Kiedy kupię mieszkanie?

Niedawno zadano mi ciekawe pytanie – znakomita większość wpisów na tym blogu sugeruje, że mieszkania są wciąż (zbyt) drogie i teraz nie mamy do czynienia z dobrym momentem na kupno, więc… kiedy ja kupię mieszkanie?

Odpowiedź wydaje się być prosta – w ogólności kupowałbym mieszkanie wtedy, kiedy będą one tanie (rym wyszedł przypadkowo ;) Jednak to nie jest do końca dobra odpowiedź. Ale może po kolei.
Przesłaniem tego bloga nie jest w żaden sposób wpływać na decyzję „mieszkaniowe” czytelników. Zresztą… trudno, żeby podejmowanie tak ważnych życiowych decyzji, jaką jest aktualnie zakup (często tak naprawdę pożyczka) własnego (często bankowego) lokum opierać na wpisach początkującego bloggera ;) Jak już pisałem wielokrotnie, można bardzo dużo poczytać na temat mieszkań – jednak zwykle są to „analizy” wszelkiej maści pośredników, doradców(?) kredytowych oraz deweloperów. I tego typu wywodów w ogóle nie warto czytać. Ponieważ poza takimi artykułami niewiele zostaje do czytania, to postanowiłem samemu coś napisać – stąd właśnie pomysł na tego bloga. Mam przy tym nadzieję, że sporo czytelników znajdzie na tym blogu informacje, które będą dla nich przydatne, albo chociaż ciekawe. Decyzja o kupnie mieszkania jest często decyzją podejmowaną raz na kilkadziesiąt lat, z użyciem ogromnych środków, których większość klientów nie posiada (i nigdy posiadać nie będzie). Dlatego drugim celem tego bloga jest zachęcenie czytelników do podejmowania decyzji świadomie, dysponując możliwie dużą wiedzą. O ile uważam, że mieszkania są w polskich warunkach sporo za drogie (zwłaszcza w Warszawie), o tyle nie uważam, że w związku z tym mieszkań nie należy kupować (tudzież pożyczać/wynajmować od banku). Wszystko jest kwestią potrzeb oraz posiadanych pieniędzy (z posiadaniem jedynie „zdolności kredytowej” to byłbym już ostrożny).
W dalszej części artykułu będę pisał o kupnie mieszkania, co jest pewnym skrótem myślowym. Wszak ciężko jest mówić o „kupnie”, mając na uwadze, że większość transakcji odbywa się ze znacznym udziałem kredytu, co z „prawdziwym” kupnem ma w gruncie rzeczy niewiele wspólnego. Przyzwyczaiłem się, że, jeśli coś kupuję, to ta rzecz należy do mnie i, zgodnie z prawem własności, mogę ową rzeczą dowolnie rozporządzać. Jak można rozporządzać mieszkaniem kupionym na kredyt, łatwo się przekonać, nie płacąc kilku rat w terminie.
Ale może do rzeczy… kupno mieszkania jest typowym problemem optymalizacyjnym, więc dobrze by było, aby podjęta decyzja była możliwie najlepsza. Tyle tylko, że przestrzeń kryteriów owej optymalizacji jest bardzo szeroka. W niniejszym blogu skupiam się na kwestiach finansowych, a poza nimi jest przecież jeszcze mnóstwo innych. Dla niektórych mityczne wbicie gwoździa w ścianę (którego podobno nie można dokonać w mieszkaniu wynajmowanym;) warte jest wszystkich pieniędzy. Niektórzy kupno mieszkania (nawet na kredyt) wiążą z poczuciem stabilizacji, czasem nawet z prestiżem społecznym. Inni uważają, że spłacając kredyt, spłacają własne mieszkanie, a wynajmując „napychają” kieszeń właściciela (co akurat w aktualnych czasach zupełnie mija się z prawdą – po szczegóły zapraszam do wpisu: Czy opłaca się inwestować w mieszkania na wynajem?). Niektórzy wreszcie nie mogą już mieszkać “u mamusi” i muszą pójść na swoje (mimo tego, że to “swoje” jest najczęściej bankowe, a bank darzy człowieka raczej mniejszym uczuciem, niż własna matka ;)
Jest wiele aspektów, które swoją wagą mogą przyćmić kwestie finansowe, jednak one znacznie wykraczają poza tematykę tego bloga (oraz oczywiście poza wiedzę autora;)
Dlatego na pytanie, kiedy kupię mieszkanie, odpowiem tylko i wyłącznie z punktu widzenia kwestii finansowych oraz logistycznych.
Jak napisałem we wstępie, mieszkanie warto kupić wtedy, kiedy jest tanie. Kiedy jest drogie, motywacja do kupna musi być kwestią pozafinansową. W ogólności, mieszkania są jak każdy inny towar konsumpcyjny – cena (w pewnych granicach, które jednak w tym przypadku są dość szerokie) zależy od możliwości nabywczych klientów. W przypadku produktów pierwszej potrzeby, których wytworzenie nie jest specjalnie skomplikowane i może się za to wziąć potencjalnie każdy, cena bardzo silnie zależy od kosztów ich wytworzenia. Mam tu na myśli chociażby żywność – ze względu na dużą konkurencję w produkcji chleba, uzyskiwana marża nie jest wysoka, a główny składnik ceny końcowej to właśnie koszt produkcji. W przypadku produktów już nie pierwszej potrzeby, za to produkowanych na skalę masową (która najczęściej może się jeszcze szybko zwiększyć), cena także zależy głównie od kosztów produkcji, a tylko w małym stopniu od siły nabywczej klientów. Weźmiemy tu pod uwagę konkretny model samochodu – przy nagłym wzroście zainteresowania klientów, producent zwiększy po prostu produkcję i szybko zaspokoi popyt, nie zmieniając praktycznie ceny. Gdyby zauważalnie zwiększył cenę, jego auto przestałoby być konkurencyjne i nagle popyt przeniósłby się w kierunku innych modeli.

