Dlaczego?

Przez kilka lat zainteresowania tematyką mieszkaniową pewne kwestie zastanawiały mnie bardziej niż inne. Jest parę spraw, które z tych, czy innych powodów, wydają się dla mnie niezrozumiałe lub nawet budzą mój sprzeciw. Postanowiłem zebrać je w formie krótkich pytań “Dlaczego?” – na część z nich udzieliłem własnej odpowiedzi (czasem bardzo prostej), za to część wciąż pozostaje dla mnie nieodgadnioną tajemnicą. 

Dlaczego ludzie biorą kredyty na 30 lat ze zmiennym oprocentowaniem?

To było dla mnie zawsze najtrudniejsze do zrozumienia. Idea kilkudziesięcioletniego kredytu (czasem nawet na 50 lat!), ze zmiennym oprocentowaniem, na które klient nie ma żadnego wpływu (można się spierać, czy bank ma na nie wpływ) jest dla mnie podejrzana sama w sobie. Większość tego rodzaju zobowiązań jest podejmowana przez ludzi, których pamięć z reguły nie sięga wstecz chociażby tyle lat, na ile wzięli kredyt. A co dopiero “przewidywanie” przyszłości w tak długim okresie… Między bajki można włożyć teorie, że kredyty mieszkaniowe spłaca się szybciej – o ile takie coś było możliwe w czasach przed bańką, o tyle gdzieś od roku 2006 wcześniejsza spłata kredytu może być w praktyce jedynie wynikiem sprzedaży mieszkania lub refinansowania kredytu. W wielu przypadkach wcześniejsza spłata w ogóle nie wchodzi w grę, bo wielkość kredytu (zwłaszcza walutowego) może spokojnie przekraczać wartość mieszkania (oczywiście można się zastanawiać, czy nie minimalizować strat i nie pozbyć się teraz “ciężaru” ze stratą po to, żeby strata z czasem nie stała się jeszcze większa). Tak, czy inaczej, podpisanie tego rodzaju zobowiązania na 30+ lat wydaje mi się przerażające. Na początku pewnie jest fajnie… mamy “swoje” mieszkanie, w pracy niewiele się zmienia i można w końcu gwoździe w ściany wbijać (chociaż muszę się przyznać, że dziś wbiłem dwa gwoździe w ściany wynajmowane). Jednak założenie, że będzie “fanie” przez następne 30 lat jest słabe. Bo prawie na pewno nie zawsze będzie fajnie – czasem przyjdzie zachorować, czasem stracić pracę, czasem mogą pojawić się inne, nieprzewidziane wydatki. Jeśli ktoś ma rezerwę, to nie jest źle, ale jeśli ktoś bierze kredyt w okolicach LTV100%, którego rata przekracza 1/3 dochodów (i te dochody nie są jakieś specjalnie wysokie), to podziwiam odwagę i pewność siebie. No i jeszcze ten zmienny procent… dla przypomnienia obrazek z raportu KNF:

Skoro więc ten kredyt to taka straszna sprawa, dlaczego tyle osób się na niego zdecydowało? Hmm… może dlatego, że “nie mieli wyjścia”. A może chcieli być “na swoim”, a nie na wynajętym. Może wreszcie dlatego, że mieszkanie zawsze można sprzedać, a kredyt spłacić (jak się okazuje, w czasach spadających cen nie jest to wcale takie pewne). Trochę to nawet rozumiem, ale jakoś wydaje mi się ciągle, że plusów ujemnych jest jakby więcej niż dodatnich ;)

Dlaczego Polacy brali kredyty w CHF?

