Kto nie zna historii, ten jest skazany na jej powtarzanie

Dziś kolejny wpis naszego stałego czytelnika (oraz kilkukrotnego autora :) Tym razem to “tłumaczenie” tekstu, który ukazał się w New York Times… 33 lata temu. Można by zadać pytanie, co to ma wspólnego z polskim rynkiem mieszkaniowym… ale wspólnego ma bardzo dużo. Polska nie jest jakimś odosobnionym przypadkiem w historii i wszystko, co przerabiamy u nas, gdzieś już się wydarzyło. I to wielokrotnie, w wielu miejscach. Dlatego warto poznać historię, żeby zobaczyć, co będzie dalej w Polsce i zobaczyć, że każda bańka mieszkaniowa wydawała się ówczesnym “uczestnikom” wyjątkowa i miała nigdy się nie skończyć (sky is the limit!). A kończyła się zawsze tak samo.

Beny pisze tak:

Artykuł nie jest tłumaczony dosłownie słowo w słowo, gdyż w mojej opinii, po pierwsze, nie wszystko da się wiernie przetłumaczyć, dwa, niektóre zwroty mogą być niezrozumiałe dla polskiego czytelnika. Dlatego pozwoliłem sobie troszkę popuścić wodzy swojej twórczości i przełożyć go na nasze swojskie realia. Nie mniej jednak sens i wartość merytoryczna a także końcowy morał został zachowany. Na dole jest oryginalny link, jeśli ktoś chciałby sobie sprawdzić źródło lub przetłumaczyć samemu.

Dzień w którym pękła bańska w Los Angeles.

Mój kumpel Jerry P. kupił właśnie kondominium w Century City w Beverly Hills, za 60 procent tego, za ile ktoś je kupił  w 1980 roku. Przemieszczając się w dół ulicy od miejsca gdzie mieszkam, na wzgórzach Hollywood, widać cztery domy, które są na rynku od  1981. Cena oferowana jest o jedną trzecią mniejsza od tego, co było proponowane jeszcze trzy lata temu. Idąc  w górę i w dół Sunset Boulevard w Zachodnim  Hollywood, apartamenty i domy, które zostały przemienione na condo, nie sprzedają się wcale.  Należą one teraz do banków po tym, jak właściciele ogłosili bankructwo – stoją puste, ogrodzone.
Nowojorczycy nie wierzą, że mogą wyciągać lekcje z tego, co stało się w Kalifornii, ale do diaska mogliby chociaż spróbować zrozumieć co tam się wydarzyło.

W południowej Kaliforni bum na rynku nieruchomości zaczął się około 1974 roku. To nie był jakiś tam sobie bum. To był superbum, gdzie cena  ruiny  w Santa Monica poszybowała z 40.000$  w 1974  do 400.000$ w 1980. Dwuczęściowy dom w stylu kolonialnym podskoczył z 200 000$ do 800 000$ a później do ponad miliona dolców.  Jednopokojowe condo w Hollywood zostało wybudowane a następnie sprzedane za 100 000 – cena, za jaką pięć lat wcześniej można było kupić dom w Beverly Hills. Codziennie ludzie patrzyli na cenny i mówili, że to nie może trwać  tak dalej. Ale trwało przez następne pięć lat. Gdy w trakcie trwania tego szaleństwa klasa średnia została wyrzucona poza rynek, brokerzy mówili, że przecież bogaci zawsze będą mieli siano, żeby kupić. Gdy nawet dla bogatych z ich pieniędzmi niektóre dzielnice stały się niedostępne, brokerzy  paplali, że przecież muzycy i ludzie z branży filmowej kupią wszystko. Cóż… okazało się, że nawet dla nich ceny są zbyt wysokie. Był rok 1979, a agenci nieruchomości śpiewali dalej swoja śpiewkę. Tym razem mieli to być obcokrajowcy (u nas to chyba mityczni Ukraińcy z ich niemniej mityczna mamoną – tłumacz). W przeciwieństwie  do Paryża czy Teheranu, nieruchomości na Holmby Hills miały być złotym interesem.

Każdy, dosłownie każdy, chciał się włączyć do gry. Kupić tanio, przeczekać (czasami zalegając z ratami) i drogo sprzedać i być bogatym. Spełnić marzenia. Po prostu zrobić interes życia. Ceny mieszkań miały sięgnąć nieba. Boże, jakiego nieba, co ja mówię… one już przebiły stratosferę i ruszyły w kierunku kosmosu. Najwidoczniej jednak silnik był wadliwy lub inżynier kiepski, bo rakieta, która miała dosięgać kosmosu, zatrzymała się tak samo jak ceny. I mimo logiki, że teraz obiekt może obrać jedyny rozsady kierunek, przeciwny do zamierzonego, agenci dalej powtarzali jak mantrę, że  nie ma możliwości spadku, gdyż każdy chce żyć w L.A. (w Polsce to pewnie Warszawa – tłumacz), bo to jedyne takie miejsce na ziemi, gdzie można zarobić szybkie pieniądze, poderwać  zawsze chętne dziewczyny i rozkoszować się słońcem na plaży. Po prostu Raj.

W końcu fanfary przestały grać, coraz mniej chętnych dołączało do gry, czy to ze względu na brak środków finansowych, czy też wskutek otrzeźwienia, bum w południowej Kalifornii dobiegał końca. Oferty zostawały na rynku przez trzy miesiące, pół roku, rok, dwa lata. Nic się nie sprzedawało. Ceny wciąż były wysokie, ale chętnych brak. Zniknęli. I nie pomogły magiczne zaklęcia, znajdowanie coraz to nowszych powodów, dlaczego musiałbyś akurat posiadać coś na własność w L.A.

Cztery lata później ci sami brokerzy mówili swoim klientom (którzy chcieli przestać być szczęśliwymi posiadaczami „swojego”), że muszą się liczyć z tym, że finalizacja oferty  może zająć ponad dwa lata.

Jest grudzień 1984 roku, pojechałem w odwiedziny do rodziny w Nowym Jorku. Chodzę ulicami wielkiego jabłka i słyszę rozmowy kupujących z agnatami nieruchomości, że kupią dla dzieci dwupokojowy apartament raptem za 150 000$, wezmą druga prace, nadgodziny, a za rok ten sam apartament będzie warty już 250 000$. Broker pieprzy trzy po trzy to samo co kiedyś słyszałem w L.A. – że oczywiście wielu amerykanów nie stać na kupno nieruchomości w NY, ale zawsze będą jacyś bogaci bądź obcokrajowcy, że Nowy Jork jest unikalny, jest ekscytującym miejscem do życia i że dwa pokoje na West Side powinny kosztować pół miliona dolców.

Nie wierzcie im, szumowinom bez honoru, ludziom żerującym na ludzkiej naiwności i krzywdzie. Pamiętajcie, że drzewa nie rosną do nieba, a to, co się dzieje teraz w NY, podzieli los tego, co widźcie obecnie w L.A. Prawdą jest, że mieszkania w NY były przez lata niedoszacowane, prawdą też jest, że jest to wspaniałe miasto do życia i że jest całkiem sporo bogatych ludzi, którzy je lubią. Tak, tak, tak. Po trzykroć tak, ale na Boga… przecież żadna bańka na nieruchomościach nie trwa wiecznie, a gdy wszyscy wokoło zgadzają się, że tak będzie, zazwyczaj zbliża się ona ku końcowi.

