Jak to jest z tym ożywieniem w mieszkaniówce?

Ostatnio zalała nas seria artykułów, zgodnie z którymi notujemy właśnie ożywienie na rynku mieszkaniowym, a sprzedaż deweloperów osiąga wartości sprzed kryzysu. Oczywiście “sprzed kryzysu” można sobie zdefiniować, jak się chce… kwestia wybrania odpowiedniego momentu i tezę da się ładnie obronić. Jednak należy mieć tu na uwadze, że tym momentem “sprzed kryzysu” nie będzie na pewno szczyt mieszkaniowego szaleństwa z początków 2007 roku, kiedy to sprzedaż znacząco przewyższała aktualne “ożywienie”. Widać to na obrazku, który uważni czytelnicy bloga na pewno pamiętają:

Jak widać, wystarczył jeden kwartał nieco lepszej sprzedaży (który jakoś niespecjalnie odbiega chociażby od tych z roku 2011), aby ogłosić zakończenie “kryzysu”. Deweloperzy już przebierają nóżkami, żeby podnieść ceny. Niektórzy podają nawet konkretne wartości – prezes Rednet Property, Robert Chojnacki, mówił o 7-8% w przyszłym roku. Wypowiedź podrzucił jeden z komentatorów pod poprzednim wpisem – polecam zapoznać się z całością i zwrócić uwagę na “odroczony popyt”, który będzie odpowiadał za wzrost cen ;)

http://www.tvncnbc.pl/twoje-mieszkanie,371983.html

Zawsze mnie zadziwiały te prognozy, podawane z dokładnością do pojedynczych procentów – dlaczego akurat 7-8, a nie 6, albo 9, czy 12? Chociaż w sumie… gdybym wiedział, dlaczego akurat tyle, to pewnie byłbym prezesem jakiejś spółki, a nie podrzędnym bloggerem ;)

W tym wszystkim zadziwia mnie jeszcze jedna rzecz – skoro ceny mają wzrosnąć, to dlaczego deweloperzy sprzedają teraz mieszkania? Gdyby tak poczekali, to za rok sprzedaliby drożej – czy to nie byłby dobry biznes? ;)

Ale nic to… popatrzmy, co mówią inni. Jak zbierzemy ich wypowiedzi do kupy (swoją drogą, miejsce dla nich w sam raz), to na pewno uzyskamy znakomity obraz rynku. W końcu kto inny, jak zarządzający firmami produkującymi mieszkania, może mieć lepsze pojęcie na temat rynku? ;)

Większość dalszych wypowiedzi pochodzi z poniższego artykułu:

http://www.bankier.pl/wiadomosc/Ceny-nowych-mieszkan-wzrosna-w-2014-roku-2991753.html 

Swoją drogą, jego autorka (Zuza) pracuje solidnie na miano godnej następczyni Bartka Turka, który po przejściu do Lion’s House nieco spuścił z tonu i zaczął nawet pisać o tym, że stopy procentowe to czasem jednak rosną ;)

Ale do rzeczy… ogólnie przedstawiciele branży twierdzą (a to Ci niespodzianka! ;) że ceny będą rosnąć. Od kiedy interesuje się tematem (czyli jakieś 5 lat), jeszcze nigdy nie słyszałem, aby jakikolwiek pracownik firmy deweloperskiej mówił, że ceny będą spadać – czasem tylko, jak spadały, mówili oni, że jest stabilizacja ;)

Poczytajmy więc, co o ożywieniu na rynku mówią najbardziej zainteresowani.

Małgorzata Ostrowska, J.W. Construction Holding SA:

Spodziewamy się, że w 2014 roku utrzyma się popyt na tzw. lokale kompaktowe, a ceny mieszkań popularnych nieznacznie wzrosną. Ruszający z początkiem roku rządowy program „Mieszkanie dla młodych” dodatkowo ożywi rynek mieszkaniowy i częściowo zneutralizuje konsekwencje wejścia w życie rekomendacji S3, uniemożliwiającej bankom udzielanie od 1 stycznia kredytów na 100% wartości mieszkania. Jednocześnie deweloperzy mogą starać się dopasować część oferty do limitów cenowych programu.”  

Popyt na lokale kompaktowe (czyli klity z salono-kuchnią) pewnie się utrzyma, bo większości ludzi w tym kraju nie stać na nic lepszego (w praktyce na to też ich nie stać, ale póki bank daje kredyt, to dlaczego nie? ;) 

Ceny mieszkań popularnych wzrosną – tak, a z jakiego powodu? Może właśnie z powodu MdM, który ma szanse spowodować, że ceny na rynku pierwotnym zaczną zmierzać w kierunku limitów programu (sporo deweloperów będzie miało problem, bo, jak wiemy, limity na największych rynkach są znacznie niższe niż aktualna średnia ofertowa). Zdaje się to potwierdzać (czyli zaprzeczać sama sobie;) pani Gosia w ostatnim zdaniu. Koniec kredytów z LTV100% (czyli rekomendacja SIII) nie wpłynie pozytywnie na wielkość popytu, więc będzie działała w kierunku obniżenia cen – tu się z panią Gosią zgadzamy. Mamy więc 2 potencjalne powody spadku cen i żadnego powodu do wzrostu – dlaczego więc ceny mieszkań popularnych wzrosną, pani Gosiu?

Tu jeszcze mała dygresja – żeby zobaczyć, jak duże znaczenie dla rynku będzie miało ograniczenie LTV do 95% od nowego roku i dalej do 80% w roku 2017, warto popatrzyć na dane o rozkładzie kredytów z różnym poziomem wkładu własnego.


Prawie połowa udzielanych kredytów ma wkład własny mniejszy niż 20%. Nie wiadomo, jaką część z tego stanowią kredyty bez wkładu własnego, ale pewnie jest to znaczna część (jeszcze nie tak dawno, kiedy dało się uzyskać kredyt z LTV > 100%, kredyty z “ujemnym wkładem własnym” stanowiły mniej więcej 7% całego rynku – należałoby przypuszczać, że aktualnie tych z LTV = 100% jest zauważalnie więcej).

Najpewniej w 3 i 4 kwartale tego roku liczba kredytów bez wkładu będzie większa – w końcu to ostatni moment, żeby załapać się na tego rodzaju “okazję” ;)

Jak widać, wprowadzenie wkładu własnego w wysokości min. 20% mogłoby wyeliminować z rynku nawet połowę kredytów! Oczywiście ktoś, kto ma 10% wkładu, być może byłby w stanie zorganizować i 20%, jednak dla części klientów (zwłaszcza tych celujących w LTV100%), wprowadzenie rekomendacji SIII może zupełnie zamknąć szansę na uzyskanie kredytu, zwiększając jednocześnie motywację do zaciągnięcia kredytu jeszcze w tym roku, co ma spory wpływ na aktualne “ożywienie”.

No to poczytajmy, co mówią kolejni deweloperzy.

Tomasz Sznajder, Polnord:

W 2013 r. spadkowy trend cen na pierwotnym rynku mieszkaniowym wyraźnie wyhamował. Ceny ustabilizowały się na atrakcyjnym poziomie, a w niektórych lokalizacjach obserwowany jest ich niewielki wzrost. Oczekujemy, że w 2014 r. ceny nieruchomości będą stopniowo rosły.

Obecne ceny mieszkań [Sznajder] uznaje za stosunkowo niskie, co w połączeniu z historycznie niskimi stopami procentowymi ma pozytywnie wpływać na popyt. 

– Od kilku miesięcy spółki z branży deweloperskiej odnotowują silny wzrost sprzedaż – mówi Sznajder, wskazując na dużą aktywność kupujących mieszkania za gotówkę, „postrzegających inwestycje w nieruchomości jako atrakcyjną alternatywę dla niskoprocentowych depozytów bankowych”

Skąd zatem spodziewany w 2014 roku wzrost stawek za mieszkania? – Ekonomiści oczekują, że RPP utrzyma stopy procentowe na obecnym poziomie w nadchodzących okresach, co będzie w dalszym ciągu pobudzało popyt i przełoży się na wzrost cen – wyjaśnia członek zarządu firmy Polnord. – Wpływ na ceny w nadchodzącym roku w dalszym ciągu będzie miała tzw. ustawa deweloperska, która stanowi istotną przeszkodę dla niewielkich firm deweloperskich, dysponujących ograniczonym kapitałem. W efekcie z kwartału na kwartał spada oferta mieszkaniowa na rynku pierwotnym. Utrzymanie się tego zjawiska również doprowadzi w nadchodzących okresach do wzrostu cen mieszkań – przekonuje Sznajder.

Wyższe ceny mogą pokrzyżować plany oczekującym na program „Mieszkanie dla młodych”, który – paradoksalnie – będzie jednym z powodów rynkowych podwyżek. – Program ten może stanowić czynnik hamujący wzrost cen w segmencie mieszkań o niższym standardzie z uwagi to na, że narzuca limity cenowe na mieszkania kupowane w ramach wsparcia ” 

Trend spadkowy wyhamował… a to nie mieliśmy przypadkiem stabilizacji? ;) Bo ja o trendzie spadkowym nigdy z ust dewelopera nie słyszałem, za to o jego końcu jak najbardziej (pewnie chłopaki uczą się od Donalda i jego zielonej wyspy, na której kryzys się skończył, mimo że go nigdy nie było ;)

Ceny się ustabilizowały, a gdzieniegdzie jest wzrost – ciężko się odnieść, bo nie ma konkretów.

W 2014 r. ceny będą stopniowo rosły – dobrze, że chociaż nie wzrosną “skokowo”, tylko stopniowo, żebyśmy mogli jakoś łagodniej to znieść ;)

Obecne ceny mieszkania są stosunkowo niskie – to pozostawię bez komentarza ;)

Niskie stopy pozytywnie wpływają na popyt, więc sprzedaż (silnie?) rośnie – prawda, stopy wpływają na popyt, więc deweloperzy sprzedali 20% więcej mieszkań niż w dość słabym 2-kwartale. Czy to jest silny wzrost? Może i jest, ale nie zapominajmy o ograniczeniu LTV od nowego roku. Zobaczymy, jaki wtedy będzie popyt i dopiero w tym momencie wyciągniemy wnioski, czy historycznie niskie stopy procentowe są w stanie utrzymać sprzedaż na takim poziomie, aby nie zbankrutował kolejny duży deweloper.

Kupujący za gotówkę postrzegają mieszkania jako atrakcyjną alternatywę dla lokat – kto umie używać kalkulatora (albo chociaż czytuje niniejszego bloga ;) ten wie, że inwestycje w nieruchomości są atrakcyjne zwykle tylko dla dewelopera ;)

Ekonomiści oczekują, że RPP utrzyma stopy procentowe na obecnym poziomie w nadchodzących okresach, co będzie w dalszym ciągu pobudzało popyt i przełoży się na wzrost cen – no… nie ma to jak pobudzanie popytu tanim kredytem. Potem się podniesie stopy i będzie pięknie ;) A tak w ogóle, to RPP miałaby zacząć podnosić stopy w połowie przyszłego roku. Jak to wpłynie na popyt? ;)

Ustawa deweloperska itd. – ona nie przeszkadza specjalnie w budowie. Jeśli ktoś chce budować tylko z pieniędzy klientów (co się już na szczęście rzadko zdarza), to może założyć w banku rachunek powierniczy otwarty. Jeśli żaden bank nie będzie go chciał firmie założyć, to raczej lepiej niż gorzej – skoro bank nie chce na firmie zarobić, to znaczy, że nie jest ona godna zaufania i nie powinna dostać jakichkolwiek pieniędzy od klientów. Poza tym, w cywilizowanych krajach sprzedaje się gotowe produkty, a nie obietnice ich wyprodukowania – z tym należałoby skończyć raz na zawsze. Czy to wpłynie na zmniejszenie oferty? Może… ale odpadnie oferta, która jest bardzo podejrzana.