Kredyty walutowy były swego czasu (zwłaszcza w latach 2007-2008) bardzo popularne. W szczycie ponad 3/4 kredytów udzielanych było w walucie innej niż złotówka (głównie w CHF). Jakie są tego efekty widać już po kilku latach – protesty klientów, pozwy zbiorowe przeciwko bankom i dożywotnie, niespłacalne długi wielu osób. Na razie sytuacja nie jest tragiczna, bo Szwajcarzy obniżyli stopy procentowe i trzymają je w okolicach zera. Kiedy to się zmieni, “zabawa” się rozkręci. Skoro dziwią kredyty złotówkowe, to walutowe powinny dziwić jeszcze bardziej. Dlaczego więc Polacy tak chętnie z nich korzystali? Najpewniej dlatego, że były tańsze (a właściwie to “miały być” tańsze). Banki oczywiście należycie informowały klientów o ryzyku (hahaha), ale gdybym to ja miał poinformować klienta o ryzyku, to taki klient na pewno kredytu by nie wziął. W jednym z komentarzy pojawiła się taka oto interpretacja sprawy kredytów frankowych:

“Przychodzi Soros do Rotschilda i zagaja:
S: Wiesz ta złotówka to troszkę przewartościowana jest, zająłbym w Twoim banku KRÓTKĄ pozycję na PLN.
R: Stary, czy ja wyglądam na takiego frajera co ma zająć DŁUGĄ pozycję na PLN? Ty chcesz mnie z torbami puścić czy co?
S: Nie no co Ty, ja Tobie zapłacę a Ty mi znajdziesz frajerów co zajmą pozycję przeciwną.
R: No teraz to gadasz do rzeczy. Skąd my jednak takich frajerów weźmiemy i do tego W TAKIEJ ILOŚCI?
S: No udzielisz kredytów denominowanych
w CHF, dasz super niską marżę …
R: Nie udzielam kredytów na super niską marżę!
S: Nie no stary, ich marżę pokryję ja.
R: No to teraz gadasz jak człowiek.
S: A jak będzie mało to eksporterom z PL wciśniesz niesymetryczne opcje – to zrobimy na sam koniec operacji.
R: Git!
Reasumując już tak na poważnie:
Banki były tylko pośrednikiem! Za tym dealem stoi jakiś Gruby Kot z GS’u lub innej tego typu instytucji. Po prostu Wall Street wydymał main street. Ludzie usiedli za stołem kasyna nawet o tym nie wiedząc.”

Bardzo mi się ta interpretacja podoba – ktoś stracił (klienci), więc ktoś musiał zyskać. Patrząc na skutki, które były bardzo łatwo przewidywalne, aż trudno uwierzyć, że nie była to zaplanowana akcja. Tyle tylko, że planowaniem mogły nie zajmować się wcale banki, o co je się teraz oskarża.

Nieświadomi klienci brali kredyty walutowe, a świadoma druga strona im ich udzielała – skoro ludzie sprzedają/kupują niejeżdżone, bezwypadkowe auta po niemieckich emerytowanych policjantach, ze znikomym przebiegiem, to dlaczego ktoś nie miałby świadomie sprzedawać kredytów, które okazały się potem nieco mniej “korzystne” niż w folderze reklamowym?

Dlaczego kredyt mieszkaniowy jest niebezpieczny?

Jak pisałem wcześniej, każdy kredyt ze zmienny oprocentowaniem jest potencjalnie niebezpieczny. Z drugiej strony trudno oczekiwać kredytu na 30 lat ze stałą stopą procentową (chociaż na tzw. Zachodzie coś w tym duchu jednak funkcjonuje – tyle że całość opiera się na “ubezpieczeniu” zmiany stopy procentowej przez udzielającego kredyt, za co oczywiście płaci klient). Patrząc 30 lat wstecz widać, że stopy procentowe znacznie się wahały. Trudno oszacować, jak to będzie wyglądało w przyszłości, jednak przewidywanie, że rata kredytu wziętego w momencie bardzo niskich stóp procentowych w przyszłości zdecydowanie nie wzrośnie (chociaż na chwilę), jest dosyć odważne. A przypomnijmy, że gdyby w Polsce stopa procentowa wzrosła do poziomów, które ostatnio zastosowano w Turcji (z dnia na dzień), rata typowego kredytu wzrosłaby mniej więcej dwukrotnie.

Co gorsza, w Polsce zabezpieczeniem kredytu nie jest mieszkanie, lecz cały (także przyszły) majątek kredytobiorcy. Dlatego w przypadku problemów ze spłatą nie wystarczy po prostu oddać bankowi mieszkanie (co już samo w sobie musi być bardzo traumatycznym przeżyciem, zwłaszcza po kilku latach spłacania). Wzięcie kredytu w momencie bardzo niskich stóp procentowych przy wysokich cenach mieszkań jest zabójczą mieszanką. Szkoda, że teraz właśnie mamy z tym do czynienia.

