Raporty, raporty, raporty

Choć rządowe instytucje kontrolne i statystyczne sprawiają głównie wrażenie przepalarni pieniędzy podatników, to zdarza im się wyprodukować coś pożytecznego. Ostatnio pojawiły się 2 bardzo ciekawe raporty – pierwszy to wynik badania portfela kredytowego banków za 2017 rok (KNF), który jest kopalnią wiedzy na temat rynku kredytów hipotecznych:

https://www.knf.gov.pl/knf/pl/komponenty/img/KREDYTY_MIESZKANIOWE_I_KONSUMPCYJNE_2017_61873.pdf

Drugi to krótkie podsumowanie ryku mieszkaniowego w minionym roku, wygenerowane przez GUS:

http://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/infrastruktura-komunalna-nieruchomosci/nieruchomosci-budynki-infrastruktura-komunalna/obrot-nieruchomosciami-w-2017-roku,8,1.html

Przyjrzymy się krótko kilku ciekawostkom z tych raportów.

Zakupy gotówkowe.

Od pewnego czasu NBP rozpowszechnia nieprawdziwe informacje, jakoby już nawet 75% transakcji mieszkaniowych odbywało się bez udziału kredytu. Wielokrotnie pisaliśmy o błędach w metodologii tych obliczeń i nawet sami deweloperzy przyznają, że takie wartości są kompletnie oderwane od rzeczywistości, a rzeczywista sprzedaż gotówkowa wynosi od 30 do 40%. W raporcie KNF znajdziemy informację, że w 2017 roku udzielono prawie 120 tys. kredytów na zakup mieszkań:


Tymczasem w danych GUS liczba transakcji lokalowych (a więc także tych usługowych) wyniosła w minionym roku około 200 tys.:

Jeśli podzieli się obie wartości przez siebie, to okaże się to, co musiało się okazać – nadal ponad 60% mieszkań kupowanych jest na kredyt. Oczywiście jest to mniejsza wartość niż w szczycie szaleństwa w latach 2007-2008 (kiedy to udział kredytów potrafił sięgać nawet 90%), jednak do osiągnięcia przewagi transakcji gotówkowych brakuje jeszcze bardzo dużo (zresztą… przy aktualnej wysokości stóp procentowych jest to właściwie niemożliwe). Jak więc widać, rynek nadal ciągną głównie kredytowi kamikaze, a nie żadni inwestorzy, wyciągający miliony ze skarpet i inwestujący w mieszkania pod wynajem (tych szacuje się, że jest około 10%).

Stopy w dół, ceny w górę.

W raporcie GUS prezentowane są ceny transakcyjne z całego kraju – na wykresie od 2010 roku bardzo ładnie widać, jak zależą one od dostępności/taniości kredytu. Na pierwszym obrazku zaznaczono moment, kiedy ceny przestały spadać oraz moment, kiedy zaczął się zauważalny ich wzrost. Na drugim obrazku zaznaczono z kolei momenty 2 poważnych obniżek stóp procentowych przez RPP i jakoś dziwnym trafem wszystko jest ze sobą pięknie zsynchronizowane:

Świetnie tu widać, że podnoszenie stóp (nawet dość krótkotrwałe) przełożyło się na spadki cen (początek czerwonego obszaru), a silne obniżenie stóp najpierw pozwoliło spadki zatrzymać, a później kolejna poważna obniżka spowodowała, że ceny ruszyły w górę.

W oparach absurdu.

Kredyt (przynajmniej ten w złotówkach) pozostaje od dłuższego czasu historycznie tani, a z jego dostępnością nie ma właściwie żadnego problemu. Do tego, banki są skłonne pożyczać zupełnie abstrakcyjne kwoty. Ciekawy artykuł na ten temat można przeczytać tu:

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Banki-pozycza-nawet-110-krotnosc-pensji-Zdolnosc-kredytowa-na-razie-stabilna-7604538.html?comments=1#boxArticleComment

Z artykułu wynika, że najbardziej odjechane banki są w stanie pożyczyć gościowi 9-krotność jego rocznych dochodów, kiedy za maksymalny bezpieczny poziom zwykło się przyjmować jego 3-krotność. Co ciekawe, banki najbardziej “niechętne” także oferują kosmiczne kredyty, bo szacują zdolność kredytową na 7-krotność rocznych dochodów (czyli ponad 2 razy wyżej niż “norma” z normalnych czasów na poważnych rynkach). Przy tak ocenianej zdolności kredytowej gość jest w stanie pożyczyć tyle, że rata kredytu pochłania do 55% jego miesięcznych dochodów, przy najniższych stopach procentowych w historii. Wzrost stóp procentowych o 5 punktów procentowych (czyli do stanu z 2008 roku) spowodowałby, że taki kredytobiorca na ratę musiałby przeznaczać całe swoje dochody.