Z kwartału na kwartał spada oferta na rynku pierwotnym – przypomnijmy sobie pierwszy wykres z tego wpisu. Liczba mieszkań w ofercie rzeczywiście spada… problem polega na tym, że deweloperzy nadal budują więcej niż sprzedają, co każe sądzić, że ten spadek jest efektem nagłego wzrostu oferty tuż przed wejściem w życie ustawy deweloperskiej, w celu ominięcia jej zapisów. Niektórzy deweloperzy mają w budowie więcej mieszkań niż w ofercie – podejrzewałbym, że te, które są w budowie, a nie ma ich w ofercie, były (czysto teoretycznie) w ofercie przed wejściem w życie ustawy (a teraz już w niej nie są). Bo jak inaczej wytłumaczyć spadek oferty, kiedy buduje się więcej niż sprzedaje? Żeby nie być gołosłownym posłużymy się danymi GUS:

W tabeli widać, że w okresie styczeń-październik deweloperzy rozpoczęli budowę prawie 44 tys. mieszkań. Sprzedali w tym czasie około 30 tys. (mimo całego tego “ożywienia”). Dlatego koncepcja o (realnym) spadku oferty jest mocno podejrzana. Skoro zaczyna się budować więcej niż się sprzedaje w tym samym czasie, to dlaczego oferta ma maleć? Wszystko to ładnie się wyjaśni, kiedy przestaniemy obserwować wpływ ustawy deweloperskiej na wielkość oferty, który znacznie zaciemnił obraz poprzez jej skokowy wzrost w 2-kwartale 2012 i późniejszy spadek (wynikający z dokładnie tych samych, zupełnie oderwanych od rzeczywistości, przesłanek). Dodatkowo, wg danych GUS, deweloperzy rozpoczęli budowę w październiku aż o 34% więcej mieszkań niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku. Jak widać, chłopaki szybko reagują na “ożywienie” i chcą zdążyć przed nadejściem “odroczonego popytu” ;)

Z danych historycznych GUS wynika, że deweloperzy w ostatnich latach zaczynali zwykle budowę 50-60 tys. mieszkań rocznie. Dopóki sprzedaż nie przekroczy 14-15 tys. mieszkań kwartalnie, dopóty nie będzie dało się uzasadnić twierdzenia, że (prawdziwa) oferta się zmniejsza. Nie zapominajmy też o fakcie, że z każdym rokiem sumaryczna liczba mieszkań jest w Polsce większa o około 140 tys. A liczba ludności jest coraz mniejsza… Kiedyś deweloperzy przestaną budować, bo nie będzie dla kogo – ich oferta rzeczywiście spadnie (w okolice 0), ale nic z tego nie będzie wynikało, bo mieszkań i tak będzie aż nadto.

MdM będzie powodem podwyżek cen – komedia :) Przywołam więc po raz kolejny tabelę z limitami i aktualnymi cenami.

Może tam, gdzie limit jest znacznie wyższy niż średnia ofertowa, to rzeczywiście cena jakoś tam wzrośnie… ale takie miejsca stanowią margines rynku (coś mi się wydaje, że akurat w Gorzowie i Zielonej Górze to Polnord nie buduje ;)

W pozostałych miastach MdM będzie raczej “promował” spadki.

Program MdM będzie stanowił czynnik hamujący wzrost cen w segmencie popularnym – skoro już założyć wzrosty, to MdM rzeczywiście będzie je hamował. Ale… jakie wzrosty? :)

Tomasz Stoga, PROFIT Development:

“Wprowadzenie programu MdM może sprawić, że w ujęciu statystycznym ceny mieszkań spadną. – Jednak realnie możemy się spodziewać, iż najbliższe miesiące przyniosą raczej lekki wzrost cen w stosunku do tych, z jakimi mieliśmy do czynienia w mijającym roku – uzupełnia. – Wpływ na to ma kilka czynników. Jednym z nich jest ogólna sytuacja makroekonomiczna – podaż i popyt są zrównoważone, a zatem nie pojawiają się szczególne przesłanki mogące powodować znaczny spadek cen. Dodatkowo, wejście w życie ustawy deweloperskiej sprawiło, że wiele mniejszych podmiotów zniknęło z rynku, wzmocnili się zaś więksi gracze. Mamy więc do czynienia z konsolidacją rynku deweloperskiego, co także nie pozostaje bez wpływu na oferowane ceny mieszkań.”

W związku z MdM ceny w ujęciu statystycznym spadną, a realnie wzrosną – brzmi trochę jakby z “Misia” i nie wiem, jak to rozumieć, więc komentarz pozostawię czytelnikom ;) 

Podaż i popyt są zrównoważone – śmiem twierdzić, że nadal jest inaczej, o czym pisałem wyżej.

Wpływ ustawy deweloperskiej – też pisałem wyżej. Co ciekawe, w związku z ustawą mieli bankrutować mali deweloperzy, a tymczasem zbankrutował GANT (jeden z największych). Przyglądając się ustawie widać, że ona w praktyce bardzo niewiele zmienia. Nadal można budować za pieniądze klientów, co i tak jest bez znaczenia, bo prawie nikt tak nie robi (większość buduje na kredyt albo sprzedaje obligacje), a klienci też jakoś są bardziej skłonni kupować gotowe mieszkania niż obietnice ich wybudowania (może niedługo słynna “dziura w ziemi” pozostanie już tylko słodkim wspomnieniem – w końcu nie załapała się nawet do naszego słownika mieszkaniowego ;)

Bliżej nieznani eksperci (źródło: bankier.pl)

Liczba mieszkań w ofercie deweloperów jest najniższa od czterech lat – oceniają eksperci. Spada liczba wydawanych pozwoleń na budowę i gotowych do sprzedaży mieszkań. Deweloperzy nie widzą potrzeby dalszych obniżek cen ze względu na duży popyt.” 

Liczba mieszkań w ofercie najniższa od 4 lat – rzut oka na pierwszy wykres z wpisu i widać, że coś z tym twierdzeniem jest nie tak ;)

Spada liczba pozwoleń i mieszkań w sprzedaży – liczba pozwoleń rzeczywiście spada, ale nadal jest sporo wyższa niż sprzedaż. O samej sprzedaży pisałem wyżej.

Deweloperzy nie widzą potrzeby obniżania cen ze względu na duży popyt – a czy oni kiedykolwiek widzieli potrzebę obniżania cen? :) Za to potrzebę podnoszenia widzieli zawsze i im jeszcze nie przeszło. GANT też nie widział potrzeby obniżania cen… może syndyk ją zobaczy? ;)

Jacek Bielecki, b. dyrektor Polskiego Związku Firm Deweloperskich:

“Dane GUS potwierdzają obserwowane od roku tendencje na rynku nieruchomości – spada liczba wydawanych pozwoleń na budowę i oddanych mieszkań do użytku. To oznacza, że budownictwo deweloperskie wyhamowuje.

Bielecki spodziewa się, że w połowie przyszłego roku oferta deweloperów będzie równa popytowi, a do tej pory go przewyższała. To – jego zdaniem może, ale nie musi oznaczać wzrostu cen nieruchomości.

To, czy ceny nieruchomości pójdą w górę, będzie zależało od sytuacji makroekonomicznej kraju, a także od dostępności kredytu hipotecznego, który jest głównym czynnikiem, kształtującym popyt na mieszkania. Jeżeli ta dostępność będzie na obecnym poziomie, to ceny nieruchomości wzrosną.

Na pewno nie ma co liczyć na spadek cen lokali, bo zrównoważony rynek (oferta deweloperów równa popytowi) na to nie pozwoli.” 

Spada liczba pozwoleń i mieszkań oddanych do użytkowania – prawda. Ale, jak już pisałem, nadal jest sporo wyższa niż wielkość sprzedaży. Liczba rozpoczętych budów już jakoś nie spada, a liczba niesprzedanych mieszkań wciąż ogromna (patrz 1 wykres z wpisu).

W połowie roku oferta będzie równa popytowi, co może, ale nie musi spowodować wzrost cen – trzeba by zapytać, co znaczy ta równość. Jeśli liczba rozpoczynanych/oddawanych mieszkań miałaby być równa liczbie sprzedawanych, to sprzedaż musi wzrosnąć jeszcze o 50% względem “ożywienia” z ostatniego kwartału. Śmiem w to wątpić ;) O ile mi wiadomo, to cena rośnie, jak popyt przewyższa podaż (i maleje w odwrotnych okolicznościach). Jak popyt jest równy podaży, to cena zwykła się utrzymywać – ale może w Związku Banków Polskich znają jakieś inne podstawy ekonomii.

Czy ceny pójdą w górę, to będzie zależało od sytuacji makroekonomicznej oraz od dostępności kredytu; jeśli dostępność pozostanie na obecnym poziomie, to ceny wzrosną – ceny zawsze zależą od dostępności kredytu (ściślej rzecz biorąc, od wysokości oprocentowania oraz od maksymalnego LTV). Sytuacja makroekonomiczna raczej się specjalnie nie zmieni w ciągu kliku miesięcy (chyba że zbankrutuje Hiszpania, albo USA, ale to nie wpłynie korzystnie na wzrost cen ;) Nie bardzo rozumiem, dlaczego dostępność kredytu na obecnym poziomie miałaby spowodować wzrosty. Generalnie, w typowych warunkach, do których zawsze zmierza rynek, mieszkania kupowane na kredyt kosztują (w sensie wysokości raty) mniej więcej tyle, ile ich wynajem. Aktualnie ta relacja zachodzi w Warszawie dla poziomu cen w okolicach 6 tys. za metr (w dużym urposzczeniu). Stopy procentowe raczej już nie spadną (aktualnie zakłada się, że będzie wręcz przeciwnie), dlatego obstawiałbym, że dostępność kredytu na aktualnym poziomie nie pogłębi jeszcze bardziej różnicy na niekorzyść kupna. Jeśli pojawią się mieszkania wynajmowane przez państwo (BGK) lub firmy prywatne, wynajem stanie się jeszcze bardziej opłacalny (poprzez spadek cen i wzrost “jakości” oferty) – szerzej na ten temat w dalszej części wpisu. 

Wprowadzenie rekomendacji SIII wpłynie niekorzystnie (z punktu widzenia banków) na dostępność kredytu – ciężko obronić tezę, że przy aktualnej dostępności kredytu ceny wzrosną. A tezę, że tak będzie przy gorszej dostępności, obronić jeszcze trudniej.

Nie ma co liczyć na spadek cen, bo zrównoważony rynek na to nie pozwoli – eee… tam, liczyć zawsze można ;) Przed chwilą czytaliśmy, że na zrównoważonym rynku ceny wzrosną, teraz czytamy już tylko, że nie spadną (chociaż to się w sumie nie wyklucza ;) Tak, czy inaczej, jeśli sprzedaż znacząco nie wzrośnie (o co może być trudno bez kredytów z LTV100%), to rynek się tak szybko nie zrównoważy.

Na rynku wynajmu oczywiście też ożywienie (i znowu nasza Zuza!).

W artykule:

http://www.bankier.pl/wiadomosc/Wynajem-znowu-podrozal-2982294.html 

czytamy, że wynajem znowu(!) podrożał. W ciągu roku nawet o 7%, czyli 130 złotych. Całkiem sporo, nieprawdaż? No to rzut oka na dane dla poszczególnych miast i okazuje się, że wynajem (ofertowo) niby podrożał… ale właściwie tylko w Katowicach i Bydgoszczy.

Ciekawe, jaki procent rynku stanowią te 2 miasta – na moje oko nie przekraczają łącznie 10%… a “małe” rynki mają w swoim zwyczaju prezentować spore wahania. Zdaje się to potwierdzać kolejna tabela, bo jeszcze w lipcu dane wyglądały tak:

W Katowicach był “wzrost” o 1%, a w Bydgoszczy spadek(!) o 4%. 

Należy też zwrócić uwagę, że prezentowane wartości to średnie ofertowe, które zupełnie do niczego się nie nadają. W końcu w Warszawie, za 3.500 miesięcznie można spokojnie wynająć mieszkanie 4-pokojowe, albo takie, które zaczyna już przypominać prawdziwy apartament. Z pewnością nie jest to cena, w okolicy której dokonuje się największej liczby transakcji (co sugerowałoby określenie “średnia”) – w Warszawie powinno to być mniej więcej 2.000 złotych. Zdecydowanie lepsza byłaby mediana, ale tej jakoś nigdy nie spotkałem przy okazji tabelek z cenami wynajmu. Dodatkowo, analizowanie cen akurat z października jest dosyć niebezpieczne – problem z tym miesiącem polega na tym, że ceny są z reguły najwyższe w roku (i prezentują największe wahania). Wynika to z oczywistego faktu, że we wrześniu do dużych miast zjeżdżają studenci, którzy korzystają raczej z tańszych ofert i te znikają w pierwszej kolejności. Na końcu zostają oferty droższe, a z roku na rok zostaje ich coraz więcej (z racji spadającej liczby studentów). Niestety, nieprędko doczekamy się wiarygodnych danych na temat rynku wynajmu, bo jego spora część działa w szarej strefie (w końcu 18% podatku piechotą nie chodzi ;) Danymi na temat legalnych transakcji dysponują urzędy skarbowe, ale jeszcze nie widziałem, żeby chciały się nimi podzielić.

Jednak na rynku wynajmu spodziewam się ożywienia. Tyle, że nie chodzi o ożywienie, związane ze wzrostem cen (wzrost cen w ogóle nie kojarzy mi się z ożywieniem – jak cena czegoś spada, to ludzie mają szansę więcej tego kupić – to chyba jest właśnie ożywienie, nieprawdaż?). 