Z mieszkaniami jest natomiast nieco inaczej. Podaż jest względnie stała i trudno nagle ją zwiększyć – proces budowlany trwa minimum 2 lata, na ogół jest jednak zauważalnie dłuższy. Wymagane są przeróżne pozwolenia oraz odpowiednio wysoki kapitał inwestycyjny, więc przy wzroście liczby klientów nie da się szybko powiększyć liczby dostępnych mieszkań. W takim przypadku rynek reaguje zmianą ceny. Liczba klientów na mieszkania jest bardzo dobrze powiązana z dostępnością kredytu – o ile liczba osób kupujących mieszkanie za gotówkę specjalnie się nie zmienia, o tyle liczba osób finansujących zakup mieszkania z użyciem kredytu bankowego silnie zależy od oprocentowania tego kredytu (czyli w praktyce od wysokości stóp procentowych). Dlatego mieszkanie kupiłbym wtedy, kiedy stopy procentowe będą wysokie, a nie wtedy, kiedy będą niskie (aktualnie mamy w Polsce historyczne minimum w tej kwestii). Wynika to z prostego faktu – wysokie stopy oznaczają niższy możliwy do uzyskania kredyt przy tych samych dochodach. Przy wzroście stóp liczba potencjalnych klientów się zmniejsza (ewentualnie zmniejsza się maksymalna kwota, jaką ci sami klienci są w stanie zapłacić/pożyczyć), co z czasem wymusza spadek cen. W Polsce mamy tego bardzo dobry przykład – w czasach, w których udzielano śladowej liczby kredytów mieszkaniowych (ze względu na wysokość stóp procentowych), dostępność mieszkań (liczona jako liczba metrów, które można kupić za przeciętne wynagrodzenie), była znacząco wyższa niż teraz.

Podsumowując… cena mieszkania zależy bardzo mocno od wysokości stóp procentowych – ponieważ ja chciałbym kupić mieszkanie wtedy, kiedy będzie tanie, to kupiłbym je przy możliwie wysokich stopach procentowych (a dokładniej w okolicach pierwszych planowanych obniżek stóp z wysokiego poziomu)

Ale to tylko jedna z przesłanek…
Jest wiele czynników, opisanych wcześniej na tym blogu, które uznawane są za fundamenty cen mieszkań. Mam tu na myśli chociażby relację ceny metra kwadratowego do średniej pensji (netto) w danym regionie. Jeśli jest ona bliska 1, można uznać, że cena mieszkania jest “odpowiednia”. Dodatkowo przyjmuje się 3 progi opłacalności kupna mieszkania, na podstawie aktualnych cen wynajmu. Jeśli rentowność wynajmu (czyli stosunek rocznych zysków z wynajmu do ceny mieszkania) jest poniżej 4%, uważa się, że mieszkania są drogie. Jeśli rentowność jest między 4 a 8%, uznaje się, że zakup mieszkania warto rozważyć, aczkolwiek nie jest to sytuacja jednoznaczna. Jeśli natomiast rentowność jest powyżej 8%, oznacza to, że mieszkania są po prostu tanie. We wpisie na temat (nie)opłacalności kupna mieszkania na wynajem wyszła nam szacunkowa rentowność (z uwzględnieniem często pomijanych kosztów) w okolicach 3-3.5% (dla typowego mieszkania w Warszawie).

Kupiłbym więc mieszkanie wtedy, kiedy cena wynajmu byłaby dwukrotnie wyższa niż teraz (co jednak trudno sobie wyobrazić), albo cena kupna byłaby dwukrotnie niższa (na razie równie trudne do wyobrażenia;)

Ważnym elementem przy zakupie jest koszt wybudowania mieszkania. O ile cena niespecjalnie od niego zależy (może być tak, jak teraz, znacznie wyższa, ale może być też i znacząco niższa), to jednak jest to niezła wartość porównawcza. Jakie są aktualne koszty budowy opisywałem w swoim pierwszym wpisie:

Kupiłbym mieszkanie wtedy, kiedy cena metra kwadratowego odpowiadałaby kosztom budowy, powiększonym o maksymalnie 20% (w cywilizowanych krajach rentowność inwestycji deweloperskich waha się w granicach 10-15%). I dotyczy to tak samo rynku pierwotnego, jak i wtórnego.