Być można potrwa to trochę dłużej, być może jest tak, jak mówi mi jeden z moich przyjaciół bankierów (ładnych masz przyjaciół – tłumacz; przyjaciół się nie wybiera – autor) już zaczyna się chwiać. Inny znowu mówi, że dopiero zaczyna rosnąć. Któż to wie?
Gdy jednak kupujący są w stanie zrobić dosłownie wszystko, aby osiągnąć cel, myśląc, że złapali Pana Boga za nogi, zaczyna wzbudzać to mój niepokój. Ci piewcy wiecznego bumu powinni sobie przypomnieć bańkę w Los Angeles w West Hollywood.  Szkoda mi tylko tych ludzi, którzy w pogoni za własnym marzeniem skończą koszmarem. Cóż… takie jest brutalne życie. Jedno jest pewne – to nie pierwsza i nie ostatnia bańka na nieruchomościach.

http://www.nytimes.com/1984/12/08/opinion/the-day-los-angeles-s-bubble-burst.html

Bańka w Nowym Yorku pękła pod koniec lat 80. w tym samym czasie pękła w Toronto, wcześniej w LA, a później w  całym USA, Irlandii, Hiszpanii (gdzie zresztą nie podniosła się do tej pory i wielu innych krajach pod rożnymi szerokościami geograficznymi i na przestrzeni rożnych czasów).

O bańkach mieszkaniowych pisaliśmy swego czasu w tym artykule:

What goes up, must go down

Oczywiście można powiedzieć, że teraz w Polsce nie ma bańki i że nie może pęknąć coś, co nie istnieje. Tyle że czytając powyższy artykuł, przypominają się najlepsze czasy niezapomnianych piewców wiecznych wzrostów – Marka W. i jego kolegi dr Grząbki  (chłopaki, jak tam u nas z tym Madrytem? ;) Po wzrostach o 200-300% w latach 2004-2007 przyszedł lekki spadek w okolicach 2009 roku, ale nadal nie jest to przekłucie bańki (cóż to jest spadek o 15, czy nawet 20%, który nie wystąpił nawet we wszystkich największych miastach?). Duża w tym zasługa rządowych programów “pomocowych” (zwłaszcza RnS), które zdołały utrzymać rynek “na chodzie” w najtrudniejszym momencie. Ale najważniejsze było oczywiście obniżenie stóp procentowych do historycznie niskich poziomów, które pozwoliło przedłużyć obecność na rynku kredytowych kamikaze (jak inaczej nazwać kogoś, kto “dostając” kredyt z banku “na styku zdolności” uważa, że złapał Pana Boga za nogi?). Ale i tacy szaleńcy powoli się kończą, a ich ostateczna eksterminacja nastąpi przy pierwszym zauważalnym wzroście stóp.
W końcu sytuacja, w której normalnego człowieka nie stać na normalne mieszkanie, gdzie deweloperzy sprzedają mieszkania za 2.5-krotność kosztów budowy, a ludzie na przykładowym Żoliborzu wystawiają 3-pokoje w standardzie babciowym, w 80-letniej kamienicy, za 650 tysięcy, nie będzie trwała wiecznie. Tak, jak wiecznie nie trwała żadna inna wcześniejsza bańka. U nas też sytuację mają uratować Ukraińcy (zarabiający mniej niż Polacy), czy inni “inwestorzy” (zarabiający porażające 3% na wynajmie), ale z (w miarę wolnym) rynkiem nie da się wygrać – nikt nie zdołał zatrzymać gigantycznych wzrostów cen i nikt nie zatrzyma ich spadku. Jeśli oczywiście ktoś podziela nasze zdanie, że aktualnie jest drogo. Dużo za drogo.

Podziel się z innymi
  • 9
  •  
  •  
  •  

Dodaj komentarz

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Slawek
Użytkownik
Nie wiem jak wygląda sytuacja w Warszawie i kilku innych miastach- głównych rykach nieruchomości mieszkaniowych (Wrocław, Kraków, Gdańsk), ale jest w Polsce takie miasto, o którym mogę coś napisać. Stolica województwa, miasto studenckie, centrum wszystkiego w tej części polski. I co? A no to, że pełno w nim pustostanów. Jakiś czas temu pisałem, że szykuje mi się przeprowadzka. Jestem już po zmianie mieszkania, wynająłem kwadrat w najbardziej pożądanej części tego miasta- dzielnica Nowe Miasto. Sytuacja tu wygląda tak jak w pierwszym akapicie tego artykułu z New York Times’a, a mianowicie idziesz ulicą i widzisz wielkie szyldy “SPRZEDAM” wywieszone na balkonach.… Czytaj więcej »
Kamil
Użytkownik
Nie zgadzam się, żeby pomiędzy Los Angeles, a Polska istniała mocna korelacja. Pierwsza i najbardziej znacząca różnica to w Stanach możesz porzucić kredyt hipoteczny. Co powoduje duże łatwiejsze wyjście z inwestycji. Dobrym przykładem są kredyty frankowe, które w Stanach zostały by wypowiedziane i bank zostaje sobie z nieruchomością. Gdyby była taka możliwość w Polsce to może w 2008, a już na pewno w 2014 mielibyśmy skokowy spadek cen nieruchomości. Wracając do głównego problemu, czy w Polsce mamy za drogie nieruchomości? Tak, ale spadek cen nie będzie skokowy, a nawet nie koniecznie wystąpi, ponieważ może zostać zastąpiony inflacją. Spadki cen mogą nastąpić w… Czytaj więcej »
Wojciech
Użytkownik

Dokładnie w stanach można zostawić mieszkanie i hipoteke i mieć wszystko w pompie, u nas to jest niemożliwe.
Ale ja przestałem się przejmować tym co wszyscy gadają i piszą, oprócz tego co pisał wdomachzbetonu, w sensie że metr mieszkania powinien kosztować tyle ile wynosi średna pensja w regionie. Metr mieszkania nie staniał do średniej pensji, a i ona tez nie urosła do średniej ceny metra w dużym mieście w polsce. Więc zmieniłem tylko to na co ja mam wpływ, a więc doszedłem do poziomu pensji odpowiadającej kosztowi jednego metra :D

iz
Użytkownik
Kamil. Też tak myślałem jak Ty, że w USA można oddać klucze i koniec. Niestety. Mam informacje od Amerykanina z którym szlifuję angielski (pochodzi z Florydy). Jezeli nieruchomość straci na wartości bank zlicytuje poniżej tego co jesteś winien, to resztę dalej musisz spłacić. Chyba, że nie masz pracy i możesz ogłosić bankrustwo. Myślę, ze działa to tak samo jak u nas obecnie: 2 lata bez dochodu itp. Ogólnie nie jest tak różowo jak się wydaje. Wszystko różnie wygląda w zależności od stanu. Te info mam z Florydy. To że w Stanach było masowe “oddawanie kluczy” to z racji tego, ze… Czytaj więcej »
Kamil
Użytkownik

Masz racje, że takie prawo nie obowiązuje w całych Stanach.
“Porzucenie kredytu hipotecznego jest racjonalnym rozwiązaniem tylko w stanach, w których obowiązuje prawo umożliwiające udzielanie tzw. non-recourse mortgage, czyli bez prawa regresu (m.in. w Kalifornii, Arizonie, Północnej Karolinie). ”
http://www.bankier.pl/wiadomosc/Oddac-klucze-pozbyc-sie-kredytu-czy-w-Polsce-byliby-chetni-2824012.html

Slawek
Użytkownik

Mogę się mylić, ale przez ostatnie lata w Polsce ceny mieszkań były kształtowane przez zdolność kredytową kupujących i rządowe programy pomocowe. A banki tak wyliczały zdolność żeby jak najwięcej ludzi wzięło kredyty. Bo co po nastrojach (potrzebą posiadania własnego M.) gdy jest się gołodupcem, któremu nikt rozsądny nie pożyczy pieniędzy.

