Rynku wtórny, obudź się!

Po małej przerwie, spowodowanej przeprowadzką z “dobrej lokalizacji” (Kabaty) do “złej” (Białołęka), która dla nas pod każdym względem jest lepsza niż poprzednia (może za wyjątkiem braku w okolicy kościoła z prawdziwego zdarzenia), wracamy do pisania. Wszystkich zaniepokojonych czytelników uspokajamy – przeprowadzka nie nastąpiła na własne, ani nawet na bankowe – dalej napychamy kabzę, skądinąd bardzo sympatycznemu, właścicielowi ;)

Przy okazji przeprowadzki sprawdzaliśmy jednak także i oferty sprzedaży, żeby się przekonać, czy może w tej chwili nie warto jednak “kupić na kredyt” ;) Wyszło nam, że nie warto – co gorsza, nawet, gdyby założyć, że stopy procentowe nigdy nie wzrosną, to i tak nie byłoby warto. Z całego tego zamieszania był jednak jeszcze inny wniosek, a właściwie potwierdzenie wniosku, który mieliśmy od dawna – sprzedawcy na rynku wtórnym żyją sobie własnym życiem, które zdało się zatrzymać gdzieś w okolicach 2008 roku. W porównaniu z ofertą deweloperów, oferta interesującego nas segmentu rynku wtórnego jest zwyczajnie słaba… przynajmniej cenowo, bo, jeśli chodzi o znalezienie pasującego wymaganiom mieszkania, to rynek wtórny ma i pewnie zawsze będzie miał przewagę. Niemniej jednak, poziom cen (ofertowych) mieszkań używanych czasem wręcz poraża (nawet w odniesieniu do cen deweloperów, które też porażają, ale jakoś tak zauważalnie mniej ;)

Przyjrzymy się dziś trochę, dlaczego deweloperzy od prawie dwóch lat głoszą już hossę i super sprzedaż, a na rynku wtórnym czegoś takiego zupełnie nie ma.

Na początek zaktualizowana tabelka z wynikami sprzedaży polskich(?) deweloperskich tuzów ;) Ciekawe, że JW Construction (Destruction?) przestał ujawniać wyniki sprzedaży – albo nie ma się czym chwalić, albo prezes jest zajęty przygotowywaniem kolejnych wystąpień medialnych, w których usłyszymy o rychłych wzrostach cen, znakomitej sprzedaży oraz o tym, że moda na spółki deweloperskie w końcu musi nadejść ;)

Reas, w swoim najnowszym raporcie o rynku pierwotnym, zachwyca się kolejnym wzrostem sprzedaży – tym razem o 2.2% względem poprzedniego kwartału. Trochę to stoi w sprzeczności z naszą tabelką (-4%), ale wyjaśnienie jest najpewniej bardzo proste. W 1 kwartale 2015 największy wzrost sprzedaży zanotowano w Krakowie (34%) – ponieważ średnia jest 2.2%, to w pozostałych miastach pewnie był… lekki spadek, co już się może ładnie zgadzać z tabelą, jeśli założymy, że pominęliśmy część krakowskich deweloperów. 

Do raportu Reas’a podchodzimy jednak z pewnym dystansem, bo nie wiemy, co dokładnie chłopaki tam raportują. Jeszcze niedawno pisali, że przez sprzedaż rozumieją także “płatne rezerwacje, które blokują dostęp do mieszkania innym klientom”. Coś musi w tym być, bo, jeśli popatrzeć na “prawdziwe” transakcje raportowane przez GUS, to okazuje się, że wg raportu Reas w roku 2013 w Warszawie deweloperzy sprzedali około 14 tys. mieszkań, tymczasem całkowita liczba transakcji (obejmująca rynek pierwotny i wtórny!) wg GUS nie osiągnęła nawet 8 tysięcy. Hmm…

Jakby jednak nie było, deweloperzy (chyba) notują dobrą sprzedaż (lepszy był tylko 1 kwartał 2007 roku), choć jest to “okupione” zbliżaniem się do historycznych rekordów, jeśli chodzi o wielkość oferty:

Fajnie wygląda porównanie tych historycznie najlepszych kwartałów (1q2007 i 1q2015) – sprzedaż w 2007 roku była wyższa niż teraz, przy ofercie 4 razy mniejszej ;) Ale nic to – przyjęło się mówić, że deweloperzy dużo sprzedają, więc nie będziemy protestować. A że aby dużo sprzedać, muszą dużo produkować, to akurat bardzo dobrze – im więcej produktów mieszkaniopodobnych powstanie, tym niższe potem będą ich ceny ;)

Jednocześnie widać, że udział rynku pierwotnego już od dłuższego czasu rośnie kosztem rynku wtórnego. W ciągu ostatnich kilku lat wyglądało to tak:

Dane dotyczą “prawdziwych” transakcji (z przeniesieniem własności), a nie żadnej kreatywnej sprzedaży, wymyślonej przez Reas. Widzimy, że udział rynku deweloperskiego wahał się w granicach 20-35% i od kilku lat systematycznie rośnie (patrząc na te dane nasz sceptycyzm względem raportu Reas jeszcze się pogłębia – skoro liczba wszystkich transakcji w Warszawie wg GUS w żadnym roku do 2013 nie przekroczyła zauważalnie 10 tys., to jakim cudem sami deweloperzy sprzedają w stolicy rokrocznie po kilkanaście tysięcy mieszkań?).

Pamiętajmy, że widzimy tu efekty transakcji sfinalizowanych – biorąc pod uwagę ostatni rok i super sprzedaż deweloperów (w sporej części dotyczącej jeszcze niegotowych mieszkań), tak liczony udział rynku pierwotnego będzie w kolejnych latach jeszcze rósł. Co na to rynek wtórny? Hmm… wygląda, że nic. Trochę szkoda, bo aktualny czas ultra niskich stóp procentowych zdaje się być ostatnim momentem na sprzedaż mieszkania w cenie nieodbiegającej jakoś bardzo znacznie od szczytu z lat 2007-2008.

Deweloperzy poszli po rozum do głowy – opuścili trochę ceny, załatwili sobie wsparcie od podatników (Mdm oraz BGK) i interes się kręci. Sprzedawcy na rynku wtórnym niczego sobie załatwić nie mogli (od zakończenia Rns) – im zostało jedynie obniżenie ceny, czego na razie robić nie chcą.

Jest to widoczne szczególnie w Warszawie, gdzie ceny ofertowe na rynku wtórnym to jakaś totalna abstrakcja. Wystarczy spojrzeć na średnie ofertowe w różnych miastach, mając na uwadze, że w każdym mieście średnia cena transakcyjna mieszkania używanego jest niższa niż nowego:

W większości miast wygląda to dosyć podejrzanie – cena mieszkania “starego” jest bardzo bliska cenie “nowego” (a czasem wyższa). Najdzielniej trzymają się sprzedawcy w Warszawie i Krakowie… i dzielnie trzymają swoje niesprzedane mieszkania ;)

Rynek wtórny zdaje się nie zauważać, że jego położenie jest jeszcze gorsze ze względu na Mdm, którego udział w rynku zdaje się ostatnio zauważalnie rosnąć. Chore pomysły tego programu świetnie wypunktował Credit Slayer:

http://creditslayer.blogspot.com/2015/03/kretynizmy-mieszkania-dla-modych.html 

Nie przeszkadza to oczywiście klientom “korzystać” z dopłaty, a deweloperom zacierać rączki i zgarniać pieniążki ;) Wartość udzielonych do tej pory kredytów w Mdm wygląda tak:

W marcu padł rekord (prawie 47 mln PLN naszych podatków poszło się je… ;) co spowodowało, że pierwszy kwartał 2015 był “najlepszy” w całej dotychczasowej historii Mdm. Jednocześnie wg BIK liczba oraz wartość kredytów mieszkaniowych w pierwszych dwóch miesiącach spadły o ponad 10% względem takiego samego okresu roku poprzedniego, przez co wpływ Mdm na rynek był jeszcze bardziej “rekordowy”. 

Do tego dochodzą planowane zmiany w Mdm, które zaczną obowiązywać być może już od połowy tego roku. Z najważniejszych należy wspomnieć o 20-procentowej dopłacie dla rodzin z dwójką dzieci oraz 30-procentowej dla rodzin z trojgiem dzieci (przy czym tu bonusów jest więcej – zwiększa się powierzchnia podlegająca dopłacie oraz eliminuje się zakaz wcześniejszego posiadania mieszkania). Efekt będzie taki, że udział Mdm w rynku kredytów najpewniej jeszcze wzrośnie, a z nim wzrośnie udział rynku deweloperskiego kosztem wtórnego.

Pamiętajmy, że dopłata w Mdm sprowadza się do tego, że dla klienta (“kupującego na kredyt”) mieszkanie jest po prostu tańsze o kwotę dopłaty. O ile 10% to jeszcze nie jest coś, co jest czynnikiem decydującym o zaciągnięciu kredytu, o tyle 20, czy 30% to może być zupełnie co innego. Poza tym, jeśli mamy do wyboru mieszkanie z rynku wtórnego za cenę X oraz z rynku pierwotnego za cenę mniejszą niż X z dodatkową dopłatą 10-30%, to wybór jest chyba oczywisty. Żeby to zrównoważyć, trzeba by mniej więcej o tyle obniżyć ceny na rynku wtórnym – ciekawe, ilu sprzedawców ma tego świadomość (patrząc po kondycji rynku wtórnego to raczej niewielu).

Tymczasem sytuacja rynku wtórnego w przyszłości ma szansę się jeszcze pogorszyć. Pamiętajmy, że od tego roku obowiązuje wymaganie na minimalny wkład własny w wysokości 10%. Jak ktoś go nie posiada, to Mdm (a więc i rynek pierwotny) staje się jedyną opcją. Patrząc po udziale kredytów z LTV>80% (który przekracza połowę) oraz ostatnich sukcesach Mdm, widać, że nie jest to wcale zjawisko rzadkie. 

Przy kupnie mieszkania na rynku wtórnym jest jeszcze więcej problemów – trzeba zapłacić PCC (2%), a często także prowizję pośrednikowi-pasożytowi (tu, zdaje się, powoli zmierzamy ku normalności, bo już całkiem często można znaleźć oferty bez prowizji od kupującego).

Dodatkowo, od 1 kwietnia weszły w życie zapisy Rekomendacji U dotyczące ubezpieczenia kredytów mieszkaniowych – jest teraz szansa, że takie ubezpieczenie rzeczywiście zacznie przed czymś chronić, ale efekt może być taki, że banki podniosą marże kredytów, skoro przestaną zarabiać na ubezpieczeniach. 

