Mapa cen transakcyjnych mieszkań

Po dłuższej przerwie wracamy do pisania. Przerwa była spowodowana zaangażowaniem w projekt niespodziankę, o którym będzie dzisiejszy wpis. Nim jednak przejdziemy do rzeczy, warto na chwilę zrobić małą dygresję, bo wczoraj działy się rzeczy niesłychane. I to nawet dwie.

Najważniejszą nowością ostatniego czasu (i jest to być może najważniejsza nowość od wielu lat!), stał się zapowiedziany wczoraj przez Panią premier Beatę Szydło projekt “Mieszkanie+”. Szczegółowo zajmiemy się nim w kolejnym wpisie (może nawet nie w jednym?) i ten wpis nie będzie za pół roku, tylko bardziej za tydzień lub dwa ;) Generalnie projekt, jeśli zostanie wprowadzony w życie (w miarę) zgodnie z założeniami, ma szansę całkowicie zrewolucjonizować (pozytywnie!) polski rynek mieszkaniowy. O ile trudno liczyć, że nagle wszyscy Polacy zaczną mieszkać w mieszkaniach wynajmowanych stosunkowo tanio od państwa, o tyle sama koncepcja i przyszła możliwość takiego wynajmu spowoduje diametralne zmiany. Pamiętajmy, że w tej chwili połowa udzielanych kredytów ma LTV powyżej 80%, co oznacza mniej więcej tyle, że zaciągają je ludzie biedni (trudno nazwać bogatym kogoś, kto nie uzbierał nawet 20% wartości mieszkania). Dla takich osób tani wynajem od państwa (i to jeszcze z opcją uzyskania własności) nie dość, że będzie stanowił bardzo korzystną alternatywę, to będzie po prostu zdecydowanie lepszym i bezpieczniejszym wyjściem. Mniej więcej za miesiąc skończą się pieniądze z Mdm z przyszłorocznej puli, którą można wykorzystać w tym roku (tegoroczna skończyła się już w połowie marca), więc druga połowa roku minie pod znakiem braku jakiegokolwiek wsparcia deweloperów/banków ze strony podatników (jest co prawda jeszcze Fundusz mieszkań na wynajem, ale on najpewniej zostanie “zaorany” i przejęty na potrzeby “Mieszkania+”). Mając to na uwadze, można się spodziewać znacznych spadków (i tak już dość rachitycznej) akcji kredytowej w Polsce (w 1 kwartale 2016 prawie połowa kredytów to było Mdm!). Ale chyba nawet nie to będzie najważniejszym efektem “Mieszkania+” – w naszej ocenie jeszcze ważniejsze będzie powszechne uświadomienie obywatelom, jakie są rzeczywiste koszty budowy mieszkań. Rząd ma budować mieszkania (wykończone!) od 2.500 zł/m2 – jest to realna stawka za mało skomplikowane budynki, pewnie bez garażu podziemnego, które mogą być budowane raczej w mniejszych miastach, w których nie trzeba się martwić gęstością zabudowy. W większych budynki pewnie będą musiały być wyższe, a więc i droższe w budowie, ale nadal stawka w granicach 3.000-3.500 zł/m2 jest całkowicie realistyczna, bo koszt wybudowania (bez wykończenia) budynku 5-kondygnacyjnego z 1 poziomem garażu wygląda tak:

sekocenbudCała medialna propaganda związana z “Mieszkaniem+” będzie oczywiście używać możliwie najniższych cen, więc w powszechnej świadomości Polaków pojawi się (szokująca! ;) informacja, że mieszkania da się zbudować za 2.500 zł/m2, tymczasem deweloperom trzeba płacić 6, albo i 8 tysięcy (a oni przecież też budują w dużych miastach za ~3 tysiące, o czym pisaliśmy już dwukrotnie):

W poszukiwaniu zaginionych kosztów

Jaki właściwie jest koszt wybudowania mieszkania?

I właśnie ta świadomość (budowana przez cotygodniowe albo i częstsze reportaże w głównym wydaniu Wiadomości TVP) ma największe szanse zrewolucjonizować polski rynek mieszkaniowy (bo jest całkowicie niezależna od skuteczności realizacji “Mieszkania+”, w którym pierwsze mieszkania pojawią się najwcześniej dopiero w roku 2018).