Wydaje się, że takie parametry kredytu to zupełna abstrakcja i nikt czegoś takiego nie bierze/nie daje, ale rzut oka do raportu KNF każe przypuszczać, że tacy kosmici jednak istnieją. Poniżej struktura wysokości raty do miesięcznych dochodów dla kredytów udzielonych w 2017 roku:

Widać tu, że prawie 1 kredyt na 6 to sytuacja, w której rata przekracza połowę miesięcznych dochodów. Zwykle przyjmowano, że bezpieczna relacja to maksymalnie 30% – w 2017 roku mniej niż co 3 kredyt byłby uznany za bezpieczny pod tym względem (pamiętajmy, że mamy do czynienia z najniższymi stopami procentowymi w historii, więc za bezpieczny poziom powinno się uznawać wartość poniżej historycznej średniej).
Dodatkowo warto zauważyć, że 2/3 kredytobiorców to zwyczajnie ludzie biedni (dochody na całą rodzinę do 6 tys. zł to raczej nie domena prawdziwego krezusa):

1/3 kredytobiorców zarabia do 4 tys. zł miesięcznie (czyli licząc na 2 osoby jest to poniżej mediany zarobków w Polsce).

Wszystko to pokazuje, że rynek kredytów jest bardzo niebezpieczny – przy ewentualnym wzroście stóp albo kryzysie gospodarczym (wzrost bezrobocia, utrata pracy) bardzo wiele kredytów ma szansę zakończyć się spektakularnym bankructwem, co odczujemy oczywiście wszyscy, bo w takiej sytuacji zwykło się ratować banki pieniędzmi podatników.

W raporcie KNF jest jeszcze jedna ciekawa rzecz – rozkład udzielonych kredytów w zależności od wieku klienta:

Z wykresu widać, że najwięcej kredytów zaciągają ludzie w wieku 25-30 oraz 30-35 lat (poniżej 25 lat jest to wartość śladowa). Razem z tymi, którzy mają do 40 lat stanowi to 3/4 całej puli. Ponieważ najliczniejszy rocznik (’83) ma w tej chwili lat 35, to z każdym kolejnym rokiem pula potencjalnych kredytobiorców w najbardziej “aktywnym kredytowo” wieku będzie maleć i to całkiem szybko (25 lat mają teraz roczniki z post-PRLowskiego niżu).

Nic nie rośnie do nieba.

2 kwartał był pierwszym od dłuższego czasu, kiedy sprzedaż deweloperów względem poprzedniego (oraz względem odpowiedniego kwartału z roku wcześniej) spadła i to spadła dość znacząco. Dziwnym zbiegiem okoliczności, kwartał do kwartału, był to spadek o około 15%, co znakomicie odpowiada udziałowi Mdm w sprzedaży deweloperów na początku roku:

Widać, że bez kroplówki w postaci rządowego wsparcia, deweloperzy raczej nie będą w stanie utrzymać rekordowych wyników z poprzedniego roku (pamiętajmy, że ostatni kwartał 2017 był dla nich wyjątkowo udany, bo ludzie rezerwowali mieszkania na poczet Mdm-puli z 2018 roku – w tym roku już tak nie będzie, bo puli na kolejny rok po prostu nie ma). Sporo się ostatnio mówi o tym, że z racji wzrostu kosztów wykonawstwa i materiałów deweloperzy ograniczą liczbę budowanych mieszkań (wtedy ceny oczywiście mają wzrosnąć ;) Po pierwsze, jest to bez sensu, bo skoro ceny by wzrosły, to deweloperzy znowu zaczęli budować, tymczasem rynek jest płynny i reguluje wszystko na bieżąco. Po drugie, widać, że jest to zwyczajnie nieprawda, bo aktywność produkcyjna deweloperów bije kolejne historyczne rekordy – po rekordowej liczbie oddanych mieszkań w minionym roku mamy kolejne rekordy, jeśli chodzi o liczbę rozpoczynanych budów oraz uzyskanych pozwoleń:

Widać, że podaż nadal przyspiesza, za to popyt przestał przyspieszać (bezpośrednie porównanie 2 kwartału 2018 z 2 kwartałem 2017, w których to w zasadzie nie udzielano już kredytów w Mdm, pokazuje spadek sprzedaży o około 10%):

Więcej na ten temat można przeczytać w artykule, z którego pochodzi powyższa tabela:

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Sprzedaz-u-deweloperow-w-dol-Mieszkania-zbyt-drogie-7602648.html

Rośnie tu, rośnie tam.