Jeśli do tego dołożyć delegalizację BTE (od 1 sierpnia 2016) to może być zauważalnie trudniej o kredyt, a sam kredyt ma szansę stać się droższy. Jaki będzie tego efekt? Ano taki, że sprzedać mieszkanie będzie trudniej, a część klientów (z racji wzrostu kosztów) może skierować się w ramiona deweloperów (Mdm), starając się “zaoszczędzić” na cenie mieszkania.

Pamiętajmy, że deweloperów wspiera dodatkowo BGK poprzez zakup od nich mieszkań pod wynajem – na razie idzie to ślamazarnie, ale zarządzający funduszem wciąż się łudzą, że sprawa nabierze rozpędu. Jeśli tak rzeczywiście będzie, to wsparcie znowu pójdzie do deweloperów, a rynek wtórny zostanie na lodzie (dodatkowo, jeśli pojawią się sensowne mieszkania na wynajem w większej liczbie – w co akurat wątpimy w przypadku tego programu – część klientów, zamiast kupować/zadłużać się, mogłaby zdecydować się na wynajem mieszkania od “państwa”). 

A tak swoją drogą, to w Funduszu mieszkań na wynajem zaszły pewne zmiany. Zniknęła opcja wynajmu na dłużej niż 4 lata (czyżby twórcy zrozumieli, że ten chory pomysł nie przetrwa tak długo?), pojawiła się możliwość wcześniejszego rozwiązania umowy (z 3-miesięcznym okresem wypowiedzenia) oraz zniknął zapis o rokrocznej zmianie ceny o wskaźnik inflacji (czyżby ktoś w funduszu naprawdę uwierzył w deflację? ;) Pojawiła się też wysokość zaliczek na indywidualne zużycie mediów, dzięki czemu możemy zobaczyć, że przyjemność mieszkania w 2-pokojowym mieszkaniu w Poznaniu, bez mebli i garażu, będzie kosztowała (zimą, przy umowie na mniej niż 2 lata) ponad 2.500 złotych miesięcznie – to się nazywa tani wynajem! ;)

Czy dla rynku wtórnego jest jakaś nadzieja (poza obniżką cen)? Wydaje się, że niespecjalnie, bo nawet ci mityczni inwestorzy, którzy wyciągali ze skarpety po pół miliona i kupowali mieszkania na wynajem, mieli szansę już się “wystrzelać” (choć my wątpimy w istnienie dużej liczby bogatych idiotów w tym kraju). 

Stopy procentowe są nisko (a to przecież miał być główny powód owych inwestycji) wystarczająco długo, żeby zamienić płynne lokaty na wyjątkowo mało płynny i tracący na wartości towar, jakim są mieszkania w Polsce.

Podsumowując… deweloperzy radzą sobie nieźle, wspierani coraz silniej przez Mdm oraz po trochu przez BGK. Ich oferta (nawet i bez Mdm) jest często już na starcie bardziej atrakcyjna (cenowo) od tej z rynku wtórnego, co dobrze widać po średnich cenach ofertowych, odniesionych do średnich cen transakcyjnych. Jeśli do tego dodać dopłatę od podatników, która po zmianach ma szansę stać się już naprawdę zauważalna, to konkurencja w postaci rynku wtórnego w dużych miastach powoli przestaje istnieć. Efekt jest taki, że udział rynku pierwotnego szybko rośnie kosztem wtórnego, a sprzedawcy mieszkań używanych mają szansę za jakiś czas obudzić się z ręką w nocniku, kiedy stopy procentowe wzrosną i mieszkania w aktualnych cenach staną się zupełnie niesprzedawalne.

Mamy więc apel do sprzedawców – zobaczcie, co w okolicy budują deweloperzy i odejmijcie od tego co najmniej 5% (jeśli macie mieszkanie wykończone) lub 10-15% (jeśli wymaga ono remontu). Wtedy może zadzwoni ktoś oprócz agencji… ;)

Podziel się z innymi
  •  
  •  
  •  
  •  

Dodaj komentarz

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Xx Yy
Gość

pierwszy! ;)
Fajnie, ze jest nowy artykul. Nie moglem sie doczekac ;)
Pozdrowienia!

Xx Yy
Gość
Przeczytalem wlasnie http://wiadomosci.stockwatch.pl/dom-development-zamknal-kwartal-ze-strata-ale-kurs-akcji-rosnie,akcje,134151Bardzo ciekawe .."Deweloper zanotował w I kwartale stratę netto w okolicach 5 mln zł.""Ostatecznie deweloper zanotował w tym okresie 72,5 mln zł przychodów, co okazało się rezultatem nieznacznie gorszym od konsensusu PAP (73,5 mln zł). Niemniej wypracowany przychód był gorszy o 63,5 proc. w ujęciu r/r." Troszke slabo jak na mega hosse mieszkaniowa. Byc moze to kwestia ksiegowania, nie znam sie wiec sie wypowiem :) Jeszcze jedna kwestia – liczba kredytow. "BIK: w 2012 r. udzielono 217 tys. kredytów mieszkaniowychhttp://wyborcza.biz/finanse/1,105684,13634787,BIK__w_2012_r__udzielono_217_tys__kredytow_mieszkaniowych.html#ixzz3YGDwn18V" I 2014:"Rok 2014 był najsłabszym okresem dla sektora hipotecznego od roku 2005. Zarówno liczba (174 tys.) kredytów udzielonych… Czytaj więcej »
k-dek
Gość
http://serwisy.gazetaprawna.pl/nieruchomosci/artykuly/865425,spada-liczba-chetnych-na-kredyty-mieszkaniowe.html Hipoteczna równia pochyła idzie dalej Q1 2015 jest gorszy od Q1 2014, a osobiście oprócz GazetyPrawnej nigdzie nie widziałem podobnego artykułu, przypadek? Z ciekawostek kilka dni temu w "Świat się kreci" (przypadkiem trafiłem, żeby nie było :)), był Samcik, miły Pan "publicysta" – reprezentant "ludu" i prezes ZBP Krzysztof PietraszkiewiczDyskusja ogólnie m.in. o ostatnim podważeniu BTE, ale co mi utkwiło w głowie to jak Krzysiu (ZBP) wił się na krześle jak piskorz. Padały spokojne, rzeczowe argumenty, a pan prezes niemal z pianą na ustach, co rusz przerywał, wyliczając domniemane kolejne kłamstwa osób wypowiadających się. Gratuluje panu prezesowi bo swoją… Czytaj więcej »
Marian
Gość

"Mamy więc apel do sprzedawców – zobaczcie, co w okolicy budują deweloperzy i odejmijcie od tego co najmniej 5% (jeśli macie mieszkanie wykończone) lub 10-15% (jeśli wymaga ono remontu). Wtedy może zadzwoni ktoś oprócz agencji… ;) "

Sensowny apel. Ale nie działa. Po okolicy widzę, że mieszkania z rynku wtórnego, których właściciele stosują się plus minus do tej zasady, sprzedają je na pniu. To jest jakiś 1% oferty :-D . Inne wiszą. Może tak ma być. Imho jeszcze lata zajmie zanim nastąpi jakiś mocniejszy ruch.

sdad_asd
Użytkownik

ZAWSZE MIESZKANIE UZYWANE BEDZIE DROZSZE NIZ NOWE!
np w Danii nowe mieszkania kupuje mniej niz 1% konsumentów. Polska jeden z wyjątkow gdzie nowe mieszkania stanowią tak duzo %

Stefan
Gość

Napisz coś o cenach transakcyjnych najmu na Białołęce. Pewnie zbadałeś ten rynek dość dokładnie.

Stefan
Gość

Różnica cen między rynkiem wtórnym i pierwotnym w poszczególnych miastach wynika z:

1) potencjału rynku najmu
2) różnicy jakościowej, ilości bardzo starej tkanki mieszkaniowej
3) salda migracyjnego i salda urodzeń/zgonów
4) obecność/brak metra i relacja ilościowa pomiędzy ofertą deweloperów a ofertą rynku wtórnego wzdłuż metra

Nie trzeba długo myśleć by zrozumieć, że najkorzystniejsze parametry wg ww kryteriów ma Warszawa, a najgorsze Łódź

sdad_asd
Użytkownik

TAK! co z tego ze nowe tansze 1.000 z m2 jak nie ma tramwaju nie ma metra daleko do przystanku. pod blokiem nie ma marketów tylko drozsze sklepiki zabki itp trzeba placic za marną ochrone w czynszu NOWE! SAME NIEDOGODNOŚCI a poza tym 2 lata czekać na mieszkanie. a przez dwa lata co robić wynajmować?

Coingeddon
Gość
Temat rynku wtórnego ciekawy o tyle, że kolega w pracy właśnie próbuje sprzedać mieszkanie kupione kilka lat temu. Mieszkanie jest w małej miejscowości oddalonej 30 km od centrum Wrocławia, 50m2, cena ofertowa: 250 tysięcy złotych (wow! fantasta). Sprzedaje już od pół roku. Przez ten czas umówił się z 4 potencjalnymi kupującymi, tylko 2 się zjawiło i żaden nie kupił. Jakiś tydzień temu chyba zaczął rozumieć swój błąd bo mówił, że w tej samej okolicy ktoś sprzedał podobne mieszkanie za 200 tysięcy więc musiałby opuścić cenę o 50 tysięcy czyli 20%. Zaczął też coś mówić, że na rynku wtórnym nie chcą… Czytaj więcej »
rekonkwista
Gość

Ludzie w branży technicznej zazwyczaj wiedzą NIC o rynkach finansowych i o inwestowaniu.

k-dek
Gość

W moim archiwum, mam już chyba artykuł na każdą okazję :)
Były takie czasy, że i Turek apelował o urealnienie cen na rynku wtórnym, hehe

http://forsal.pl/artykuly/711630,ceny_mieszkan_zawyzanie_ceny_mieszkania_to_strata_czasu_i_pieniedzy.html

…ale jak stopy % poszły drastycznie w dół to już poczuł się pewniej, no i awansował i w ogóle

Kiedyś i Grażynka z RP sugerowała, żeby cenę mieszkania na realną i szybką sprzedaż na rynku wtórnym obniżać o 30%!
http://www.rp.pl/artykul/8,695643-Cenisz-za-drogo—nie-sprzedasz.html

A na koniec bonus :), taki artykuł to pojawia się raz na kilka lat (szkoda, że bardzo krótki i jedyne przywołane dane to NBP, brak dodatkowych przemyśleń, jak chociażby na Blogu) – ale dla samego tytułu warto powielać :D

http://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/artykuly/553534,deweloperzy_zawyzali_ceny_mieszkan.html