Kolejnym aspektem jest kwestia finansowania – kupiłbym mieszkanie wtedy, kiedy byłoby mnie na nie stać, niezależnie od wszystkiego. Dla mnie oznacza to tyle, że posiadałbym takie oszczędności, aby kupić mieszkanie bez udziału kredytu. A jeśli już brałbym kredyt, to maksymalnie na połowę wartości mieszkania. W optymalnym przypadku mam tu też na myśli kredyt ze stałym oprocentowaniem (rzecz póki co praktycznie niespotykana w Polsce).
Dodatkowo brałbym pod uwagę aktualną perspektywę gospodarczą kraju oraz tendencję na rynku mieszkań. Kupiłbym mieszkanie wtedy, kiedy byłoby znaczące prawdopodobieństwo wzrostu cen w niedalekiej przyszłości. Na pewno nie kupiłbym mieszkania w momencie, w którym ceny spadają, albo mają do spadku duży potencjał. Niestety(?), jak opisywałem w artykule:

tego rodzaju sytuacja w Polsce raczej nie zdarzy się szybko (o ile w ogóle). 

Chociaż tu trzeba przyznać, że ciekawym momentem byłoby wejście Polski do strefy Euro. O ile wierzę, że Polska jednak do strefy nie wejdzie (i bynajmniej nie liczę na mądrość naszych polityków tylko na to, że strefa Euro szybciej zdąży się rozpaść niż my zdążymy do niej wejść), o tyle, gdybym się mylił, to mielibyśmy bardzo ciekawy moment na rynku mieszkaniowym (a właściwie kredytowym). Aktualnie stopy procentowe w strefie Euro są na poziomie 0.5% – gdyby taka sytuacja utrzymała się do momentu wejścia Polski do strefy, to oprocentowanie kredytów mieszkaniowych mogłoby w Polsce jeszcze znacznie spaść. To najpewniej powstrzymałoby na jakiś czas spadki cen, być może powodując także chwilowy mały boom (ze względu chociażby na sytuację demograficzną nie spodziewałbym się dużego boom’u ;) Oczywiście, stopy procentowe w strefie Euro w momencie potencjalnego wejścia do niej Polski mogą osiągnąć poziom z 2008 roku, czyli około 5.5%… tylko wtedy taki moment nie byłby ciekawy ;)

Z kolei momentem wyjątkowo ciekawym, ale jednak oddziałującym bardzo silnie na szybkie spadki cen, byłoby wprowadzenie w Polsce, popularnego na zachodzie, podatku katastralnego (czyli podatku od wartości nieruchomości). Z pewnością nie kupiłbym mieszkania, gdyby oficjalnie zanosiło się na taki podatek. Poczekałbym do momentu jego wprowadzenia i pojawienia się pierwszych konsekwencji. Ciekawe, czy w obliczu piętrzących się trudności budżetowych, rządzący zdecydują się kiedyś na to, swego rodzaju samobójcze politycznie, rozwiązanie.