Kamil
Użytkownik

Ważniejszy jest bilans kupno nieruchomości do wynajmu. Programy pomocowe mają wpływ tylko na nieruchomości na obrzeżach, bo jakoś w centrum Gdańska ceny 7000-8000 to średnia w nowych inwestycjach, a żadnej dopłaty do nich nie dostaniesz.
“A banki tak wyliczały zdolność żeby jak najwięcej ludzi wzięło kredyty. ” ponieważ całe ryzyko jest po stronie kredytobiorcy, ponieważ jeśli nieruchomości stanieją musi oddać wartość kredytu.
Mityczni “gołodupcy”, których nie stać na kredyt? W Gdańsku tańszy jest kredyt niż wynajem nieruchomości.

Slawek
Użytkownik
“Ważniejszy jest bilans kupno nieruchomości do wynajmu.” Ok… Wyliczyłem, że bardziej opłaca mi się kupić niż wynajmować. Ale bank stwierdził, że nie mam zdolności. Czyja “ważność” jest ważniejsza- moja, czy banku? Kupię, czy nie? Jeszcze kilka lat temu, dzięki bankowi, bym kupił i nawet dostał kasę na wykończenie. Obecnie na szczęście się to skończyło. “(…) w centrum Gdańska ceny 7000-8000 to średnia w nowych inwestycjach, a żadnej dopłaty do nich nie dostaniesz. (…)” Pewnie właśnie dlatego inwestycje zakończone i oddane w ciągu ostatniego roku nadal mają kilkanaście procent niesprzedanych mieszkań- https://rynekpierwotny.pl/s/nowe-mieszkania-gdansk/?page=3 ” W Gdańsku tańszy jest kredyt niż wynajem nieruchomości.”… Czytaj więcej »
Kamil
Użytkownik

Skoro nie dostałeś kredytu to znaczy, że zarabiasz zbyt mało by kupić TĄ nieruchomość, którą chciałeś. Szukaj tańszej nieruchomości lub zmień pracę.
Właśnie szukam mieszkania w Gdańsku i oglądałem parę, to masz informację z pierwszej ręki. To co się nie sprzedało, to najgorsze mieszkania. Z oknem na wysokości chodnika, strasznym rozmieszczeniem, z murem za oknem i ceną taką jakby miały złote klamki, a i tak się sprzedadzą jak cena spadnie o 10%. Jeśli chodzi o nieruchomości to ceny spadną, ale w małych miastach, skąd ludzie uciekają. W dużych miastach spodziewam się spadku do 20% na obrzeżach po wygaszeniu MDM. W centrum dużych miast spadki będą powolne, szybsze jeśli doliczymy inflację.

Slawek
Użytkownik

“Szukaj tańszej nieruchomości lub zmień pracę.” Albo wyjedź za granicę? Przypadkiem nie masz na nazwisko Komorowski? :-)
A teraz na serio… Jakbym miał dać pół bańki za mieszkanie (nie ważne, czy w Gdańsku) to bym wolał wybudować dom. A jeśli bym miał dać pół bańki za mieszkanie w Gdańsku to bym wolał kupić, np. w Pruszczu Gdański.

Kamil
Użytkownik

“„Szukaj tańszej nieruchomości lub zmień pracę.” Albo wyjedź za granicę? Przypadkiem nie masz na nazwisko Komorowski? :-)”
Dobrze skojarzyłeś, więc nie bierz tego zbyt na serio :)
Każdy jest inny. Jeden wybuduje dom i poświeci 2 godziny dziennie na dojazdy (ziemia w okolicach Gdańska to 200+ za metr), drugi kupi kawalerką przy Długiej, inny poczeka aż ceny spadną. Teraz mieszkam na obrzeżach i dojazdy mnie dobijają dlatego jestem skłony dołożyć by nie musieć dojeżdżać.
Podsumował bym tak. Tak jak różni są ludzie, tak różne są rynki nieruchomości i ceny będą się różnie na nich kształtowały.

zeroxx
Użytkownik

Chwilowo może i tak, ale przez lata na które brany jest kredyt już nie koniecznie. Przekonali się o tym dotkliwie posiadacze kredytów we frankach, dla których opłacało się płacić po >10000 za m2, bo stosunek raty do wynajmu był korzystniejszy :)

kamcio
Użytkownik

I teraz stosunek raty do wynajmu nie jest korzystniejszy? Nie liczyłem dokładnie, ale znajomi którzy mają kredyty we frankach nie narzekają, oczywiście do oddania mają sporo, ale rata jest co najwyżej taka jaką mieliby, gdyby wzieli kredyt w złotówkach (oczywiście znaczenie ma tu, w którym dokładnie momencie wzieło się kredyt).

Poza tym kredyty we frankach nie są już udzielane, więć średni argument dla kogoś, kto rozważa teraz wzięcie kredytu w złotówkach.

Kamil
Użytkownik

To sprawdź jak procent kredytów jest zagrożony, pomimo że frank kosztuje dużo więcej. Ludzie prędzej pójdą na 2 etat, niż oddadzą mieszkanie bankowi i zostaną z długiem. To nie USA gdzie oddajesz klucze i nic Ciebie nie interesuje.

Slawek
Użytkownik

I to dopiero pokazuje ten chory system, który działa w Polsce. Na własne życzenie zostajesz niewolnikiem banku, często dożywotnio. Twoje pieniądze zamiast krążyć w naszej gospodarce są wytransferowywane przez filie zagranicznych banków.

Markoz_czd_DPA
Użytkownik
Jako stały czytelnik bloga nie mogę nie skomentować fragmentu “a ludzie na przykładowym Żoliborzu wystawiają 3-pokoje w standardzie babciowym, w 80-letniej kamienicy, za 650 tysięcy”. Wiele razy na tym blogu pisano o 3 najważniejszych czynnikach wpływających na cenę mieszkania: lokalizacji, lokalizacji oraz lokalizacji, ale widocznie autor tym razem to przemilczał. Ja od siebie dodałbym w warunkach warszawskich: metro (unikalne w skali kraju, co jest jak na standardy europejskie jest żenujące), zieloną okolicę sprzyjającą odpoczynkowi i aktywnemu spędzaniu czasu (jest tylko kilka takich miejsc w Warszawie) oraz najważniejsze prawo ekonomiczne – ograniczoną podaż dobra. Stary Żoliborz (a więc ten babciny) jest… Czytaj więcej »
Dexter
Użytkownik

Ja w skrócie dorzucę coś od siebie na trochę inny temat, ale bliski.
Deweloper sprzedaje nowe mieszkanie w cenie X. Rzeczoznawca wycenia nieruchomość na kwotę X+7kPLN. Bank we wniosku kredytowym podaje kwotę mieszkania X-34kPLN. Pytanie dlaczego to robi? Jeden z powodów jest taki żeby wbić klienta powyżej 50% LtV. Zaniżenie wartości nieruch. powoduje wyższą marżę. Inny powód, może nieruchy nie są tyle warte. Uważajcie na praktyki banków.

