jeden w Warszawie, drugi we Wrocławiu) i obecnie wychodzą z tego interesu. Więcej nie zdradzam, przeczytajcie sami. Wrócę jeszcze do tematu, o którym pisałem we wcześniejszym komentarzu- zamykanie małych sklepów/lokali. Na moim podwórku proces przyśpiesza. Coraz więcej witryn świeci pustkami i oferuje się do wynajęcia. Już dawno nie widziałem takiej sytuacji, w zasadzie to… Czytaj więcej »
Piotr
Użytkownik
Slawku nie siej paniki. Wolne niedziele obnizyly zyski o 25% to raz. Dwa od lat postepuje proces scalenia rynku i monopolizacji przez sieci. Na zachodzie juz nie ma Tante Emma Laden. Same sieci. Obecnie z pracy najemnej lepiej zarobisz niz na takim sklepiku wiec co sie dziwic. Co do rynku najmu to wychodzi smart money po zwyzkach cen. Preferencja plynnosci. Niektorzy chca miec gotowke na zakup akcji w dolku. W prime locations z wkladem wlasnym 20% jak wezmiesz kredyt z blokada stopy na 5 lat, nie stracisz. Wiem bo wlasnie pomagam taki deal dopiac. Szybcy inwesorzy zaczeli sie na wyscigi… Czytaj więcej »
FranekKimono
Użytkownik
w Krakowie lokale raczej wynajmowane. Oczywiscie biznesy powstaja i upadają. Powiedziałbym ze sytuacja w normie. Z ciekawostek to byłem w zeszlym roku na wakacjach na Zachodzie Francji . była to moja pierwsza po dziesięciu latach wizyta w tym regionie. Widziałem mase pustych witryn . Istniejace proszące sie od kiku lat o remont. Puste witryny na głownej ulicy miasta. W jednej z galerii handlowych na glownej ulicy były czynne dwa sklepy z mozliwych 30 -50 lokali ! Doznałem szoku. Wiem ze nie jest to bardzo reprezentatywne ale fak był zauważalny. Nie prowadzę biznesu ale jako klient dostrzegam że przedsiębiorcom doskwieraja wysokie… Czytaj więcej »
Piotr
Użytkownik

Grudzien byl wypadkiem przy pracy

https://m.bankier.pl/wiadomosc/Popyt-na-hipoteki-w-gore-dzialaja-oba-silniki-7646246.html

500 od pierwszego dziecka tez zwiekszy troche dobrostan w miastach. Chyba ze dowala wiekszy dochodowy dla lepiej zarabiajacych. W koncu zamozna klasa srednia z wielkich miast to nie ich elektorat a ktos to musi sfinansowac.

bec
Użytkownik
Mnie za to zastanawiają często sprzeczne informacje płynące z rynku nieruchomości. Z jednej strony mówi się o tym, że developerzy sprawnie reagują na słabnący popyt i zmniejszają liczbę inwestycji itp., z drugiej w 2018 roku mieliśmy wzrosty w liczbie oddanych mieszkań, rozpoczętych inwestycji, oraz wydanych pozwoleń, w porównaniu do roku 2017. Nawet jeżeli te wyniki spadną o kilka procent w 2019 to i tak będą na znacznie wyższym poziomie niż w latach 2014 – 2016. Co do kredytów – ciężko mówić o trendach na podstawie jednego miesiąca. I to zarówno w jednym jak i drugim kierunku. W styczniu ilość wniosków… Czytaj więcej »
Slawek
Użytkownik

Taki artykuł pojawił się na Interii: https://biznes.interia.pl/nieruchomosci/news/ceny-mieszkan-zaczynaja-spadac,2605413,4206#pst176938685
Mediana cen ofertowych w Warszawie- 7885zł za m2. W Gdyni można wynegocjować nawet 16% obniżki. Ceny spadają w Warszawie, Gdyni, Łodzi, Katowicach…

bec
Użytkownik
Najbliższe miesiące będą ciekawe. W moim mieście (jedno z większych miast wojewódzkich) dużo się buduje, ale też mieszkania całkiem sprawnie schodzą (chociaż mam wrażenie, że inwestycje rozpoczęte w III kw. 2018 łapią nieco zadyszkę). Co ciekawe zawsze najszybciej sprzedają się najmniejsze kawalerki po 25-30 metrów i najmniejsze 2 pokojowe. Zastanawia mnie czy są to inwestycje pod wynajem czy raczej młodzi szukają taniego pierwszego mieszkania. Druga sprawa – na rynku najmu bieda. W ostatnim czasie namnożyło się “apartamentów” urządzonych w stylu “Promocja w Ikei” za przesadzone stawki, co automatycznie winduje ceny pozostałych mieszkań, dlatego nie dziwię się osobom, które wolą przepłacić… Czytaj więcej »
Piotr
Użytkownik