Poza kwestiami typowo finansowymi, jest jeszcze kilka aspektów z pogranicza finansów oraz szeroko rozumianej logistyki, które chciałbym pokrótce opisać.
Mieszkanie kupiłbym wtedy, kiedy towar, który będę kupował, można by z pełną świadomością nazwać mieszkaniem. Odpadają więc wszelkie salono-kuchnie i mieszkania z widokiem na sąsiedni blok, oddalony o kilkanaście metrów, tudzież na “spacerniak” dla mieszkańców, zwany dumnie “patio”. Niestety, ze względu na aktualnie nadal wysokie ceny ziemi, większość nowych inwestycji deweloperskich nie spełnia tego warunku. Dużo lepsze są pod tym względem budynki sprzed 2004 roku, a najlepsza jest paradoksalnie wielka płyta (która z kolei odpada z wielu innych względów ;)
Wydaje mi się, że nie warto kupować mieszkania “przejściowego”. Często jest tak, że ludzie kupują małe mieszkanie z zamiarem przeprowadzki do większego mieszkania w przyszłości. Tu rodzi się szereg problemów – po pierwsze, koszty późniejszej sprzedaży i kupna nowego mieszkania są całkiem spore i taka “zamiana” generuje dużo wyższe koszty niż sama tylko różnica w cenie obu mieszkań (nie wspominając już o ilości czasu i problemach logistycznych, które się z tym wiążą). Poza tym, jeśli mieszkanie jest kupione na kredyt i jego wartość zauważalnie spadnie, może się okazać, że po kilku latach spłacania do spłaty jest więcej niż aktualna wartość mieszkania (doświadczają tego w tej chwili chociażby kredytobiorcy frankowi, chociaż nie tylko oni). Jeśli miałbym kupować mieszkanie, kupiłbym mieszkanie “docelowe”.
Z poprzednim postulatem nie jest jednak tak prosto – trudno powiedzieć, czy mieszkanie, wydające się być docelowym, za kilka lat będzie dalej spełniało nasze wymagania. W dzisiejszych czasach mało kto pracuje wiele lat w tym samym miejscu. Może się okazać, że w związku z nową pracą aktualna lokalizacja mieszkania jest niezbyt korzystna. O ile w przypadku mieszkania wynajmowanego przeprowadzka nie stanowi specjalnego problemu, o tyle posiadanie własnego/bankowego mieszkania dosyć skutecznie taką przeprowadzkę utrudnia. Dodatkowo, jeszcze większy problem pojawia się przy pomysłach typu zmiana miasta, czy nawet kraju, w którym chce się mieszkać. Jeśli mieszkanie jest kupione za własne pieniądze, albo na kredyt, który może być spłacony pieniędzmi ze sprzedaży tego mieszkania (mam tu na myśli niskie LTV lub wzrost, albo przynajmniej utrzymanie wartości mieszkania), to problemem jest właściwie tylko wysiłek, który trzeba włożyć w przeprowadzenie całego procesu. Jeśli jednak wartość mieszkania nie pozwala spłacić kredytu, to ewentualna przeprowadzka może stanowić problem nie do przeskoczenia. Podsumowując… mieszkania nie kupowałbym wtedy, kiedy moja sytuacja zawodowo-rodzinna byłaby niestabilna. A kupiłbym wtedy, kiedy dana lokalizacja zostałaby przeze mnie uznana za korzystną w długim okresie czasu.
Oczywiście nigdy nie kupiłbym tzw. dziury w ziemi. Z natury jestem ufny, jednak kupno obietnicy wybudowania mieszkania przez firmę, za którą nikt praktycznie nie odpowiada osobiście, to już dla mnie przesada. Poza tym, klient, który podpisał już umowę, często traktowany jest “z góry”, bo nie bardzo może się wycofać i nie trzeba już o niego zabiegać. Kiedyś to się pewnie zmieni, jednak nauka, którą można uzyskać na wielu forach internetowych, opisujących praktyki stosowane przez deweloperów, każe być w tej kwestii bardzo ostrożnym. Kupiłbym tylko takie mieszkanie, które po pierwsze jest gotowe (i oddane do użytkowania), a po drugie, dobrze określony jest plan zagospodarowania najbliższej okolicy – bardzo lubię drogi eskpresowe/autostrady, jednak nie chciałbym, żeby któregoś dnia taka piękna droga wyrosła pod moimi oknami.
Być może kupię mieszkanie w ramach programu MdM ;) Pół żartem, pół serio… jeśli warszawscy deweloperzy dostosowaliby swoją ofertę do limitu MdM (co najpewniej z czasem nastąpi, przynajmniej w niektórych dzielnicach), to w praktyce oznaczałoby cenę mieszkania na poziomie lekko powyżej 5 tys./m2. Gdyby tak w tej cenie zaoferowali mieszkanie wykończone oraz dorzucili miejsce garażowe gratis, to byłaby oferta godna rozważenia :) Oczywiście nie wydaje się to możliwe już w przyszłym roku trwania programu. Podobnie nie wydaje się możliwe, że sprzedawcy z rynku wtórnego zauważą szybko, że czas stosownie obniżyć ceny, skoro do mieszkań deweloperskich można uzyskać dopłatę rzędu 10-15% a do ich mieszkań nie można – ze szkodą dla samych siebie.
Jest wiele aspektów, które należy brać pod uwagę, planując kupno mieszkania. W tym wpisie skupiłem się tylko na tych podstawowych – typowo finansowych i logistycznych, mając świadomość, że istnieje wiele innych, dla niektórych osób dużo ważniejszych.
Odpowiadając ostatecznie na tytułowe pytanie – w idealnym przypadku kupiłbym mieszkanie, którego cena za metr kwadratowy odpowiada przeciętnemu wynagrodzeniu i nie jest wyższa od kosztów budowy o więcej niż 20%. I to tylko w przypadku, w którym kupno w porównaniu z wynajmem podobnego mieszkania byłoby bardziej opłacalne. Kupiłbym je za gotówkę lub kredyt z maksymalnym LTV na poziomie 50% (ze stałym oprocentowaniem). Mieszkanie to powinno mieć oddzielną kuchnię, widok z okna na coś innego niż beton oraz wielkość odpowiednią dla rodziny w XXI wieku. Dodatkowo, na pewno byłoby to mieszkanie już istniejące oraz znajdowałoby się w miejscu, które byłoby korzystne dla mnie i mojej rodziny w dłuższej perspektywie.

Ale takie rzeczy to pewnie tylko w Erze… ;)

Podziel się z innymi
  •  
  •  
  •  
  •  

Dodaj komentarz

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Moim Skromnym Zdaniem
Gość

Kolejny świetny wpis. Ja uważam, że ceny nadal będą lecieć w dół. Sytuacja demograficzna kraju nie pozostawia złudzeń. Co prawda rozglądam się za mieszkaniem i możliwe, że na przełomie roku coś kupię ale zmusza mnie do tego niejako sytuacja życiowa. Spadek wartości mieszkania potraktuję jako koszt świętego spokoju. Oczywiście cenowo nie zamierzam za bardzo przepłacać. Mieszkanie tez musi spełniać pewne warunki. Podobnie jak Ciebie, nie interesują mnie salono-kuchnie. Przy okazji polecam artykuły profesora Łaszka :) http://biznes.pl/magazyny/nieruchomosci/mieszkania/czy-warto-spekulowac-mieszkaniami,5581006,magazyn-detal.html

W domach z betonu
Gość

Profesora Łaszka czytam regularnie… często ma, w mojej ocenie, bardzo słuszne wnioski i chyba jako jedyny "mainstream'owy" komentator tematu pisze do rzeczy ;) Zgadzam się, że sytuacja demograficzna nie pozostawia złudzeń – jednak jest to czynnik długoterminowy. Jeśli ktoś potrzebuje kupić mieszkanie w krótkim czasie, to dla niego tego rodzaju aspekt raczej nie będzie miał znaczenia.