pomatol
Użytkownik

Ciekawe jak rozwinie sie sytuacja po zakonczeniu mdm w tym roku.
Jesli ktos jeszcze zdecyduje sie na mieszkania+doplata w 2018 tez raczej ma spory handicap w postaci doplaty+zysku na mniejszych odsetkach od kredytu.
W przypadku singla/rodziny z dzieckiem daje to ~10-15% zapasu.
Raczej szkoda czasu na dywagacje o spadkach – musiloby byc kilka bardzo slabych lat na rynku zeby zniwelowac ta doplate. W tym czasie mozna korzystac z zycia i mieszkania :)

pomatol
Użytkownik
Wg mnie ten artykul nie przystaje do sytuacji na polskim rynku. Obecnie w Warszawie mozna kupic mieszkania na obrzezach lub niezle skomunikowane w cenie ~5-6k/mkw – srednia krajowa to ~4400, warszawska troche wyzsza wiec kilka procent ponizej ceny 1mkw. Co przy rozsadnym wkladzie wlasnym daje rate z czynszem ~1800-2000 za mieszkanie – przy tej kwocie wynajem od kogos lub trzymanie na lokacie nie jest oplacalne. Ostatnie dane z BIK: “Jak podaje BIK, w lutym udzielono natomiast więcej kredytów mieszkaniowych. W sumie kredytów tego typu odnotowano 18,1 tys. na łączną kwotę 3,8 mld zł. Stanowi to wzrost o 14,9 proc. w… Czytaj więcej »
Slawek
Użytkownik

Czyżby Bartuś T. zawitał na bloga? :-)

Jaja Robie
Użytkownik
@pomatol a według mnie artykuł jak najbardziej odnosi się do polskiej rzeczywistości,pomijając już demografię,płace które z pewnością lepsze były i są w L.A, skupiłbym się na stopach procentowych. Skoro w tamtym okresie w celu ratowania zaufania do dolara,zatrzymania inflacji gwałtownie została podniesione stopy procentowe,to jak myślisz czy nasza złotówka jest na tyle silna żeby się temu oprzeć? Nazywano to szokiem Volckera od nazwiska przewodniczącego FED. Liczba osób nie będących w stanie spłacać swoich kredytów hipotecznych potroiła się.(choćby według Naomi Klein i jej książki doktryna szoku) Ładnie to pokazuje obrazek http://independenttrader.pl/fotos/US_interest_rate_1978_-_1981.png ale jeszcze lepiej rozpisane jest to na tej stronce https://www.thebalance.com/fed-funds-rate-history-highs-lows-3306135… Czytaj więcej »
zeroxx
Użytkownik

Po każdej bańce ceny po jakimś czasie wracają do realnych poziomów. U nas rekordowo niskie stopy pozwoliły na pewien czas zatrzymać spadki. Czas stabilizacji się kończy i pojawia się coraz więcej artykułów próbujących przewidzieć czas powrotu spadków cen w polskiej mieszkaniówce np. https://rynekpierwotny.pl/wiadomosci-mieszkaniowe/czy-czeka-nas-tapniecie-cen-mieszkan-w-2017-roku/8154/. Czas pokaże jak rynek zachowa się w 2018 ale ogromna podaż połączona ze spadkiem popytu i zalaniem rynku mieszkaniami, które się sprzedały przez ostatnie 2 lata, może stanowić nie lada problem dla deweloperów (bez obniżek się nie objedzie)

zeroxx
Użytkownik

Jeżeli chodzi o dostępność mieszkań to według raportu ze strony http://www.amron.pl/strona.php?tytul=analizy-i-publikacje “PRZYSTĘPNOŚĆ CEN NIERUCHOMOŚCI MIESZKANIOWYCH” 5 najdroższych rynków w Polsce report kwalifikuje jako drastycznie niedostępne. Nasuwa się pytanie – Jak w obliczu dramatycznej demografii oraz ciągłemu przyrostowi ilości mieszkań ten chory stosunek niedostępności ma się utrzymać?

pomatol
Użytkownik

Drastycznie niedostepne?
To chyba przesada, gdyby tak bylo nie byloby ciaglych rekordow sprzedazy.
A patrzac np na ceny mieszkan np w Szangchaju, Londynie, Paryzu to W-wa wypada calkiem niezle biorac pod uwage zarobki i dostepne metraze srednio na rodzine.

Jaja Robie
Użytkownik

jesli wierzyć temu obrazkowi to nieruchomosci za meter kwadratowy(square meter) są tańsze w chicago

http://www.doctorhousingbubble.com/wp-content/uploads/2017/04/China-US-Price-per-Square-Meter-6f3a5e.png

zwróć uwage na notes pod spodem

zeroxx
Użytkownik
Chyba nie przeczytałeś załącznika. “Przystępność cen została porównana za pomocą stosunku mediany cen mieszkań do mediany rocznych dochodów brutto gospodarstw domowych (wielokrotność mediany). W przypadku, gdy takie dane nie były dostępne, posłużono się stosunkiem średniej ceny mieszkań do średnich rocznych dochodów brutto (wielokrotność średniej). Wymienione wskaźniki nie stanowią perfekcyjnych miar, ponieważ nie uwzględniają różnic w metrażu ani w standardzie mieszkań, stanowią jednak pewne przybliżenie, które pozwala na szybkie porównanie cen na różnych rynkach mieszkaniowych. W zależności od wielkości miary, rynki są klasyfikowane jako przystępne (jeśli miara wynosi nie więcej niż 3,0), umiarkowanie nieprzystępne (powyżej 3,0, ale nie więcej niż 4,0),… Czytaj więcej »
pomatol
Użytkownik

Te statystyki wygladaja dobrze na papierze. Polecam wycieczke do 1 z deweloperow w w-ie. Zobaczysz kolejki w ciekawszych lokalizacjach.
Poza tym jesli np jakas firma sprzedaje 8 mieszkan/dzien majac w ofercie ceny od ~5k-9k/m2 to chyba szybko ta hossa nie skonczy sie i raczej bedzie stagnacja – tak jak jest od paru lat niz spadek. Ostatnie dane o PKB powyzej 3% i rosnacych wynagrodzeniach tez nie sa prospadkowe.

Krzychu
Użytkownik

Fajnie sobie poczytać o historycznych bańkach, to poprawia samopoczucie, że dotknęło to innych, nie nas, w domyśle my jesteśmy na to za cwani. Ale niestety całe przekleństwo takowych baniek polega na tym że nie można ich przewidzieć, i szkodliwe decyzje podejmuje zarówno ten który ciągle je gorączkowo zwiduje jak i ten który wystąpienie tego zjawiska lekceważy. W Polsce, po pęknięciu bańki na nieruchomościach koło 2007 roku, ceny nie rosną, cyfry w przybliżeniu utrzymują się, czyli w wyniku inflacji stale spadają. Autorze, co to za bańka w której ceny spadają?

Doxa_Doxa
Użytkownik

Beznadziejny wpis, a to dlatego, że autor nie jest w stanie określić przyczyny tego stanu rzeczy.
Powod jest tu: http://mortgage-x.com/images/graph/fhfb_contract_rate.gif
Przy niskich stopach procentowych ceny nieruchomosci dynamicznie rosna, czasem tworzac banki spekulacyjne. Gdy stopy ida w gore finansowanie kredytow znika, nikogo nie stac na placenie wysokich rat za mieszkanie, popyt spada a ceny wraz z nim.
Przewiduje, ze w najblizszych latach stopy procentowe pojda w Polsce do gory, wobec czego ceny mieszkan gwaltownie spadna.

zeroxx
Użytkownik

Jest nowy raport GUS.
http://stat.gov.pl/download/gfx/portalinformacyjny/pl/defaultaktualnosci/5478/5/64/1/budownictwo_mieszkaniowe_-_marzec_2017.pdf
Deweloperzy dalej idą jak burza :)
Przez pierwsze 3 miesiące 2017 w stosunku do 2016 mamy u deweloperów :
Mieszkania oddane do użytkowania – wzrost 9,4%
Mieszkania, których budowę rozpoczęto – wzrost 41,5%
Mieszkania, na których budowę wydano pozwolenia – wzrost 54,8%
A to wszystko, kiedy za rogiem widać zmianę koniunktury. Nie pozostaje nic tylko kibicować!!!!