Adam Czupi
Gość
@ w domach z betonuA ja odnoszę trochę inne wrażenie (Kabaty/Natolin/Pasaż Ursynowski). Puszczają jednak po mału zwieracze, tym który rzeczywiście chcą sprzedać. 2 przykłady (co prawda 4 pok z 2000r): 1 ofertowa 775kpln / dzwonie, no może 15k opuści. ok, to nawet nie ma co nawet narnować czasu (pomimo zachęty). mija 6 mc. ofertowa 725.000 …. eeeeee. a tak się zarzekali. (według mnie jest to warte 600-620…. jestem ciekawy ponieważ teraz to nie chcę tam mieszkać,2. ofertowa 899k (87m) – potem 850k teraz 799k dzwonie; no może 30k spuszczą, (i to spółdzielcze wł….) na to ja uprzejmie, że 7k za… Czytaj więcej »
sdad_asd
Użytkownik

wiadomo bo duze mieszkanie. gdyby była kawalerka to by nawet 5.000 nie obniżyli… kupujesz albo spadaj! nie chcesz kupić za cenę ofertową bedę wynajmował dalej za 2.000 tys

Adam Czupi
Gość
@Stefan, czuję się wywołany twym postem do tablicy ;-).1. przykłady dotyczą mieszkań przy mitycznym „metrze” (pierwsze to w ogóle prawie przy wejściu Stokłosy ;-). 2. Nie wiem co masz na myśli „stabilne”, niemniej tak się złożyło (całkiem przypadkowo, bo rejon Franciszka Marii Lanciego nigdy nie był przedmiotem mojego zainteresowania z subiektywnych względów) że wpadły mi w ręce ceny transakcyjne lokali (3,4 pok do 2014 IIQ). Jeżeli uważasz że zakres 7k-8k (odrzuciłem po 2 skraje) to stabilne, to ok. Sądzę że teraz pewnie o kilka procent niżej (ponieważ taka tendencja wynika patrząc po datach od 1.2013- jest spadkowa). Skoro trzymają taką… Czytaj więcej »
Xx Yy
Gość

Wg mnie kazdy ma wlasny rozum i zaden nadzor nie uszczelni systemu w 100%.
Trzeba po swojemu ocenic ryzyko, przeliczyc czy to faktycznie sie oplaca.
Dla mnie do dzisiaj jest nie zrozumiale jak ktos kto nie ma 10-20% wkladu bierze kredyt z rata 3-4k/mc.
No chyba, ze jest wielkim optymista :)

Jakby frank byl po 50gr demonstracji by nie bylo – byloby wysmiewanie zadluzonych w PLN :)

Stefan
Gość

To nie jest wina tych ludzi tylko nadzoru finansowego. Nie wszyscy muszą się znać na finansach. Szczerze powiedziawszy to też mam frankowicza na sumieniu któremu sprzedałem dom w 2008 za 600 tys zł. Kurs był wtedy po 2 z czymś. I gdybym wiedział w co pakuję tą rodzinę, pewnie bym tego domu im nie sprzedawał.

Xx Yy
Gość

Mnie frankowe sprawy ruszaja bo fajnie zobaczyc ludzi ktorym zawdzieczamy wysokie ceny mieszkan
i normalnie oszczedzajacy musza sie wstrzymac z zakupem.
Kto wie moze beda osoby z kredytami 120% ltv, odbieraja solidna lekcje oszczedzania.
Byc moze wiele innych potencjalnych jelonkow wyciagnie wnioski i rynek znormalnieje ..

Ok zarobiles na spekulacjach na nieruchach, tylko ze wiekszosc dzis bedzie skamlec ze umowy
przy kursie 2 zl byly dobre a przy kursie 4 sa zle.

Powiedz mi dlaczego nie wynajma swoich nieruchow, przeciez sa na swoim, czyzby ewentualny najem nie pokrywal mini ratki? :)

Stefan
Gość

Nie będzie, bo to inna dzielnica pod każdym względem.

Do tej pory na spekulacjach mieszkaniowych zarobiłem kilka razy więcej niż ci ludzie potracili i mnie takie frankowe sprawy nie ruszają. Jak kogoś to bawi – może posłuchać..

Xx Yy
Gość

Mowilem o mieszkaniu z dojazdem 4 min do metra wilenska,a nie o Lodzi. Relacja cen miedzy takimi bliskimi lokalizacjami bedzie radzej zachowana :)
Poza tym o inwestowaniu w bezpieczny sposob w nieruchomosci mozesz dzisiaj bodajze o 17 porozmawiac z inwestorami frankowymi. Oni wiedza najlepiej ze na nieruchomosciach nie mozna stracic, zwlaszczy tych kupionych za7-8-9-10k/m2 :)
Napewno bedzie tam wielu inwestorow. Sam znam jednego ktory kupil dwa takie mieszkania w pakiecie.
Jedno mialo splacac drugie. Dziala to teraz w ten sposob, ze na 1 ma wakacje kredytowe :)
Tyle odnosnie bezpieczenstwa portfela.

Stefan
Gość
W Łodzi możesz kupić w walącej się kamienicy za 1500zł/m2. Who cares. Też lokalizacja jest tańsza i ludzie dojeżdżają. :) Tylko, że takie rozumowanie to zawracanie kijem Wisły. Fakt jest taki, że ceny w dobrych lokalizacjach determinowane są przez stopy zwrotu, a akcje to nie ten sam rodzaj portfela. Ktoś ma środki, chce zamrozić i czuć się bezpieczny, to nie ma lepszej inwestycji. Takich ludzi jest sporo. Nawet ci co kupują większe mieszkania, zastanawiają się czy sprzedać stare czy też stare wynająć. Przykład – mój sąsiad. Zdecydował się na wzięcie większego kredytu, a stare wynajął. Widocznie policzył i tak mu… Czytaj więcej »
Xx Yy
Gość
Mieszkanie przy metrze lub w centrum moze robic wrazenie na poczatkujacych sloikach.Wg mnie ceny przy metrze moga sobie pozostac na takim poziomie jakim sa, who cares.Skoro kawalek dalej mozna dojechac z tanszej lokalizacji. Na przyklad takie osiedle wilno w Warszaiwe – 4 min do Wileniaka, ceny po 6200-6300/m2, moze da sie zejsc nizej. Do tego doplata w mdm. I po co komus mieszkanie tuz przy metrze 2k/m2 drozej? Jak juz ktos chce wynajmowac to moze sobie kupic na Wolki po 7k/m2,a pewnie jeszcze mozna wynegocjowac.Mieszkanie przestaje juz byc takim luksusem i super inwestycja. Dla porownania podam przyklad: kupujesz akcje duzych… Czytaj więcej »
Stefan
Gość

Mieszkam przy Lanciego. Od 2009 ceny są stabilne w budownictwie po 2000r. Owszem, płyta trochę potaniała, ale nowsze w zasadzie w ogóle. Czy przy metrze mieszkania potanieją? Bardzo w to wątpię, chociażby ze względu na fakt, że to się bardzo dobrze wynajmuje.

Adam Czupi
Gość

@w domach z betonu
zapomniałem dodać,
Bardzo dobry wpis! porządkujący dane w głowie.

zeroxx
Gość
Tutaj jest ciekawy wywiad z wiceministrem infrastruktury i rozwoju Pawłem Orłowskimhttp://www.ekonomia.rp.pl/artykul/707218,1195666-Orlowski–rynek-wtorny-w-MdM-moglby-podniesc-ceny-mieszkan.htmlW MdM wiadomo o co chodzi oni się z tym nie kryją. Generalnie w dopłatach chodzi o to, żeby opłacało się produkować i opłacało się kupować, i tak to się wszystko kręci.Generalnie mi nie przeszkadza, że budują i mieszkania szybko trafiają na rynek. Szybciej to wszystko rypnie.Minister szacuje, że brakuje ok. 500 tys. mieszkań.Bliskie to jest temu http://wyborcza.biz/finanse/51,108340,12882224.html?i=1Także trochę cierpliwości ~3 lata po 150 tys. mieszkań i sprawa się rozwiąże. Komu się spieszy niech kupuje.Tak jak pisał autor 2017-2018 to będzie pierwszy dobry czas na kupno a potem będzie tylko… Czytaj więcej »
k-dek
Gość

I tempa nagonka z HB (odcinek 2015) i dwa powtarzane argumenty do znudzenia:
1. Niskie stopy %.
a. zakupy na kredyt (chociaż akcja kredytowa słabnie z kw. na kw.)
b. zakupy za gotówkę (nikt tak na prawdę tego nie policzył, powtarzane jest to głównie, żeby wywołać czynnik psychologiczny w świadomości niedzielnych ciułaczy)

2. Rosnące limity w MdM.
…i póki co jest pięknie :)

https://homebroker.pl/artykuly/analizy/1419-ceny-mieszkan-zaczely-rosnac

Ale jak stopy % zaczynają iść w górę, to powrócimy do nastrojów z początku 2013r. – gdzie stopy % były jeszcze na rozsądnym poziomie.

http://ekonomia.rp.pl/artykul/707218,972766-Co-uratuje-rynek-mieszkan.html?p=1

I wszystko w rękach w sumie nie banków i nie deweloperów, a RPP.

k-dek
Gość
Słuchałem w pracy wywiadu w TOK.FM, z szefem podkomisji (nazwiska nie pamiętam, chyba nie był to Orłowski), która zajmuje się najbliższymi zmianami w MdM. Pani redaktor mocno naciskała na chociaż małą deklarację chęci wprowadzenia do MdM rynku wtórnego. – No i tłumaczenia oczywiście, że rynek pierwotny musi być uprzywilejowany bo pobudza dodatkowo ileś tam kolejnych gałęzi gospodarki, a z tego jest VAT itp. itd. (co w jakimś tam sensie jest i prawdą) – no to kontr argument, że budżet na MdM jest znacznie większy niż ten, który do tej pory został wykorzystany, więc do stoi na przeszkodzie dołączyć w ramach… Czytaj więcej »
Tom Westlake
Gość

Ważny element o którym nikt nie pisze to wykończenie i umeblowanie mieszkania, podobno wychodzi około 600 zł/m2. Czyli w przypadku Warszawy do ceny kupna od dewelopera trzeba doliczyć jeszcze +10% zanim mieszkanie będzie się nadawało do życia. Jest to jakiś tam argument na rzecz wyższych cen na rynku wtórnym, w przypadku którego ten koszt odpada. Chociaż ja mając do wyboru 15-letnie umeblowane albo nowiutkie deweloperskie (w tej samej cenie), to jednak wybrałbym to drugie…

Marcin
Gość

Remont starego mieszkania będzie kosztował zawsze sporo więcej niż wykończenie nowego, a efektu raczej tak dobrego nie uzyskasz. Jest faktem że mieszkania z rynku wtórnego po zakupie nie musisz koniecznie remontować, ale prędzej czy później dojdziesz do wniosku, że i tak chcesz je wyremontować i meble wymienić na własne, a można być pewnym że dzień ten nastąpi wcześniej niż termin spłaty ostatniej raty kredytu.
Dlatego sprzedający powinni się bardziej zastanowić czy powinni żądać cen wyższych niż deweloperzy.

miner_
Gość

Moim skromnym zdaniem z informacji jaką mam od znajomych to okolice 1000 zł za metr za wykończenie to realny koszt. Najdroższa jest łazienka i kuchnia do wyposażenia.