Życzę udanych poszukiwań – być może uda się znaleźć coś naprawdę godnego uwagi.

Pozdrawiam
W domach z betonu

exter
Gość

Z ciekawostek GANT Development ( http://www.gant.pl/ ) dość długo odraczał spłaty obligacji i odsetek od nich, ale chyba cierpliwość wierzycieli się wyczerpała: http://stooq.pl/mol/?id=11826&search=+ganta. Ciekawe jak sytuacja się rozwinie i jak ew. bankructwo wpłynęłoby na rynek mieszkaniowy.

W domach z betonu
Gość
Sytuacja Ganta od dawna jest nieciekawa. Kto uważnie śledzi rynek, pewnie wie, że swego czasu firma oskarżała nawet jednego z blogerów o wpływanie na kurs akcji po tym, jak napisał on (bardzo rzeczowy) artykuł na temat trudności finansowych grupy. I pomyśleć, że jeszcze nie dawno ten deweloper był w pierwszej trójce pod względem liczby sprzedawanych mieszkań…Czy ewentualne bankructwo wpłynęłoby na rynek mieszkaniowy? Jeśli byłoby o nim wystarczająco głośno, to pewnie tak. Aktywa grupy musiałyby zostać sprzedane po cenie rynkowej (czyli pewnie znacznie niższej od ich aktualnej, teoretycznej wyceny). Oczywiście nie liczyłbym, że w takiej sytuacji udałoby się korzystnie kupić pojedyncze… Czytaj więcej »
Sync
Gość

Ja też bym kupił mieszkanie, ale nie w Polsce, która moim zdaniem zmierza w złym kierunku na wielu płaszczyznach. Tutaj kolejny gwóźdź do trumny pomysłu o kupnie mieszkania: http://www.rp.pl/artykul/182403,1054596-Wielki-exodus-z-Polski-trwa.html :)

W domach z betonu
Gość

Zdecydowanie się zgadzam, że Polska nie zmierza w dobrym kierunku. Jednak ja lubię Polskę – w końcu to nasza Ojczyzna. Walczyło o nią wiele pokoleń Polaków, a teraz kierują nią ci, których styl rządzenia zmusza w praktyce wielu rodaków do emigracji. Jednak zamiast zostawiać problem innym i także wyjechać, pójdę i w najbliższych wyborach zagłosuję na jakąś prawdziwą alternatywę – mam nadzieję, że JKM dotrwa do tego czasu ;)

pozdrawiam,
W domach z betonu

Anonimowy
Gość

widzieliscie limity w MdM,
jak mozna ustawic 5600 w poznaniu i 5700 w gdansku.
przeciej juz wiekszosc deweloperow sie lapie na limity.
tragedia jakas.

Moim Skromnym Zdaniem
Gość

Co do katastru to ja obstawiam 2016 rok.

Anonimowy
Gość

o tym ze politycy sa w kieszeni to wiedzialem.
myslalem, ze resztki pozorow chociaz zachowaja… ale widze ze nawet juz sie nie kryja z tym.
z reszta nie dziwie sie im, polaki placa potulnie i nikomu nawet przez mysl nie przechodzi zeby protestowac.

nagonia troche tanimi kredytami, a wtedy dowala podatkiem katastralnym (sadzac po 50mid deficytu w budzecie na 2014r. kataster juz niedaleko)

W domach z betonu
Gość

No cóż… najpewniej o to właśnie chodzi, żeby deweloperzy byli w stanie sprzedać swoje mieszkania. W końcu chyba nikt nie wierzy, że w całym tym przekręcie, zwanym MdM, chodzi o dobro obywateli. Sprzedawcy z rynku wtórnego nadal będą trzymali swoje "kosmiczne" ceny i w ten oto prosty sposób część popytu skieruje się w stronę mieszkań deweloperskich z dopłatą (zwłaszcza po wprowadzeniu minimalnego wkładu własnego). Aż dziw bierze, że w Polsce uchwala się tego rodzaju prawo, a poparcie dla rządu nie zmierza szybko w okolice zera…