Należy pamiętać o jeszcze jednym ważnym aspekcie – skoro nawet Bartek T. na radiowej antenie stwierdza, że ci, którzy kupili mieszkanie pod wynajem, będą musieli opuścić ceny i już nie będą “aż tyle” (to cytat ;) zarabiać, to coś naprawdę będzie na rzeczy (tymczasem ostatnio wszędzie mogliśmy poczytać, jak to Polacy powyciągali pół miliona z lokat i skarpet i ruszyli, akurat dziwnym trafem tylko do deweloperów, kupować mieszkania na wynajem i zarabiać może 2-3% rocznie, nie licząc kosztów transakcyjnych ani groźby spadku ceny samego mieszkania). Jeśli więc ktoś planował dorobić się na wynajmie (i nie liczył tego rozsądnie, uwzględniając wszystkie koszty, tylko liczył tak, jak liczą “naganiacze” – bez opłat dla wspólnoty, na podstawie stawek ofertowych, nie uwzględniając kosztów remontów, transakcji oraz ryzyka ze strony najemcy itd.), to teraz się najpewniej poważnie zastanowi. A ci, którzy już “zainwestowali”, pewnie się zastanowią, czy aby nie lepiej jest jednak się zawczasu wycofać (zresztą… to już teraz jest dość popularne, bo zadziwiająco często ludzie próbują sprzedać mieszkanie, które jest w tym samym czasie wynajmowane). Naganianie na “inwestycję” w mieszkanie pod wynajem stało się od wczoraj praktycznie niemożliwe – zobaczymy, czy Bartek coś mimo wszystko wymyśli, czy się ostatecznie podda ;)

Ostatnim aspektem “Mieszkania+”, o którym będzie w tej krótkiej notatce, jest uświadomienie społeczeństwu, że mieszkania są (za) drogie (zadziwiające, ale niektórzy nadal uważają, że mieszkania może i tanie nie są, ale będą tylko droższe!) oraz to, że kredyt jest zasadniczo zły. W końcu jednym z celów “Mieszkania+” jest właśnie to, żeby Polacy przestali się zadłużać (tymczasem poprzedni prezydent kazał Polakom zmieniać pracę i brać kredyty na mieszkania ;) Skoro już nawet minister w rządzie stwierdza, że ceny spadną, to ta świadomość przeniknie pewnie kiedyś i do ogółu społeczeństwa. Na pytanie, czy nowy program wpłynie na spadek cen i co będzie z tym, którzy “kupili na kredyt”, minister odpowiada tak:

“To jest kłopot przede wszystkich tych, którzy kupili mieszkanie jako inwestycję. Natomiast produkt, który kupujemy w danym roku, w danym czasie ma taką cenę, jaką ma na rynku. Kupując mieszkanie, każdy zdaje sobie sprawę, że jeżeli sytuacja mieszkaniowa Polaków za lat 10 czy 15 zostanie wyregulowana, deficyt mieszkaniowy zostanie zlikwidowany, to i siłą rzeczy cena mieszkań także się obniży. A o ile się obniży, nie wiemy. To jest proces powolny, to jest proces ciągły, nieunikniony w każdym kraju, w którym uruchamiano narodowe programy wsparcia mieszkaniowego. W Europie takich programów było i jest uruchomionych bardzo dużo”

Spadek cen jest wg ministra procesem powolnym, ciągłym i nieuniknionym – coś takiego w głównym nurcie było przecież jeszcze do niedawna zupełnie nie do pomyślenia!

Jak już wspominaliśmy, “Mieszkaniem+” zajmiemy się na poważnie następnym razem, teraz warto jeszcze wspomnieć o kolejnej koncepcji rozwiązania problemów kredytów frankowych, pochodzącej od prezydenta. Tym razem “na stole” jest zmodyfikowana wersja poprzedniego pomysłu (przewalutowanie po kursie “sprawiedliwym” i zrównanie położenia kredytobiorców walutowych ze złotówkowymi), w której główną zmianą jest sposób na rozłożenie strat banków w czasie (NBP lub BGK ma kupić akcje banków, które te maja odkupić w czasie kolejnych np. 25 lat). Efekt z punktu widzenia kredytobiorcy będzie dokładnie ten sam (praktycznie będzie to przewalutowanie po kursie z dnia zaciągnięcia, ze zwrotem “zaoszczędzonej” do tej pory różnicy na odsetkach), za to banki po czymś takim nie będą musiały bankrutować (przynajmniej nie od razu ;) Niepokoi oczywiście udział w całym tym procederze podatników (BGK/NBP), ale teoretycznie całość strat ma na siebie wziąć sektor bankowy w ciągu następnych kilkudziesięciu lat (pytanie, czy do tego czasu nie zmieni się przypadkiem władza i konieczność odkupu tych “pseudo akcji” nie zostanie zlikwidowana a za wszystko ostatecznie jednak nie zapłacą podatnicy?). Tak, czy inaczej, jest to koncepcja, która ma szansę doczekać się realizacji, bo ostatecznie zakończy sprawę frankową (generalnie po myśli kredytobiorców), banki dostaną po łapkach (ludzie nie lubią banków, więc lubią rząd, który “trzyma je krótko”), a ryzyko użycia NBP/BGK zostanie obudowane w taką teorię, że większość obywateli uzna, że ono nie istnieje. Dlatego właśnie widzimy szansę dla tego projektu – jakoś sprawę tych kredytów dobrze byłoby załatwić, zanim wzrosną stopy w Szwajcarii (chyba że jutro Szwajcarzy zagłosują w referendum za minimalnym dochodem narodowym i wtedy może znowu zobaczymy franka po 2 złote? Ciekawe, czy w takich okolicznościach frankowicze nadal domagaliby się uznania ich umów za nielegalne? ;) Tak, czy inaczej, widać, że jest jakaś tam wola rozwiązania tej kwestii i nowa propozycja stara się być salomonowym rozwiązaniem.