Niedawno “klepnięta” została ustawa o MdM, która zawiera w sobie jeden bardzo ciekawy zapis, który może mieć dla rynku nawet większe znaczenie niż wszystkie te dopłaty dla deweloperów z naszych podatków. Otóż ustawa rozszerza możliwość zawierania umów o tzw. “najem okazjonalny” z osób fizycznych także na przedsiębiorców. Najem okazjonalny to sposób na obejście absurdalnej ustawy o ochronie lokatorów – dwie strony zawierają umowę wynajmu, w której przyszły mieszkaniec podpisuje oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się eksmisji w razie niespełnienia warunków umowy (brak płatności, niszczenie mieszkania itd.). Całość jest potwierdzona dokumentem u notariusza i w praktyce pozwala szybko i sprawnie pozbyć się niechcianego lokatora. Najem ten ma jeszcze jedną zaletę – podatek od takiego dochodu oprocentowany jest stawką 8.5% (a nie, jak to zwykle bywa, 18%). Prywatni właściciele mieszkań rzadko z tego korzystają – pewnie trochę z racji niewiedzy i w sporej części dlatego, że cała transakcja musi odbyć się “legalnie” (nie da się uniknąć podatku dochodowego).

Jednak rozszerzenie tej ustawy na firmy umożliwi wreszcie prowadzenie przez nie wynajmu na większą skalę. Tego typu zmiana była konieczna chociażby dla planowanego “Funduszu mieszkań na wynajem”, prowadzonego przez BGK (o tym przekręcie pisałem w jednym z wcześniejszych wpisów). Ale nie tylko on będzie beneficjentem tej ustawy. Od teraz każda firma będzie mogła “bezstresowo” wynajmować mieszkania. O ile nie bardzo opłaca się kupowanie mieszkań na wynajem (także przez firmy), o tyle sprawa wygląda zupełnie inaczej w przypadku deweloperów, którzy mają mieszkania “po kosztach”, czyli z reguły w okolicach 50% ich ceny sprzedaży. Wtedy rentowność wynajmu jest 2 razy wyższa niż wartości dla tych, którzy muszą od dewelopera mieszkanie kupić (6-7% w skali roku to aktualnie całkiem nieźle). Oczywiście nie tylko deweloperzy mogą w ten sposób wynajmować mieszkania. Nietrudno wyobrazić sobie sytuację, w której fundusze inwestycyjne (a może OFE?) inwestują środki w tego typu biznes – oczywiście tylko pod warunkiem, że ktoś im zbuduje mieszkania bez pośrednictwa dewelopera, które znacząco podnosi koszty. Nie jest to specjalnie trudne, bo dokładnie tak działa większość firm deweloperskich – kupuje grunt i wynajmuje generalnego wykonawcę, który zajmuje się budową. Deweloper w ogólności nie buduje “własnymi rękoma” – jest po prostu firmą, zajmująca się pozyskaniem kapitału, kupnem gruntu, znalezieniem wykonawcy, marketingiem i “synchronizacją” całego procesu (aż dziw bierze, że za taką usługę pobiera czasem wynagrodzenie w wysokości połowy wartości mieszkania ;)

Jak widać, z pozoru niepozorny zapis w ustawie wprowadzającej MdM może mieć przełomowe znaczenie na rynku wynajmu mieszkań. Być może wreszcie doczekamy profesjonalnego wynajmu na dużą skalę – jeśli tak będzie, spowoduje to spore ożywienie (w pozytywnym tego słowa znaczeniu) na rynku. Zmusi to aktualnych (prywatnych) właścicieli mieszkań na wynajem do podniesienia jakości oferty (lub obniżenia cen) – tak, czy inaczej, będzie im bardzo trudno konkurować na rynku z firmami, których koszty “pozyskania” mieszkań mogą przypominać ceny sprzed początków bumu kredytowego (czyli nawet dwukrotnie niższe od tych, które trzeba zapłacić teraz). Dodatkowo, firma wynajmująca mieszkania na większą skalę wydaje się mieć przewagę, jeśli chodzi o koszty utrzymywania mieszkań i ich remontów (zwłaszcza, jeśli byłaby właścicielem całych budynków).

Podsumowując dzisiejszy wpis… nieco lepsza sprzedaż w 3-kwartale tego roku zmobilizowała deweloperów i ich kolegów do ogłoszenia ożywienia. Wieszczone są wzrosty cen, a klienci mają się rzucić na drożejące kwadraty, niczym wygłodniałe wilki. Przy tym wszystkim oferta deweloperów, którzy mają mnóstwo wybudowane i szybko mogą jeszcze większe mnóstwo dobudować, ma się szybko kurczyć, zmuszając klientów do rywalizacji o te cuda współczesnej myśli architektonicznej. Niektórzy widzą wzrosty nawet dzięki MdM (który na największych rynkach będzie miał niższe limity niż cena większości oferty ;) Wprowadzenie wymaganego wkładu własnego oraz bardzo prawdopodobny wzrost stóp procentowych w przyszłym roku zdają się na razie nie zaburzać sielankowego obrazu.

O ile nikt nie jest prorokiem i nie jest w stanie przewidzieć, jakie ceny będą za rok, o tyle można się posiłkować argumentami, które są dobre, bądź słabe. Przeglądając wypowiedzi deweloperów nie natrafiłem niestety na żaden dobry. 

Z racji wyjątkowo niskich stóp procentowych i nagonki na koniec kredytów bez wkładu własnego spodziewam się, że do końca roku sprzedaż będzie niezła, ale od przyszłego roku (a tym bardziej od kolejnego) sprzedaż może niemile zaskoczyć deweloperów. Zwłaszcza tych, którzy nie będą mieli w swojej ofercie mieszkań, spełniających wymogi MdM. Jeśli upowszechni się wynajem przez państwo/prywatne firmy, to obraz rynku może być jeszcze ciekawszy. 

Jak widać, sprawa jest rozwojowa, a my, po przeczytaniu/napisaniu całego tego długiego wpisu, znowu niczego konkretnego nie ustaliliśmy ;)

Podziel się z innymi
  •  
  •  
  •  
  •  

Dodaj komentarz

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Anonimowy
Gość

ok !

k-dek
Gość
Sytuacja jest rozwojowa…niestety już od kilku lat :) Kluczowe dla roku 2014, będzie wprowadzenie obowiązkowego wkładu własnego, to bez wątpienia wydarzenie przełomowe. Niby tylko 5%; ale odłożenie kilkunastu tysięcy, które trzeba na starcie mieć, aby dostać kredyt dla bardzo wielu może okazać się sporym utrudnieniem, przy czym zebranie wkładu własnego to pkt.1, potem pkt.2 kredyt hipoteczny na 95% wartości nieruchomości, pkt.3 odebranie kluczy i…goły beton; a za co wykończyć mieszkanie jak oszczędności poszły na wkład własny? Dlatego tak na prawdę to wypadałoby mieć znacznie więcej gotówki niż 5% wkładu własnego, tak na prawdę to przy kredycie na 95% wartości nieruchomości,… Czytaj więcej »
partybarman.pl
Gość
"I tu się rodzi pytanie, jak to jest, wg DK Notus, że ludzie nie będą odkładać kilkuset złotych na wkład własny bo ich nie stać, a na raty dwóch kredytów mają wytrzepać :} ? " W tym zdaniu dopatrywalbym sie najwiekszego problemu… i wcale nie winilbym az tak tych Bankow i "doradcow-sprzedawcow finansowych"… a samych LUDZI.Bo to oni zaciagaja te wszystkie kredyty, nie myslac potem jak je beda splacac.Dla mnie rachunek jest prosty: chce kupic nowa PLAZME odkladam (2k to nie jest duzo oszczedzania), chce zmienic auto, odkladam…. ewentualnie pozniej , znajac jego cene mysle co dalej, a juz najwieksza… Czytaj więcej »
W domach z betonu
Gość

Jak zwykle, pełna zgoda!

Anonimowy
Gość

Pozdrowienia dla autora. Za bloga wystawiam ocenę bdb. Chciałem dodać chyba nie wspomniany element.
Nie dostaniemy kredytu LtV > 80% bez ubezpieczenia go. A ubezpieczenie kredytu będzie liczone jako wkład własny. Tymże to sposobem pokryje on w całości lub w dużej części obowiązkowe 5%. Problem zacznie się w 2015 r. z 10% wkładem własnym. I dopiero od tego momentu powinien wpływać na rynek. Wpływa pewnie już teraz, gdyż jest on pomijany w informacjach.

W domach z betonu
Gość

Zgadzam się, że 2015 rok będzie bardziej "znaczący" dla rynku niż 2014. 10% wkładu plus najpewniej wyższe stopy procentowe nie pozostaną bez konsekwencji.

A swoją drogą, to z ubezpieczeniem niskiego wkładu własnego jest pewien problem – stronami są bank i ubezpieczyciel, a płaci klient. W związku z tym część klientów występuje o zwrot składki, bo jest wg nich pobierana bezprawnie. Niektóre banki proponują przezornie zamianę ubezpieczenia na wyższą marżę, do której już nie da się przyczepić. Więcej na ten temat można poczytać na blogu Pana Samcika – polecam.

Anonimowy
Gość
Trochę przesadza Pan z populizmem. 1. Co prawda z rekomendacji S III wynika, że klient będzie musiał podpisać oficjalnego kwita, że nie pożyczył znikąd kasy na wkład własny, ale… nie takie rzeczy się w Polsce obchodzi(ło). Pośrednicy finansowi typu OF bardzo sprawnie zajmą się wkrótce 'kombinowaniem' kasy dla klientów na brakujący wkład własny. Zwłaszcza numery z ubezpieczeniem mają tu wielką przyszłość. Na miejscu devów w ogóle bym się tą rekomendacją nie przejmował, przynajmniej na razie. 2. Trudno aby developerzy mówili o spadkach cen. Karpie nie żądają przyspieszenia Wigilii. Pastwienie się nad wypowiedziami developerów i osób przez nich opłaconych (czyli tzw.… Czytaj więcej »
partybarman.pl
Gość
"Rynek wtórny leży. Deweloperzy szybciej zauważyli, że czas spuścić z tonu i coś jednak sprzedać, a nie tylko sprzedawać. Wprowadzenie MdM tylko pogorszy położenie sprzedawców na rynku wtórnym – może w końcu zejdą z cenami do akceptowalnych przez klientów poziomów (czyli tak, aby rata kredytu zrównała się z ceną wynajmu).Tak, czy inaczej, oba rynki są powiązane – teraz na wtórnym są wyższe ceny, więc ludzie kupują trochę więcej na pierwotnym. Jeśli na wtórnym będzie taniej niż na pierwotnym, to ludzie będą tam kupować. Sytuacja się z czasem zrównoważy (z dokładnością do rządowego dofinansowania deweloperów)." Dokładnie mam takie same przemyslenia, gdy… Czytaj więcej »
W domach z betonu
Gość
5. Kiedyś były prawie same dziury w ziemi – teraz jest ich mało, po części także dlatego, że klienci jednak słyszeli o spektakularnych bankructwa deweloperów (chociażby Leoparda; Gant chyba na razie nie zyskał zasłużonej sławy). Skoro deweloperzy radzą sobie bez tego rodzaju finansowania (z tym się zgadzamy!), to bardzo dobrze. Tylko w tym układzie jakie znaczenie ma mieć ustawa deweloperska? 6. Marże rosną, bo spada WIBOR – zawsze tak było (także na odwrót), bo, jak napisał "przedmówca", klient przecież "nie zauważy", skoro i tak ma dużo niższą ratę niż rok temu. Nie bardzo wiem, do jakiej teorii to nie pasuje… Czytaj więcej »
W domach z betonu
Gość
Po części odpowiedzieli już inni komentatorzy, ale z racji tego, że polemizujemy pod każdym kolejnym wpisem, odpowiem i ja ;) 1. Zawsze można skądś "załatwić" wkład własny – jednak "załatwienie" go na 30 lat po koszcie 5% (czyli takim, jakim jest oprocentowany kredyt mieszkaniowy) może być praktycznie niemożliwe. Zwłaszcza, jeśli ma to dotyczyć droższych mieszkań. Domyślam się, że widzi Pan różnicę w kredytowaniu 130% wartości mieszkania przed kilkoma laty a sytuacją obecną (mimo że 30% też można niby jakoś "załatwić"). Jakby nie było, trzeba będzie ponieść wyższe koszty niż teraz.Niezależnie od wszystkiego ograniczenie maksymalnego LTV w okolice 80% uważam za… Czytaj więcej »
mk24
Gość
apropo 4ki, no zgoda Polacy kombinuja jak moga, ale jak sluznie zauwazono, te garaze za 60tys za cos trzeba kupic, z reszta nie nastapi taka harmonizacja, aby wszyscy deweloperzy pchali wg tego scenariusza, niektorzy beda w stanie dobrze zarobic nawet schodzac do cen z limitow. Dodatkowo – jaka korzysc mialby miec klient z MDM, kupujac mieszkanie w ramach programu ktory daje mu np 30tys, jezeli odda je i jeszcze kupi przerwartosciowana klitke zwana garazem (pomijam ze jednak nie wszyscy maja samochody, zwl w duzych miastach i omina taka okazje szerokim lukiem). a za to w MDM bedzie mial byc moze… Czytaj więcej »
marek
Gość
ad.4. moze anonimy zaloza nicki ? propozycja ? rns w trakcie trwania poszedł w górę z limitem aby jak najdrożej ubrać młode małżeństwa i najwięcej kredytów tego typu udzielono od 2008 od szczytu banki. Potem pomimo dotarcia dla warszawy w rejony 10 tyś spadly do 5700 w 2012 r. Kto się drogo ubrał w kredyt będzie bulił a reszta pomimo spadku limitu już tak nie kupowała stad takie limity w MDM bo towar jest juz niechodliwy zatem i limti niższy. Każda połka cenowa znajdzie swego amatora. Tak byo w szcycie banki i potem kiedy ją utrzymywano w patologicznych limitach RNS… Czytaj więcej »
Anonimowy
Gość
Jeżeli można to chciałbym wyrazić swoja opinię… 1.podwyższenie wkładu własnego jest w interesie banków. W przypadku licytacji komorniczej daje szanse na odzyskanie w całości/w większości zainwestowanych środków czasem nawet wraz z należnymi odsetkami. Zgoda że pośrednicy zrobią wszystko jednak przy braniu kredytu należy ujawnić już istniejące zobowiązania…. tak więc jest pewien problem ponieważ najlepiej aby ktoś inny wziął kredyt na wkład własny.. np. babcia dziadek w każdym razie wszystko da się obejść… jednak jest są to dodatkowe koszty i trudności…. idąc tym tokiem rozumowania to dzisiaj można wziąć kredyt na 130% wartości nieruchomości………2pełna zgoda na tym blogu w zasadzie nie… Czytaj więcej »
Anonimowy
Gość
6. Gdyby nie było chętnych na kredyty hipoteczne, to systematycznie nie pogarszałyby się ich warunki, bo banki musiałyby walczyć pazurami o każdego klienta. Tymczasem w przeciągu tego roku wyraźnie wzrosły marże bankowe na tych kredytach, o czym jakoś Pan nie wspomina (nie pasuje do koncepcji?). Na początku roku oferowano kredyty z marżą 1,2 %, obecnie średnia marża to rzekomo 1,67 %, jednak proszę rozejrzeć się po rynku. Ludziom wciska się dziś kredyty z marżą 3,5 % i więcej!!! (gdybym nie widział, to bym w to nie uwierzył). I jakoś są chętni na te paskarskie warunki. No chyba nie świadczy to… Czytaj więcej »
Moim Skromnym Zdaniem
Gość