Dlaczego aktualnie nie udziela się kredytów walutowych?

Skoro kredyty walutowe były złe, bo udzielano ich w momencie absurdalnie wysokiego kursu PLN względem innych walut, to dlaczego teraz się takich nie udziela? Skoro bank zarabia na marży, a nie na różnicach kursowych, to czemu nie udzielić kredytu, który wydaje się być w tym momencie korzystny dla klienta? Do tego stopy w Szwajcarii ciągle koło zera, więc kredyt taki byłby bardzo “tani” i stałby się pewnie jeszcze większym hitem niż w 2008 roku. Odpowiedzi należy szukać w interpretacji z punktu drugiego – być może po prostu nie ma drugiej strony transakcji, która chciałaby się “założyć o kurs” waluty z polskimi kredytobiorcami. O ile nie wierzę w potęgę naszej rodzimej waluty, o tyle przy franku po 3.50 nie założyłbym się tak bez stresu o to, że jego cena wzrośnie jeszcze na tyle, żeby dało się na tym solidnie zarobić. Być może nikt inny też się założyć nie chce.

Dlaczego w ogólności nie lubię kredytów?

Cały ten blog jest trochę antykredytowy. Pomijając już fakt długoletniego zobowiązania oraz jego zmiennego oprocentowania (i ewentualnie zmiennego kursu waluty) sama idea kredytu bardzo mi się nie podoba. Pamiętajmy, że w systemie rezerwy cząstkowej bank, udzielając kredytu, nie pożycza nam własnych pieniędzy. Ba… nie pożycza nam niczyich pieniędzy. Żeby udzielić kredytu nie trzeba w ogóle żadnych pieniędzy (w dużym uproszczeniu). Wystarczy podpisana umowa i na naszym koncie przybywa x-set tysięcy złotych (w międzyczasie nikomu na żadnym innym koncie tych pieniędzy nie ubywa). Dochodzi do magicznej “kreacji pieniądza”. Fajne… ale dlaczego od takiej operacji bank ma pobierać procent? Dlaczego ma pobierać procent od pieniędzy, których nie ma? Wydaje się to być skrajnie nieuczciwe (trochę jak fałszerstwo). Dlatego zawsze będę przeciwnikiem tego systemu i będę się starał trzymać od niego z daleka. Tak dla idei.

Dlaczego KNF nie reaguje w porę?

Ostatnie działania KNF (eliminacja kredytów walutowych, ograniczanie maksymalnego LTV i planowane ukrócenie ubezpieczeń okołokredytowych, które przed niczym nie ubezpieczają) wydają się być ruchami w dobrym kierunku. Otwarte pozostaje zatem pytanie, dlaczego wykonane są tak późno (w przypadku kredytów walutowych jest to o jakieś 8 lat za późno). Nie potrafię uwierzyć, że w KNF pracowali/pracują ignoranci, którzy nie są w stanie przewidzieć konsekwencji wprowadzanych zaleceń lub konsekwencji braku ich wprowadzenia. 8 lat temu było wiadomo tak samo, jak teraz, jakie są konsekwencje udzielania “niskooprocentowanych” kredytów walutowych na masową skalę. Schemat zawsze jest ten sam – do kraju, który z jakiegoś powodu się otwiera (u nas było to wejście do UE) napływa bardzo dużo kapitału spekulacyjnego, który winduje ceny przeróżnych aktywów (akcje, nieruchomości oraz lokalna waluta). Gospodarka nagle dostaje “kopa” (co jest oczywiście zasługą rządu ;) Wraz z nagłym rozwojem gospodarczym i wiarą w lepsze jutro pojawia się ogromne zapotrzebowanie na kredyt, które tylko potęguje owego “kopa”, jeszcze bardziej pompując poszczególne aktywa. Lokalna waluta osiąga poziomy całkowicie oderwane od rzeczywistości i dochodzi do “cudu gospodarczego”. Na koniec, kiedy kapitał zagraniczny osiąga podwójny zysk (wzrost wartości aktywów przy jednoczesnym wzroście wartości lokalnej waluty), powoli wycofuje się z rynku. Kiedy skala tego zjawiska przybiera na sile okazuje się, że cały ten bum był w dużej mierze bumem kredytowym i bańką spekulacyjną. Kapitał odpływa, waluta się znacznie osłabia, ludzie tracą pracę i zaczynają mieć kłopoty ze spłatą zobowiązań (zwłaszcza, że zabezpieczenie traci jednocześnie na wartości). Schemat ten powtarzany był wielokrotnie (patrz kryzys azjatycki, kraje PIIGS, Węgry/Polska, a ostatnio Turcja, RPA i Chiny). Nie umiem uwierzyć w to, że eksperci KNF tego nie wiedzieli. Dlaczego więc nie zareagowali w stosownym czasie? Hmm… pewnie dlatego, że rolą nadzoru finansowego nie jest to, aby obywatele nie zrobili sobie kuku, tylko to, aby kuku nie zrobiły sobie instytucje finansowe. I to jest bardzo smutne.