Właśnie… tylko dzisiejszy wpis jest przecież zupełnie o czym innym! :) Także do rzeczy.

Nasza długa nieobecność na blogu wynikała z zaangażowania w projekt mapy cen transakcyjnych mieszkań w Polsce. Serwis został niedawno uruchomiony i można go znaleźć pod adresem:

http://transakcyjne.pl/

Dla odważnych polecamy wersję testową, w której w pierwszej kolejności będą pojawiały się usprawnienia/poprawki (i pewnie jakieś nowe błędy ;)

http://beta.transakcyjne.pl/

Celem strategicznym tego serwisu jest udostępnienie wszystkim, za darmo, informacji o transakcjach przeprowadzonych na polskim rynku po to, aby każdy mógł się zorientować, po ile tak naprawdę “chodzą” mieszkania w danej okolicy (wszak przeglądając ogłoszenia, w których rozstrzał cenowy za “takie same” mieszkania przekracza czasem nawet 50%, trudno o jednoznaczny wniosek, ile tak naprawdę warte jest mieszkanie). Tego rodzaju informacje są przydatne zarówno dla kupujących (w końcu nikt nie chce przepłacić), jak i dla sprzedających (warto od razu wystawić jakaś realistyczną ofertę, a nie wstawić średnią z okolicznych ogłoszeń i po pół roku dziwić się, dlaczego nikt jeszcze nie zadzwonił ;)

Mapa w tej chwili wygląda mniej więcej tak (na różnej wielkości wyświetlaczach są oczywiście różnice, chociażby panel z lewej strony przekształca się na mniejszych ekranach w menu znane z systemu Android):

transakcyjne

Pobieranie danych odbywa się automatycznie, po każdym przesunięciu mapy oraz po każdym zbliżeniu/oddaleniu. Na mapie prezentowana jest cena transakcji w zł/m2 oraz oznaczenie kolorystyczne (5 kolorów, zależnie od względnej wysokości ceny m2 w odniesieniu do pozostałych transakcji widocznych na mapie – niebieski to transakcje z najniższą ceną, czerwony to te z najwyższą). Kliknięcie w obrazek na mapie wyświetla dalsze szczegóły transakcji (te, które widać na liście po prawej stronie).

Serwis pozwala na wyszukiwanie transakcji po różnych kryteriach (lokalizacja, cena, rok budowy itd.) oraz sortowanie widocznych transakcji (za pomocą przycisku w prawym górnym rogu – zawsze wyświetlane jest pierwszych 100 transakcji z widocznego obszaru; po zastosowaniu sortowania wyświetlane jest pierwszych 100 zgodnie z wybranym kryterium sortowania).

Dodatkowo w menu po lewej stronie znajduje się zakładka “Średnie ceny”, gdzie można prześledzić zmiany cen transakcyjnych w poszczególnych miastach od 2000 roku oraz zobaczyć, jakie są średnie ceny w poszczególnych dzielnicach/rejonach największych miast:

transakcyjne-wykresy

W celu pozyskania danych zaprosiliśmy do współpracy samorządy lokalne, agencje nieruchomości, deweloperów, pośredników kredytowych oraz zaprzyjaźnionych użytkowników. Na razie baza danych o transakcjach liczy kilkanaście tysięcy wpisów – z czasem powinny pojawić się kolejne, wraz z napływem danych od kolejnych partnerów (w tym miejscu zapraszamy do współpracy wszystkich, którzy mogą i chcą podzielić się danymi o transakcjach – nawet pojedyncze transakcje są cenne, bo z miejsca dają jakieś pojęcie o rzeczywistych cenach w danej okolicy/typie budynku, więc jeśli ktoś z czytelników kupował/sprzedawał kiedyś mieszkanie, to zachęcamy do podzielenia się informacją o transakcji poprzez formularz kontaktowy – zakładka “Kontakt”). Każda transakcja ma oznaczone na liście źródło swojego pochodzenia – jeśli ktoś chciałby się zareklamować przy okazji zgłoszenia informacji o transakcji, to nie ma oczywiście problemu, bo ikona i link pokazujące źródło transakcji mogą być dowolne. Generalnie im więcej pozyskamy danych, tym większy będzie sens całego projektu.