pozdrawiam,
W domach z betonu

Anonimowy
Gość
Ja całkiem niedawno kupiłem mieszkanie, powodem było skumulowanie kilku czynników. Po pierwsze cena, poniżej 5600 za m2, po drugie rozkład mieszkania (który nam idealnie odpowiadał), czyli oddzielna kuchnia, mieszkanie podzielone na część dzienną i nocną, lokalizacja jest niezła, budynek dość oddalony od ruchliwej ulicy, niestety z jednego pokoju jest widok na parking marketu, więc w nocy jest dość jasno. Ale blisko do parku, osiedle jest zielone.Pomimo tego że mieszkanie kupiłem tanio, to wcale nie czuję że zrobiłem świetny interes. W momencie gdy kupowałem mieszkanie cena była niesamowicie niska, z drugiej strony uważam że za jakiś czas będzie można znaleźć dobre… Czytaj więcej »
W domach z betonu
Gość
Podobno na nieruchomościach da się zarobić w każdym czasie. Tak samo w każdym czasie (nawet w takim, w którym, średnio rzecz biorąc, mieszkania są drogie), da się znaleźć rozsądne mieszkanie dla siebie. Zostałem niedawno oskarżony o to, że odradzam zakup mieszkań, że wszystkich namawiam na wynajem i że w ogóle jestem ble… ;) Tymczasem nie chodzi o to, żeby mieszkanie kupić, czy nie kupić. Chodzi o to, żeby podjąć decyzję świadomie, mając nieco szersze spojrzenie na rzeczywistość niż reklamy deweloperów i mainstreamowe artykuły wieszczące, że mieszkania nigdy nie tanieją i że już, teraz, trzeba być na swoim(?), bo inaczej… nie… Czytaj więcej »
Anonimowy
Gość

Dziękuję za ciekawy wpis!
Będę na pewno zaglądać na tego bloga :)
Mam pytanie co Autor rozumie przez "mieszkanie docelowe"?
Czy to mieszkanie w którym będziemy mieszkać docelowo na emeryturze jak się dzieci wyprowadzą ;) ?
To wg mnie całkiem rozsądna propozycja bo w takim wieku mobilność nie jest nam do niczego potrzebna i metraż możemy nabyć niewielki.
Jeśli zaś mieszkaniem docelowym ma być (np dla rodziny 2+2) kupienie mieszkania 4 czy 5 pokojowego to co ze zmieniającymi się w czasie potrzebami i kosztem utrzymania niepotrzebnych m2?
Należałoby te czynniki także w analizie opłacalności zakupu mieszkania uwzględniać.
Pozdrawiam,
Joanna

W domach z betonu
Gość
Pisząc "mieszkanie docelowe" miałem na myśli właśnie mieszkanie dla rodziny, którego nie trzeba będzie zmieniać z racji tego, że stanie się za ciasne. Bardzo ładnie zostało to wyjaśnione (nie przeze mnie ;) w następnym komentarzu. Czasem spędzonym na emeryturze bym się specjalnie nie przejmował – aktualny system emerytalny i tak nie dotrwa do tego momentu (a przynajmniej do mojej emerytury – nie wiem, ile szanowna Joasia ma lat;) Być może przyjdzie nam pracować do końca życia, albo umrzemy nieco wcześniej, niż byśmy chcieli, z racji "opieki" medycznej, z którą problem jest dokładnie ten sam, jak z emeryturami. Zgadzam się, że… Czytaj więcej »
Anonimowy
Gość
Ja kupiłem mieszkanie docelowe, 4 duże pokoje (najmniejszy ma ponad około 12m2), możliwość zrobienia piątego. W tym mieszkaniu chcemy mieszkać przez następnych kilkanaście/dziesiąt, chyba że nasza sytuacja finansowa poprawi się na tyle że kupimy sobie dom w Warszawie lub na dobrze skomunikowanych obrzeżach.W sytuacji spadających cen mieszkań kupowanie mieszkania np 2 pokojowego gdy chcemy mieć 2 dzieci mija się moim zdaniem z celem, szczególnie gdy kupujemy je na kredyt. Niewiele osób wie, ale np przy kredycie na 30 lat po 10 latach bank dostanie ponad 60% tego co nam pożyczył, a nasz dług zmniejszy się o mniej niż 20%. Więc… Czytaj więcej »
Anonimowy
Gość
Wpis powinien być zatytułowany "Nigdy nie kupię żadnego mieszkania". Autor prezentuje nierealny koncert życzeń, który np. w takiej Warszawie nigdy się nie spełni. Mieszkania już były tanie (dołek osiągnęliśmy na początku 2013 roku), a teraz drożeją. Z powodów demograficznych owszem, muszą kiedyś zacząć tanieć, ale przy sztuczkach typu ekstremalnie niskie stopy procentowe (i tanie kredyty przy okazji) oraz programy typu MdM ('bank i developer na swoim''), można na ten proces czekać jeszcze dłuuuuugo. Ponadto do Warszawy zjeżdżają słoje z połowy Polski, i to właśnie te wschodnie rubieże typu Lubelszczyzna się wyludniają. Im gorzej będzie w Polsce, tym większy będzie napływ… Czytaj więcej »
Anonimowy
Gość

Odniosę się do punktu 2
2. Opóźnienie efektu jest bez znaczenia, ponieważ tym razem wyceny obligacji są nie do uratowania konwencjonalnymi metodami monetarnymi tym razem stopy procentowe wzrosną spokojnie do 10-25%, ponieważ FED nie ma innego wyboru i każdy inny bank centralny jak skup obligacji do samego końca, w końcu czynnik deflacyjny w postaci zamykania pozycji na kredytach przestanie rekompensować druk w skrócie myślowym, rozwinięcie jest w filmie how the economy works.
NBP już wspominał o skupie obligacji w Polsce, bo nie będzie chętnych frajerów do ich kupna.
——–>>>>>z tego wynika bezpośrednio, że takie ograniczenie akcji kredytowej wpłynie w sposób znaczny na spadek