Po kilku latach kosmetycznych zmian cen, aktualnie widoczny jest już ich wzrost – ceny ofertowe rosną czasem spektakularnie, ceny transakcyjne jakby nieco mniej:

Najnowsze dane z rynku kredytów pokazują, że liczba udzielanych kredytów nadal rośnie, za to ich wartość rośnie jeszcze szybciej, co oznacza, że średnia wartość kredytu jest coraz większa. W praktyce wynika to albo z rosnącego LTV, albo wzrasta średnia kwota płacona przez nabywców (co z kolei bierze się albo ze zwyczajnego wzrost cen, albo po prostu z kupowania droższych mieszkań). Jak jest dokładnie, tego dowiemy się, kiedy pojawią się dane szczegółowe (w tej chwili wzrost wartości udzielonych kredytów jest o około 10 punktów procentowych większy od ich liczby, co każe przypuszczać, że wzrosty cen transakcyjnych są utrzymywane).

Podsumowując… rynek się nadal rozkręca – kredytów przybywa (w szczególności rośnie ich wartość), deweloperzy budują coraz więcej (mimo że mieli przestać), zakupy gotówkowe to nadal około 1/3 wszystkich. Jedyna rysa na obrazie prosperity, to sprzedaż deweloperów, która po latach wzrostów zaczyna spadać – niektórzy wiążą to ze wzrostem cen, inni z powolnym nasycaniem się rynku. Jakby nie było, sprzedaż jest nadal bliska historycznych szczytów, więc nie ma tu mowy o żadnym kryzysie (co najwyżej o lekkiej zadyszce). To, co powinno niepokoić najbardziej, to struktura udzielanych kredytów (wysokie LTV, wysoki stosunek raty do dochodów oraz duży udział kredytobiorców o niskich dochodach). Ale ten problem objawi się dopiero wtedy, kiedy zostaną podniesione stopy procentowe lub kiedy kryzys gospodarczy pozbawi kredytobiorców części dochodów. Z drugiej strony deweloperzy mieszkaniowi też zaczynają mieć powoli powody do obaw – wzrost cen gruntów oraz wzrost cen kosztów budowy ma duże szanse odbić się na ich zyskach, bo ciężko będzie przerzucić te koszty na klientów, którzy są już i tak (za) bardzo zakredytowani.
Ponieważ kredytowa bonanza się kiedyś skończy, a deweloperzy budują coraz więcej mimo rosnących kosztów, to jest spora szansa, że dojdzie do klasycznego problemu na rynku mieszkaniowym – duża podaż spotka się w pewnym (niespodziewanym?) momencie ze znacznym ograniczeniem popytu i będzie klasyczny klops. Ale na razie wszyscy są zadowoleni, bo między innymi dzięki tej właśnie kredytowej zabawie rośnie PKB i inne przygłupie wskaźniki.

Podziel się z innymi
  • 14
  •  
  •  
  •  

Dodaj komentarz

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Slawek
Użytkownik

Wygląda to tak, jakby spadek sprzedaży zaskoczył samych deweloperów. Pierwszy kwartał- fajerwerki i “sky is the limit”. Początek drugiego kwartału- nieśmiałe zapowiedzi, że może zmniejszy się ilość rozpoczynanych inwestycji. Wyniki za drugi kwartał- twarde lądowanie i oficjalne ogłoszenie, że będą budować mniej. Ale za tymi słowami jak na razie nie idą czyny. Nadal wzrasta liczba pozwoleń i rozpoczynanych inwestycji. Chyba nie byli na to przygotowani. Czekam na wyniki za kilka najbliższych kwartałów, wtedy dużo się wyjaśni.

Marcin
Użytkownik

Bardzo dobry artykuł, daje dużo do myślenia osobom planującym ‘biznes na mieszkaniach’ oraz tym którzy chcą kupić dla siebie.

Tomasz_Wielblad
Użytkownik

zupełnie nie podzielam twojej opinii… wystarczy przeczytać co pisano w poprzednich latach… zawsze pisano o nadchodzącym załamaniu cen… zawsze… a ceny odbiły… nic się tu w tym temacie nie zmieniło… ciągle gdzieś w domyśle jest przyszłe załamanie cen… a ceny wzrosły… jak i w jakim celu miałaby się komuś przydać taka paplanina???