http://biznes.pl/magazyny/nieruchomosci/mieszkania/rynkiem-najmu-rzadza-klienci,5589490,magazyn-detal.html

i

http://samcik.blox.pl/2013/07/Kupil-mieszkania-pod-wynajem-za-kredyt-we.html

Takie ciekawe dwa artykuły do zestawienia ;). Co do funduszu mieszkań myślę, że będzie to okropny niewypał. Kilka osób dorobi się na tym milionów, później jakieś komisje śledcze i klapa.

stichu
Gość

Wszyscy rzucaja linkami…to i ja cos dorzuce. Ot takich kilka NEWSO'w z ostatniego "kwartalu" w samym Wrocławiu:

http://wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/1,35771,14755980,Deweloper_AS_Bau_na_drodze_do_upadlosci__Wniosek_w.html#hpbiz=wroclaw
http://wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/1,35771,14894007,Klopoty_znanej_firmy_budowlanej__Zlozyla_wniosek_o.html#ixzz2jhLf914U#LokWrocTxt
http://wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/1,35751,14973549,Gant_na_krawedzi__Musi_przekonac_sad_do_swoich_propozycji.html#LokWrocTxt

Teraz kilka o obecnym stanie MAJATKOWYM Polakow:

http://niewygodne.info.pl/artykul/00650-2,2mln-polakow-ma-problemy-z-dlugami.htm
http://niewygodne.info.pl/artykul/00632-bezrobocie-zima-wystrzeli-ostro-do-gory.htm
http://niewygodne.info.pl/artykul/00624-37-proc-polakow-nie-ma-zadnych-oszczednosci.htm

Jezeli rosnaca bieda wsrod spoleczenstwa, rosnace zadluzenie (coraz czesciej niesplacane) oraz bankructwa (przepraszam……upadlosci) deweloperow, maja byc efektem opisywanych przez analitykow wzrostow…. to az sie boje pomyslec, jakie beda efekty powazniejszych spadkow (masowe zwolnienia w deweloperce?? tysiace mieszkan na licytacjach komorniczych czy bankowych ??)

Zamiast sluchac propagandy, dawac sie omamic roznym programom (mdm, rns'y), etc. Lepiej przestudiowac sobie (chociazby pobieznie) sytuacji w HISZPANII i doszukiwac sie analogii w naszej polskiej rzeczywistosci.
Jak to sie wszystko tam skonczylo ?? http://www.youtube.com/watch?v=AYoyIfnoPPk

Krecik
Gość
"Najem ten ma jeszcze jedną zaletę – podatek od takiego dochodu oprocentowany jest stawką 8.5% (a nie, jak to zwykle bywa, 19%). Prywatni właściciele mieszkań rzadko z tego korzystają – pewnie trochę z racji niewiedzy i w sporej części dlatego, że cała transakcja musi odbyć się "legalnie" (nie da się uniknąć podatku dochodowego)."Podstawowe sprawdzenie faktów, gdy się nie ma wiedzy podatkowej, zdecydowanie by się przydało. "Zwykle bywa 19%" nie jest w ogóle dostępny dla szarego Kowalskiego. Dla firm mamy stawki od najmu 8,5 lub 18 i 32 lub 19, dla os. prywatnych – tylko pierwsze dwie opcje. W dodatku jak… Czytaj więcej »
W domach z betonu
Gość
Oczywiście miało być 18, a nie 19% – dzięki za sprostowanie, poprawiłem we wpisie.Jednak z resztą "zarzutów" tak łatwo się nie zgodzę – dla osób prowadzących działalność gospodarczą obowiązują stawki 18/32% oraz 19% (podatek liniowy). Dla "zwykłych" właścicieli podatek od DOCHODU wynosi co najmniej 18%. 8.5% to stawka ryczałtowa od PRZYCHODU. Być może te 8.5% od przychodu jest czasem bardziej opłacalne niż 18% od dochodu (czyli przychodu pomniejszonego o koszty, w generowaniu których Polacy mają sporą wprawę) – tego nie wiem i nie będę się spierał.Nie jestem ekspertem od podatków, więc może są tu jeszcze jakieś ciekawsze opcje – te… Czytaj więcej »
partybarman.pl
Gość
@AutorNiezmiernie sie ciesze, ze sa jeszcze w tym kraju ludzie, ktorzy mysla podobnie do mnie.Racjonalnie patrzac: sytuacja gospodarcza + moc nabywcza pieniadza + wysokie ceny (wg. mnie). Zaden z tych czynnikow nie napawa optymizmem, a juz na pewno nie gwarantuje wzrostow…. Jest niestety jeden czynnik istotny. Uprzedzam ze nie chce tu nikogo obrazic. GLUPOTA LUDZI !!! Wystarczy kilka informacji o "wzrostach cen mieszkan", o tym jak to sa one "najlepsza inwestycja" na przyszlosc, ostatnio na jednym z wiekszych portali pokzal sie tytul, sugerujacy, ze czlowiek w wieku 30lat z wlasnym M to czlowiek sukcesu, zas ten bez, jest nieudacznikiem!!! Codziennie,… Czytaj więcej »
marek
Gość

i oby myslacych ludzi coraz wiecej ja tez uswiadamiam jesli sytuacja pomaga a z reguły tak nie jest. W rodzinie juz dawno wytlumaczylem jak ktos ma juz wszystko to tego nie ma bo ma to tylko w kredycie i bedzie mial to dopiero po 20-30 latach jak splaci. Zreszta moi bliscy maja full lewar i kazda rzecz powyzej tysiaca juz na kredyciki. Na wszystko a gdzie wypadki losowe? no pewnie tez sie pozyczy kolejna i tak w kolko.

marek
Gość
a tu mamy przykład z hiszpanii na swieżo tych co wydalono z domów bo nie dali rady spłacać : http://www.bankier.pl/wiadomosc/Tu-wynajmiesz-mieszkanie-za-prace-spoleczne-2997891.html Wynajem komunalnego mieszkania w zamian za pracę społeczną – to propozycja lokalnego rządu Adaluzji, regionu na południu Hiszpanii. Pierwszeństwo w takim wynajmie będą miały rodziny eksmitowane ze swoich domów przez banki. Andaluzja dysponuje 80 tysiącami mieszkań komunalnych. Wiekszość z nich wybudowano przed ponad 30 laty i są w złym stanie. Dlatego pracami społecznymi rodzin, ktorych nie stać na opłaty czynszu będą remonty i naprawy tych mieszkań, reparacje chodników i placów zabaw. Osoby, które chcą skorzystać z planu, muszą być zarejestrowane… Czytaj więcej »
Anonimowy
Gość

bull trap

Anonimowy
Gość
Psze szanownego grona, Z mych obserwacji warszawskich widac jasno ze 70-80% nabywcow mieszkan to kobiety. Wszyscy wiemy co dzieje sie, gdy delikwentka wydała juz wszystko na buty i pudry i "nie ma juz hajsu". Ma 2 wyjscia: albo dolaczy do grona pewnego odlotowego portalu ;-) albo wyciagnie raczki do tatusia aby poratował. Tak czy inaczej, raczej nie widze zagrozenia ze kredyty nie beda splacane.Podobnie mezczyzny. W razie klopotow beda nosic cegly u zachodnich sasiadow i jakos splaca inne cegly, ktore drogo kosztowali. Ja bym raczej polecał czytelnikom aby ubezpieczyli sie na wypadek gdyby cenki chcialy jednak podazac w kierunku paryża… Czytaj więcej »
Anonimowy
Gość
Jedyną i co ważne małą, ale głośną grupą, która krzyczy o wzroście cen mieszkań są deweloperzy, banksterzy i ci, co kupili mieszkania na wynajem. Oni mają w tym interes, więc krzyczą, coś tam próbują udowadniać, choć to teraz już wydaje się coraz bardziej śmieszne i żałosne.A sprawa jest prosta. Za 5 lat większość mieszkań będzie tańsza o…50%!Warto wiedzieć, że ponad 80% Polaków nie ma większych oszczędności życiowych niż…10 000zł, czy 2500 Euro! (jedna średnia, miesięczna pensja w normalnym kraju w Europie).Wiadomo, że pośrednicy, deweloperzy będą zaklinać, iż ceny pójdą w górę. Taki ich zawód, zawód handlarzy (kredytami bądź mieszkaniami). Co… Czytaj więcej »
marek
Gość

dlatego już kolejny wynajem mój od ludzi zakredytowanych żeby raty z odstępnego płacili a ci co nie maja jeszcze a planują zakup to pod wynajem aby im tacy jak ja płacili. No racja mają firmy i spore oszczędności w dodatku :) heheh nie rozśmieszaj mnie kolego;)

marek
Gość

@anonim
– zdecydowana wiekszosc zakredytowanych posiada albo calkiem spore oszczednosci, ktore generuja jakis tam procent, a wiec dla nich efektywny koszt kredytu jest malenki
– albo posiada kapital we wlasnej firmie, ktora przynosi dochod. nie bojcie sie, wiekszosc zadluzonych poradzi sobie

tak każdy ma swoją firmę i oszczędności na koncie. Brawa za optymizm w końcu mamy bogate społeczeństwo i każdy zarabia w swojej firmie z mega kasą na koncie. Nie wiem skąd takie wnioski ale ja to widzę zupełnie odwrotnie. Takich co mają firmy to procent a nie wszyscy. Większych bzdur nie czytałem.