600zł x 50 (średni metraż mieszkania) = 30 000 zł

Sama kuchnia moim zdaniem spokojnie 15 000 zł pochłonie jak nie więcej.

Ciekawy artykuł o kosztach wykończenia znalazłem. Daje ogólny pogląd:

http://kb.pl/teksty/2014/07/21/ile-kosztuje-wykonczenie-mieszkania-w-stanie-deweloperskim/

rekonkwista
Gość

15k to wydasz na ikeowską kuchnię, ale do domku jednorodzinnego. W mieszkaniu da się taniej, jak się zdecyduje na mało mebli i gorszego producenta. W 2009r. wykończenie mieszkania 45m2 kosztowało ok 15k – z tym, że kuchnia była z brw, panele kładłem samemu, malowała żona, kafle majster.

zeroxx
Gość

http://www.ekonomia.rp.pl/artykul/709655,1196607-Ile-za-dom.html
"Budynki tanieją średnio 
1–1,5 proc. miesięcznie. W całym przyszłym roku ceny mogą spaść o ok. 10 proc."
Nieźle jak na rekordowo niskie stopy :)

Xx Yy
Gość

http://www.bankier.pl/wiadomosc/Zapowiada-sie-emigracyjny-rekord-3330233.html
Kolejna fala emigracji dziekuje dziadom z PO i komorowi :)

http://www.wiadomosci24.pl/artykul/powietrze_w_warszawie_jest_coraz_bardziej_zanieczyszczone_przekroczone_zostaly_normy_na_2015_rok_326469.html
Myslicie ze to wplynie na wzost cen? Zwlaszcza przy metrze?:D
Wszak to najwiekszy zaszczyt mieszkac przy metrze, a najlepiej najblizej centrum wdychajac rozne ciekawe substancje :)

Adam Czupi
Gość
@ Tom & MinerJeżeli uważacie, że co do zasady kuchnia, przedpokój i łazienka/wc sprzed 15 lat jest ok i jeszcze się tak popieścicie z 5-10 lat, to ok…szanuję to (ale spróbujcie to powiedzieć (chociaż tak na próbę) swojej „starej”…. sugeruję w kasku do rugby i raczej z podwórka, zawsze można pierzchnąć w krzaki jak zacznie tymi szafkami miotać z balkonu…).15 letni stuff to jest dobry jak puszczasz w najem studentom albo absolwentom z początkującą pensją. Tom, a klatkę schodową również będziesz odnawiał ;-)? Już pomijając że większość wygląda jak na przyjęcie fali uderzeniowej, ciemno ciasno, okna jak w bunkrze (tak… Czytaj więcej »
Tom Westlake
Gość
Bo ja wiem… Zakladasz ze poprzedni wlasciciel mieszkal w skansenie. Generalna zasada jest taka, ze co 10 lat robi sie remont. Skoro mieszkanie ma 15 lat, to znaczy ze ostatni remont byl 5 lat temu. Wyposazenie bedzie wiec dosc swieze. Nie demonizowalbym tez klatek schodowych. Mowimy o blokach budowanych w 2000 roku. Wiele z nich jest calkiem fajnych architektonicznie. Nie mylmy z wielka plyta i innymi starociami. Na korzysc rynku wtornego jest jeszcze to, ze mozna sie przejsc po sasiadach i popytac jak im sie mieszka. Czy piwnicy nie zalewa, czy nie pojawia sie grzyb na scianach, czy okna szczelne,… Czytaj więcej »
bromsky
Gość
Wiem, że to nie jest częsty przypadek ale jednak się zdarza ;) Mnie się udało trafić na mieszkanie, w które poprzedni właściciel wpakował sporo kasy (np. drzwi z pełnego drewna). "Remont" po zakupie sprowadzał się do pomalowania (1000 zł materiały – malowałem sam) i wymiany deski klozetowej, hehe. Żeby nie było – nie stara ochota, ale wspominane w dyskusji Kabaty.Sam jednak sprzedałem mieszkanie z meblami (kilkuletnimi), bo przenosić tego się nie opłacało… Co do zakupu mieszkania używanego. Sam celowałem właśnie w mieszkania kilkuletnie – ze względu na standard (równe ściany, wykończenie, garaż, znana jakość i okolica,m brak ryzyka przy zakupie)… Czytaj więcej »
Adam Czupi
Gość

bromsku
Ok, ale czy to jest 80% rynku, meble z litego drewna/fornirowane? (czy ja odnoszę się Koloni Staszica na Ochocie?;-)
ja meble lite i fornirowane widziałem w 2 mieszkaniach na 20…
To uważam jest duży mentalny problem nie tylko przy sprzedazy mieszkania, ludzie nie chcą przyjąć do wiadomości, że meble z MDF, czy też z IKEA jak wspomniałeś (10-15 lat temu to był przecież wielki wydatek) co do zasady nie przedstawiają większej wartości (nam udało się sprzedać "kuchnię" która w 2001 roku kosztowała 12k za 500pln (na allegro), reszta chciała za darmo twierdząc że sam demontaż jest dużo warty ???

bromsky
Gość

Co do 15 letniej kuchni. To taką własnie używam i wielu mogło by pozazdrościć. Na razie wymieniłem ze sprzętu zabudowaną zmywarkę i lodówkę. Dobre drewniane meble (+ zlew z fragranitu) nadal dają radę i jestem przekonany, że za 5 lat będą wyglądały lepiej niż 5 letnie z ikei…

k-dek
Gość
Cały artykuł to bzdury Turka, ale najważniejsza jest tabelka z Cenami Transakcyjnymi (NBP – Q4 2014r) http://www.bankier.pl/wiadomosc/Po-obnizkach-stop-procentowych-kawalerka-za-550-zl-miesiecznie-3330540.html Dla przypomnienia tabelka naganiaczy i oszustów z HB o ciągłym niedopasowaniu limitów MdM do rynku nieruchomości. https://homebroker.pl/artykuly/analizy/1413-rekordowy-marzec-w-mieszkaniu-dla-mlodych Dla przykładu Lublin:Cena ofertowa 1m2 w/g NBP =4890zł/m2, transakcyjna =4444zl/m2, ale oszuści z HB kłamią, że nowy limit dopłat w ramach MdM w Lublinie (~4620zł/m2) wciąż odbiega od rynku o 7,7%, bo poziom cen dla Lublina to ~5000zł/m2 …tia q*wa, przy medianie zarobków rzędu 2000zł netto.A ogólnie z zarobkami wygląda to tak:http://www.bankier.pl/wiadomosc/4-5-Polakow-zarabia-mniej-niz-3549-zl-netto-7228674.html Kłamliwy artykuł o limitach MdM i poziomie rynku, to piękna podbudowa pod kolejne podnoszenie… Czytaj więcej »
Adam Czupi
Gość

@ k-dek,
ale przynajmniej Bartek T. potwierdził, że w Polsce, jest jednak ciasno vs cywilizowana Europa,
czyli jakby nie patrzeć dokopał deweloperom (może nieświadomie), że te 2p 45m i 3p. 60m to jednak pogłębianie i tak złej sytuacji
http://www.ekonomia.rp.pl/artykul/709844,1196515-Polski-rynek-nieruchomosci.html?p=1

Chociaź, znam bywalców tego forum, dla których to aż nadto,
w sumie są różne nocne hobby, można też spać na pionowym tapczanie… jak kto lubi.

k-dek
Gość

"On ma mieszkanie, ona ma mieszkanie"… zaraz, zaraz to Polska jeszcze? Osobną kwestią jest czy to "manie" polega na zakredytowaniu hipotecznym pod korek, jak to właśnie było w modzie wśród młodych, zdolnych, przebojowych z wielkich miast, czy też jest to faktyczna własność.
Uproszczeniem dość dużym, jest przymierzanie zjawisk z Warszawy do ogółu tego smutnego kraju. Wystarczy wyjechać 15km od Warszawy w dowolnym kierunku i szybko można zorientować się, że mamy do czynienia z inną Polską, pod wieloma wzgędami m.in. finansowo-mentalno-kulturowo-obyczajowymi

Stefan
Gość

Wiesz jak wygląda model rodziny (40%) w dużych miastach? On ma mieszkanie, ona ma mieszkanie + ew dziecko. Na 3 osoby po 2 x 45m2 wychodzi po 30 na głowę. Znam osobiście 2 małżeństwa które się rozpadły, bo małżonek nie chciał nabyć nieruchomości na współwłasność. Średnio co 2 małżeństwo w Warszawie się rozpada.

Bardzo upraszczasz pewne zjawiska społeczne albo nie chcesz ich dostrzegać. Oczywiście masz do tego prawo, tylko po co zaklinać rzeczywistość? W przyszłej kadencji sejmu, jak wejdzie ustawa o związkach partnerskich, małżeństwo przejdzie do lamusa (w aglomeracjach).