Anonimowy
Gość
Tym razem podwyżka stóp procentowych zadziała z druzgocącym wpływem na rynek nieruchomości, wynika to z tego, że stopy procentowe są zaniżone na potrzeby wypłacalności rządu więc skala podwyżek będzie musiała odpowiadać skali obniżek kiedy przyjdzie do gospodarki realna inflacja.Tym razem kiedy przyjdzie kryzys przyjdzie on ze znacznie większym hukiem niż w 2008 roku, kiedy można było przesunąć w czasie o trochę skupem obligacji i obniżką stóp oraz wzrostem zadłużenia i podatków. Tym razem:-stopy procentowe są realnie zerowe na świecie i bardzo niskie w Polsce, ich obniżka nie da nawet średnioterminowego efektu-zadłużenie jest ogromne i dalsze zadłużenie na dużą skalę mogłoby… Czytaj więcej »
W domach z betonu
Gość
We wpisie podkreśliłem, jakie byłyby idealne warunki kupna – nie po to, żeby się spełniły, tylko po to, żeby opowiedzieć o tym, co jest dla mnie ważne. A że być może nigdy nie kupię mieszkania, to już zupełnie inna sprawa (chociaż widziałem kilka, które z powodzeniem spełniały większość założeń… z wyjątkiem ceny ;) Na temat cen mieszkań rozwodziłem się we wpisie o 11 powodach itd. Tam też opisałem, dlaczego mieszkania nie stanieją bardzo tak szybko, więc w tym punkcie się trochę przypadkowo zgadzamy ;) 1. W Łodzi i Radomiu nadal nie są tanie – wystarczy porównać do cen sprzed bumu… Czytaj więcej »
Monika
Gość

Ja również często zastanawiam się nad tym kiedy kupno mieszkania będzie najbardziej opłacalne. I zdecydowałam się właśnie na ten rok, ponieważ w styczniu wszedł w życie nowy rządowy program "Mieszkanie dla młodych". Co prawda istnieją ramy cenowe mieszkań, ale myślę, że znajdę jakieś odpowiednie mieszkanie w Rzeszowie. A ponadto na http://mieszkaniedlamlodych.com/ przeczytałam iż małżeństwa z dzieckiem mogą liczyć na większe dofinansowanie :).

Anonimowy
Gość

Bardzo obszerny post i ciekawie napisany :) Szukanie mieszkania też spędzało mi sen z powiek, długo mi to zajęło. Warto odwiedzić przedtem stronkę http://www.klikmapa.pl/mieszkania-na-sprzedaz,mi-lodz,dz-polesie.html

Kornelia
Gość

Szczerze mówiąc zastanawiam się nad kupnem mieszkania już od roku, jednakże zawsze coś mi, że tak powiem nie pasuje. Mam nadzieje, że ceny mieszkań będą spadać, a ja w końcu będę mogła "kupić" – jak to mówisz kupowanie to posiadanie czegoś na własność, a nie na kredycie – własne mieszkanie i mieszkać spokojnie. Od roku szukam mieszkania na własną rękę, jednakże teraz zastanawiam się nad skorzystaniem z usług pośrednika nieruchomości. Wiadomo, oni biorą prowizję, ale może przynajmniej znajdą znakomitą ofertę.

Jonatan
Gość

@Kornelia, istnieje bardzo dużo stron internetowych typu http://www.nieruchomosci-kat.pl/ , na których możesz z łatwością znaleźć mieszkanie dla siebie. I to od mieszkań w blokach, po domy czy działki.

trackback

canadian pharmacy generic viagra

WALCOME

trackback

buy viagra online cheapest

WALCOME

trackback

generic viagra india pharmacy

WALCOME

trackback

cialis

WALCOME

trackback

sildenafil

WALCOME

trackback

buy viagra

WALCOME

trackback

generic cialis

WALCOME

trackback

viagra

WALCOME

trackback

cialis generic

WALCOME

trackback

sildenafil citrate

WALCOME

trackback

generic viagra

WALCOME

trackback

chloroquine

coronavirus 0.12 micron – chloroquine coronavirus – chloroquine

trackback

viagra online

WALCOME

trackback

generic levitra

buy levitra and levitra online overnight shipping levitra – levitra tadalafil 20mg price kerobbs.cgi?page= – levitra directions

trackback

generic viagra

viagra vs viagra comparison submit.pl – discounted viagra tablets – viagra vs viagra online

trackback

cbd

cbd oils – how long does it take to metabolize cbd oil – cbd arthritis

trackback

viagra for sale

viagra 20mg pills users browsing this forum – viagra black – viagra buy our newest member

trackback

cialis over counter

compare levitra viagra cialis – cialis how much to take – pt 141 cialis

trackback

cialis online

buyy generic cialis – buy affordable viagra,cialis levitra organic online – pilule cialis