Anonimowy
Gość

Nie ma takich danych!
Polacy mają najmniej oszczędności w całej Europie!
W ogarniętej kryzysie Grecji, Hiszpanii, Italii społeczeństwo (na głowę) ma 3 krotnie więcej oszczędności niż Polak na "zielonej wyspie". Ktoś tutaj napisał o dużych oszczędnościach ale "polaków", a nie Polaków. Najprawdopodobniej osoba, która to napisała jest nieukiem.

Anonimowy
Gość
mozesz przytoczyc jakies dane na temat tego, ze "zdecydowana wiekszosc zakredytowanych posiada albo calkiem spore oszczednosci, ktore generuja jakis tam procent, a wiec dla nich efektywny koszt kredytu jest malenki"bo nie chce mi sie w to wierzyc. z wykresow wynika, ze wiekszosc kredytow to na powyzej 80% wartosci nieruchomosci. orientowales sie ostatnio jak "szybko" mozna uplynnic nieruchomosc i co rownie wazne czy wartosc nieruchomosci pokryje kwote kredytu ? kataster moze tez przyspieszyc emigracje, coraz wiecej ludzi nie wraca bo nie ma po co.a zycie za granica i posiadanie nieruchomosci w polsce mija sie z celem (w mojej miejscowosci niektorzy sie… Czytaj więcej »
Anonimowy
Gość
Ciagle niewidzacym boomu a wieszczacym krach, przypomne pare faktow:– zdecydowana wiekszosc zakredytowanych posiada albo calkiem spore oszczednosci, ktore generuja jakis tam procent, a wiec dla nich efektywny koszt kredytu jest malenki– albo posiada kapital we wlasnej firmie, ktora przynosi dochod. nie bojcie sie, wiekszosc zadluzonych poradzi sobie– albo posiada inna nieruchomosc, ktora w razie co moze uplynnic i kredyt splacony. Tak, jakies 2-5% kredyciarzy jest golych i wesolych, ale oni krachu nie spowoduja. Bank im zabierze kwadracik i tyle. Nie zapominajmy ze kataster spowoduje tez wzrost cen najmu, a wiec tak czy inaczej wszyscy beda musieli zaplacic na ta armie… Czytaj więcej »
Anonimowy
Gość
Śmieszne obserwacje! "Dobrze" ubrać można się w lumpeksach, które (ciekawe dlaczego???) wyrastaja jak grzyby po deszczu. Kurtka za 10 zł, czapka za 3 zł, spodnie za 5 zł i już jesteś tak ubrany jak middle class w prawdziwej Europie (nie mylić z pojęciem georgaficznym o nazwie "Europa"). Dzisiaj nawet żebrak – niepiśmienny cygan z Rumunii chodzi w "najkach", a widziałem nawet Cygana-żebraka w czapce La Coste!Co do wzrostu cen w USA, UK, itd.Ameryka drukuje co miesiąc 80 mld pustych dolarów (słownie: osiemdziesiąt MILIARDÓW dolarów) i tak już od wielu miesięcy. To samo więc MUSI robić Europa i Chiny. Ogromne masy… Czytaj więcej »
Anonimowy
Gość

rzeczywiście auta po parę tyś euro na ulicach, ciuchy z chin co po paru praniach do wyrzucenia to szczyt bogactwa jaki opisujesz ? a wiesz, ze ciuchy na nasz rynek a rynek niemiecki i brytyjski jakie trafiają z chin to różnica klas jak i wszystkiego innego co kupujemy ? i dlaczego jeździmy w paroletnich autach a nie nowych ? bo na zachodzie kupuje się nowe i oddaje wschodniej biedocie czyli nam a oni zawsze mają pierwszeństwo we wszystkim co lepsze.

Anonimowy
Gość
ale to wszystko na kredyt!to co to za bogacenie sie ?co z tego ze "posiadasz" skoro to wzystko tak naprawde nalezy do banku albo innego pozyczkodawcy ?miliard dlugu polski to tez przeciez bedzie do splaty (odsetki coraz wieksze, a do budzetu coraz mniej wplywa, urzednikow coraz wiecej…) Porownywanie polandii do UK, Niemiec czy USA to jest smiechu warte. mam nadzieje, ze kiedy przyjdzie nam splacic te wzystkie dlugi to rzad nie siegnie po np. podatek katastralny… bo wtedy twoje nieruchomosci w dobrych miescach okaza sie drozsze i bedziesz mial wiecej do zaplacenia (czego oczywiscie nikomu nie zycze, bo kazdy podatek… Czytaj więcej »
Anonimowy
Gość

Bardzo fajny artykuł, także mnie szlak trafiał od kilku lat informacje o zbliżających się podwyżkach cen nieruchomości.
Mam zamiar budować się w przyszłym roku lub za dwa lata. (nie spieszy mi się, im później tym mniejszy kredyt i tym mniejszy nóż na gardle ). Przyśpieszyłaby moją decyzje o budowie, ustawa chucznie zapowiedana w lipcu o ułatwieniach na pozwolenia w budownictwie. A tak to tylko całą swoją pensje przeznaczam na słabo oprocentowane konta oszczędnościowe. Jaka jest średnia powierzchnia domku jednorodzinnego, bo te 100m2 w MdM to lekka przesada.

Anonimowy
Gość

Witam, przeczytałem wszystkie wątki. Taka mała dygresja- większość tematów w komentarzach da się odnaleźć w różnych artykułach.

Ja mam za to konkretne pytanie:
Dlaczego dopłaty do MdM w Gdańsku są takie wysokie? Czym to miasto się tak wyróżnia, że ma poziom dopłat zbliżony do Warszawy? Nie wiedziałem, że tutaj taki miód jest (jako Gdańszczanin). Uogólniając kto to wyliczył i jak, że dopłata ma tu być wyższa niż na przykład w Krakowie?

Pozdrawiam wszystkich, szczególnie autora bloga.

Moim Skromnym Zdaniem
Gość

Swego czasu próbował to ustalić SiP. Bardzo długo jego pytanie odbijało się pomiędzy PZFD, GUS i takimi tam. Generalnie dane do wyliczeń pochodzą od samych deweloperów ale przypomina to bardziej ankietę i nikt nie weryfikuje prawdziwości podawanych wartości. Jeżeli masz czas i chęci to poczytaj posty SiP'a od najstarszych.

http://stojeipatrze.blogspot.com/search/label/RnS?updated-max=2010-09-30T09:09:00%2B02:00&max-results=20&start=40&by-date=false

Zaczynając od posta http://stojeipatrze.blogspot.com/2010/09/sprawa-prawdopodobnie-do-prokuratury.html

Anonimowy
Gość

Tuskolandia Walesolandia ma stolice w Gdansku.

marek
Gość
http://www.knf.gov.pl/o_nas/komunikaty/Komunikat_w_sprawie_doradcow_finansowych.html Komunikat w sprawie doradców finansowych27 lutego 2012 r. W związku z pytaniami dotyczącymi działalności doradców finansowych kierowanymi do Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) przypominamy, że: • Nie istnieje państwowa licencja doradcy finansowego. W szczególności KNF nie organizuje egzaminów, czy szkoleń na doradcę finansowego ani nie wydaje certyfikatów potwierdzających wiedzę i kompetencje doradcy finansowego. • Z formalnego punktu widzenia doradca jest pośrednikiem między klientem a podmiotem finansowym, np. bankiem udzielającym kredytu. • Doradca finansowy nie ma obowiązku informowania klienta o powiązaniach z podmiotami, których produkty dystrybuuje ani o wysokości wynagrodzenia otrzymywanego od instytucji, której produkty poleca. • System wynagradzania doradcy finansowego… Czytaj więcej »
Anonimowy
Gość

Obstawiam spadek średnich cen transakcyjnych o 20% w ciągu najbliższych 4 lat (bankierzy doskonale zdają sobie z tego sprawę i obawiają się o wartość swoich zabezpieczeń – stąd rekomendacja o wkładzie własnym).
Oczywiście z uwagi na fakt, że rynek mieszkaniowy ma charakter lokalny, to rzeczone 20% rozłoży się w różnym stopniu pomiędzy miasta / dzielnice miast. Kto nie sprzeda do końca roku ten przegra życie ;)

Transgredi
Gość
k-dek
Gość
Sarkazm :D, ale kilka słów z mojej strony Wszyscy mamy świadomość, że Furga, razem z tym kołchozem któremu prezesuje, jest potężnie stronniczy, ale wypowiedzi są ważne, żeby móc "czytać między wierszami" Kluczowy fragment to:"Jacek Furga przyznaje, że nawet jeśli w końcówce roku tempo wzrostu akcji kredytowej utrzyma się na poziomie ok. 4 proc., to i tak wyniki za cały ten rok najprawdopodobniej okażą się słabsze od tych, które banki miały w najgorszym dotychczas, pokryzysowym roku 2009." Czyli potężna kroplówka w postaci obniżenia do historycznych minimów stóp %, spuściła akcję kredytową poniżej (najgorszego od czasu boomu) poziomu z 2009r. i biorąc… Czytaj więcej »
Anonimowy
Gość

Z uwagi na fakt, iż tematy około mieszkaniowe będą pomału się kończyć (blog już jest dość obszerny……..) prosiłbym Autora (i czytelników bloga) o analizę rynku domów i działek budowlanych….
Obecnie bardzo trudno znaleźć jakiekolwiek informacje w tym zakresie, jedynie Rzeczpospolita publikuje ogólnikowy barometr…. i od czasu do czasu ogólne artykuły….

Temat może być ciekawy, gdyż od nowego roku nie będzie można odliczać Vatu od materiałów dodatkowo w Krakowie wprowadzono zakaz stosowania do ogrzewania domu węgla i drewna ha ha uchwała uchwalona i teraz spór co Kominkami (tak na marginesie b. się ciesze że uchwalili ponieważ jakość powietrza jest katastrofalna).
x.

Anonimowy
Gość
Wracając do mieszkań……….dane za III q NBP http://www.nbp.pl/home.aspx?f=/publikacje/rynek_nieruchomosci/index2.html w Krakowie upada mit drogich garaży cena na pierwotnym do dołu (stoją w miejscu ) w przypadku drogich garaży powinien nastąpić wzrost cen w II I II q IV q 2012 6210 I q 5847 II q 5874 III q 5847 na wtórny IV q 2012 6115 I q 5931 II q 5680 III q 5890 czyli niby wzrost ale raczej stagnacja moim zdaniem wszyscy czekają na Nowy Rok……. niestety bez liczby transakcji trudno interpretować w/w dane….. można tylko wskazać że ożywienia nie ma… natomiast w 2014 może być ciekawie….. w segmencie… Czytaj więcej »
Encjusz
Gość

@k-dek
Muszę przyznać że to co napisałeś jest bardzo ciekawe i wygląda na to że prawdziwe. Nigdy się nad tym nie zastanawiałem ale rzeczywiście spora część moich znajomych jest wciąż zameldowana w domach/mieszkaniach rodziców pomimo posiadania mieszkania na własność lub wynajmowania. Ja też jestem takim przykładem mam mieszkanie ale wciąż jestem zameldowany w mieszkaniu matki. Podobnie jest z ludźmi przebywającymi za granicą, wątpię by komukolwiek chciało się wymeldowywać z mieszkania tylko dlatego że na kilka lat lub zawsze wyjeżdżają za granicę.

W domach z betonu
Gość

"mnie by interesowalo ile gospodarstw domowych jeszcze nie zaciagnelo kredytu i sa potencjalnymi kredytobiorcami."

W tej chwili obsługiwanych jest nieco ponad 1.8mln kredytów hipotecznych. W gruncie rzeczy to nie jest chyba jakoś przesadnie dużo – w takich np. Węgrzech na 10mln mieszkańców jest ponad milion kredytów w CHF. Mamy więc (na szczęście;) jeszcze trochę do nadrobienia ;)
Chyba nie da się powiedzieć, ilu jest potencjalnych kredytobiorców, bo to zależy od cen mieszkań oraz od oprocentowania, więc wartość ta najpewniej bardzo się waha.

k-dek
Gość
problem polega też na tym, że wiele osób ma meldunek w Polsce, a przebywa od lat za granicą i większość nie wróci co jakiś czas naganiacze podają dane jako to przykładowo (bo nie chce mi się szukać dokładnie) ~40% 25-35 latków mieszka z rodzicami, bo ma ten sam meldunek i przez to nie posiada "własnego" mieszkania / domu, toteż stanowi niekwestionowany popyt, który musi w końcu kupić, no musi i już. chcą pokazać jaki to rynek nieruchomości jest wciąż atrakcyjny do ynwestowania, a prawda jest taka, że zdecydowana większość tych 25-35 latków przebywa za granicą i tam układa sobie życie…… Czytaj więcej »
Anonimowy
Gość

mnie by interesowalo ile gospodarstw domowych jeszcze nie zaciagnelo kredytu i sa potencjalnymi kredytobiorcami.
w poprzednich latach udzielono sporo kredytow, przed koncem RnS tez ludzie brali bez opamietania…
ciekawy jestem ile jest ludzi ktorzy jeszcze sie nie zakredytowali i sa potencjalnymi kupcami.
jak wiadomo wyz demograficzny ma juz 30 lat za soba, ci co mieli rodziny zalozyc to je raczej pozakladali i jak mieli zdolnosc to raczej wzieli kredyt.