trackback

generic viagra fast shipping

WALCOME

trackback

canadian pharmacy generic viagra

WALCOME

trackback

buy viagra online cheap

WALCOME

trackback

sildenafil

WALCOME

trackback

viagra

WALCOME

trackback

cialis generic

WALCOME

trackback

generic cialis

WALCOME

trackback

sildenafil citrate

WALCOME

trackback

generic viagra

WALCOME

trackback

chloroquine covid19

coronavirus economy – chloroquine phosphate 250mg – chloroquine phosphate 250 mg

trackback

buy viagra

WALCOME

trackback

levitra 20 mg

levitra 5mg cost it is currently – levitra levitra levitra chart – levitra information view the

trackback

bob marley cbd drink

how many drops of cbd oil for anxiety – cbd relieve – cannabidiol vape

trackback

viagra online

WALCOME

trackback

cbd oil legal in all 50 states

cbd oil effects – cbd tincture 500mg – cbd anxiety study

trackback

viagra pills

viagra 20mg review forum rules – viagra 20 mg 8 table login – levitra vs viagra drugs bbs.cgi?page=

trackback

chloroquine coronavirus

coronavirus treatment – chloroquine phosphate 250 mg – is ebola a coronavirus

trackback

viagra for sale

viagra 5mg bangkok mail-order – viagra 20mg online search – 20mg generic viagra

trackback

cheap online cialis

Raporty, raporty, raporty | W domach z betonu

trackback

generic viagra sales

Raporty, raporty, raporty | W domach z betonu

trackback

cialis 20mg

cheap genuine cialis online trusted uk – cialis 20mg side effects usergroups – information about cialis

trackback

viagra 100mg

viagra coupon code last post – viagra overnight pharmacy viagraviagra generic name any – 20mg viagra dosage

trackback

cialis walmart

cialis and alcoholic drinks search – cialis 5mg cost you cannot post new topics in this forum – being cialis

trackback

generic cialis canada pharmacy

cialis tadalafil reviews add.asp – cialis generic online – cialis vs vigra

trackback

buy cialis generic tadalafil

cialis pills india email this page – cialis viagra differences – cialis interaction with nsaid’s

trackback

stepmom gives son viagra

viagra 20mg canada password – viagra 20mg online msn messenger – viagra 20mg coupons the team

trackback

tadalafil generic

cialis levitra viagra vs vs – viagra levitra cialis kniha.php – is cialis better than viagra ?

trackback

cialis generic drug

buy online

trackback

cialis pills

cialis dose

trackback

viagra canada

cheap generic viagra

trackback

viagra online

buy viagra

trackback

viagra without prescription

viagra without a doctor prescription

trackback

viagra online

buy viagra online

trackback

viagra price in sri lanka

buy generic viagra online canada

trackback

cutting cialis in half

cialis rebate

trackback

viagra gold

viagra 50mg 100mg

trackback

how long does cialis 10mg last

cialis ad

trackback

cialis ontario

cialis in canada

trackback

does viagra really work

buy genuine pfizer viagra

trackback

discount viagra online

viagra how it works

trackback

pfizer viagra buy

USA delivery

trackback

viagra patent expiration date

WALCOME

trackback

can i buy sildenafil over the counter

WALCOME

trackback

what is the cost of viagra at walgreens

WALCOME

trackback

viagra in nigeria

viagra with giftcard

trackback

generic viagra online canada

boots ireland viagra

trackback

cialis australia

cialis pro review

trackback

buy viagra 50mg online

how much is viagra in ireland

trackback

bay viagra in ireland map

buy viagra australia

trackback

generic viagra made in india

generic viagra alternatives

trackback

viagra jelly for sale uk

pbm pharmacy viagra

trackback

best rated generic cialis

cheap cialis pills

trackback

teva viagra generic price

buy viagra in store turkey

trackback

wellbutrin viagra

where can you buy viagra in china

trackback

buy 10mg cialis

cialis tubs

trackback

liquid viagra uk

buying viagra online legal

trackback

cheap viagra pills for sale

viagra for sale cheap

trackback

vip medications buy lasix without prescription

furosemide 40 mg pills

trackback

hydroxychloroquine retinopathy symptoms

amount chondrocyte surface

trackback

hydroxychloroquine sulfate tabs

majority proliferative retinopathy thin

trackback

cheapest price for hydroxychloroquine

soon hormone therapy repeatedly

trackback

hydroxychloroquine 100mg

screen auditory nerve lean

trackback

make your own ivermectil recipe

tank circadian rhythm gift

trackback

ivermectin for bladder infection

sit zoonotic disease date

trackback

priligy hydrochloride tablet

craft ejection fraction box

trackback

humans antiparasitic and prednisone for scabicide

event brain stem diet

trackback

ivermectin for skin infection

shall sausage digit stroke

trackback

plaquenil 32 mg

performance crystalline lens ghost

trackback

stromectol 3 mg

diverse choleretic hear

trackback

ivermectin online pharmacy

physical colorectal adenoma translate