Kamil
Użytkownik
Myślę, że w Warszawie stosunek ceny do zarobków będzie spadał w długim terminie z powodów wałkowanych wielokrotnie – droższy kredyt, demografia itp. Uważam też, że będziemy świadkami wyhamowania tendencji urbanizacyjnych, czy wręcz deurbanizacji w perspektywie kilkunastu, kilkudziesięciu lat. Będzie to spowodowane rozwojem internetu i e-pracy. Już teraz osoby mogące pracować zdalnie wyprowadzają się z Warszawy “na wieś”, gdzie w cenie 60m2 warszawskiego apartamentu mają dom z ogrodem, ciszę i niższe koszty życia. Natomiast w okresie kilku najbliższych lat trudno powiedzieć, co będzie z cenami. Mogą nawet wzrosnąć w najbliższych miesiącach, kiedy “głupi pieniądz” (czyli przeciwieństwo tzw. smart money) rzuci się… Czytaj więcej »
kamcio
Użytkownik
Ja nie miałbym takich oczekiwań. To czy kredyt będzie droższy czy nie, nie jest oczywiste, w wielu krajach Europy Zachodniej kredyt jest sporo tańszy niż w Polsce, na tym blogu popularne jest odnoszenie się do historycznych stóp procentowych w Polsce, moim zdaniem nie ma żadnej gwarancji, że te czasy wrócą w jakiejś realnej perspektywie, co więcej wraz z integracją Polski z Europą Zachodnią i postępującym odbieraniem Polski jako stabilny kraj, kredyt w Polsce moze być jeszcze sporo tańszy, co wiele osób na tym blogu pomija. Internet już jest całkiem rozwnięty, e-praca też i jak to wpływa na ceny? Chyba największe… Czytaj więcej »
daddy_not_cool
Użytkownik
@kamcio Nie masz pojęcia o ekonomii i obecnej sytuacji gospodarczej na świecie. Gdybyś się tym zainteresował to widziałbyś, że stopy procentowe obecnie są nienaturalnie niskie i to pierwsza taka sytuacja w historii. Kraje są zadłużone, firmy są zadłużone, ludzie są zadłużeni, prędzej czy później (raczej prędzej) dojdzie pęknięcia tej kredytowej bańki. Londyn to centrum biznesu, rozrywki, jak niby ceny miałyby tam spaść? Przecież tam chce żyć pół świata. Podobnie jest z Kopanhagą, Przecież tam są ogromne ilości imigrantów, nie są to Ukraińcy, często ludzie z kasą. Poza tym mimo wysokich cen za metr kwadratowy, siła nabywcza Duńczyków jest dużo wyższa… Czytaj więcej »
pomatol
Użytkownik
Z przewidywaniem tego, ze stopy procentowe nie beda juz nizsze jest troche tak jak z przewidywaniem, ze kurs franka juz wiecej nie wzrosnie, albo jakas spolka wiecej nie spadnie. Czasami trend moze wyjsc poza to co bylo dotychczas. Hossa w usa tez juz trwa wiecej niz wynosi srednia i stawiajac na spadki mozna bylo juz sporo stracic. Jesli zastanowic sie o ile max moga spasc ceny mieszkan np. w W-ie w ciagu 5 lat/chyba ze ktos chce dluzej czekac z zakupem/ to mamy ~2 lata stagnacji + ~3 lata spadku o ~ max 6%. Co przy mieszkaniu za 400k daje… Czytaj więcej »
Paradoks
Użytkownik

Nie wiem, gdzie dokładnie czytałeś i co, ale nie przypominam sobie żeby ktoś tutaj pisał, że do redukcji cen dojdzie “już za chwilę.” Dla mnie najwcześniejsze wyraźne zmiany w cenach w dół są możliwe w latach 2018-2020, i o ile nie wyląduje jakiś czarny łabędź, to będą zmiany wciąż jeszcze delikatne.

Natomiast jeśli wyląduje, to może dojść do silnego krachu. W żadnym scenariuszu nie widzę za to wzrostów powyżej inflacji.

pomatol
Użytkownik

http://wdomachzbetonu.blogspot.com/2013/09/11-powodow-dla-ktorych-ceny-mieszkan.html

“11 powodów, dla których ceny mieszkań spadną… i kilka powodów, dla których nie spadną tak szybko” Taki to byl wpis w 2013. Polecam lekture.
Mozna dalej czekac kolejne 2-3 lata, co kto lubi ;)

Paradoks
Użytkownik
“(…)nie spadną tak szybko”… Jak dla mnie znaczy to dokładnie to, co napisałem wcześniej, nikt nie głosił tez, że “już za chwilę będzie na pewno krach”, co Ty usiłujesz wkładać innym w klawiatury. Cały czas nie rozumiesz perspektywy 3 dekad bankowego kredytu o zmiennej stopie, zabezpieczonego całym Twoim obecnym i przyszłym majątkiem. To jest hazard, a nie inwestycja, dokładnie tak samo jak loterie walutowe. W mojej opinii w perspektywie dekady ceny spadną w relacji do inflacji niewątpliwie i wyraźnie, a to co z tego wynika i jak należałoby się wobec tego obejść z finansami i czy mimo wszystko może jednak… Czytaj więcej »
pomatol
Użytkownik

Szukac konkretnych wpisow nie chce mi sie – wystarczy poczytac artykuly jeszcze pod starym adresem: http://wdomachzbetonu.blogspot.com
Ogolny wydzwiek bloga to bardziej spadki niz wzrosty.
Napisales, ze zmiany cen najwczesniej w 2018-2020. To tak jak swego czasu pisano w 2014, ze w 2017 beda spadki ;)

Wiekszosc chyba tu nie liczy specjalnie na wzrosty powyzej inflacji – takich tez nie daje lokata – roznica jest taka ze w mieszkaniu mieszkasz i caly czas z niego korzystasz zamiast czekac na czarnego labedzia czy inny krach ;)

kamcio
Użytkownik
Wydaje mi się, że komentowanie o czym ma pojęcie osoba, ktorej nie znasz nie jest na miejscu. Przewidywania gospodarcze takie jak Twoje czytam już od kilku lat i jak na razie całkowicie mijają się z prawdą. Pół świata chce zyć w Londynie? Ciekawa teza. Równie dobrze mogę twierdzić, że pół świata chce, żyć w Warszawie (na pewno sporo chce). To też centrum rozyrywki, kultury i rozrywki. Zresztą wzmianka o Londynie była odnośnie tezy pracy zdalnej i jak ona obniży ceny. Nikt, ze znanych mi osób, które tam mieszkają lub mieszkały w Londynie nie chciał tam mieszkań, a przynajmniej nie przy… Czytaj więcej »
Paradoks
Użytkownik
Czytasz o stopach od “kilku lat”, czyli dokładnie 3-4. :) W tym czasie gładko przeszliśmy w mainstreamie w prognozowaniu cen mieszkań od “pewna inwestycja bez szans straty” do “stabilizacji lub może nawet lekkich spadków”, w oczekiwaniach względem stóp procentowych natomiast od “to jest inna sytuacja” oraz “ZIRP forever” lub nawet “będą jeszcze bardziej ujemne” do “ZIRP jednak niesie zagrożenia” i pierwszych podwyżek w USA – jest to bardzo wyraźna zmiana trendu, idąca dokładnie w stronę oczekiwań i prognoz na tym blogu (i nie tylko oczywiście). Dodatkowo trzeba zaznaczyć, że ta zmiana zaszła w ciągu ZALEDWIE 3-4 lat, które w warunkach… Czytaj więcej »
kamcio
Użytkownik
Tak, od 3 lat czytam o wzroście stóp i jak na razie nijak ma się to rzeczywistości. Skoro przez 3 lata to się nie sprwadziło, czemu miałoby się sprawdzić teraz? Tak jak napisałeś perspektywa 20 lat większości ludzi nie interesuje. Moim zdaniem przewidywania dotyczące stóp to wróżenie z fusów. Tak samo nie przekonuje mnie Twoja teza, że nastąpiła jakaś wielka zmiana. Stopy cały czas są minimalne i to czy znacząco wzrosną w najbliższej przyszłości jest niewiadomą. Ja nie twierdzę, że wiem, co będzie, uważam, że nikt nie wie, a Ci co wygłaszają zdecydowane opinie na temat zmian z reguły kierują… Czytaj więcej »
Paradoks
Użytkownik