Anonimowy
Gość

……..uzupełniając zapomniałem dodać, że ceny z rynku pierwotnego też nie są takie do końca miarodajne ponieważ niektórzy developerzy oferują garaż gratis, piwnice, czy tez wykończenie…. wszystko aby klient nie widział, że realne cena idzie do dołu……. tak więc przysłowiowe drogie garaże też maja swoją odwrotną stronę…… ha ha jeden wniosek można wysnuć – garaż jest dobry na wszystko i każdą średnią cenę potrafi wytłumaczyć !!!
x.

Anonimowy
Gość

http://www.ekonomia.rp.pl/artykul/709844,1065508-Za-ile-materialy-na-dom.html
Tyle kosztują materiały na domek. Deweloperów kosztują pewnie jeszcze mniej czyli około 1000 zł za m2. A jelonki kupują po 50m za 400 000 bo taniej nie będzie :). Szkoda tylko ludzi którzy, którzy uwierzyli w te brednie i zamiast niwelować niż demograficzny sponsorują ogromne zyski deweloperów za 4 ściany i podłogę (bo sufit kupił im sąsiad :))

dd
Gość

"Wartości notowane będą na podstawie
umów sprzedaży zawartych w danym okresie na rynku wtórnym
w cyklach tygodniowych i prezentowane na stronie internetowej
Centrum (www.amron.pl) na interaktywnych wykresach liniowych,
które pozwalać będą na zestawianie danych pochodzących z róż-
nych lokalizacji i dotyczących różnych kategorii mieszkań i dzięki
temu umożliwią samodzielne analizy interesujących segmentów"

i gdzie to jest?

Anonimowy
Gość

Czy ktoś wytłumaczyć mi może czemu w Łodzi limit MdM jest 5031zł ?
czemu tak wysoko?
Studiuje w tym mieście już trzeci rok i szczerze mówiąc nie ma tu żadnych perspektyw na sensowne zarobki, rynek wtórny oscyluje w granicy 2,5 – 3k a tu taki limit że Łódź znalazła się na 3 miejscu w kraju… bez sensu

Moim Skromnym Zdaniem
Gość

NIK nie znalazł nieprawidłowości bo jeżeli dobrze pamiętam, wcale ich nie szukał :). Sprawdzili tylko czy cel działania programu jest słuszny, a ponieważ jelonki całymi tysiącami brały kredyty w RNS to stwierdzili, że cel jest słuszny. W ogóle nie zajmowali się prawidłowością wyliczania wskaźników. Również jestem czytelnikiem SiP'a

k-dek
Gość
malutkie dopowiedzenie, przykład z kwietnia… http://www.administrator24.info/artykul/id4793,nowe-wskazniki-przeliczeniowe-kosztu-odtworzenia-1m2-powierzchni-uzytkowej pod drodze między dewami, a wojewodami jest GUS, a reszta wszystko się zgadza, przy czym przelicznik 1,1 to już wymysł złodziejskiego rządu, na przykładzie mojego miasta sprzedaż mieszkań po cenie z MdM bez powiększania o 10% byłaby wciąż opłacalna ~10-15%, ale nie dość, że podniesiono limit cen mieszkań kwalifikujących się do dopłaty, to będzie pewnie jeszcze masa kombinacji z wyłudzaniem kolejnych pieniędzy na garaże, miejsca postojowe, piwnice itd… jeżeli chodzi o metodologię liczenia to przytaczany już tutaj blog SiP, prześwietlał liczenie limitów dopłat RnS, tak z grubsza wyszedł błąd, którego nigdy nikt nie poprawił:… Czytaj więcej »
Anonimowy
Gość

lofty od syndyka: http://www.uscheiblera.pl/ogloszenia.html ;P artysta może sobie kupić by mieć mieszkanie jako przystań przy przejeździe przez Łódź, ale do mieszkania to chyba się nie nadaje…

Anonimowy
Gość

dzięki za błyskawiczną odpowiedź, a propo loftów to trochę się sprzedało w czasie boomu ale teraz ciężko im znaleźć klienta na to, firma która odnawiała lofty dawno już zbankrutowała…
do 5 roku przesiedze w akademiku a później… zobaczymy, nie urkywam że z chęcią kupiłbym mieszkanie ale PRLowskiej płyty nie chcę, zobaczymy jak MdM wpłynie na tutejsze ceny transakacyjne

W domach z betonu
Gość
Limity RnS/MdM brane są z deklaracji (bodajże nazywa się to "B-9") deweloperów na temat sumarycznych kosztów poniesionych przy inwestycjach (wliczamy więc służbowe BMW X6 itd.). Potem takie coś bierze marszałek województwa, dodaje sobie ile chce (a pole do popisu ma szerokie, bo wskaźnik powinien zawierać dodatkowe koszty typu wykończenie, inflację itd.) i coś mu tam wychodzi. Nikomu nie udało się ustalić, jaki dokładnie rządzi tym mechanizm (pewnie takowego po prostu nie ma). Jak dla mnie, jest to metoda typowo "politechniczna" – najpierw wymyśla się, ile ma wyjść, a potem się liczy tak, żeby wyszło tyle, ile trzeba. Dodatkowo, Łódź to… Czytaj więcej »
Anonimowy
Gość

patrząc w drugą stronę to chyba najkorzystniejsza sytuacja, skoro większość nowych mieszkani łapie się do MdM w Łodzi to wtórny poleci w dół i to sporo tak więc jeśli ktoś poszukuje M w płycie lepiej niech się wstrzyma kilka miesięcy

W domach z betonu
Gość

Dziękuję wszystkim komentującym! Szkoda, że nie każdemu mogę odpisać (na szczęście często wyręczają mnie inni komentatorzy). Czytanie wszystkich opinii było dla mnie bardzo pouczające – wreszcie jest co poczytać na tematy mieszkaniowe…

Anonimowy
Gość

Spokojnie, będzie okazja w kolejnych wpisach ! My(czytający) dziękujemy za czas poświęcony blogowi, wreszcie można coś poczytać !
x.

Anonimowy
Gość

Ja wspominał poprzednik, z uwagi, iż tematy około mieszkaniowe będą się kończyć, polecam autorowi bloga, i baaardzo chętnie chciałabym zobaczyć porównanie obciążenia w kredycie hipotecznym w Polsce i na zachodzie :) ciekawa jestem jak tną nas nasze banki :)
poza tym – kapitalny blog :)
Ps. Spójrzcie proszę na ceny MDM Toruniu, nie ma u nas nic poza galeriami handlowym i kupą studentów, a ceny, niedługo będą Warszawskie:)

k-dek
Gość

…i po szaleństwie kredytowym począwszy od 2004r.,
po potężnej spekulacji na cenach mieszkań i bezprecedensowej w historii Polski nagonki na kredyty na 100 i więcej % wartości nieruchomości, po nabiciu 700 tys. kredytów w CHF po ~2zł,
po wydojeniu budżetu w ramach RnS, na oderwane od zdrowego rozsądku limity dopłat…tuż przed MdM i pierwszych ograniczeniach w postaci wkładu własnego,
po 8 latach kłamstw "analityków/pośredników/"doradców"/sprzedawców…naganiaczy…

…mym oczom ukazał się:
http://www.knf.gov.pl/Images/Czy%20rata%20mojego%20kredytu%20nie%20jest%20za%20wysoka_tcm75-36398.pdf

[źródło informacji http://na-plus.blogspot.com] – mam nadzieję, że Gospodarz tego forum nie obrazi się za podanie linka innego bloga.

Anonimowy
Gość

dobrze ze sa jeszcze myslacy ludzie.
naj bardziej smieszy mnie rozumowanie osob bioracych kredyty na 100% wartosci mieszkania.
nie sa w stanie odlozyc na wklad wlasny ale biora mieszkanie na kredyt bo "lepiej splacac wlasne"
tylko ze 30 lat to sporo czasu, a oni zakladaja ze przez te 30 lat nie podwinie im sie noga, zawsze beda mieli prace.
oszczednosci na czarna godzine nie maja (bo by na wlkad dali), 1 potkniecie i bank zabiera mieszkanie + zostaja z dlugiem.

marek
Gość
mądre słowa. Ja swego czasu coś uświadamiałem ale dałem sobie spokój. Jak chcesz bierz i kupuj bank jest blisko kazdy tak powie . Wolę jednak rodzinie zostawić kasę gdyby coś się stało mnie a dlaczego ? bo wiem, ze zona nie zarobi tyle co ja a rodzine trzeba wykarmić. Zatem procent z oszczędnosci pokrywa jak na razie odstępne na wynajem 2 pokojowego i staram się z roku na rok powiększać bazę. Pisałem, że emerytur się nie doczekamy a przyszłość surowo oceni obecne rządy ipiramidy finansowe. Dlatego to jest moja emerytura co uzbieram i co z tego mogę uzyskać jako procent.… Czytaj więcej »
Anonimowy
Gość
Hmmm ciekawa lektura… ale problem gdzie indziej… ludzie kupują marzenia… jak im powiesz prawdę to jesteś ich wrogiem, burzysz ich świetną koncepcje zabierasz marzenia… itd. tylko mały procent doceni że powiedziałeś co myślisz.. reszta Cię przestanie lubić… czasem człowiek ma konflikt moralny że powinien powiedzieć ale wie że to obróci się przeciwko niemu zazwyczaj mówi w sposób jak najbardziej delikatny…… im starszy tym częściej siedzi cicho i chyba to się nazywa mądrość życiowa….przykład aut każdy wie że liczniki są cofane ale większość rodaków chce diesla z Niemiec od dziadka większość rodaków chce się czuć bogaczami,mieć świadomość że mieszkanie to ich… Czytaj więcej »
dd
Gość

tak, to dobre pytanie. ile osób w wieku 18-35 jest jeszcze nie skolonizowanych kredytem na 30 lat:)
i bedziemy wiedziec jaka jest potencjalna wielkosc popytu. o ile ci młodzi jeszcze w tym grajdołku są….

Moim Skromnym Zdaniem
Gość

Info z 18 marca 2013

"Jeszcze pięć lat temu komornicy prowadzili 1,7 mln postępowań, w ubiegłym roku było ich już 3,4 mln. Aby uporać się z niezałatwionymi sprawami, do akcji na polecenie ministra sprawiedliwości ruszyła cała armia komorników. W listopadzie 1997 roku, gdy wchodziła w życie nowa ustawa o komornikach, działało ich zaledwie 582. Dziś jest ich już 1089, a decyzją resortu sprawiedliwości jeszcze w tym roku ma być ich aż 1309."