Serwis został uruchomiony “oficjalnie”, ale wciąż jest w fazie rozwojowej, więc zachęcamy do zgłaszania wszelkich uwag o problemach oraz pomysłów na zmiany/optymalizacje. Mamy nadzieję, że okaże się on przydatny – wygląda chyba całkiem nieźle, wygląda, że całkiem nieźle działa, a przede wszystkim daje już całkiem spore pojęcie o realnych cenach, jakie można uzyskać/trzeba zapłacić w przeróżnych lokalizacjach. Jeśli koncepcja mapy cen transakcyjnych oraz jej wykonanie przypadło Wam do gustu, “lajknijcie” serwis przyciskiem w menu po lewej stronie – niech dowiedzą się o nim i inni :)

Podsumowując… mimo że dziś było o mapie cen transakcyjnych, której od zawsze brakowało w polskim internecie, to nie sposób było nie zacząć od nadchodzącego przełomu na polskim rynku mieszkaniowym w postaci programu “Mieszkanie+” (to będzie przełom niezależnie od tego, czy rzeczywiście powstaną mieszkania na wynajem w większej liczbie – największy przełom dokona się w świadomości zwykłych ludzi, a to właśnie oni tworzą rynek oraz w świadomości “inwestorów”, zwanych czasem “januszami biznesu”, którzy chcieliby się dorobić na wynajmie mieszkań). Efekt tego wszystkiego może być tylko jeden – szybsze przywrócenie normalności na rynku poprzez spadek cen wynajmu mieszkań, a co za tym idzie także spadek cen sprzedaży mieszkań (oraz spadek horrendalnych marż deweloperów). Szerzej o programie rozpiszemy się już niedługo. Drugą poruszoną przez nas dygresją była kwestia kredytów frankowych, która ma wreszcie realną szansę zostać ostatecznie rozwiązana (niestety z pewnym udziałem podatników… a wystarczyło przecież sprawić, aby jedynym zabezpieczeniem kredytu, nie tylko frankowego, stało się mieszkanie – wtedy straty rozłożone zostałyby pomiędzy banki i kredytobiorców w miarę sprawiedliwie, podatnicy nic by do tego nie dołożyli, a dodatkowo nie byłoby poczucia, że ci, którzy ryzykowali, są “ratowani” przez tych, którzy ryzykować własnym życiem/mieszkaniem nie lubią).

No… ale powstała mapa cen transakcyjnych mieszkań i zapraszamy do korzystania z niej (oraz do pomocy w uzyskaniu informacji o większej liczbie transakcji). Już w tej chwili pozwala ona wyciągać sensowne wnioski o prawdziwych cenach, a nie marzeniach sprzedających, którzy czasem uważają, że nie mogą wystawić ceny niższej niż aktualna wysokość ich kredytu frankowego ;) Im więcej będzie danych, tym wartość merytoryczna całości będzie większa – tak naprawdę rozjaśnienie informacji o rzeczywistych cenach leży w interesie wszystkich, nie tylko klientów. Dla sprzedających to spore ułatwienie, bo można bardzo szybko ocenić prawdziwą wartość mieszkania i wystawić cenę, za którą mieszkanie się szybko sprzeda. Dla agencji nieruchomości podobnie, bo mapa pozwala ocenić szansę na sprzedaż wystawionych mieszkań w proponowanych cenach (po co tracić czas na zajmowanie się ofertami, które i tak mają zerową szansę przekształcenia się w transakcję/prowizję?). Wreszcie mapa jest przydatna nawet dla deweloperów, bo pozwala się zorientować, jakie realnie są ceny w miejscach, w których zamierzają budować (oczywiście deweloperzy mają znacznie większy potencjał finansowy i mogą korzystać z bardziej zaawansowanych i wysoko płatnych analiz, prowadzonych przez wyspecjalizowane firmy – jednak na tej mapie można zobaczyć wszystko bardzo łatwo, bardzo szybko i zupełnie za darmo). Generalnie projekt wydaje się być pożyteczny – sami, jako współautorzy, z niego korzystamy i teraz już jasno widzimy, dlaczego niektóre ogłoszenia znikają dość szybko, a inne wiszą miesiącami (a pewnie i latami).

Ech… fajnie było znowu coś napisać!