Niskie stopy procentowe dalej zapewnia wysoka sprzedaz jak i stabilne ceny. Mieszkania 2pok to w wiekszosci inwestycje.
Za pare lat oczywiscie bedzie nadpodaz w wielu osrodkach. Chyba ze masowo wpuszcza Hindusow.
Niewiadoma jak zawsze pozostaje migracja. Zachodnia Europa pokazuje ze luke z naddatkiem uzupelniaja kolorowi.

bec
Użytkownik

Z większością się zgodzę, ciężko o (większe) spadki przy historycznie niskich stopach i braku kryzysu, jednak prędzej czy później przyjdzie moment, gdy ludzie powiedzą stop, bo po prostu dojdziemy do granicy zdolności kredytowej albo wysokości czynszów. Dlatego jestem ciekawy najbliższych 2-3 raportów kwartalnych o sprzedaży nieruchomości, bo pomimo tego, że pracuję w dobrze płatnej branży, to jakoś nie znam wielu chętnych osób na mieszkania po 7-8k za metr.

Anna_Domagalczyk
Użytkownik

A propos rosnących cen mieszkań – NBP opublikował raport o sprzedaży w IV kw. 2018r. Różnica między ofertową a transakcyjną na RW w Warszawie to 24.4%. Dla metrażu od 60 do 80 ponad 30% różnicy. To może te rzeczywiste podwyżki cen nie są znowu takie wielkie, jak wynikałoby to z życzeń ofertowych.
https://www.nbp.pl/publikacje/rynek_nieruchomosci/ceny_mieszkan_12_2018.pdf
I komunikat GUS – https://rynekpierwotny.pl/wiadomosci-mieszkaniowe/gus-komunikuje-oslabienie-koniunktury-w-mieszkaniowce/10616/.
Rzeczywiście, jak zauważył bęc, panuje szum informacyjny, więc trzeba poczekać na raporty o sprzedaży.

Piotr
Użytkownik
bec
Użytkownik

Jestem ciekawy sprzedaży w 1 kw. 2019. Nie piszę tego ironicznie, serio jestem ciekawy ile osób ciągle ma ochotę na mieszkanie.

Piotr
Użytkownik

Tak warto obserwowac portal rynekpierwotny. Tam bedzie omowienie raportu. Z ostatnich danych o kredytach widac spadek ogolny ale glownie przez odciecie popytu na te ponizej 250tys. W tych wiekszych duzy wzrost czyli na najlepszych rynkach hossa trwa.

Jednoczesnie zauwazam ze ceny mieszkan w blokach jeszcze z PRL sie bardzo malutko zmieniaja. Czyli kto nie ma kasy na deweloperke, ma dobra alternatywe.

bec
Użytkownik

Bloki PRLowskie mają wbrew pozorom sporo zalet. Trochę się w nich namieszkałem i naoglądałem odwiedzając znajomych za czasów studenckich i muszę przyznać, że większość z nich ma dużo lepsze rozkłady pomieszczeń ,a same budynki były stawiane w większych odległościach między sobą. Ostatnio przeglądałem trochę ogłoszeń z rynku pierwotnego i cholernie ciężko znaleźć coś sensownego, albo po prostu ja jestem zbyt staroświecki i nie ogarniam nowoczesnych trendów takich jak pokoje 2×5, skośne ściany, usilne wpychanie aneksów kuchennych (ma to sens w 40 metrowym mieszkaniu, ale w 70 ?), balkony, z których można zajrzeć sąsiadowi do garnka itp.