k-dek
Gość
"znamy się" z Bartkiem już trochę i to nie pierwsze jego wypociny na temat metrażu przypadającego na jedną osobę w PL i to raczej nie jest potwarz dla deweloperki.Turek nachalnie udowadnia wszem i wobec, że rynek nieruchomości ma wciąż potencjał wzrostowy, tzn. poprzez te złe warunki mieszkaniowe sprzedaż na rynku ma wciąż kwitnąć i to zarówno poprzez budowanie nowych mieszkań jak i obrót na rynku wtórnym. "Eurostat szacuje, że statystyczny Polak ma do dyspozycji jeden pokój (dokładnie 1,1), podczas gdy europejska średnia to 1,6. – Aby osiągnąć taką średnią, Polacy musieliby zbudować 7,6 mln mieszkań." No bo co tam 3… Czytaj więcej »
Adam Czupi
Gość
@Stefan uważam, że ten model był jest wykreowany i turbodoładowany w Polsce notorycznym stresem dotyczącym jutra (np. taki CHF, za wysokie ceny mieszkań, śmieciówki itd). Dlaczego tak sądzę? Wskaźniki emigracji i dzietność Polek zagranicą i model rodziny który tam "uprawiają". Czy to są inni Polacy? jak wpłynie model (skądinąd bardzo wygodny) 2+1 wpłynie na ten kraj? nie jestem rasistą ale chyba nie chciałbym w perspektywie 10 lat uzupełniać luki przybyszami z Afryki Subsaharyjskiej (bo skąd odebrać swoiją uiszczoną "emeryturę" w przyszłości?). Arytmetyka, ja mam Smarta Ty masz Smarta razem mamy 5m Mercedesa raczej do mnie nie przemawia. Ale zgodzę się… Czytaj więcej »
Adam Czupi
Gość
@wrocławskieklitkiJa jestem zupełnie innego zdania (chyba ze zaczną się naprawdę rżnąć na tej wschodniej Ukrainie)Swego czasu na studiach pracowałem w Niemczech i tam była całe CEEStosunek Ukraińców do Polaków jest taki jak Polaków do Niemców. historycznie słaby, protekcjonalny, + dodatkowo sentyment do Niemców i Austriaków za utworzenie ich pierwszego "państwa".Tak samo dlaczego Polacy wyjeżdzają do UK? zdroworozsądkowo bliżej i praktyczniej jest do Niemiec Język? chyba nie, języka nauczysz się w praktyce w pół roku (jak chcesz), A diaspora przedwojenna w Kanadzie, dlaczego Harper tak wyskakuje wszędzie na arenie międzynarodowej….jakie tam są przepływy emigrantów…(Nie powiedzą tego ale mają dość Pakistańczyków, Hindusów,… Czytaj więcej »
wroclawskieklitki
Gość
@sing dst Z Ukraińcami potwierdzam. W roku akademickim 2013/2014 studiowało w Polsce około 15 tyś Ukraińców z 35 tyś obcokrajowców. Liczba ta wzrasta z kilku powodów: 1. Mamy programy stypendialne dla Ukraińców.2. Niektórzy Ukraińcy znają język polski od małego, a pozostałym nauka polskiego nie sprawia takich problemów jak nie-Słowianom. Studiowałem z 3 Ukraińcami i dowiedziałem się o ich narodowości dopiero gdy się do tego przyznali (perfekcyjny polski). 3. Studia w Polsce mogą być dla nich tańsze! Jak stwierdziła pewna znajoma Ukrainka, za zdanie większości egzaminów na Ukrainie musiała płacić łapówkę.4. Z innych oczywistych względów. Oczywiście na tym forum najczęściej spotykamy… Czytaj więcej »
sing dst
Gość
@Stefan a ja nie wątpię. Myślę, że tacy Ukraińcy i inni być może potencjalni przybysze ze wschodu chętnie się u nas zadomowią. To już ma miejsce, a jest ich cała chmara. U mojego kuzyna pracują na budowie Ukraińcy. Są 3x tańsi niż Polacy, nie marudzą i pracują praktycznie non stop, solidnie. Takie samo zdanie było o Polakach w UK jak przyjeżdżali swego czasu na budowy. Mam również dwoje innych znajomych do których do domu przychodzi Ukrainka (nie ta sama :P) sprzątać – 50zł za cały dzień. W Legnicy (Ziemnice) na osiedlu domów jednorodzinnych również pracują Ukraińcy. To już się dzieje.… Czytaj więcej »
Stefan
Gość

@Adam Czupi

Oczywiście, że na stan rzeczy wpływ ma przede wszystkim ekonomia. No ale mamy agresywny wolny rynek i niektórym takie rzeczy po prostu pasują. Depopulacja jest faktem, pod koniec wieku 15 mln w PL. Czy ktoś zechce tu przyjechać pracować z zagranicy? Bardzo w to wątpię. W końcu łatwiej nauczyć się angielskiego czy nawet niemieckiego a to jedna strefa. Przede wszystkim zaś pieniądze dużo lepsze będą i w przyszłości. Budujące to może nie jest, ale takie są prognozy ONZ. http://esa.un.org/unpd/ppp/Figures-Output/Population/PPP_Population-Age_15-64.htm

Adam Czupi
Gość
@Stefan Dzięki za link, trochę frapujący….obraz CEE, w takim razie patrząc na prognozy GUS można podejrzewać, że w bufecie wszystko mają doprawiane prozakiem. chociaż od razu sprawdziłem UK, państwa nordyckie, Kanadę i USA – uwaga tu wzrasta a przy 0,5child wzrost populacji o nawet o 100% !!!.wobec tego nie twierdzę, że aktualne ceny w Polsce są przesadzone, teraz twierdzę, że ba! są mocno przesadzone! ;-), jak już gdzieś kupować assety aby zachowały wartość to wychodzi, że wszędzie tylko nie w tym kraju (może by fundusz założyć w Londynie ….i pomału szeregowce „dla naszych” kupować w UK ;-) i już wiem… Czytaj więcej »
k-dek
Gość
http://serwisy.gazetaprawna.pl/nieruchomosci/artykuly/868481,bloki-mieszkalne-wciaz-pna-sie-do-gory.html "Coraz mniejsza dostępność działek w atrakcyjnych lokalizacjach wymusza wzrost wysokości budynków."hmmm czy aby na pewno o to chodzi? Ja w swojej najbliższej okolicy, gdzie bloki rok rocznie są dostawiane, faktycznie widzę trend dokładania kondygnacji, ale działki niczym nie różnią się od siebie, w kwestii atrakcyjności, bo bezpośrednio graniczą ze sobą, a są to kolejne pola zagospodarowywane pod budownictwo mieszkaniowe. Jeden deweloper w trakcie wykonywania osiedla składającego się z 6 bloków, spójnej ze sobą zabudowy, po wykonaniu 3 bloków pozostałe 3 diametralnie przeprojektował na …2, z tym, że o znacznie większej ilości mieszkań niż poprzednia koncepcja na 3 bloki. Dla… Czytaj więcej »
k-dek
Gość
@Stefan"Wg mnie gdyby były duże pola do spadków to 8 lat po górce już byśmy je mieli."Tiaa, no mi też przykro, że rynek nie zadziałał w taki prosty sposób :)Ale trzymając się faktów, to szczyt bańki określiłbym na koniec 2008r., czyli licząc do dnia dzisiejszego jesteśmy w roku 7 po szczycie. A prawda jest taka, że po 2009r. – gdzie była lekka zadyszka, rok 2010, 2011, 2012 wcale nie były takie złe dla deweloperki, więc nie musieli obniżać cen.Dlaczego tak się działo? W skrócie:1. Działania KNF były bardzo powściągliwe w procesie utrącenia hossy kredytowej.2. RnS na pomoc z bandyckimi limitami… Czytaj więcej »
Xx Yy
Gość

@xellos masz racje. Obecnie budimex duzo sprzedaje bo ma nizsze ceny niz reszta, ktora sie przyglada :)
Brakuje wiekszej konkurencji …

xellos540
Gość

@Stefan

Nikt nie mówi, że inwestycje muszą być trafione i zyskowne. Jak cena 3,5k do 4k jest normalna (tzn. za mieszkanie zjadacza chleba), to jeszcze nie znaczy, że nie można sprzedawać taniej. Ja osobiście czekam na odwrotną bankę. Pewnie jak nadejdzie to już będę miał mieszkanie, ale przynajmniej będzie na co popatrzeć.

"Deweloper" jako pojęcie jest ogólnie mało sensowne, bo to nie dość, że to w sumie pośrednik (który ma wykonawców), to jeszcze się rozbiesił podczas bańki.

Stefan
Gość

Tylko, że czasem trafia się jakaś deficytowa inwestycja, zakup ziemi na górce, inne wpadki. Wg mnie gdyby były duże pola do spadków to 8 lat po górce już byśmy je mieli. A tak, wszystko wskazuje na to, że jak jest większy popyt przy ustalonych cenach to budują, jak mniejszy to przestają budować. Patrzę realnie na sytuację, okiem niezależnego obserwatora ;)

Xx Yy
Gość

Jak to jest, ze w innych branzach oplaca sie funkcjonowac przy marzach 3-6% a deweloperzy musza miec 20%? :) Ktos ladnie zarabia na wyzu demograficznym. Taki Gant tez potrzebowal 9k/m2. To samo czekaloby reszte deweloperow gdyby ludzie mysleli rozsadnie :D

Zreszta zobaczcie jaka jakosc czeka na tych co kupili mieszkania powyzej 6k/m2
http://postimg.org/image/5z6ndz45z/ – parapety mistrzostwo ale pewnie w tej cenie nie da sie lepiej ;)

k-dek
Gość

@Stefan
Chociaż uważam, że to spokojnie już ujęliśmy w rozważaniach, ale masz jeszcze 100kę do 1m2 :D – zadowolony?
Ostatecznie 4440zł/m2 (z bardzo przyzwoitym zyskiem), deweloper chce 5000zł/m2.
Niżej jak ~4600zł/m2 zejść nie musi bo ma bandycki MdM. (ciekawostka swego czasu RnS dopłacał do ~4800zł/m2 m.Lublin)
Mediana zarobków w Lublinie ~2000zł netto.

Ja nie twierdzę, że ceny mieszkań mają spaść, twierdzę, że mają wciąż potencjał do spadków, a popyt na ceny życzeniowe wyschnie to tylko kwestia czasu.

Stefan
Gość

Liczysz, liczysz i co? Zaomniałeś, że deweloper też ma koszty typu: biuro, wynagrodzenia, reklama. I to nie jest marża deweloperska tylko koszty, mistrzu.

k-dek
Gość

@sing dst
Zgadza się, ale w stosunku do ogólnej większej ilości PUMu jaką uzyskuje się na danej działce jest to jak najbardziej uzasadnione.

k-dek
Gość
"Jeżeli dzisiaj coś kosztuje 5 tys zł, i na tym jest zysk w wysokości 1 tys zł, to mowa jest o rentowności 20% i jeżeli deweloper sprzeda to za 3,5 to będzie w plecy." – to Ty tak twierdzisz. Masz jakieś na to dowody-dane liczbowe? Nie masz. Ja też nie mam :) i będzie słowo przeciwko słowu. Z mojej wiedzy dla Lublina (jak już wspomniałem wyżej mam bliski kontakt z budowlanką-głównie od strony wykonawczej), wygląda to jak: coś kosztuje 5tys. zł/m2, a Generalny Wykonawca buduje to za cenę 2800/2900zł /m2 (budynek 4/6 kondygnacji z windą :) o lekko podwyższonym standardzie)… Czytaj więcej »
sing dst
Gość

Ode mnie tylko 2 grosze…
Mam w rodzinie budowlańców i rzeczoznawców majątkowych i wiem od nich, że im wyżej tym koszt uzyskania PUM jest wyższy. Nie jest więc to takie proste jak w grze komputerowej.

Stefan
Gość

Następny nawiedzony, albo ten sam z innego konta ;) "Niektórzy budują trochę wyżej" A dlaczego nie wszyscy, skoro wymyśliłeś cudowny przepis na sukces deweloperski, buahaha.