Podziel się z innymi
  • 43
  •  
  •  
  •  

Dodaj komentarz

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Hubert_Czepik
Użytkownik

Wielki powrót w wielkim stylu ☺☺☺ Dzieki☺

Michał
Użytkownik

Wydaje mi się, że NBP nie jest finansowany z budżetu, zatem nie płacą na niego podatnicy. Bank centralny sam zarabia na prowadzonych operacjach finansowych.

Pio trek
Użytkownik
Świetna robota z tą mapą! Nieraz będę do niej wracał. Właśnie takie narzędzia są potrzebne by oświecić uczestników rynku, a szczególnie by rozruszać wtórny. Szkoda, że polegacie (przynajmniej dla Waw) głównie na Home Broker – jak im podpadniecie, to zabiją Wam mapę. Jak rozumieć “Źródło:wDomachZBetonu.pl”? To tak oznaczycie treści podesłane przez czytelników, czyli z definicji mniej wiarygodne? Próbowaliście dobrać się do baz transakcji które są podstawą operatów szacunkowych? To by dopiero było mega, z 10x więcej danych niż teraz! Niektóre e-wyceniarki zdają się mieć taki dostęp. Nawet jeśli pozwoliliby Wam publikować tylko średnie, to i tak byłaby duża rzecz. Macie… Czytaj więcej »
robert
Użytkownik

Ciesze sie , ze znow jestescie. Balem sie , ze nigdy was nie zobacze.
Ceny transakcyjne swietne, ale u mnie nie chodzi zakladka z cenami srednimi, nie wiem czy cos zle robie?

techmariner
Użytkownik

Coś jest nie tak z tą mapą. Lekkie przesunięcie powoduje że zmieniają się ikonki. Np otwieram mapę tak że widzę Olsztyn i Warszawę. Mapa pokazuje chmurki. Przesuwam mapę tak żeby Warszawa cały czas była widoczna. Po przesunięciu chmurki w Warszawie się zmieniają. Wg mnie nie powinny bo ceny w okolicach Warszawy są stałe niezależnie od fragmentu mapy, który oglądam.

zeroxx
Użytkownik

A już myślałem,źe autor kupił mieszkanie;)
A tak na poważnie, to jak zwykle kawał dobrej roboty. Aplikacja prezentuje rzetelne dane. Znałem cene transakcyjna jednego mieszkania i taka sama widnieje w aplikacji.

Widzę,że autor jest nie tylko profesjonalistą w analizie danych i pisaniu ciekawych artykułów ale również w IT. Jeszcze raz kawał dobrej roboty i oby tak dalej.

Adrian Grosse
Użytkownik

2008, Lanciego 11, 56m2 – 515 tys z miejscem garażowym

wojciech kordos
Użytkownik
WoW , swietny projekt !! gratulacje moja pierwsza uwaga , zmieniajace sie dynamicznie kolory pinezek w stosunku do wyswietlanych cen to nietrafiony pomysl mysle ze stale przedzialy cenowe co np 2k pln byly by duzo lepsze, latwiej wtedy zobaczyc ktore dzielnice ile kosztuja a druga sprawa, mozesz napisac cos wiecej o zrodlach z jakich importujecie dane i jak je potem weryfikujecie? chodzi mi o to jak wiarygodna jest ta mapka fajnie tez gdyby dalo sie filtrowac pokazywane ceny po roku , bo to ze ktos sprzedal w 2010 roku mieszkanie po xx w tej okolicy nie koniecznie musi byc jeszcze… Czytaj więcej »
xellos540
Użytkownik
@wojciech kordos @WDomachZBetonu Co do kolorów – chyba nic nie stoi na przeszkodzie, by dać użytkownikowi możliwość wyboru “trybu”: albo “niebieski to najtańszy na ekranie”, albo “niebieski to poniżej 2k za metr” czy cuś. Rok też mnie niepokoi. Moim zdaniem powinny być wyświetlane tylko transakcje z jednego okresu (np. 3–6 miesięcy), tak by wszystkie transakcje dotyczyły możliwie podobnego rynku. Oczywiście najlepiej jest pokazywać transakcje “aktualne”. Domyślam się, że autor jest świadom takich rzeczy. Pokazywanie setek/tysięcy ikonek na jednym fragmencie mapy może być średnim pomysłem. Jeszcze innym pomysłem jest rysowanie na mapie czegoś na podobieństwo izobar czy też obszarów o danej… Czytaj więcej »
Wielblad Dgl
Użytkownik
no i fajnie że jednak nie zdechło ;) bardzo często zastanawiam się co tak na prawdę niby chcecie osiągnąć ? i w jakim celu ? no ok chcecie spadku cen… to niby daje możliwość taniego zamieszkania… ale skoro piszecie że główną wartością jest owa możliwość taniego zamieszkania to po co własność ? czy to się nie kłuci jedno z drugim ? po co angażować własny kapitał jeśli go po prostu brak ? na dodatek uważacie że mieszkanie wynajmowane powinno być po jakimś czasie darowane… hmmm po co ? skoro brakuje kapitału ? nie warto przeznaczyć tego kapitału na cokolwiek innego… Czytaj więcej »
Dario
Użytkownik
zeroxx
Użytkownik
Paradoks
Użytkownik