http://niezalezna.pl/39531-polska-raj-dla-komornikow

Anonimowy
Gość

Witam, doszło do tego że muszę mówić wszystkim że mieszkanie kupię na kredyt – choć mam gotówkę no i już po wytargowałem na mieszkaniu jakieś 100tyś mniej niż koledzy nie licząc kosztu kredytu.
No ale nie che stracić przyjaciół.
Pozdrowienia dla Makra – człowiek myślący

trackback

nyheter

[…]usually posts some pretty exciting stuff like this. If you are new to this site[…]

trackback

pentatonic boxes

[…]that would be the end of this write-up. Here you’ll uncover some internet sites that we assume you will enjoy, just click the links over[…]

trackback

Third Party Manufacturing In Rajasthan

[…]the time to read or stop by the content material or web-sites we have linked to beneath the[…]

trackback

Best penis pumps

[…]The information and facts talked about within the article are a few of the best available […]

trackback

Nintendo subscription box

[…]Every the moment inside a though we pick blogs that we read. Listed below are the most up-to-date websites that we decide on […]

trackback

Rabbit vibrator

[…]Every when inside a when we pick blogs that we study. Listed below would be the newest web pages that we choose […]

trackback

Magic wand massager

[…]although web-sites we backlink to beneath are considerably not connected to ours, we really feel they may be in fact worth a go by means of, so have a look[…]

trackback

Couples vibrators review

[…]Here is an excellent Blog You may Locate Interesting that we Encourage You[…]

trackback

G spot vibrator review

[…]The information and facts talked about inside the write-up are some of the very best available […]

trackback

realistic vibrator review

[…]we came across a cool website that you just may well take pleasure in. Take a search should you want[…]

trackback

lectures 1-5

[…]below you will come across the link to some web-sites that we think you’ll want to visit[…]

trackback

Práctica 1 Apunte

[…]one of our visitors not too long ago advised the following website[…]

trackback

apunts 3571

[…]Here are several of the websites we advocate for our visitors[…]

trackback

Teoría de respuesta al item Apunte

[…]The information and facts talked about inside the post are a few of the top readily available […]

trackback

bears

[…]usually posts some pretty fascinating stuff like this. If you’re new to this site[…]

trackback

bed restraint kit

[…]usually posts some really fascinating stuff like this. If you are new to this site[…]

trackback

안전공원

[…]here are some links to sites that we link to mainly because we feel they’re worth visiting[…]

trackback

Anal vibrators

[…]here are some links to web pages that we link to mainly because we think they’re really worth visiting[…]

trackback

Via nasal Apunte

[…]The information and facts mentioned within the write-up are several of the best obtainable […]

trackback

Food coupons

[…]here are some links to sites that we link to for the reason that we feel they are really worth visiting[…]

trackback

Dard shayari

[…]we like to honor numerous other net internet sites on the web, even if they aren’t linked to us, by linking to them. Beneath are some webpages worth checking out[…]

trackback

kegel balls

[…]Wonderful story, reckoned we could combine a few unrelated information, nevertheless really really worth taking a look, whoa did one particular understand about Mid East has got additional problerms too […]

trackback

bunny vibrator

[…]check below, are some totally unrelated websites to ours, having said that, they are most trustworthy sources that we use[…]

trackback

Cheap FUT Coins

[…]we prefer to honor several other web internet sites on the internet, even though they aren’t linked to us, by linking to them. Underneath are some webpages worth checking out[…]

trackback

g spot stimulator

[…]always a large fan of linking to bloggers that I love but don’t get lots of link enjoy from[…]

trackback

silicone wand vibrator

[…]one of our visitors a short while ago encouraged the following website[…]

trackback

https://montu4891.dreamwidth.org/profile

[…]The data talked about within the post are a number of the very best accessible […]

trackback

https://www.dailykos.com/user/montu4891

[…]please check out the sites we stick to, including this one, because it represents our picks from the web[…]

trackback

Detroit SEO

[…]one of our visitors just lately advised the following website[…]

trackback

Detroit SEO

[…]although web sites we backlink to beneath are considerably not related to ours, we feel they’re truly really worth a go by means of, so possess a look[…]

trackback

earn money from blogging

[…]although websites we backlink to below are considerably not connected to ours, we feel they are truly worth a go by way of, so possess a look[…]

trackback

multqa.ae

[…]we came across a cool site that you may possibly love. Take a look if you want[…]

trackback

cursos gratuitos

[…]one of our guests not too long ago proposed the following website[…]

trackback

Social Media Marketing Company in Karachi

[…]check beneath, are some completely unrelated web-sites to ours, nonetheless, they may be most trustworthy sources that we use[…]

trackback

curve massager

[…]The facts talked about inside the report are several of the top accessible […]

trackback

dual cock ring

[…]Here are several of the web sites we advise for our visitors[…]

trackback

music theory

[…]we came across a cool website that you simply may possibly appreciate. Take a search in case you want[…]

trackback

Big Cock

[…]check beneath, are some completely unrelated websites to ours, even so, they may be most trustworthy sources that we use[…]

trackback

Desert Safari Dubai

[…]one of our visitors not long ago suggested the following website[…]

trackback

best thrusting toy

[…]although internet sites we backlink to below are considerably not related to ours, we feel they’re in fact really worth a go through, so have a look[…]

trackback

atlanta lawn care services

[…]Here is an excellent Blog You may Uncover Intriguing that we Encourage You[…]

trackback

chwilówki

[…]Sites of interest we’ve a link to[…]

trackback

male self pleasure sleeve

[…]the time to study or stop by the subject material or sites we’ve linked to below the[…]

trackback

wearable penis enhancers

[…]below you will obtain the link to some sites that we consider you must visit[…]

trackback

bbw sex toys

[…]check beneath, are some totally unrelated websites to ours, having said that, they may be most trustworthy sources that we use[…]

trackback

guitar vibrato

[…]that would be the end of this report. Here you will obtain some internet sites that we think you will value, just click the links over[…]

trackback

best bullet massager

[…]Here is a superb Blog You might Discover Fascinating that we Encourage You[…]

trackback

how to stimulate the g spot

[…]that may be the end of this report. Here you’ll locate some web-sites that we think you will value, just click the links over[…]

trackback

evolved wild orchid video

[…]we came across a cool web-site which you may delight in. Take a search in the event you want[…]

trackback

suction cup dildo

[…]Here is a superb Weblog You may Find Fascinating that we Encourage You[…]

trackback

gay toys

[…]The details talked about inside the article are several of the ideal accessible […]

trackback

Porn City

[…]Every when inside a when we opt for blogs that we study. Listed below would be the most recent sites that we select […]

trackback

panty vibrator

[…]always a major fan of linking to bloggers that I really like but really don’t get a great deal of link love from[…]

trackback

Check Here

[…]Wonderful story, reckoned we could combine several unrelated data, nevertheless really really worth taking a search, whoa did one particular master about Mid East has got extra problerms also […]

trackback

Server Data Recovery Cape Town

[…]usually posts some quite exciting stuff like this. If you are new to this site[…]

trackback

https://find-a-bride.org/

[…]usually posts some pretty intriguing stuff like this. If you are new to this site[…]

trackback

easy money

[…]Sites of interest we have a link to[…]

trackback

grand rapids seo

[…]The information mentioned inside the report are a number of the best accessible […]

trackback

what’s the lowest credit score to buy a house

[…]one of our visitors just lately suggested the following website[…]

trackback

best anal sex toys

[…]below you will discover the link to some web sites that we think you ought to visit[…]

trackback

vibrating rabbit shape stimulator

[…]below you will discover the link to some websites that we consider you should visit[…]

trackback

Google

Here are some of the internet sites we suggest for our visitors.

trackback

Mom

[…]below you’ll discover the link to some sites that we feel you’ll want to visit[…]

trackback

girth enhancer

[…]just beneath, are quite a few entirely not related internet sites to ours, however, they may be surely really worth going over[…]

trackback

butt plug

[…]we came across a cool web page that you simply could enjoy. Take a look if you want[…]

trackback

silicone kegel balls

[…]that could be the finish of this write-up. Right here you’ll find some web sites that we think you will appreciate, just click the hyperlinks over[…]

trackback

vibrating strap on

[…]Every once in a while we pick blogs that we study. Listed below would be the most up-to-date web sites that we opt for […]

Boggie
Użytkownik

Dobry dzień,
Potrzebujesz bezpośredniej, łatwej i szybkiej oferty pożyczkowej od banku lub prywatnego pożyczkodawcy. Oferujemy kredyt w wysokości 3% rocznie. Odpowiedz nam, jeśli potrzebujesz pożyczki. Skontaktuj się ze mną przez e-mail: dm8780115@gmail.com

trackback

fun88

[…]that is the end of this article. Right here you’ll discover some web sites that we think you’ll enjoy, just click the hyperlinks over[…]

trackback

188bet

[…]The information and facts mentioned inside the post are some of the very best accessible […]

trackback

pc apps for windows 7

[…]one of our visitors a short while ago advised the following website[…]

trackback

free download for pc windows

[…]please check out the web pages we adhere to, such as this one, as it represents our picks through the web[…]

trackback

play online games on pc

[…]Every when in a when we decide on blogs that we read. Listed beneath would be the most recent sites that we pick […]

trackback

apps download for windows 8

[…]Sites of interest we’ve a link to[…]

trackback

pc games for windows 7

[…]just beneath, are various completely not related web-sites to ours, however, they are certainly worth going over[…]

trackback

pc games for windows 8

[…]check beneath, are some completely unrelated websites to ours, even so, they may be most trustworthy sources that we use[…]

trackback

free download for pc windows

[…]one of our guests not long ago suggested the following website[…]

trackback

games for pc download

[…]the time to read or stop by the subject material or sites we’ve linked to beneath the[…]

trackback

app for pc download

[…]we prefer to honor lots of other web websites around the web, even if they aren’t linked to us, by linking to them. Underneath are some webpages really worth checking out[…]

trackback

free apps download for windows 10

[…]the time to study or visit the subject material or websites we have linked to below the[…]

trackback

american whopper

[…]the time to study or stop by the subject material or sites we have linked to below the[…]

trackback

apps download for pc

[…]The data mentioned inside the write-up are some of the top offered […]

trackback

max results penis pump

[…]Here are a few of the web-sites we recommend for our visitors[…]

trackback

free download for windows 8

[…]the time to read or pay a visit to the material or internet sites we’ve linked to below the[…]

trackback

sekscamera

[…]Here is an excellent Weblog You may Come across Interesting that we Encourage You[…]

trackback

date met oudere vrouw

[…]here are some links to web pages that we link to due to the fact we believe they’re worth visiting[…]

trackback

электрон обозначение

[…]that is the end of this article. Here you will find some internet sites that we feel you’ll appreciate, just click the hyperlinks over[…]

trackback

rf26j7500bc%2Faa

[…]The facts talked about in the write-up are a number of the most effective offered […]

trackback

cars for sale in houston tx

[…]Here are a few of the internet sites we recommend for our visitors[…]

trackback

apps for pc

[…]usually posts some quite fascinating stuff like this. If you are new to this site[…]

trackback

rencontres francais

[…]just beneath, are numerous entirely not connected web sites to ours, however, they’re certainly really worth going over[…]

trackback

sexy gatas na web

[…]always a huge fan of linking to bloggers that I enjoy but really don’t get a great deal of link really like from[…]

trackback

thruster rabbit vibrator

[…]below you will discover the link to some web-sites that we think you’ll want to visit[…]

trackback

anal trainer kit

[…]we like to honor lots of other online websites around the web, even though they aren’t linked to us, by linking to them. Beneath are some webpages really worth checking out[…]

trackback

male stroker toy

[…]here are some hyperlinks to websites that we link to because we consider they’re worth visiting[…]

trackback

how to anal douche

[…]we like to honor a lot of other world wide web internet sites around the internet, even though they aren’t linked to us, by linking to them. Below are some webpages worth checking out[…]

trackback

Bella Aurora vergelijken

[…]Sites of interest we’ve a link to[…]

trackback

https://www.bazaraki.com/

[…]usually posts some pretty intriguing stuff like this. If you are new to this site[…]

trackback

pc games for windows 7

[…]check beneath, are some completely unrelated web sites to ours, on the other hand, they’re most trustworthy sources that we use[…]

trackback

free download for windows 8

[…]always a significant fan of linking to bloggers that I adore but don’t get lots of link really like from[…]

trackback

pc games free download for windows 7

[…]Every after in a even though we choose blogs that we read. Listed beneath are the most recent web pages that we decide on […]

trackback

free download for pc windows

[…]Here is a superb Blog You might Find Fascinating that we Encourage You[…]

trackback

free download for windows 10

[…]Wonderful story, reckoned we could combine a number of unrelated information, nevertheless really really worth taking a search, whoa did a single learn about Mid East has got a lot more problerms as well […]

trackback

app download for pc

[…]one of our visitors not too long ago recommended the following website[…]

trackback

app download for pc

[…]always a massive fan of linking to bloggers that I adore but don’t get a lot of link appreciate from[…]

trackback

pc games full version download

[…]usually posts some pretty exciting stuff like this. If you are new to this site[…]

trackback

pc games for windows 10

[…]that will be the end of this write-up. Here you will locate some web-sites that we think you’ll enjoy, just click the hyperlinks over[…]

trackback

pocket rocket vibrator

[…]please stop by the web-sites we stick to, such as this a single, as it represents our picks in the web[…]

trackback

top toys for couples

[…]below you will locate the link to some websites that we feel you’ll want to visit[…]

trackback

full version pc games download

[…]please visit the web-sites we adhere to, including this 1, because it represents our picks from the web[…]

trackback

Indiatimes

[…]although websites we backlink to beneath are considerably not connected to ours, we really feel they are essentially really worth a go as a result of, so have a look[…]

trackback

dani fleshlight

[…]Sites of interest we’ve a link to[…]

trackback

cock gay

[…]we prefer to honor a lot of other world wide web web sites around the net, even when they aren’t linked to us, by linking to them. Under are some webpages worth checking out[…]

trackback

remote control egg

[…]Every when inside a while we pick blogs that we study. Listed below are the most recent web-sites that we decide on […]

trackback

silicone dildo

[…]The data mentioned in the article are several of the most effective offered […]