Lukasz Kardas
Gość

Stefan, co Ty piszesz? Dźwigi osobowe potaniały i to jest powód do budowania wyższych budynków?
Winda podstawowym kryterium zakupu?

Toż to nawet naganiacze nie używają takich "argumentów".
Moi znajomi w większości już zakupili/planują i NIGDY ale to NIGDY, ŻADEN z nich nie mówił o windzie jako
kryterium zakupu.

Spuszczanie cen będzie, bo właśnie dlatego niektórzy budują trochę wyżej. Więcej PUM to mniejszy koszt jednostkowy metra czyli pole do manewru dla mniejszej ceny przy jednoczesnym utrzymaniu rentowności.

Stefan
Gość

Chłopie, o jakim spuszczaniu mówisz? Jeżeli dzisiaj coś kosztuje 5 tys zł, i na tym jest zysk w wysokości 1 tys zł, to mowa jest o rentowności 20% i jeżeli deweloper sprzeda to za 3,5 to będzie w plecy. I to dotyczy apartamentów za 10 tys, i popularnych nor za 3 tys zł. Nikt nie podejmie się w tej chwili inwestycji o rentowności poniżej 20%, bo taki pułap ustalił rynek. Z kolei rentowność na poziomie 50% też nie jest do uzyskania, więc żadnego cudownego spuszania na elastycznych inwestycjach z gumy nie będzie. Bo takich inwestycji po prostu nie ma :)

k-dek
Gość
Działania deweloperów głównie tych notowanych na GPW, (ci mniejsi, lokalni po prostu podczepiają się do trendu) – są podstępne, spiskowe i kropka.1. Kupują bandyckie ustawy – RnS, MdM – rozkradanie pieniędzy z budżetu w białych rękawiczkach – przeliczniki dla RnS 1,4 dla MdM 1,1 które z automatu zawyżają wartość odtworzeniową 1m2 mieszkania, którą z kolei podają sami deweloperzy!! do GUS.2. Wielokrotne bankructwa deweloperów z GANTem na czele – niezliczone dramaty ludzkie.3. Zmowa cenowa w postaci ustalania ceny minimalnej, poniżej której nikt się nie wychyla, chociażby w obrębie danej dzielnicy – nie jest absolutnie problemem, widzę to na przykładzie miasta 350… Czytaj więcej »
Stefan
Gość
Kiedyś dźwigi były dużo droższe. Teraz potaniały. Kiedyś winda kojarzyła się z punktowcem z płyty, teraz jest to podstawowe kryterium zakupu. To co się bardziej opłacało kiedyś teraz się przestaje opłacać.I na odwrót. Upieranie się przy spiskach i "podstępnych działaniach deweloperów" nie ma sensu. Przede wszystkim trzeba się wyzbyć myślenia typu: deweloper to śniady oszukańczy biznesmen rodem z Izraela :) To jest prymitywne myślenie, że tak powiem. Konkurencja na rynku jest bardzo duża i zmowy nie są możliwe. Skoro uważasz, że deweloperka to taki złoty biznes to załóż firmę i buduj. A nie opowiadasz głupoty, że nagle deweloper wpadł na… Czytaj więcej »
k-dek
Gość
…ale nic nie stało i nie stoi na przeszkodzie, żeby winda również w bloku 4 piętrowym była.Osobiście jak miałbym mieszkać w bloku 4 piętrowym (bez windy) lub zaraz obok (więc pomijalny jest argument lokalizacji) w 7 piętrowym (z windą), zdecydowanie wolę 4 piętrowy, przy czym wyżej jak 2 piętro bym się nie pchał. Upieram się więc przy stwierdzeniu, że dokładanie kondygnacji, to celowe działanie deweloperki dywersyfikujące ewentualnie możliwe (w niedalekiej przyszłości) problemy ze zbyciem mieszkań i koniecznością opuszczania ceny. Co innego skorygować cenę 25 mieszkań co innego 40 na tej samej działce.Winda w blokach powyżej 4 pięter to jedynie konieczny… Czytaj więcej »
Stefan
Gość

Źle. Ludzie chcą windy w budynkach (trend powszechny, kryterium zakupu, zainteresowania ofertą), a zatem budynki, które projektowano dotychczas jako 4 piętrowe (z konieczności) są teraz 5-7 piętrowe (z optymalizacji).

k-dek
Gość
Nie wiem czy dobrze rozumiemLudzie chcą windę -> deweloper wychodzi na przeciw i windę w budynku zapewnia -> winda automatycznie uruchamia projektowanie i budowanie budynków powyżej 5 kondygnacji …tak po prostu sama winda (tudzież zwana dźwigiem osobowym)Rozumiem, że to może być jakiś skrót myślowy, bo dosłownie jak pozbierałem to wyżej, to ja nie kupuję tej tezy. Dla mnie dewloperka wyciska maksymalny PUM z działki i tyle. A z ciekawostek, coraz częściej spotykam windy w blokach niższych, wtedy deweloper obecność windy uwypukla i niekiedy oględnie tłumaczy dlaczego chce z nas zedrzeć więcej niż 2x przeciętne zarobki netto w naszej lokalizacji. Winda… Czytaj więcej »
Stefan
Gość

Wg mnie ludzie coraz częściej chcą windę w budynku. A jak jest winda to można budować wyżej (bez windy tylko do 5 kondygnacji).

Spidi84
Gość

uuu reklama Korwina :)
(mam tylko nadzieje że Kukiz to nie jest taka podpucha jak 4 lata temu Palikot…)

Lech Malinowski
Gość

Ja też chętnie poczytam na temat "rozpoznawania bojem" przez Autora warszawskiego rynku najmu.

k-dek
Gość

Znowu naganiacze bawią się w Prokuraturę z ramienia podatników w sprawie rozkradania pieniędzy z budżetu:

http://biznes.pl/magazyny/czy-mdm-wywinduje-ceny-mieszkan/w6ysq0

A kiedyś już też tak było:
http://www.bankier.pl/wiadomosc/Kosztowny-blad-w-programie-Rodzina-na-Swoim-2216036.html

Wymieniony w artykule blog SiPa – kiedyś sporo pracy poświęcał nieruchomościom, niestety od dłuższego czasu nowych wpisów na ten temat jest znacznie mniej.
http://stojeipatrze.blogspot.com/2010/09/sprawa-prawdopodobnie-do-prokuratury.html

SiP zgłosił sprawę do NIK – odpisali mu, że sprawdzą, i faktycznie za jakiś tam czas powstał raport, …że wszystko jest OK.

Nijak nie można ukrócić tego złodziejstwa jakim są te socjalne programy pomocowe:
wcześniejszy "Deweloper na Swoim (bandyckim) poziomie marży, Bank trzyma łapę na Rodzinie"
i teraz "Młodzi dla Mieszkań" (po wciąż przeszacowanych cenach)

Adam Czupi
Gość
K-dek, ale się uparłeś chłopie, według mnie mechanizm jest prosty, są osoby mało rozgarnięte są takie ceny (ja np, w 2007 policzyłem i wyszło mi że coś nie tak z tymi cenami (a nie mam wykształcenia ekonomicznego ;-)…zarabiałem na metr m2 a w 2007 na 0,5 w 3 lata coś nie tak….a budynek przecież o 3 lata starszy więc odpowiednio mniej warty. Co najmniej 700.000 rodzin siedzi po szyję bez możliwości ruchu z CHF, chyba że spadnie do 2,8…. To jest koszt edukacji społeczeństwa jak takie naiwne (i mało oszczędne).K-dek, niech sobie developerzy i 10k życzą, potencjalnych frajerów coraz mniej… Czytaj więcej »
k-dek
Gość

I jeszcze dorzucam na koniec trochę pod temat, dzisiejsze wywody :) prof. Łaszka.

http://biznes.pl/magazyny/nieruchomosci/budownictwo-mieszkaniowe-jak-politycy-nas-oklamuja/k444ez

k-dek
Gość
Budowa segmentu w spółce z kimś nie jest złym, aczkolwiek trudniejszym niż się wszystkim wydaje rozwiązaniem. Chociaż niewykluczone jeszcze, że w coś takiego nie wejdę, jak wiele tysięcy osób budujących rok do roku mieszkania/domy indywidualnie. Ale… na tym blogu nie chodzi głównie o to, że udowadniamy, że lepiej jest wybudować sobie samemu, niż kupować od pazernego złego dewelopera :):)Od samego początku piętnujemy (a przynajmniej ja tak do tego podchodzę):1. Zjawisko boomu hipotecznego i wyspekulowanych cen mieszkań.2. Rolę naganiaczy w mediach – ich kłamstwa i oszustwa.3. Szkodliwe działanie programów pomocowych z bandyckimi limitami dopłat do marż deweloperskich.4. Uświadamiamy czym jest dług… Czytaj więcej »
Lukasz Kardas
Gość

"Katalonia wywłaszczy puste mieszania, które przejęły banki. "

http://www.bankier.pl/wiadomosc/Katalonia-wywlaszcza-puste-mieszkania-3334773.html

Daniel Nofap
Gość

Redakcja nytimes przedstawia jak to chińska budowlanka wynajmuje cudzoziemców by podnieść ceny nieruchomości przy sprzedaży:
http://www.nytimes.com/2015/04/28/opinion/rent-a-foreigner-in-china.html
ciekawe kiedy ten pomysł trafi do nas

k-dek
Gość

rynek chiński już nie jeden folklor widział :D, jak bym miał coś przenieść na polskie podwórko to może demolkę biur deweloperów :), chociażby za kupienie sobie ustawy o RnS i MdM, która napycha im po kieszeniach pieniądze z budżetu, za wciąż przeszacowane mieszkania z bandyckimi marżami.

http://www.ekonomia.rp.pl/artykul/0,1131774.html

k-dek
Gość
http://www.ekonomia.rp.pl/artykul/710047,1198163-Kiedy-raty-kredytow-w-zlotych-beda-wyzsze.html Grażynka, jeszcze niedawno była taka zagubiona i miała wiele wątpliwości odnośnie obecnego zadłużania się hipotecznego, a więc zebrała gremium naganiaczy pod przewodnictwem pinokia Turka :) Trochę piszą gorzkiej prawdy, ale też rzucają takimi kwiatkami: "W perspektywie dwóch lat raty mogą więc wzrosną o ok. 8 proc., ale wciąż będą niższe niż np. trzy lata temu. Dlatego zaciągając kredyt dziś, trzeba się niestety przygotować, że w przyszłości rata będzie wyższa – podsumowuje główny analityk Expandera." Potencjalny lekkomyślny kredytobiorca przeczyta i pomyśli sobie: "Łeee 8% za 2 lata, toż to śmieszna kwota" A pinokio Turek same podwyżki stóp % bezpiecznie przerzucił… Czytaj więcej »
zeroxx
Gość

http://serwisy.gazetaprawna.pl/nieruchomosci/artykuly/869227,wtorny-rynek-przegrywa-z-pierwotnym-sprzedawcow-czekaja-trudne-czasy.html

"Pośrednicy przyznają, że o ile w ubiegłym roku rynek wtórny był jeszcze w stanie skutecznie konkurować z deweloperami, w 2015 r. w części miast jest to bardzo trudne."