Ależ nie oszalał, wręcz przeciwnie. Zwróć uwagę, jakim wybawieniem dla analityków spod znaku “sky is the limit” i “kto nie kupił (na kredyt) przegrał życie” jest ten program i furtka do wyjścia z twarzą z naganiania; teraz narracja będzie taka: “nasze analizy były doskonałe w ówczesnych warunkach rynkowych, ceny mieszkań rosłyby w nieskończoność tak, jak wam pisaliśmy, no ale przyszedł rząd i namieszał, więc się zmieniło. Gdyby nic nie wprowadzali, to mielibyśmy rację, a wasz 30-letni kredyt we frankach na mieszkanie na wynajem by się wam bardzo opłacał, a teraz pretensję miejcie do rządu.” – to jest zajawka tej narracji.

Wielblad Dgl
Użytkownik
ale daleko idąca prognoza… polski rynek jest po wieloletniej już “korekcie cen” a ten analityk wróży dalszy niejako dodatkowy spadek cen w pierwszej kolejności jako efekt samej zapowiedzi takiego programu a w drugiej fali spadkowej jako efekt działania programu… czy ten Turek to dobry wasz kolega ????? ;) taka trochę nielogiczna ta prognoza… dlaczego ? ci inwestorzy na rynku nieruchomości… nie jest ich jakoś zbyt wielu a i przyczyny inwestowania na tym rynku nie są aż takie agresywne które skłaniałyby inwestorów do zmiany metody inwestowania… po latach spadków cen moim zdaniem pozostali głównie inwestorzy którzy potrzebują jakiegoś zabezpieczenia części wartości… Czytaj więcej »
Marcel_Pietrucha
Użytkownik
W pierwszej kolejności bardzo dziękuję za wartościowe narzędzie i życzę powodzenia w jego rozwoju ! Pobieżna analiza mapy pozwala mi stwierdzić, że drobną dysfunkcją jest brak uwzględnienia dodatkowych parametrów mieszkań (piętro/ wykończenie/ stan techniczny) – choćby orientacyjnego. Różnica 10-20 % pomiędzy cenami mieszkań w tym samym budynku to na rynku nic dziwnego ( szczególnie jak nie ma windy a parter niski) a na mapie taki rozstrzał może dezorientować. Niemniej narzędzie świetne. W drugiej kolejności chciałbym się odnieść do prognoz “Dobrej Zmiany” na rynku nieruchomości, które są moim zdaniem -delikatnie mówiąc – przesadzone jak pamiętne 100 milionów Wałęsy. Jeśli ktoś orientował… Czytaj więcej »
Wielblad Dgl
Użytkownik
słowo klucz to koszty budowy ;) tak na prawdę nic się istotnego nie wydarzyło bo przecież rząd zapowiedział że zbuduje mieszkania w cenie takiej jak się buduje obecnie czyli żaden wyczyn ale niektórym tu odcięło tlen do mózgu i przestali myśleć ;) tak ich to uradowało ;) jest mowa przecież o czynszu a czynsz nie składa się z raty kredytu !!! opcja zakupu to będzie plus 20% czynszu (takie zapowiedzi czytałem) i będzie to indeksowane i będzie to relatywnie drogi koszt utrzymania nieruchomości a co za tym idzie czynsz wysoki… no ale rząd zapowiedział że wybuduje w cenie jaka jest… Czytaj więcej »
Marcel_Pietrucha
Użytkownik
Jest mowa o czynszu i wiadomo, że chodzi o czynsz najmu (określenie ustawowe) !!! Opłaty administracyjne (inaczej czynsz do spółdzielni, czynsz wspólnotowy) to zupełnie inna bajka. mieszkanie 50m2 będzie kosztować zatem 500 – 1000 zł (w zależności od miasta) + opłaty administracyjne które mogą wynosić prawie dowolną kwotę. W opłaty administracyjne można przecież wpisać koszty zarządu, abonamenty za przyłącza (przyłączą za darmo z kosmicznym abonamentem na 100 lat) itp. Dla mojego obecnego kredytu to żadna alternatywa, (zakładam, że w Krk obowiązywać będzie górna stawka 20 zł za metr) no chyba że WIBOR przeskoczy 7%. – pytanie jaka musi być do… Czytaj więcej »
Wielblad Dgl
Użytkownik
nie znamy szczegółów tego “czynszu” …. przeczytałem że gdy taki najemca będzie chciał przejąć własność to będzie musiał płacić przez ileś tam lat większy czynsz była mowa o 20 % ale nie znamy szczegółów ;) zresztą ten program to taki program widmo na razie… zakładając że w Krakowie będzie owe 20 zł za metr to z opcją wykupu już 24… z 24 zł dość szybko może zrobić się nawet 48 ;) tak jak bywało w TBSach … oczywiście nie będzie dobrowolności zmian czynszów ale nie liczyłbym na prezenty przez powiedzmy 40 lat… koszt budowy metra mieszkania będzie tu tylko jakimś… Czytaj więcej »
Marcel_Pietrucha
Użytkownik