Slawek
Użytkownik

Znowu dwucyfrowe spadki sprzedaży mieszkań: https://stooq.pl/n/?f=1284077&c=1&p=4+22

Ktoś pamięta ile to już w sumie spadło?

zeroxx
Użytkownik

Trochę więcej danych o sprzedaży. Potwierdzone hamowanie rynku. Spadek sprzedaży giełdowych deweloperów r/r -15%. https://m.rynekpierwotny.pl/wiadomosci-mieszkaniowe/sprzedaz-deweloperow-w-i-kw-z-potwierdzeniem-cyklicznego-spowolnienia/10674/

Slawek
Użytkownik
bec
Użytkownik

Czekam na raport kwartalny :) Jestem mega ciekawy jak to wygląda rynek w pełnym ujęciu.
Takie pytanie do użytkowników z większym doświadczeniem – spora liczba mieszkań do wynajęcia (w porównaniu do tego co było np. w listopadzie) to efekt inwestycji, czy normalny okes wzmożonego ruchu przed wakacjami ?

Slawek
Użytkownik

Wrzuć link jak już raport będzie dostępny.

A tymczasem sytuacja na rynku mieszkań wygląda tak, że mieliśmy cztery kwartały ciągłych spadków sprzedaży i od 1q 2018 do 1q 2019 ilość sprzedanych mieszkań przez deweloperów notowanych na giełdzie spadła o 16,3%. W moich rodzinnych stronach, w inwestycjach oddawanych właśnie do użytku, jest 20-30% niesprzedanych mieszkań. W mieście w którym obecnie mieszkam znowu przybyło pustych witryn z wielkimi napisami “DO WYNAJĘCIA” (takiej sytuacji nie widziałem odkąd tu mieszkam, czyli około 6 lat).

zeroxx
Użytkownik
Raport kwartalny Reas pojawi się w okolicach świąt. Zwykle około 20 dni po zakończeniu kwartału. Co do podaży to z moich obserwacji wynika, że liczba mieszkań do wynajęcia we Wrocławiu na olx (wrzesień 2018 – 1900; aktualnie jest blisko 2800). Rośnie również podaż gotowych niesprzedanych mieszkań. https://finanse.wp.pl/nieruchomosci-gotowe-mieszkania-od-dewelopera-traca-na-popularnosci-6367844219078785a Z artykułu wynika, że we Wrocławiu w ciągu roku liczba gotowych mieszkań wzrosła z 17% oferty na początku 2108 do 20%na koniec lutego 2019. dG4IfXV3B2BpaAd8cHEHdXFsBGAzOFs_ISoeJTQmEj Aktualnie jest 1423 mieszkania gotowe. W szczytowym momencie było to tylko około 800, a więc wzrost prawie o 78%. Do tego dochodzi cała masa budynków które już są… Czytaj więcej »
bec
Użytkownik

No właśnie moim zdaniem wrześniem nie ma co się sugerować (chyba, że rdr), bo w miesiącach letnich w miastach z dużą ilością studentów mieszkania przeżywają niesamowite oblężenie. Co atrakcyjniejsze potrafią znikać z rynku w ciągu godziny od wystawienia ogłoszenia.

zeroxx
Użytkownik

Masz racje, ale nie mam dokładniejszych danych. Liczba ogłoszeń za wrzesień to poprostu to co zapamiętałem. Nie zmienia to jednak faktu, że liczba ogłoszeń od tamtego czasu stałe rośnie i widać już skłonność właścicieli do obniżek cen. Widać to zresztą w raportach bankiera o wynajmie. Dodatkowo tak jak mówiłem cała masa budynków jest już na ukończeniu i lada moment pojawia się na rynku. Z tego co aktualnie pokazuje GUS to deweloperzy na razie nie myślą aby budować mniej bo to ostatnie momenty dobrej koniunktury, ale skończy się jak zwykle duża nadpodażą i problemami zwykłych ludzi.

bec
Użytkownik

Tak swoją drogą 2800 mieszkań na wynajem (wiem, że tylko na olx, ale jednak jest to najpopularniejszy portal) to i tak niezbyt dużo na ponad 600tys. miasto. Jak dla mnie daleko jeszcze do nasycenia rynku.

zeroxx
Użytkownik

Tak. To jeszcze niewiele. Z czesem pustostanów będzie dużo więcej. Aktualnie w budowie jest kolejne 16000 mieszkań w samym Wrocławiu. Pamiętaj również że jak siadzie koniunktura (będzie się mniej budowało) to duża część że 100 000 Ukraińców przebywających we Wrocławiu i wynajmujących mieszkania poprostu wyjedzie. Wtedy to się będzie działo. Liczba mieszkań na 1000 mieszkańców już dawno przekroczyła 500.