"Deweloperzy biorą wszystko – mówi Marlena Joks, prezes Dolnośląskiego Stowarzyszenia Pośredników w Obrocie Nieruchomościami (DOSPON)"

Marian
Gość
Ktoś to zauważył, nie do wiary. Będzie płacz za jakiś czas. Nawet w swojej dziurze widzę takie ciekawostki:– jest sporo nowych inwestycji (6 czy tam 7 osiedli/kompleksów), ceny w nich są dość wysokie, jedna z tych inwestycji jest nieco na uboczu (co przekłada się na 5 minut więcej pedałowania rowerem do pracy, czyli nic) no i tam mieszkania są nieco tańsze, a do tego mają – uwaga uwaga – zdecydowanie sensowniejsze rozkłady, niż te 6 pozostałych. Zgadnijcie, gdzie mieszkania sprzedają się jak ciepłe bułeczki, a gdzie wiszą… Wstyd się przyznać, ale sam się zacząłem zastanawiać nad kupnem ;-) . –… Czytaj więcej »
med
Gość
Wiem, że dość późno piszę komentarz, ale od niedawna mam dopiero czas przeglądać sobie różne ciekawe blogi. interesującym i trochę niepoprawnym jest wg mnie fakt porównywania cen gołych mieszkań z tymi wykończonymi. Może gdyby podzielić rynek wtóry na okresy co 10 lat i wówczas wyciągać średnie ceny mieszkań to byłby bardziej wiarygodny wskaźnik. Posilę się swoim przykładem. W 2012 roku wprowadziłem się do całkiem nowego mieszkania na Pradze Południe od znanego i solidnego dewelopera. Cena jak na lokalizację była dość atrakcyjna. Mieszkanie wykończone zostało z dobrych albo bardzo dobrych materiałów. Jak zatem jego wartość ma nie wzrosnąć względem rynku pierwotnego?… Czytaj więcej »
med
Gość
Niestety nie do końca jest tak jak piszesz. Po pierwsze sporo osób jest niezadowolonych z jakości tego developera, a po drugie ceny transakcyjne trochę odbiegają od wspomnianych przez Ciebie 6,5k. Z tego co udało mi się znaleźć tylko duże metraże (w tym przypadku 89 m2) można było kupić za przybliżoną kwotę. Wychodzi zatem cena ponad 500k bez wykończenia. Znalazłem nawet info, że ktoś kupił 95m po 7.9k za m. Mieszkania mniejsze kosztowały po 7.5-8.1k. Wiec tak super atrakcyjnie nie było. W mojej inwestycji ceny też zaczynały się poniżej 7k, a developer jednak solidniejszy. Do tego dolicz sobie wykończenie, wzrost wartości… Czytaj więcej »
Xx Yy
Gość

@med
wiem ze chcialbys aby Twoja klitka byla jak najwiecej warta
zobacz sobie jakie sa ceny na pradze poludnie http://rynekpierwotny.pl/s/nowe-mieszkania-i-domy-warszawa-praga-poludnie/ i tyle w temacie 9300 – moze ktos tyle zaplaci jesli nie potrafi poszukac taniej :)

Xx Yy
Gość

med powiem tak, po co ktos ma placic 9300/m2 na pradze poludnie skoro w tej samej dzielnicy buduja w mdm za 6500/m2 :)
Sprawedz sobie Osiedle ostrobramska, albo osiedla lc corp :)

med
Gość
Tylko, że w artykule nie ma rozróżnienia na stare budownictwo i nowe z rynku wtórnego dlatego tak jak wspomniałem te analizy nie są do końca wiarygodne. Wszystko jest wrzucone do jednego worka. nie ważne czy wybudowane po 2010 roku czy w latach 70-tych. Zgodzę się, że stan i wykończenie jak najbardziej powinny odzwierciedlać cenę. Wielokrotnie widziałem nowe mieszkania wykończone w starym i paskudnym stylu, oraz mieszkania stare lub starsze w doskonałym stanie, starannie i elegancko wykończone. Ale tutaj powtarzam, wszystko jest podciągnięte do statystyki, a jak wiadomo ja i mój pies mamy średnio po 3 nogi ;) Albo średnia pensja… Czytaj więcej »
Marian
Gość
I tak i nie. Przykład z mojego podwórka:1) ceny mieszkań developerskich na rynku pierwotnym – 3300 – 5000 PLN za m^2 (w zależności głównie od lokalizacji i "standardu").2) ceny mieszkań na rynku wtórnym – 2200 – 6000 PLN za m^2 (jak wyżej plus wspomniany stan/wyposażenie). Pisałem to ostatnio ale się powtórzę. Mieszkania w cenach najniższych na rynku wtórnym idą szybko. Masa jednak ludzi próbuje sprzedać stare mieszkanie w cenie np. 3500-4000 PLN, czyli już w widełkach mieszkań developerskich. Jako argument podają, że np. zostają meble na wymiar czy tam szafy. No i pięknie. Tylko jak się patrzy na te meble,… Czytaj więcej »
sdad_asd
Użytkownik
CZY TEN ARTYKUŁ TO REKLAMA DLA NOWYCH MIESZKAŃ… MÓWI PAN IŻ RYNEK WTÓRNY TO 1. Prowizja dla pośrednika (np: 2%) + PCC 2% LECZ NIE POWIEDZIAŁ PAN JAKIE SĄ KOSZTY KREDYTOWE MIESZKANIA NOWEGO A Z RYNKU WTÓRNEGO. kupując uzywane dostaje kredyt splacam kredyt i mieszkam. KUPUJĄC NA KREDYT NOWE (ubezpieczenie pomostowe przez np 2-lata) karencja z placie kredytu 2-lata trzeba splacać odsetki kredyt zaczynam splacać po 2-latach. koszt mniej wiecej taki sam jak posrednik+pcc z rynku wtórnego… ALE ZAPOMINAMY O JEDNYM KUPUJĄC NOWE MIESZKANIE MUSIMY NA NIE CZEKAĆ NP 2-LATA (CO PRZEZ TE 2 LATA MAMY ZROBIĆ TRZEBA GDZIES MIESZKAC… Czytaj więcej »
trackback

viagra canada

WALCOME

trackback

canadian pharmacy viagra

WALCOME

trackback

viagra generic

WALCOME

trackback

sildenafil

WALCOME

trackback

cialis

WALCOME

trackback

sildenafil citrate

WALCOME

trackback

generic cialis

WALCOME

trackback

viagra online

WALCOME

trackback

viagra

WALCOME

trackback

buy viagra

WALCOME

trackback

generic viagra

WALCOME

trackback

chloroquine online

coronavirus i thailand – buy chloroquine phosphate 250mg – buy chloroquine phosphate 250mg

trackback

buy levitra

levitra vs levitra side effects guest.cgi – levitra price cvs total posts – levitra and alcohol safe log in

trackback

viagra for sale

overcoming ed – viagra 10mg or 20mg memberlist – viagra 60mg

trackback

cbd book distributors

cannabidiol effects – full spectrum cbd oil for sale – cbd in urine

trackback

cbd oil for pain

cbd dosage for anxiety – how long does cbd vape stay in your system – cbd arthritis

trackback

aralen chloroquine

coronavirus xian – chloroquine aralen – coronavirus 99 ranch

trackback

viagra

viagra viagra combined – viagra side effects with alcohol bbs.cgi? – brand viagra no prescription pharmacy

trackback

cialis professional

cialis 20mg return to board index – cialis buy online – cialis bigger erection

trackback

side effects of viagra

order viagra no prescription – viagra canadian pharmacy online members – buy viagra online no prescription

trackback

cialis over counter walmart

powered by drupal cialis – i am 30 is cialis beneficial – cialis canadian pharmacy online moderators

trackback

cialis in walmart

canadian pharmacy cialis 20mg knowledge base – cialis 20mg coupons password – online cialis 20mg perscription

trackback

tadalafil 20 mg

levitra dosage cialis vs levitra guest_book.htm – buy cialis no prescription – cialis trackback url for this

trackback

buy viagra

cheap viagra usa shipping – viagra from canada no prescription last post – viagra reviews 10mg total posts

trackback

buy tadalafil online

cialis 10mg joined – cialis vs viagra market share default.asp – generic cialis right now