trackback

tadalafil tablets

cialis 20 mg cost e-mail address – cialis uk buy generic – cialis daily use

trackback

natural viagra

acheter viagra en lingne paypal – trackback from your own site viagra – tadalafil viagra from india

trackback

tadalafil obline 20 mg

cialis 10 mg effectiveness replies – using cialis for teasing – cialis competitor login

trackback

best natural viagra

WALCOME

trackback

is sildenafil as effective as viagra

WALCOME

trackback

buy cialis now

SPA

trackback

cialis sale 20mg

Generic for sale

trackback

viagra sildenafil citrate 50mg

WALCOME

trackback

how much are cialis pills

WALCOME

trackback

sildenafil 50 mg

WALCOME

trackback

buy sildenafil

WALCOME

trackback

viagra for sale

WALCOME

trackback

viagra sale

WALCOME

trackback

viagra pill

WALCOME

trackback

cialis erection pills

WALCOME

trackback

canada viagra

WALCOME

trackback

sildenafil 100mg

WALCOME

trackback

cialis france

WALCOME

trackback

online pharmacy viagra

WALCOME

trackback

where can i buy viagra over the counter in singapore

WALCOME

trackback

discount generic viagra

WALCOME

trackback

cialis coupon free trial

WALCOME

trackback

viagra buy

WALCOME

trackback

viagracarme

WALCOME

trackback

best deal on propecia prescription

buy propecia online ireland

trackback

erection pills cialis

WALCOME

trackback

prednisone 5mg daily

prednisone mexico

trackback

buy cialis south africa

otc generic cialis

trackback

can i purchase viagra over the counter in canada

WALCOME

trackback

oral ivermectin for humans

joint synovial fluid move

trackback

buy viagra with paypal australia

WALCOME

trackback

cialis 100mg cost

brand cialis cheap

trackback

ivermectin studies in usa

breakfast colles fracture specifically

trackback

ivermectin capsule price in pakistan

twin macular edema bit

trackback

where do i get cialis

WALCOME

trackback

zithramax for cats

zithramax 1 gram for chlamydia

trackback

buy real viagra online

WALCOME

trackback

do i need a prescription to buy ventolin

ventolin rezeptfrei

trackback

bill with requirements for men viagra

WALCOME

trackback

a natural form of viagra

WALCOME

trackback

buy cialis pills

WALCOME

trackback

taking cialis daily

WALCOME

trackback

zithromax annual sales

zithromax in infants

trackback

buy generic viagra canadian pharmacies

WALCOME

trackback

cialis viagra

WALCOME

trackback

lisinopril diphenhydramine interaction

is lisinopril and amlodipine the same

trackback

sildenafil viagra

WALCOME

trackback

dapoxetine 90 mg kaufen

dapoxetine disponible en france

trackback

zpack medication over the counter

azithromycin for chlamydia over the counter

trackback

cheapest viagra online

WALCOME

trackback

azithromycin over the counter walgreens

z pack otc

trackback

viagra cock

WALCOME

trackback

order no prescription viagra

WALCOME

trackback

viagra history

WALCOME

trackback

online viagra cheap

WALCOME

trackback

goodrx viagra

WALCOME

trackback

viagra receptfritt

WALCOME

trackback

viagra triangle chicago

WALCOME

trackback

viagra alternatives

WALCOME

trackback

viagra tablet

WALCOME

trackback

natural viagra for men

WALCOME

trackback

hims sildenafil

WALCOME

trackback

women viagra

WALCOME

trackback

real people sex games https://cybersexgames.net/

trackback

viagra price

WALCOME

trackback

sildenafil price

WALCOME

trackback

borgata online casino promotions https://casinogamesmachines.com/

trackback

hollywood casino online real money https://conline-casinos-hub.com/

trackback

keto desserts easy https://ketogendiet.net/

trackback

cialis or viagra

WALCOME

trackback

keto advanced weight loss https://ketogenicdietinfo.com/

trackback

are carrots keto friendly https://ketogendiets.com/

trackback

writing a 5 paragraph essay https://anenglishessay.com/

trackback

write opinion essay https://topessayswriter.com/

trackback

ivermectin pill cost

ivermectin buy online

trackback

viagra or cialis

WALCOME

trackback

writing a essay about yourself https://howtowriteessaytips.com/

trackback

number 1 gay dating site https://gayprideusa.com/

trackback

gay dating forums https://gayfade.com/

trackback

critical thinking health sciences amcas https://uncriticalthinking.com/

trackback

what is a collage essay https://topvpndeals.net/

trackback

argumentive essay topics https://tjvpn.net/

trackback

informational essay https://vpnshroud.com/

trackback

how to write a reflective essay https://vpnsrank.com/

trackback

essay topics for highschool https://windowsvpns.com/

trackback

2exodus

trackback

turns to gay sex dating https://gaypridee.com

trackback

gay dating documentary youtube https://gay-buddies.com

trackback

whats the best sith for findina a gay dating site for women https://speedgaydate.com

trackback

top gay dating sites https://gayfade.com

trackback

what are the names of gay dating sites https://gaysugardaddydatingsites.com

trackback

live gay web cam chat rooms https://gay-buddies.com/