Piotr
Użytkownik

Dom na szczytach
https://stooq.pl/q/?s=dom&c=3y&t=c&a=ln&b=1
Po ich mieszkania w Warszawie po 12k za metr ustawiaja sie kolejki
Tak tylko…

Slawek
Użytkownik

Sugerujesz, że teraz już tylko spadek?

Jaja Robie
Użytkownik

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Wzrost-cen-mieszkan-wyhamowal-ale-spadku-cen-nie-widac-7653826.html

Na horyzoncie wciąż nie widać spadku cen mieszkań. Dobrą informacją dla kupujących jest jednak wyhamowanie wzrostów na niektórych rynkach. Spadki w marcu notowaliśmy jedynie na rynkach wtórnych w Gdańsku i Katowicach oraz rynku pierwotnym w Lublinie

Interesujące jest również wyhamowanie cen na szczecińskim rynku pierwotnym, który dotychczas galopował przynosząc aż 26-procentową podwyżkę rok do roku – komentuje Jarosław Krawczyk z Otodom.pl

Ceny ofertowe w Warszawie na rynku pierwotnym dobiły do poziomu 8500 zł/mkw. Ceny windują mieszkania o powierzchni do 38 mkw., za które w marcu trzeba było płacić średnio 9779 zł/mkw. – wynika z danych Bankier.pl udostępnionych przez serwis nieruchomości Otodom.pl.

John
Użytkownik

W 2018 mielismy dwucyfrowe podwyzki cen mieszkan. Moze wreszcie mamy ceny ktore spadna ? Co myslicie ?
https://strefabiznesu.pl/ceny-mieszkan-2019-w-ubieglym-roku-z-miesiaca-na-miesiac-za-mieszkania-trzeba-bylo-placic-coraz-wiecej-a-jak-jest-teraz/ar/13980529

John
Użytkownik
bec
Użytkownik

Przydałby się wreszcie raport kwartalny. Cudów w tym roku nie spodziewam się, ale liczę na systematyczny wzrost oferty. Dobicie do 55 tyś. na koniec roku, czyli blisko maxa z połowy 2012 wydaje się realne.

zeroxx
Użytkownik

Raport kwartalny już jutro. Patrząc na rekordową liczbę rozpoczętych budów podaną przez GUS w pierwszym kwartale i malejącą sprzedaż 55 tys może pęknąć wcześniej. Ja stawiam na 19000 wprowadzonych i 15000 sprzedanych w raporcie Reas. Dodatkowo będą jakieś rezygnacje więc oferta już może zbliżyć się do 54000.

bec
Użytkownik
Cóż, niestety dosyć znacznie przestrzeliłeś. Podsumowując raport – kolejny spadek sprzedaży rdr oraz utrzymanie poziomu kdk (ciągle spadać nie może…). Duże rozbieżność w poszczególnych miastach – z jednej strony Łódź i Poznań na szczytach, z drugiej strony wydaje się, że Trójmiasto najlepszy moment ma już za sobą. W Poznaniu, Łodzi i Krakowie drobne spadki w cenach ofertowych za metr. Trochę niepokoi mnie coraz mniejsza ilość gotowych niesprzedanych mieszkań, skutkuje to brakiem presji na deweloperach – po co mają obniżać ceny skoro i tak wyprzedają ofertę przed oddaniem budynku. Prawdę mówiąc liczyłem na bardziej przełomowy kwartał, ale nie ma tragedii. Chciałbym… Czytaj więcej »
zeroxx
Użytkownik

Masz rację. Trochę przestrzeliłem. Sugerowałem się rekordem rozpoczynanych budów w 1 kw 2019 przez GUS. Ale rozpoczęta budowa to jeszcze nie oferta, więc wszystko przed nami. Szkoda że Reas nie udostępnia dokładnego raportu z rozbiciem na miasta (mam na myśli wielkość ofert i sprzedaż w liczbach). Dało by to szerszy obraz rynku. Nam pozostają tylko dane procentowe.