Też mi się tak wydaje.
Dodam jeszcze, że jeżeli trend wydarzeń na tzw. “zachodzie” się nie zmieni, a kraje V4 utrzymają swoje stanowisko względem przyjmowania u siebie dzikich hord z połowy Azji i Afryki, to można się spodziewać, że za miejscem dla siebie zaczną się tutaj rozglądać również ludzie z zagranicy; nasz region ma coraz lepszą prasę (praktycznie wszędzie, poza skrajną lewicą i jej mediami). Tam się z roku na rok robi coraz bardziej nieciekawie. To z kolei może trochę wesprzeć ceny.

pomatol
Użytkownik

Gdzie widzisz ta zmiane koniunktury skoro dane sa bardzo dobre?:)
Nieruchomosci zwykle szybko nie reaguja na zmiany w gospodarce – jesli nie bedzie jakiegos wielkiego krachu i moze sie skonczyc co najmniej kilkoma albo wiecej latami oczekiwania na spadki.

zeroxx
Użytkownik
Napisałem, że na horyzoncie widać zmianę koniunktury (przełom 2017 – 2018). To nie jest jakieś ciężkie do wydedukowania skoro piszą nawet o tym “eksperci” http://www.emmerson-evaluation.pl/wp-content/uploads/2017/04/E-VALUER-INDEX-2017.pdf. Generalnie cykl koniunkturalny w mieszkaniówce dobiega końca. Zbiegnie to się: – z końcem MdM – podwyżkami stóp procentowych – rekordową podażą – zalaniem rynku nową partią nowych mieszkań na wynajem (trzeba będzie zejść z ceny) – coraz mniejszą liczbą inwestorów z mityczną gotówką – wyjazdem części Ukraińców po zniesieniu wiz przez Unię Europejską – nawet studentów jakby już mniej http://www.bankier.pl/wiadomosc/Studentow-ubywa-cudzoziemcow-przybywa-Ukraincy-przoduja-7510954.html Także powoli gaśnie parę silników i nawet roczny wzrost wynagrodzeń o 5% niewiele tu pomoże… Czytaj więcej »
kamcio
Użytkownik

Te argumenty to jakieś żarty? Wyjazd Ukrainców? Mniej mitycznych inwestorów?
O stopach to już czytam na tym blogu od paru lat, że już są za rogiem i obniżą ceny mieszkań, czas mija a ceny rosną. Jeśli MDM miałby takie znaczenie, to czemu mieszkania w centrach, gdzie MDM nie ma zastosowania mają się tak dobrze i ich ceny rosną (na pewno rosną w Trójmieście, nie śledzę dokładnie innych aglomeracji).
Jeśli miałaby być zmiana koniunktury, na przełomie 2017/2018 (czyli w bliskej przyszłości), to już by było widać tego sygnały w raporcie NBP.

pomatol
Użytkownik
Z ta zmiana koniunktury moze byc roznie. Deweloperzy przetrwali juz gorsze okresy. Pamietam jak przewidywano spadki ze wzgledu na: – koniec rns – ustawe deweloperska – wysokie ceny kredytow itd Najlepiej czasami po prostu przeliczyc o ile ceny moga spasc – jesli wogole spadna?, zgarnac doplate MDM i korzystac z mieszkania. Teraz jest taka sytuacja, ze ceny stoja w miejscu, a spadek cen jest dzieki rosnacym wynagrodzeniom i inflacji. Nawet jak cena spadnie o 3% w skali roku – co jest bardzo duzo – to masz 10-15% zapasu na doplacie do mieszkania, zyjesz jak czlowiek, urzadzasz po swojemu. Zakladam, ze… Czytaj więcej »
bromsky
Użytkownik

Zmiana koniunktury wcale nie oznacza kryzysu a jedynie spowolnienie. Spowolnienie nie musi oznaczać krachu na rynku nieruchomości ale np. co najwyżej lekki wzrost liczby niesprzedanych mieszkań. Może to spowodować korektę cen, no ale przecież zgodnie z cyklem koniunkturalnym, niedługo znów nastąpi wzrost a deweloperzy mogą być w stanie przeczekać gorszy okres.

Jaja Robie
Użytkownik
@pomatol chcesz kupić mieszkanie kupuj ale odpowiem ci słowami Stephena Poloza Prezesa Banku Kanady “It’s time we remind folks that prices of houses can go down as well as up. People need to ask themselves very carefully, ‘Why am I buying this house?”’ Konferencja 12 kwietnia bieżącego roku. Całość http://wolfstreet.com/2017/04/20/toronto-house-price-bubble-foreign-buyers-tax-double-ending-by-brokers-paper-flipping-by-property-scalpers/ Tutaj następne https://www.bloomberg.com/news/articles/2017-04-24/unsold-london-homes-under-construction-hits-record-as-sales-fall The number of properties being built or completed that have yet to find a buyer surged to 27,000 units from about 25,000 at the end of last year, according to a report by Molior London seen by Bloomberg News. That’s the highest level since the researcher began… Czytaj więcej »
pomatol
Użytkownik

Kupilem juz. Czekalem kilka lat z zakupem wierzac w spadki, ktore specjalnie wielkie nie byly. Ceny moga spasc, jak wielu innych rzeczy. Z tym, ze mieszkanie jest niezbedne do zycia, a zycia trzeba korzystac bo czas jest cenniejszy niz pieniadze.
Mdm daje ~10-15% zapasu na ewentualne spadki.
Prezes banku kanady nie gwarantuje spadku, a wszelkie teorie o spadkach sa fajne gdy jestes singlem. Jesli mam placic 3k za wynajem to wole kupic i placic 1.5-2k.

Jaja Robie
Użytkownik

z drugiej strony jeśli trafia się na takie wiadomości, można by zwątpic w fundamenty i pomysleć, że jednak stolicy cenny sie utrzymają

http://www.bankier.pl/wiadomosc/Bank-JPMorgan-Chase-moze-otworzyc-centrum-uslug-administracyjnych-w-Warszawie-3684810.html

fromZero
Użytkownik

przeciez to jest typowe centrum outsourcingowe jakich w polsce pelno, swoje centra maja RBS, Unicredit, Citi, NY Mellon, UBS, CS … wszystkie robia ta sama malpia robote i nie roznia sie prawie niczym od call center i poza kilkoma menagerami przyslanymi z centrali reszta zarabia 5k brutto + multisport
gdzie 5k to bierze facet od glazury za jedna fuche, a i tak terminy ma na wrzesien

Sabarolus
Użytkownik

Skąd ta pogarda? Rozumiem, że w takim razie każdy powinien kłaść te glazurę? Dziwnym trafem ojcowie kładący te glazurę z reguły naciskają, aby dzieci szły na studia i wybrały lżejszą biurową pracę, aby w przeciwieństwie do swoich ojców, nie miały problemów ze zdrowiem często już w wieku 50 kilka lat… Mówię na podstawie własnych doświadczeń. Popytaj spawaczy, glazurników, ogólnie budowlańców po 50 czy takiej przyszłości chcieliby dla własnych dzieci.