Koszt budowy deklarowany przez rząd jest +/- taki jak koszt budowy mieszkań komunalnych, czyli realny. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że przy przyznawaniu mieszkania+ będzie kryterium dochodowe/rodzinne to będą to mieszkania de facto komunalne. Różnica będzie polegała na tym, że będą droższe niż komunalne (ok. 4-5 razy ) więc będzie można szybciej dostać zamiast czekać w kolejce 5-7 lat.

Wielblad Dgl
Użytkownik
właśnie po co wymyślać ponownie koło ? dlaczego nie “ożywić” mieszkań komunalnych ? jakoś to tam dziś funkcjonuje ale nie buduje się zbyt wielu mieszkań… wystarczyłoby popracować nad paroma zmianami i dać na to kasę ;) no tylko wtedy nie byłoby czym się za bardzo chwalić ;) a tak “mieszkanie plus” już funkcjonuje ;) już politycy mają z tego korzyść ;) ciekawi mnie kiedy ludzie zauważą że cena budowy to nie wszystko ? mieszkania te będą droższe od komunalnych a przejecie ich na własność będzie droższe niż kupno mieszkania na kredyt… jeszcze raz co z tego ma niby wynikać że… Czytaj więcej »
Marcel_Pietrucha
Użytkownik

Jedynym (moim zdaniem) zagrożeniem dla kartelizacji ( zwanej czasem “stabilizacją”) jest to, że ludzie uwierzą w nowy wspaniały program i przestaną kupować mieszkania a Janusze najmu wystawią swoje inwestycje na gablotę w BrukBrokersie. Jaka może być skala tego zjawiska? moim zdaniem dopóki trwa Mdm punkt pierwszy się nie zrealizuje, a co zrobią Janusze ? Ja żadnego nie znam, choć znam ludzi którzy zajmują się inwestowaniem w wynajem ( target : studenci ) – Ci są na razie spokojni ;)

Dario
Użytkownik

Macie wasze zachwyty nad Mieszkanie+
http://tnij.org/ysgadpe

“Mieszkania przejęte przez BGK od frankowiczów miałyby w założeniu stanowić jedynie 5-10 proc. wszystkich nieruchomości na wynajem w programie Mieszkanie+. Nie będą więc stawiły jego podstawy. Jednak takie rozwiązanie pozwoliłoby uniknąć sytuacji, w której mieszkania przejmowane od kredytobiorców przez banki zaleją rynek nieruchomości i doprowadzą do spadku cen. Byłyby wówczas sprzedawane w licytacjach szybko, po niższej cenie.”

Kuba_Kubolek
Użytkownik

Niestety linki nie działają…. a szkoda, bo chętnie przetestowałbym

trackback

online generic viagra

WALCOME

trackback

generic viagra

WALCOME

trackback

buy viagra online cheap

WALCOME

trackback

cialis generic

WALCOME

trackback

cialis

WALCOME

trackback

sildenafil citrate

WALCOME

trackback

viagra

WALCOME

trackback

sildenafil

WALCOME

trackback

buy viagra

WALCOME

trackback

chloroquine otc

3 coronavirus canada – chloroquine phosphate 250 mg – chloroquine phosphate 250 mg

trackback

generic levitra

levitra+levitra – powered by ucoz levitra – does levitra work more than once bbs.cgi?mode=

trackback

viagra online canada pharmacy

viagra dose mg contact info – viagra cost with insurance last activity – no prescription india generic viagra

trackback

viagra online

WALCOME

trackback

full spectrum cbd oil

cbd without thc vape – cbd oil benefits for cancer – cbd drops review

trackback

cbd

cbd high – cbd cream reviews – best cbd capsules for pain

trackback

chloroquine 250 mg

coronavirus 8200 – chloroquine – coronavirus incubation period

trackback

generic viagra online pharmacy

viagra 5mg works who is online – viagra injury lawyer ohio – viagra 20mg log in

trackback

cialis generic

cialis for women cancer contact us – viagra cialis discount – blogs by users of cialis