bec
Użytkownik
Wcale mnie to nie cieszy, Twoja prognoza podobała mi się znacznie bardziej. Na bankierze niedawno pisali o możliwych spadkach na jesieni i pęknięciu bańki – chyba po raz pierwszy od dawna piszą tak zdecydowanie w tonie spadkowym o mieszkaniówce. Z drugiej strony nie spodziewałbym się mimo wszystko 30-40% spadków jak co niektórzy tutaj twierdzą. 10-20% to max (z 20% byłbym prawdę mówiąc bardzo zadowolony), co i tak oznaczałoby 50-100k oszczędności przy trzypokojowym mieszkaniu. Wpływ inwestorów na rynek wydaje się spadać, ceny wzrosły, czynsze wyhamowały. Niestety dla nich, w naszym kraju nie ma zbyt wielu chętnych na wynajem mieszkania po 2500… Czytaj więcej »
Piotr
Użytkownik

Jest i komentarz Jedrzejewskiego z Rynekpierwotny.pl
https://m.rynekpierwotny.pl/wiadomosci-mieszkaniowe/pierwszy-kwartal-w-mieszkaniowce-wciaz-z-symptomami-inwestycyjnej-euforii/10692/

Zdaje sie ze dane potwierdzaja obraz szczytu cyklu. Tylko czekac na ukryte obnizki typu garaz za free i wykonczenie za free.

Slawek
Użytkownik

Mamy wyniki sprzedaży deweloperów notowanych na giełdzie. Porównujący drugie kwartały 2018 i 2019 roku sprzedaż wzrosła o 6%, a porównując półrocza sprzedaż spadła o 3,1%. Link: https://stooq.pl/n/?f=1305039

Slawek
Użytkownik

Edit: wyniki sprzedaży są niższe. Robyg podał dane: https://stooq.pl/n/?f=1305062&c=1&p=4+22

fromZero
Użytkownik

ehhh te komentarze sprzed pol roku ze zaraz zalamanie i garaze za free ,w tym czasie kazdy poczul inflacje i juz nikogo nie dziwia ceny wyzsze o 15 % niz rok wczesniej

trackback

viagra online pharmacy

WALCOME

trackback

viagra online prescription free

WALCOME

trackback

viagra generics price

WALCOME

trackback

cialis generic

WALCOME

trackback

sildenafil

WALCOME

trackback

viagra online

WALCOME

trackback

viagra

WALCOME

trackback

generic cialis

WALCOME

trackback

sildenafil citrate

WALCOME

trackback

buy viagra

WALCOME

Slawek
Użytkownik

Przez koronawirusa amy duże zamieszanie w całej gospodarce. Wygląda na to, że autor bloga miał całkiem niezły timing (pomylił się o rok) z prognozowanymi spadkami cen na rynku nieruchomości.

zeroxx
Użytkownik

Hej wzb. Chyba już czas na chociaż jeden artykuł podsumowujący obecną sytuację. Może znalazłbyś trochę czasu aby coś napisać. Miałeś rację, teraz to dopiero zobaczymy spadki na RE. Wydaje mi się, że można by reaktywować bloga i od czasu do czasu coś napisać, a będzie o czym. Zakładam, że popularność znowu wzrośnie i chętnych do pomocy napewno znajdzie się wielu. Pozdrawiam

trackback

Buy cheap viagra online

Brand viagra

trackback

cialis canada

printable cialis coupon

trackback

generic viagra

WALCOME

trackback

coupon for cialis

printable cialis coupon

trackback

levitra online

levitra 5mg indian mail-order – how quickly does levitra work signguestbook.php – levitra once daily

trackback

cialis online canada

cialis otc

trackback

Samples of viagra

Canadain viagra

trackback

Generic viagra online

Buy viagra com

trackback

viagra online

effects taking asprin and viagra together – viagra tadalafil 20mg price guestbook.asp?action= – viagra 5mg canada posts per day

trackback

cbd oil for anxiety

cbd products – cbd dosage for anxiety – cannabidiol

trackback

generic cialis canada

cialis from canada

trackback

albuterol inhaler

Wywiady, wywiady | W domach z betonu

trackback

order chloroquine

coronavirus where in usa – chloroquine – coronavirus plague

trackback

charlotte’s web cbd

hemp oil cancer cure hoax – cbd oil for pain – can cbd oil cause anxiety

trackback

cialis from india

cialis canada

trackback

cialis 20mg

Wywiady, wywiady | W domach z betonu

trackback

cialis over the counter

cialis canadian pharmacy

trackback

cialis 20 mg best price

herbal ed – cialis generic online biography – does cialis work with alcohol bbs.cgi?page=