trackback

Sala Home

Rynku wtórny, obudź się! | W domach z betonu

trackback

marquita

Rynku wtórny, obudź się! | W domach z betonu

trackback

how much viagra is safe at one time

WALCOME

trackback

viagra prescriptions online

WALCOME

trackback

will a walk-in clinic prescribe viagra

WALCOME

trackback

elisabeth

Rynku wtórny, obudź się! | W domach z betonu

trackback

claudie

Rynku wtórny, obudź się! | W domach z betonu

trackback

kariotta

Rynku wtórny, obudź się! | W domach z betonu

trackback

find cheap cialis online

USA delivery

trackback

buy cialis online generic

SPA

trackback

how to remove tinder plus

Rynku wtórny, obudź się! | W domach z betonu

trackback

free female dating sites

trackback

free dating sites in ga

trackback

dating websites free for men

trackback

online dating johannesburg free

trackback

dating free on line

trackback

free christian dating online

trackback

free dating site reviews

trackback

free dating sites without facebook

trackback

free plus size dating

trackback

free online dating sites for serious relationships

trackback

actually free dating sites

trackback

free dating sites for plus size women

trackback

best free dating site in norway

trackback

keto lunch

trackback

keto chicken broccoli casserole

trackback

bulletproof diet vs keto

trackback

hydroxychloroquine manufacturer coupon

choice control group hey

trackback

michigan governor wants hydroxychloroquine

put chemical peel convert

trackback

how to write a movie analysis paper

Rynku wtórny, obudź się! | W domach z betonu

trackback

hydroxychloroquine drug

forest chlorophyllin animal

trackback

chloroquine and hydroxychloroquine trials

scenario growth factor football

trackback

stromectol side effects

proof neuroleptic agents towards

trackback

well written essays

Rynku wtórny, obudź się! | W domach z betonu

trackback

do you need a prescription for ivermectin

beautiful chondromalacia meat

trackback

order dapoxetine

association magenblase syndrome aid

trackback

foundation predoctoral and dissertation

Rynku wtórny, obudź się! | W domach z betonu

trackback

naked dating gay https://gaychatgay.com/

trackback

sildenafil price

WALCOME

trackback

cialis 5mg

WALCOME

trackback

canadian generic viagra

WALCOME

trackback

Collette

Rynku wtórny, obudź się! | W domach z betonu

trackback

canadian viagra

WALCOME

trackback

viagra alternative

WALCOME

trackback

buy deltasone shingless online uk

saving transdermal holy

trackback

female viagra

WALCOME

trackback

generic cialis tadalafil

WALCOME

trackback

get cialis online

WALCOME

trackback

arse

Rynku wtórny, obudź się! | W domach z betonu

trackback

viagra otc

WALCOME

trackback

stromectol for uti

necessary anticoagulants lunch

trackback

cost of viagra

WALCOME

trackback

cialis 10 mg tablet

WALCOME

trackback

treat parasite infestations in pregnancy

mood ejaculation much

trackback

writing essay online https://essaywritercentral.com/

trackback

buy real viagra online

WALCOME

trackback

writing an essay about yourself https://essayghostwriter.com/

trackback

buy viagra online cheap

WALCOME

trackback

where can you buy cialis

WALCOME

trackback

how to buy generic propecia

generic_propecia_for_sale

trackback

deltasone 5 mg

order prednisone online canada

trackback

cialis 100mg for sale

paypal cialis online

trackback

how much does viagra cost

WALCOME

trackback

ivermectin tablets for head lice

panel frozen shoulder democrat

trackback

sildenafil citrate canada

WALCOME

trackback

cheap cialis paypal

cialis website

trackback

buy viagra us pharmacy

WALCOME

trackback

ivermectin dose for heartworm treatment

prevent macrophage cite

trackback

stromectol 875

ring celiac plexus rating

trackback

eli lilly cialis 5mg

WALCOME

trackback

the z pack

zithramax uk

trackback

20 mg sildenafil daily

WALCOME

trackback

buy ventolin evohaler online

prix ventolin

trackback

how to order viagra connect in the usa

WALCOME

trackback

what to write college essay about https://essaypoints.com/

trackback

writing an expository essay https://essaysnet.com/

trackback

creative writing essay https://essaytag.com/

trackback

viagra gay sex hard

WALCOME

trackback

what is an alternative to viagra that minecare will cover

WALCOME

trackback

cialis precio mexico

WALCOME

trackback

zithromax buy online

zithromax coupons

trackback

sildenafil online

WALCOME

trackback

benazepril to lisinopril dose

printable coupons for lisinopril

trackback

online real money casino https://online2casino.com/

trackback

cheapest viagra online

WALCOME

trackback

where to buy dapoxetine in the philippines

how to take dapoxetine tablets

trackback

top online casino real money https://casinoonlinek.com/

trackback

mobile gambeling https://casinoonlinet.com/

trackback

write a conclusion for an essay https://student-essay.com/

trackback

writing a reflection essay https://essaytodo.com/

trackback

writing a good essay https://buy1essay.com/

trackback

chlamydia treatment over the counter cvs

azithromycin tablets over the counter

trackback

generic z pack over the counter

otc z pack

trackback

female viagra pill

WALCOME

trackback

non prescription online pharmacy reviews

WALCOME

trackback

viagra without doctors

WALCOME

trackback

viagra foods

WALCOME

trackback

herbal viagra

WALCOME

trackback

sexual desire symptoms in women

Rynku wtórny, obudź się! | W domach z betonu

trackback

natural viagra foods

WALCOME

trackback

viagra men

WALCOME

trackback

what does viagra do

WALCOME

trackback

viagra pills over the counter canada

raise alpha cells fence

trackback

viagra use

WALCOME

trackback

online viagra

WALCOME

trackback

furrie sex games https://cybersexgames.net/

trackback

reality kings playing video games sex while https://sexgameszone.com/

trackback

walmart viagra

WALCOME

trackback

natural alternatives to viagra

WALCOME

trackback

viagra over the counter

WALCOME

trackback

fildena

WALCOME

trackback

เว็บ ค่า สิ โน เชื่อถือได้

Rynku wtórny, obudź się! | W domach z betonu

trackback

ww88 club w88plays

Rynku wtórny, obudź się! | W domach z betonu

trackback

women viagra

WALCOME

trackback

ivermectin cost canada

stromectol usa

trackback

happycasino ยืนยันตัวตนรับเครดิตฟรี 100

Rynku wtórny, obudź się! | W domach z betonu

trackback

3satellites

trackback

free gay bear dating https://gayprideusa.com

trackback

free gay dating sites https://speedgaydate.com

trackback

best leaf blower 2020

Rynku wtórny, obudź się! | W domach z betonu

trackback

diy pressure washers

Rynku wtórny, obudź się! | W domach z betonu

trackback

aquatic stores near me

Rynku wtórny, obudź się! | W domach z betonu

trackback

just crack an egg fresh prepared food

Rynku wtórny, obudź się! | W domach z betonu

trackback

what are good pans for an omelet

Rynku wtórny, obudź się! | W domach z betonu

trackback

sport 85

Rynku wtórny, obudź się! | W domach z betonu

trackback

Formale Ontologie`s statement on its official blog

Rynku wtórny, obudź się! | W domach z betonu

trackback

why not find out more

Rynku wtórny, obudź się! | W domach z betonu

trackback

discount bass guitar strings

Rynku wtórny, obudź się! | W domach z betonu

trackback

valigeria duomo padova

Rynku wtórny, obudź się! | W domach z betonu

trackback

jet set large top zip saffiano leather tote

Rynku wtórny, obudź się! | W domach z betonu

trackback

how long is it safe to leave a thundershirt on my cat

Rynku wtórny, obudź się! | W domach z betonu

trackback

How to add photo from camera roll to snapchat story

Rynku wtórny, obudź się! | W domach z betonu

trackback

types of woodworking tools

Rynku wtórny, obudź się! | W domach z betonu

trackback

carhartt dungarees womens uk

Rynku wtórny, obudź się! | W domach z betonu

trackback

baby child travel gear catalog usa

Rynku wtórny, obudź się! | W domach z betonu

trackback

maeil bio mamamoo album art

Rynku wtórny, obudź się! | W domach z betonu

trackback

tozo t6 true wireless earbuds review

Rynku wtórny, obudź się! | W domach z betonu

trackback

tiger automotive

Rynku wtórny, obudź się! | W domach z betonu

trackback

raw materials with Building custom home

Rynku wtórny, obudź się! | W domach z betonu

trackback

vaunt smart glasses

Rynku wtórny, obudź się! | W domach z betonu

trackback

cheapest smart tvs

Rynku wtórny, obudź się! | W domach z betonu

trackback

Used pressure washers For sale

Rynku wtórny, obudź się! | W domach z betonu

trackback

trouble shooting pressure washers

Rynku wtórny, obudź się! | W domach z betonu

trackback

omelet pans at macys

Rynku wtórny, obudź się! | W domach z betonu

trackback

minimalist watches under 200

Rynku wtórny, obudź się! | W domach z betonu

trackback

are husqvarna chainsaws good

Rynku wtórny, obudź się! | W domach z betonu

trackback

click the next document

Rynku wtórny, obudź się! | W domach z betonu

trackback

briggs pressure washers

Rynku wtórny, obudź się! | W domach z betonu

trackback

you can try here

Rynku wtórny, obudź się! | W domach z betonu

trackback

how to thicken curry sauce

Rynku wtórny, obudź się! | W domach z betonu

trackback

leelbox Mxq pro

Rynku wtórny, obudź się! | W domach z betonu

trackback

Suggested Internet site

Rynku wtórny, obudź się! | W domach z betonu

trackback

borse e scarpe

Rynku wtórny, obudź się! | W domach z betonu

trackback

journey girl dolls accessories

Rynku wtórny, obudź się! | W domach z betonu

trackback

More Bonuses

Rynku wtórny, obudź się! | W domach z betonu

trackback

smith and wesson j frame laser grips

Rynku wtórny, obudź się! | W domach z betonu

trackback

american bass tnt 12

Rynku wtórny, obudź się! | W domach z betonu

trackback

push leaf blowers

Rynku wtórny, obudź się! | W domach z betonu

trackback

Stwx said

Rynku wtórny, obudź się! | W domach z betonu

trackback

girls clothing new look

Rynku wtórny, obudź się! | W domach z betonu

trackback

golf Accessori sportivi

Rynku wtórny, obudź się! | W domach z betonu

trackback

pink dog Carriers

Rynku wtórny, obudź się! | W domach z betonu

trackback

xgody sat nav

Rynku wtórny, obudź się! | W domach z betonu

trackback

Michael Jones watches

Rynku wtórny, obudź się! | W domach z betonu

trackback

earthquake tiller 212cc

Rynku wtórny, obudź się! | W domach z betonu

trackback

vuzix blade smart glasses

Rynku wtórny, obudź się! | W domach z betonu

trackback

More

Rynku wtórny, obudź się! | W domach z betonu

trackback

ernest jones watches ladies

Rynku wtórny, obudź się! | W domach z betonu

trackback

earthquake e43 auger

Rynku wtórny, obudź się! | W domach z betonu

trackback

Panasonic Microwave Oven

Rynku wtórny, obudź się! | W domach z betonu

trackback

best large air Fryer

Rynku wtórny, obudź się! | W domach z betonu

trackback

cheap Chainsaws

Rynku wtórny, obudź się! | W domach z betonu

trackback

carhartt brown dungarees

Rynku wtórny, obudź się! | W domach z betonu

trackback

zaino Carpisa

Rynku wtórny, obudź się! | W domach z betonu

trackback

Sony zx series stereo over Ear headphones

Rynku wtórny, obudź się! | W domach z betonu

trackback

new york magazines which cover family and parenting

Rynku wtórny, obudź się! | W domach z betonu

trackback

ikea piante grasse

Rynku wtórny, obudź się! | W domach z betonu

trackback

learn here

Rynku wtórny, obudź się! | W domach z betonu

trackback

leelbox m8s pro

Rynku wtórny, obudź się! | W domach z betonu

trackback

activity tracker significato

Rynku wtórny, obudź się! | W domach z betonu

trackback

are mirrorless cameras dslr

Rynku wtórny, obudź się! | W domach z betonu

trackback

ernest jones watches sale

Rynku wtórny, obudź się! | W domach z betonu

trackback

baby trend golite snap gear sprout travel system reviews

Rynku wtórny, obudź się! | W domach z betonu

trackback

milwaukee m12 grease gun

Rynku wtórny, obudź się! | W domach z betonu

trackback

earthquake victory tiller manual

Rynku wtórny, obudź się! | W domach z betonu

trackback

powersmart single stage snow blower

Rynku wtórny, obudź się! | W domach z betonu