Jaja Robie
Użytkownik
warto poczytać. Nie brac dosłownie ale podmuchać na zimne http://biznes.onet.pl/wiadomosci/swiat/na-ukrainie-tez-mieszkaja-frankowcy/ptcx8v Ukraińska waluta znacząco osłabiła się już po eskalacji kryzysu finansowego. Wcześniej za 1 dolara amerykańskiego, 1 euro lub 1 franka szwajcarskiego trzeba było zapłacić około 4 hrywny – 7 hrywien. Po rozpoczęciu konfliktu ukraińsko – rosyjskiego, wartość hrywny drastycznie spadła, co dodatkowo zdestabilizowało lokalną gospodarkę. W I kw. 2017 r. za 1 USD, 1 EUR i 1 CHF płacono 25 hrywien – 30 hrywien, czyli pięciokrotnie więcej, niż przed początkiem kryzysu gospodarczego http://www.bankier.pl/wiadomosc/Na-Ukrainie-trwa-bankowy-Armageddon-7513764.html Na początku 2017 roku już tylko 93 ukraińskie banki miały status wypłacalnych. Dane NBU ze stycznia br.… Czytaj więcej »
pomatol
Użytkownik

Wogole to strach z domu wychodzic bo tyle wypadkow sie dzieje ;)

zeroxx
Użytkownik

Dosyć fajny wywiad JAK NEGOCJOWAĆ KUPNO MIESZKANIA. Generalnie dużo przydatnej wiedzy do negocjacji transakcji (nie tylko mieszkań). Polecam obejrzeć całość na pewno w przyszłości zaprocentuje.
https://youtu.be/KTo9csprrr4

Jan
Użytkownik

Myślę, że warto zapoznać się z tekstem z linka. Taka tam wspominka o mitologizowanej LOKALIZACJI, LOKALIZACJI oraz LOKALIZACJI:
http://www.bogaty.men/cala-prawda-o-nie-ruszajacych-sie-mosciach-cz-i-cena-pieniadza/

zeroxx
Użytkownik

Ukazała się 2 część tekstu. http://www.bogaty.men/cala-prawda-o-nie-ruszajacych-sie-mosciach-cz-ii-demografia-i-polityka/

Ważny cytat : “Nie ważne ile zaoszczędzisz na wynajmie. Ważne jest jaka będzie wycena nieruchomości na koniec okresu spłat, bo jak wycena finalna będzie 50% oryginału, to oznaczać to może, że straciłeś 50 % plus odsetki 🙂”

Makia
Użytkownik
Prestiż. Jaką cenę kupujący płacą za tak iluzoryczną wartość, jaką jest prestiż? Ofiary mody łapią się na haczyk, chcąc mieszkać na osiedlu w modnej dzielnicy na modnym osiedlu, gdzie rezydują gwiazdy seriali, o których za parę lat nikt już nie będzie pamiętać. Ludzie kierują się wciąż powtarzanymi schematami – Białołęka to zadupie, Mokotów i Żoliborz to prestiż, Praga Północ to ciemny element a Grochów to blokowiska. Warto jednak włączyć zdrowy rozsądek i porządnie analizować oferty. Czasami okazje trafiają się tam, gdzie ich wcale nie szukaliśmy. Sami siebie wganiamy w schematy i nie dopuszczamy do siebie niewygodnych dla nas samych faktów.
krs
Użytkownik
Wydaje mi się, że jednak bardzo mały odsetek osób decyduje się na kupno mieszkania ze względu na sąsiedztwo celebrytów. Prawda jest taka, że w schematach o lokalizacjach jest dużo prawdy: – Białołęka to naprawdę zadupie (pod względem dojazdów i infrastruktury, np. żłobków, ), zmienia się na lepsze, ale potrwa to lata. Wystarczy kilka minut z jakdojade, żeby to potwierdzić. – Praga, nawet ta “lepsza” to faktycznie element w porównaniu z innymi dzielnicami, widać to choćby po lokalach usługowych (więcej kebabów, komisów z telefonami i lumpeksów, mniej sklepów z winami, zakładów kosmetycznych i sklepów z klockami Lego), również podstawówki w rankingach… Czytaj więcej »
Makia
Użytkownik
Ja obserwując znajomych widzę, że prestiżowość lokalizacji jest dla nich bardzo ważna. Marketingowcy wykorzystują chętnie nasze celebrities bo na ludzi to działa. Oczywiście każdy ma swoje upodobania, ale mi na Mokotowie mieszkało się znacznie gorzej niż na Grochowie (masa mieszkań komunalnych i miejscowego elementu), a na Żoliborzu mieszka mi się wcale nie rewelacyjnie też ze względu na szemrane towarzystwo i namolne sąsiedztwo starszych pań. Białołęka też Białołęce nie równa. Ceny na Tarchominie są niższe po 2-3 tysiące na metrze od sąsiadujących Bielan, na które tramwajem pod metro (np. z przystanku Tarchomin) dojeżdżasz w 6 minut. Uważasz, że taka przebitka ma… Czytaj więcej »
krs
Użytkownik
Ale mówiąc o Białołęce jako zadupiu mam na myśli czas dojazdów, to są mierzalne wartości, nie opinie. I mówimy o średnim czasie, nie każdy mieszka przy przystanku tramwajowym i pracuje przy stacji Młociny. Opinią może być dostępność infrastruktury, bo każdy ma inne wymagania (co prawda są rzeczy, które da się policzyć – ilość i powierzchnia parków, ilość miejsc w szkołach – ale to co jeden będzie miał za wadę inny uzna za zaletę). Ja osobiście mam też (być może irracjonalny) lęk przed brakiem historii powodziowej na Białołęce (odkąd zbudowano dużo osiedli nie było porządnego testu z wysokim poziomem Wisły). Prestiż… Czytaj więcej »
Makia
Użytkownik

Też racja

Jan
Użytkownik

Czy po lekturze tekstu z linka ktoś jeszcze będzie miał wątpliwości ze to lokalizacja jest najważniejsza ? :)
proszę: https://stooq.pl/n/?f=1178012

pomatol
Użytkownik

Przeciw spadkom w najblizszym czasie przemawiaja:
– rosnace wynagrodzenia
– spadajace bezrobocie
– coraz lepsze wyniki firm, inwestycje

Patrzac po danych deweloperow i bankow wszystko wyglada bardzo stabilnie wiec nie wiem jak jeszcze mozna wierzyc w jakies wielkie spadki?