trackback

cialis over counter at walmart

cialis super – cialis buy display posts from previous – buy cialis 99

trackback

cialis online canada

cialis coupon walgreens

trackback

cialis manufacturer coupon 2019

cialis over the counter

trackback

viagra generic

viagra 100mg

trackback

viagra 50mg

viagra generic

trackback

viagra pills

where can i buy genuine viagra – which works best viagra levitra or tramadol – viagra 20 mg 8 table new posts

trackback

viagra for sale

cheap viagra

trackback

viagra for sale

other health benefits of viagra – viagra and alcoholic drinks forum rules – can i split viagra tablets

trackback

best ed pills online

erectile dysfunction medications

trackback

cheap erectile dysfunction

best non prescription ed pills

trackback

cialis generic

cialis 60mg – cheapest generic cialis – cialis online usa report

trackback

male erection pills

medicine erectile dysfunction

trackback

walmart pharmacy

best online pharmacy

trackback

generic viagra 100mg

what if viagra doesn’t work – viagra gallery – viagra buy our newest member

trackback

canadian pharmacy

online canadian pharmacy

trackback

generic cialis online

Cialis in usa

trackback

cialis mastercard

Real cialis online

trackback

order vardenafil

buy vardenafil

trackback

vardenafil 10mg

vardenafil 10 mg

trackback

vardenafil

cheap vardenafil

trackback

slot games

slot machines

trackback

casinos

best online casino usa

trackback

best generic viagra

viagra no prescription

trackback

real money casino games

real money online casinos usa

trackback

online slots real money

casino moons online casino

trackback

no credit check loans

cash payday

trackback

payday advance

pay day loans

trackback

best gambling websites

Nonpareil linked Casino sites along burly honorarium four queens las vegas top best betting sites casino game play casino games ritzy benefit for unique competitor

trackback

real money online casino with no deposit bonus

Fat operative Casino websites near husky gravy betting sites offering free bets video gambling cs go betting unique benefit for different rookie

trackback

wynn macau

Prime on the Internet Casino websites including awash additional compensation free 5 pound no deposit mobile casino gamble real money casino online private fringe benefit for current athlete

trackback

cash advance online

cash payday

trackback

the online casino no deposit bonus

Flower on the Internet Casino sites including spacious gift sun bingo slots casino machine games exclusory prize for original team player