trackback

levitra vs viagra

viagra eli lilly – viagra from canada interests – viagra 1 dollar 99 cents special offer

trackback

cialis walmart

cialis inurl:/aska.cgi – cialis scam – cialis 20 mg 4 tablet topics

trackback

generic cialis at walmart

cialis 20mg tablets last post – cialis 5mg dosage joined – cialis and multiple erections one pill

trackback

generic cialis

cialis ik – cialis and alcohol interaction replies – cialis for daily use no prescription home page

trackback

best price for tadalafil 20 mg

cialis in saudi arabia – cialis online sales – cialis dosing

trackback

female viagra pills

please welcome our newest member: viagra – cost of viagra – viagra 20 mg street value name

trackback

tadalafil generic

generic cialis without a prescription – best sellers viagra cialis viagra professional cialis professional viagra soft – viagra or cialis

trackback

planned parenthood viagra ed

WALCOME

trackback

man using viagra

WALCOME

trackback

where to buy viagra in canada safely

WALCOME

trackback

roman generic viagra what states

WALCOME

trackback

sildenafil canada

WALCOME

trackback

where to buy cialis pills

WALCOME

trackback

otc viagra

WALCOME

trackback

online viagra

WALCOME

trackback

generic viagra 100mg

WALCOME

trackback

buy sildenafil online

WALCOME

trackback

order cheap cialis

WALCOME

trackback

how to purchase cialis

WALCOME

trackback

viagra buy online

WALCOME

trackback

viagra cheap

WALCOME

trackback

viagra price

WALCOME

trackback

buy viagra online usa

WALCOME

trackback

discount viagra online canada

WALCOME

trackback

tadalafil without a doctor prescription

WALCOME

trackback

generic viagra cost

WALCOME

trackback

propecia 1 mg online

can i buy propecia with my hsa

trackback

buy viagra online

WALCOME

trackback

cialis for women

WALCOME

trackback

prednisone 50 mg cost

can you buy prednisone over the counter in usa

trackback

cialis tabs

cialis buy no prescription

trackback

200mg sildenafil soft gel capsule

WALCOME

trackback

ivermectin for swine orally

third pseudogout program

trackback

viagra medicine price

WALCOME

trackback

cialis daily in india

tadalafil cheap canada

trackback

viagra tablet price online

WALCOME

trackback

ivermectin for cows

deliver gene therapy effectively

trackback

ic stromectol 6 mg

jew tricuspid valve yourself

trackback

buy zithramax in thailand

can you buy zithramax over the counter in mexico

trackback

where to get generic viagra

WALCOME

trackback

albuterol 18gm

can you buy ventolin inhaler over the counter

trackback

generic viagra online sales

WALCOME

trackback

female viagra stories

WALCOME

trackback

advil pm or tylenol pm female viagra

WALCOME

trackback

tadalafil vidal

WALCOME

trackback

buy cialis online

WALCOME

trackback

zithromax tripack

zithromax instructions

trackback

buy viagra discount

WALCOME

trackback

viagra online fast delivery

WALCOME

trackback

sildenafil generic

WALCOME

trackback

does apple cider vinegar interact with lisinopril

can lisinopril make me tired

trackback

viagra pills

WALCOME

trackback

dapoxetine with tadalafil

dapoxetine and vardenafil

trackback

azithromycin 250 mg over the counter

z pack otc

trackback

herbal viagra

WALCOME

trackback

azithromycin cvs over the counter

azithromycin 250 mg over the counter

trackback

cost for viagra

WALCOME

trackback

order no prescription viagra

WALCOME

trackback

doctor x viagra

WALCOME

trackback

viagra alternatives

WALCOME

trackback

viagra tablet

WALCOME

trackback

viagra users group

WALCOME

trackback

viagra triangle chicago

WALCOME

trackback

citrato de sildenafila

WALCOME

trackback

sildenafilo

WALCOME

trackback

viagra pour homme

WALCOME

trackback

compra viagra

WALCOME

trackback

hims viagra

WALCOME

trackback

sildenafil goodrx

WALCOME

trackback

teva sildenafil

WALCOME

trackback

sildenafil teva

WALCOME

trackback

ivermectin price comparison

ivermectin for sale

trackback

buy viagra cheap

WALCOME

trackback

1responses

trackback

kinky gay first time chat rooms phx only https://gay-buddies.com/

trackback

cialis genérico

WALCOME

trackback

gay dating for ftm’s https://speedgaydate.com/