Dla kazdego polecam wizyte w biurze sprzedazy ciekawszych inwestycji zeby zobaczyc ilu jest chetnych :)

pomatol
Użytkownik

Jeszcze taka ciekawostka odnosnie sprzedazy jednego z deweloperow w W-ie.
Jest sobie blok ~20 mieszkan. Oddanie 10-2018. Liczba sprzedanych na teraz mieszkan na stronie ~10.

fromZero
Użytkownik

niestety racja, ostatnio sprawdzalem inwestycje browary warszawskie – centrum ceny 10k+ , jeszcze nie wbili szpadla pod drugi etap a polowy mieszkan nie ma O_O
pierwszy etap dopiero wylane fundamenty i wyprzedany
terminy tez 2019

tyle lat juz sie to ciagnie ze zastanawiam skad sie biora Ci ludzie ;) , co roku sobie mysle ze kiedys to sie musi skonczyc i co roku jestem zaskoczony

ja jednak planuje dopiero przyszly rok

fromZero
Użytkownik

nie rozumiem tego minusowania, przeciez tylko stwierdzilem fakt
pozatym ta inwestycja jest w scislym centrum warszawy, jesli ktos chce mieszkan w nowym budownictwie w samym centrum to wielkiego wyboru nie ma, i do takich ludzi ta oferta jest skierowana
a w wawie akurat ludzi zamoznych nie brakuje wiec sie sprzedaja

a ilosc dzialek w centrum pod nowe inwestycje na pewno sie nie powiekszy

pomatol
Użytkownik

W moim przypadku chodzilo o inwestycje na Targowku.
Co ciekawe obserwowalem tez zoliborz artystyczny i tam mieszkania tez szybko schodza – a ceny ~8k/m2. Mozna liczyc na spadki i wierzyc w to.
Tylko wyglada to tak jak wczesniej ktos napisal, ze ceny nie spadaja dramatycznie od lat a raczej stoja w miejscu lub jest maly spadek ale rosna wynagrodzenia.

Po prostu malo sie buduje, a jest duzy popyt nawet po takich cenach ..

Slawek
Użytkownik
Jedno “ale”… Piszecie o Warszawie. O stolicy mam takie zdanie, a nie inne. Według mnie do tego miasta ściągają wszyscy odmieńcy z całej Polski i nie tylko. Dziwna mieścina i tyle. A jak wygląda sytuacja w pozostałych 90% miast? Pisałem o tym już kiedyś. W moim rodzinnym mieście (35 kilometrów od Warszawy) wszystkie inwestycje oddane do użytku w ciągu ostatnich 2 lat mają od kilkunastu do kilkudziesięciu procent niesprzedanych mieszkań. Znajomy z Białej Podlaskiej, gdzie już budują bloki w ramach programu Mieszkanie+, mówi że ludzie się wkurzają bo kupowali kwadraty po 3-3,5 tys. za metr a teraz się okazuje, że… Czytaj więcej »
Slawek
Użytkownik

Jeszcze w temacie szybkiego znikania mieszkań w Warszawie… Dawno temu czytałem, że w czasie boomu mieszkaniowego 30% lokali było kupowanych przez spekulantów. Jak jest teraz? Ciężko stwierdzić. Pewne jest, że takie praktyki nadal są stosowane. Sam znalazłem takie ogłoszenia na pewnym portalu. Mieszkania zniknęły ze strony inwestora, a zaraz później były wystawione przez prywatną osobę, w stanie deweloperskim i droższe o jakieś 20% niż chciał deweloper. Wisiały tam długo, chyba nadal pojawiają się co jakiś czas. Także Panowie szukajcie, a może gdzieś znajdziecie do odkupienia te dziury w ziemi :-)

zeroxx
Użytkownik

Z moich obserwacji wynika, że niektóre mieszkania sprzedawane są 2 razy. Po 2 ostatnich mocnych kwartałach część mieszkań wróciło do oferty. Tak samo liczy REAS jako sprzedane mieszkania zarezerwowane. Pamiętajcie także, że te sprzedane mieszkania to nie giną w jakiejś czarnej dziurze ale prędzej czy później trafią na rynek powiększając zasób mieszkaniowy. Jeżeli nie dołączą do mieszkań do wynajęcia, to osoby które je kupiły zwolnią mieszkania, które aktualnie wynajmują. Należy się cieszyć, że się tyle sprzedaje :), bo w okresie spowolnienia mieszkań na wynajem będzie przybywać a chętnych na kupno ubywać.

xaaf
Użytkownik
A tak mówi pan prezes Banku Milennium: Dziś koniunktura w Polsce jest dobra i stopy są rekordowo niskie, ale nie przewidywałbym, że tak będzie przez najbliższe 25 lat. Cytat za: http://www.msn.com/pl-pl/finanse/finanse-osobiste/prezes-banku-millennium-kwestia-frankowa-jest-do-rozwi%C4%85zania-wywiad/ar-BBCRDU6?li=AA5a4a&ocid=ientp#page=2 A część osób dalej wierzy w wieczne Eldorado Po dniu musi nadejść noc, po dniach upalnych burza, a po niskich stopach procentowych ich podwyżka, na co ja niezmiennie liczę jak autorzy tej strony, bo cena aktualna m2 mieszkania w PL jest za wysoka stanowczo. Mieszkania są przewartościowane, a taki towar to gorący kartofel, który za niedługo zacznie parzyć w łapki ( zarówno deweloperów, którzy nie lubią mieć w swoim… Czytaj więcej »
trackback

purchase viagra

WALCOME

trackback

generic viagra cost

WALCOME

trackback

generic viagra fast shipping

WALCOME

trackback

buy viagra

WALCOME

trackback

sildenafil citrate

WALCOME

trackback

generic cialis

WALCOME

trackback

cialis generic

WALCOME

trackback

sildenafil

WALCOME

trackback

viagra

WALCOME

trackback

generic viagra

WALCOME

trackback

levitra dosage

levitra 20 mg 12 past who is online – levitra 20mg dosage private message – levitra 10mg tablets announcements

trackback

viagra online

WALCOME

trackback

cialis cost

cialis for sale in turkey – cialis online overnight hot thread with no new posts – cialis 20mg review joined

trackback

anti coronavirus drugs

coronavirus real death toll – chloroquine phosphate 250mg – coronavirus places infected

trackback

viagra 100mg

cialis dongguk – cialis total posts – cialis dosage options

trackback

buy tadalafil

tadalafil

trackback

cialis prices

cialis generic

trackback

buy viagra online

viagra cheap

trackback

viagra prices

viagra cheap

trackback

viagra price

viagra without prescription

trackback

viagra alternative

viagra dosage

trackback

order viagra today

london drugs viagra

trackback

cialis 200mg

cialis without prescription in canada

trackback

viagra brand 50mg

viagra effects on women

trackback

cialis price costco

how long does cialis 10mg last

trackback

cialis without prescription in canada

cialis coupon online

trackback

cheap viagra online australia

viagra casero

trackback

how to avoid the headache side effect with viagra

WALCOME

trackback

can you buy viagra over the counter in canada

generic viagra available in usa

trackback

free trial pills

WALCOME

trackback

cialis viagra online

WALCOME

trackback

pfizer viagra cheap

generic viagra vs

trackback

cost of viagra tablets in india

viagra soft flavoured

trackback

cialis logo

how long does cialis take to work

trackback

generic names for viagra

buy viagra from china

trackback

viagra mfg

buy viagra boots

trackback

how much does viagra cost in mexico

viagra pics

trackback

viagra 25mg

what does generic viagra look like

trackback

cialis 10mg daily

buy cialis no script

trackback

best buy generic viagra

buy viagra generic canada without prescription

trackback

can i buy viagra otc in canada

can u buy viagra without a script

trackback

buy cialis onlihne

generic viagra and cialis online forum reviews

trackback

mexico viagra

genuine pfizer viagra drug

trackback

buy viagra with no prescription

viagra generico online contrassegno

trackback

cheap generic lasix

furosemide no preion

trackback

cialis online daily

SPA

trackback

buy cialis drug

American health