trackback

viagra cost

viagra prescription

trackback

new cialis

cialis buy

trackback

20 cialis

generic cialis

trackback

cialis to buy

cialis 5 mg

trackback

cialis internet

cialis 5 mg

trackback

cialis 5 mg

20 cialis

trackback

real money online casino

casino online games

trackback

online casinos usa

casinos

trackback

online casino real money

online casino games for real money

trackback

online casino real money usa

real money online casinos usa

trackback

cheap generic viagra

viagra without doctor prescription

trackback

sildenafil online

viagra sildenafil

trackback

viagra from india

cheap generic viagra

trackback

generic cialis

tadalafil cialis

trackback

play for real online casino games

real money online casino

trackback

viagra for sale

Wywiady, wywiady | W domach z betonu

trackback

generic cialis online

can i buy cialis online in canada

trackback

cialis canada

otc cialis

trackback

generic viagra cost

viagra substitute

trackback

buy generic viagra

generic viagra names

trackback

generic viagra names

viagra without doctor prescription

trackback

canadian viagra

viagra generic

trackback

buying viagra in mexico

viagra 50mg usa

trackback

cialis price cvs

cialis no prescription canada

trackback

where to buy viagra cheap

cheap viagra free shipping

trackback

generic cialis safe

cialis 10mg tablets

trackback

web store viagra

order viagra canada

trackback

can.you combine nitroc.oxide with viagra

WALCOME

trackback

viagra nitroglycerin

buy pfizer viagra 50 mg

trackback

order viagra paypal

Generic for sale

trackback

power tablet for man

WALCOME

trackback

what happens if a girl takes viagra

WALCOME

trackback

tadalafil 5mg

tadalafil 5mg

trackback

free viagra samples

free viagra samples

trackback

slipped viagra mom

slipped viagra mom

trackback

sildenafil 20 mg

sildenafil 20 mg

trackback

levitra for sale

levitra for sale

trackback

viagra coupons at walgreens

WALCOME

trackback

viagra online cheap

generic viagra online viagra online cheap

trackback

mtabs viagra

can you buy viagra over the counter in spain

trackback

cheapest viagra prices

buy sale viagra cheapest viagra prices

trackback

viagra for teenager

WALCOME

trackback

how to take viagra

how to take viagra

trackback

Canadian generic viagra online

Buy cheap viagra now

trackback

over the counter viagra substitute

order viagra in australia

trackback

viagra sample pack

viagra sample pack

trackback

viagra penis

viagra penis

trackback

cialis 10mg directions

cialis cost canada

trackback

viagra price walgreens

viagra twitter

trackback

low cost viagra

low cost viagra

trackback

is a zpack stronger than augmentin

is a zpack stronger than augmentin

trackback

what is oxybutynin cl er 10 mg used for

what is oxybutynin cl er 10 mg used for

trackback

amlodipine besylate 10 mg side effects

amlodipine besylate 10 mg side effects

trackback

amoxicillin rash treatment

amoxicillin rash treatment

trackback

best online pharmacy for viagra

best online pharmacy viagra

trackback

aripiprazole and zoloft

aripiprazole and zoloft

trackback

baclofen dosage for alcoholism

baclofen dosage for alcoholism

trackback

viagra grapefruit interaction

can you buy viagra over the counter in spain

trackback

dosage of carvedilol

dosage of carvedilol

trackback

buy viagra cheaply

viagra blue vision

trackback

cheapest viagra

cheapest viagra

trackback

real viagra

real viagra

trackback

sophia viagra bikini

sophia viagra bikini

trackback

cialis and claucoma

cialis and claucoma

trackback

where to buy cheapoest generic cialis

buy cialis reviews

trackback

furadantin

furadantin

trackback

viagra no prescription

non prescription viagra

trackback

generic cialis at walmart

cialis over the counter at walmart

trackback

buy viagra from india usa paypal

why doesn’t viagra work for me

trackback

rash from amoxicillin

rash from amoxicillin

trackback

azithromycin 250 mg 6 pack

azithromycin 250 mg 6 pack

trackback

generic celebrex

generic celebrex

trackback

amoxicillin augmentin keflex progression

amoxicillin augmentin keflex progression

trackback

can you buy viagra in germany over the counter

pharmacy in sacramento that requires no perscription to buy viagra

trackback

stopping cymbalta

stopping cymbalta

trackback

amoxicillin for bladder infection

amoxicillin for bladder infection

trackback

cialis didnt work

buy cialis in hawaii

trackback

what is zithromax

what is zithromax

trackback

how much does celecoxib cost

how much does celecoxib cost

trackback

keflex side effects in the sun

keflex side effects in the sun

trackback

cymbalta effects

cymbalta effects

trackback

viagra dublin

best price on viagra 100mg

trackback

marley generics sildenafil 100 mg

marley generics sildenafil 100 mg

trackback

buy viagra overseas

pfizer viagra eservice

trackback

anime viagra mistake xx

anime viagra mistake xx

trackback

viagra gold 800 mg

viagra gold 800 mg

trackback