trackback

dual massager

[…]check beneath, are some absolutely unrelated sites to ours, having said that, they are most trustworthy sources that we use[…]

trackback

vibrating bunny sex toy

[…]Sites of interest we have a link to[…]

trackback

sexe webcam

[…]Every after inside a while we opt for blogs that we study. Listed below are the latest internet sites that we pick […]

trackback

Bàn học thông minh

[…]below you’ll discover the link to some websites that we think you ought to visit[…]

trackback

shemale sexdate

[…]here are some links to websites that we link to due to the fact we feel they may be really worth visiting[…]

trackback

sexe webcam

[…]Every once in a though we pick blogs that we study. Listed beneath would be the most recent internet sites that we decide on […]

trackback

prostate toy

[…]the time to read or check out the material or sites we’ve linked to below the[…]

trackback

double sided dong

[…]that could be the end of this article. Right here you’ll uncover some web-sites that we assume you’ll appreciate, just click the links over[…]

trackback

strapless vibrating dildo

[…]one of our guests not long ago advised the following website[…]

trackback

vibrating butt plug

[…]Here is an excellent Weblog You might Obtain Exciting that we Encourage You[…]

trackback

8 inch dong

[…]that would be the end of this post. Here you will find some web-sites that we think you’ll value, just click the links over[…]

trackback

masturbator

[…]Wonderful story, reckoned we could combine a couple of unrelated data, nonetheless actually worth taking a search, whoa did a single discover about Mid East has got a lot more problerms at the same time […]

trackback

greencardorganization

[…]below you will locate the link to some web sites that we consider you’ll want to visit[…]

trackback

Bed Bug control Greensboro

[…]Here is a great Blog You might Obtain Intriguing that we Encourage You[…]

trackback

powerful realistic

[…]we came across a cool web page that you might take pleasure in. Take a search in the event you want[…]

trackback

anal vibrator

[…]usually posts some really fascinating stuff like this. If you’re new to this site[…]

trackback

https://www.movieschor.org/genre/hollywood-english-audio/

[…]Here are some of the web-sites we suggest for our visitors[…]

trackback

ля ля фа

[…]usually posts some really interesting stuff like this. If you are new to this site[…]

trackback

бахус бог вина и веселья

[…]please stop by the web pages we comply with, including this a single, because it represents our picks through the web[…]

trackback

mx-j630 manual

[…]please go to the web sites we stick to, including this a single, because it represents our picks through the web[…]

trackback

adult toys

[…]we came across a cool web site that you just could possibly enjoy. Take a search in case you want[…]

trackback

https://www.bloglovin.com/@oneworldherald/cyber-crime-with-mac-users

[…]usually posts some extremely interesting stuff like this. If you’re new to this site[…]

trackback

gay toys

[…]Sites of interest we have a link to[…]

trackback

thick dildo

[…]very couple of web sites that transpire to be in depth below, from our point of view are undoubtedly very well worth checking out[…]

trackback

top male stroker

[…]below you’ll uncover the link to some websites that we think you should visit[…]

trackback

best rated strapon for couples

[…]The details talked about in the article are a few of the best out there […]

trackback

male enhancement pump

[…]Sites of interest we have a link to[…]

trackback

ΝΤΕΤΕΚΤΙΒ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

[…]we came across a cool web site that you could delight in. Take a appear for those who want[…]

trackback

double penetration dildo

[…]very handful of internet sites that transpire to become comprehensive below, from our point of view are undoubtedly properly worth checking out[…]

trackback

pleasure toys for her

[…]please stop by the websites we comply with, like this one, because it represents our picks through the web[…]

trackback

vibrating underwear

[…]although websites we backlink to beneath are considerably not associated to ours, we feel they’re essentially really worth a go as a result of, so have a look[…]

trackback

anal cleaning bag

[…]we prefer to honor several other online internet sites around the web, even if they aren’t linked to us, by linking to them. Below are some webpages really worth checking out[…]

trackback

dildo

[…]the time to study or check out the subject material or web pages we have linked to below the[…]

trackback

anal sex for gays

[…]we like to honor numerous other world-wide-web web sites on the web, even when they aren’t linked to us, by linking to them. Below are some webpages really worth checking out[…]

trackback

Pornland

[…]Wonderful story, reckoned we could combine a handful of unrelated information, nonetheless seriously worth taking a look, whoa did one master about Mid East has got extra problerms also […]

trackback

Snovitra Strong

[…]Sites of interest we’ve a link to[…]

trackback

android rich push notification

[…]usually posts some extremely intriguing stuff like this. If you’re new to this site[…]

trackback

vibrating dildo

[…]very couple of web-sites that occur to be in depth below, from our point of view are undoubtedly effectively worth checking out[…]

trackback

cash for scrap cars abbotsford

[…]usually posts some really intriguing stuff like this. If you’re new to this site[…]

trackback

online tester

[…]The information talked about within the report are several of the most beneficial offered […]

trackback

для блезиру

[…]Sites of interest we have a link to[…]

trackback

энциклопедия джип

[…]just beneath, are many completely not connected sites to ours, having said that, they’re surely worth going over[…]

trackback

субтильно

[…]the time to read or stop by the subject material or web sites we’ve linked to beneath the[…]

trackback

men enlargement pump

[…]the time to study or go to the subject material or websites we’ve linked to beneath the[…]

trackback

pleasure ring for men

[…]Here are some of the web sites we advise for our visitors[…]

trackback

squirting dildo

[…]Here are a number of the websites we suggest for our visitors[…]

trackback

rabbit vibrator review

[…]The data mentioned in the report are a few of the most beneficial out there […]

trackback

king dong sex toy

[…]check beneath, are some absolutely unrelated sites to ours, however, they’re most trustworthy sources that we use[…]

trackback

anal personal lubricant

[…]that may be the end of this article. Right here you will locate some web-sites that we believe you’ll appreciate, just click the links over[…]

trackback

difference between net and gross calorific value

[…]we prefer to honor several other web web sites on the internet, even if they aren’t linked to us, by linking to them. Under are some webpages really worth checking out[…]

trackback

kegel exercises

[…]just beneath, are many completely not related websites to ours, on the other hand, they are surely worth going over[…]

trackback

romantic games for couples

[…]check beneath, are some absolutely unrelated sites to ours, however, they’re most trustworthy sources that we use[…]

trackback

remote panties in public

[…]very couple of websites that happen to become comprehensive beneath, from our point of view are undoubtedly very well really worth checking out[…]

trackback

Beligas buy steroids Online

[…]always a large fan of linking to bloggers that I really like but do not get a good deal of link enjoy from[…]

trackback

pleasure ring for men

[…]usually posts some quite interesting stuff like this. If you’re new to this site[…]

trackback

blockchain advisory

[…]just beneath, are quite a few entirely not connected internet sites to ours, nevertheless, they may be surely worth going over[…]

trackback

satta king

[…]Wonderful story, reckoned we could combine a handful of unrelated data, nonetheless actually worth taking a search, whoa did one master about Mid East has got extra problerms also […]

trackback

egg bullet

[…]below you will come across the link to some websites that we feel it is best to visit[…]

trackback

pussy stroker

[…]Here is a good Blog You might Locate Fascinating that we Encourage You[…]

trackback

best pocket pussy

[…]we came across a cool web site that you just may possibly delight in. Take a look in case you want[…]

trackback

marketing west palm beach

[…]Here is a superb Blog You may Locate Exciting that we Encourage You[…]

trackback

g gasm rabbit

[…]very couple of internet websites that come about to become comprehensive beneath, from our point of view are undoubtedly very well worth checking out[…]

trackback

treatment vagina

[…]although web-sites we backlink to beneath are considerably not associated to ours, we feel they are actually worth a go by means of, so possess a look[…]

trackback

bdsm bondage

[…]although internet websites we backlink to beneath are considerably not connected to ours, we feel they are actually really worth a go by way of, so possess a look[…]

trackback

porn

[…]that is the end of this article. Here you’ll find some sites that we believe you will appreciate, just click the links over[…]

trackback

porn land

[…]Here are a number of the web-sites we advise for our visitors[…]

trackback

butterfly strap on

[…]Here are some of the web-sites we suggest for our visitors[…]

trackback

jockstrap thong

[…]Here are some of the web pages we recommend for our visitors[…]

trackback

minoxidil with azelaic acid

[…]Here is an excellent Blog You may Find Interesting that we Encourage You[…]

trackback

adam and eve sex toys unboxing

[…]Every the moment in a even though we choose blogs that we read. Listed beneath would be the newest web-sites that we select […]

trackback

https://harness4.com/how-to-build-an-outdoor-fireplace/

[…]The facts mentioned in the post are a number of the best obtainable […]

trackback

suction cup based dildo

[…]here are some hyperlinks to web sites that we link to simply because we feel they are worth visiting[…]

trackback

male masturbator

[…]check beneath, are some entirely unrelated internet websites to ours, having said that, they may be most trustworthy sources that we use[…]

trackback

teton sports scout 3400 internal frame backpack

[…]please stop by the web sites we comply with, like this 1, because it represents our picks from the web[…]

trackback

skip bin compare

[…]although sites we backlink to beneath are considerably not related to ours, we feel they are really really worth a go by, so possess a look[…]

trackback

law

[…]usually posts some very fascinating stuff like this. If you are new to this site[…]

trackback

Suan Sunandha Rajabhat University

[…]check beneath, are some absolutely unrelated web-sites to ours, however, they may be most trustworthy sources that we use[…]

trackback

rotating rabbit

[…]always a huge fan of linking to bloggers that I love but don’t get lots of link enjoy from[…]

trackback

suction cup dildo

[…]that is the finish of this post. Right here you will find some web-sites that we feel you’ll enjoy, just click the links over[…]

trackback

sex toys collection

[…]very handful of web-sites that occur to become detailed beneath, from our point of view are undoubtedly properly worth checking out[…]

trackback

power bullet vibe

[…]Every once inside a while we select blogs that we read. Listed beneath are the latest websites that we select […]

trackback

dual density dildo

[…]please visit the internet sites we comply with, which includes this 1, because it represents our picks from the web[…]

trackback

adult spanking toys

[…]we came across a cool web site that you may possibly get pleasure from. Take a appear in case you want[…]

trackback

cool vibrators

[…]Here is a good Weblog You might Find Interesting that we Encourage You[…]

trackback

bullet vibrator

[…]usually posts some pretty exciting stuff like this. If you’re new to this site[…]

trackback

bedroom bondage

[…]very couple of internet sites that take place to become in depth below, from our point of view are undoubtedly nicely worth checking out[…]

trackback

https://web-design-brisbane.com/

[…]usually posts some really intriguing stuff like this. If you’re new to this site[…]

trackback

verjaardag

[…]below you will uncover the link to some websites that we feel you ought to visit[…]

trackback

Christine Reidhead, Humanitarian

[…]one of our visitors lately advised the following website[…]

trackback

porn land

[…]we prefer to honor several other net web-sites on the internet, even though they aren’t linked to us, by linking to them. Underneath are some webpages really worth checking out[…]

trackback

large dildo orgasm

[…]Every when inside a when we select blogs that we read. Listed below are the most current sites that we pick […]

trackback

Women’s Lingerie

[…]although websites we backlink to below are considerably not connected to ours, we really feel they may be essentially worth a go by means of, so have a look[…]

trackback

15% minoxidil buy

[…]please visit the web-sites we comply with, which includes this a single, as it represents our picks through the web[…]

trackback

Viagra

[…]here are some links to internet sites that we link to simply because we consider they’re worth visiting[…]

trackback

hunde kurv

[…]we came across a cool web site that you may love. Take a appear in the event you want[…]

trackback

read more here

[…]Sites of interest we’ve a link to[…]

trackback

https://se.mut.ac.ke/10-news/latest.html

[…]always a massive fan of linking to bloggers that I enjoy but don’t get quite a bit of link really like from[…]

trackback

https://www.zarplata-online.ru/rubrika/223-grajdansko-pravovoy-dogovor

[…]just beneath, are many entirely not related websites to ours, nevertheless, they may be surely really worth going over[…]

trackback

Fellowships

[…]Here are a few of the web pages we advise for our visitors[…]

trackback

Easy Online Photo Editor

[…]we prefer to honor quite a few other net websites around the net, even when they aren’t linked to us, by linking to them. Under are some webpages worth checking out[…]

trackback

Pakistani Suits

[…]below you’ll find the link to some web-sites that we believe you’ll want to visit[…]

trackback

Swimming Pool Underwater Light

[…]please take a look at the websites we follow, such as this a single, as it represents our picks in the web[…]

trackback

sexboer

[…]Wonderful story, reckoned we could combine some unrelated information, nevertheless definitely really worth taking a search, whoa did 1 understand about Mid East has got far more problerms too […]