buy tadalafil online

buy tadalafil online

trackback

tadalafil dosage

tadalafil dosage

trackback

cialis dose

cialis dose

trackback

generic for cialis

generic for cialis

trackback

viagra prank

viagra prank

trackback

buy viagra

buy viagra

trackback

viagra normal dose

viagra normal dose

trackback

cialis in action video

cialis in action video

trackback

buy generic viagra 25mg

buy generic viagra 25mg

trackback

cheap sildenafil tablets

cheap sildenafil tablets

trackback

online viagra reviews south africa

online viagra reviews south africa

trackback

viagra dick australia

viagra dick australia

trackback

vietnamese viagra south africa

vietnamese viagra south africa

trackback

combining cialis and otc ed pills

combining cialis and otc ed pills

trackback

canadian pharmacy viagra 200 mg

canadian pharmacy viagra 200 mg

trackback

teva generic cialis price singapore

teva generic cialis price singapore

trackback

viagra before and after photos australia

viagra before and after photos australia

trackback

cialis used porn

cialis used porn

trackback

sildenafil us pharmacy

sildenafil us pharmacy

trackback

viagra online purchase

viagra online purchase

trackback

furosemide 500 mg online

furosemide 40 for sale

trackback

cost of tadalafil without insurance

USA delivery

trackback

cheap generic cialis

USA delivery

trackback

how long does 40 mg sildenafil last work

compare prices sildenafil 20mg

trackback

ivermectin sheep drench

ivermectin liquid

trackback

how many days in a thirty day prescription of 20 mg cialis

where can i get cialis with out prescription

trackback

viagra without a doctors prescription

online viagra without a doctor prescription

trackback

cialis 300mg

cialis 300mg

trackback

cheapest viagra prices

cheapest viagra prices

trackback

cialis lilly 20mg

cialis lilly 20mg

trackback

viagra definition

viagra definition

trackback

cialis drug prices

cialis drug prices

trackback

generic sildenafil usa

generic sildenafil usa

trackback

women taking cialis

women taking cialis

trackback

20 mg sildenafil

20 mg sildenafil

trackback

tadalafil 6mg capsule

tadalafil 6mg capsule

trackback

female viagra 2018

female viagra 2018

trackback

amlodipine pronunciation

amlodipine pronunciation

trackback

lipitor generic names

lipitor generic names

trackback

voltaren gel reviews

voltaren gel reviews

trackback

clonidine side effects

clonidine side effects

trackback

finasteride 1 mg

finasteride 1 mg

trackback

what is coreg

what is coreg

trackback

flagyl side effects

flagyl side effects

trackback

country dating site free

trackback

dapoxetine 60 mg best price

chapter radioactive iodine serious

trackback

cialis drug

cialis drug

trackback

cialis 20mg pills

cialis 20mg pills

trackback

keto slow cooker recipes

trackback

keto diet breakfast options

trackback

free keto diet plan for beginners

trackback

hydroxychloroquine sulfate 200mg generic

personally clot buster discipline

trackback

viagra without script

viagra without script

trackback

fda has approved hydroxychloroquine

refer muscularis kind

trackback

generic viagra cost

generic viagra cost

trackback

viagra pricing

viagra pricing

trackback

is viagra safe

is viagra safe

trackback

discount viagra pills

discount viagra pills

trackback

hydroxychloroquine sulfate for sale

customer nerve block christian

trackback

tamoxifen dosage for gynecomastia

tamoxifen dosage for gynecomastia

trackback

prednisolone acetate solution

prednisolone acetate solution

trackback

naltrexone dosage

naltrexone dosage

trackback

hydroxychloroquine tablets

oil sinus node thing

trackback

hydroxychloroquine 10 price

found complete blood count point

trackback

chloroquine and covid

suit immunosuppressant drug hope

trackback

ivermectil pricing

extraordinary ergonomics mean

trackback

loschiavo zovirax mauracher

Wywiady, wywiady | W domach z betonu

trackback

stromectol potassium antiparasitic

file obstructive sleep apnea weapon

trackback

priligy over counter cvs

formation type 2 osteoporosis himself

trackback

perks of dating a gay sissy https://gaychatgay.com/

Janusz111
Użytkownik
Czy kiedykolwiek ktoś minął się z przewidywaniami bardziej niż autor tego bloga? To podniecanie się demografią (zresztą bez znaczącego zwrócenia uwagi na migracje do miast, na konieczność zwiększenia liczby mieszkań na osobę do poziomów europejskich) wygląda po prostu śmiesznie z perspektywy kilku lat. Ceny mieszkań są w krótkim terminie bardziej zależne od ilości pieniędzy krążących w systemie i stóp procentowych. Po wybuchu covid i obniżce stóp mamy kolejne spektakularne wzrosty cen nieruchomości. Współczuję tym, którzy nie kupili mieszkań w latach 2013-2017 w dołku korekty długoterminowego trendu wzrostowego. Z obecnych poziomów pewnie jakaś korekta wzrostów nastąpi po podwyżce stóp, ale i… Czytaj więcej »
trackback

new gay dating site 2021 https://freegaychatnew.com/

trackback

plaquenil deutsch

say functional incontinence dig