Dlaczego NBP zmienił zdanie?

Jeszcze 2 lata temu NBP produkował ciekawe raporty na temat rynku nieruchomości. Teraz nadal je produkuje, jednak one już nie są ciekawe. Stanowisko NBP, z wydawałoby się bardzo rozsądnego, zmieniło się w typowo mainstream’owe. Kiedyś NBP wskazywał na znaczną nierównowagę na rynku, nieuniknione spadki cen oraz prawdopodobne problemy ze spłatą kredytów w przyszłości. Ostatnio NBP widzi świat w dużo bardziej różowych barwach nie wspominając, skąd taka nagła odmiana. Czyżby ktoś przywołał chłopaków do “rozsądku”? Jedną z najciekawszych rzeczy była prezentowana już kiedyś na tym blogu ewolucja wykresu na temat udziału zysku dewelopera w ostatecznej cenie mieszkania.

W 2009 roku ten wykres wyglądał tak:


Tymczasem jego edycja z roku 2013 pokazuje jakby co innego:

Ciekawe, który z tych wykresów jest bliższy rzeczywistości i ciekawe, dlaczego tak bardzo się różnią. Tego się pewnie nigdy nie dowiemy.

Dlaczego HB wciąż publikuje swój Indeks Cen Transakcyjnych?

Home Broker i Open Finance to bardzo popularni bohaterowie na tym blogu. Zasłynęli swoją propagandą wzrostów i najlepszych momentów na zakup mieszkań (ech… ileż to już takich przegapiliśmy i ileż to razy przegraliśmy życie!). Takie gwiazdy jak Ola S., Emil S., czy Bartek T. na zawsze pozostaną w naszej pamięci. Ostatnimi czasy popularyzowany jest Indeks Cen Transakcyjnych, o którym pisałem szerzej w poniższym wpisie (zachęcam do zapoznania się z metodologią jego wyznaczania):

http://wdomachzbetonu.blogspot.com/2013/12/chyba-sie-polubimy-z-home-brokerem.html

Na podstawie tego indeksu dowiadujemy się, że w styczniu 2014 ceny mieszkań były o 10% wyższe niż przed rokiem. Nie bardzo wiadomo, czy śmiać się tu, czy płakać. Ceny podobno najbardziej rosły w Krakowie (13.3%), Warszawie (9.8%) oraz w Katowicach (6.9%). Jakoś tak podejrzanie zbiega się to z faktem, że w Krakowie i w Warszawie limity RnS z końcówki 2012 roku bardzo odbiegały od ówczesnych średnich cen, co spowodowało sztuczne ich zaniżenie w końcówce 2012 i na samym początku 2013 roku. Skończyło się RnS i ceny nagle “wzrosły”. Przypadek Katowic jest jednak najciekawszy – jeszcze w jednej z poprzednich edycji wzrosty były tam na poziomie 20%, a teraz jest już marne 7%. Pechowo Katowice to dość mały rynek, stąd porównywanie cen na podstawie niewielkiej liczby transakcji wydaje się zupełnie mijać z celem, jednak pozwala jednocześnie osiągać takie zadziwiające wyniki. Pytanie, po co publikować indeks, który w rzeczywistości niczego nie mówi, a wręcz wprowadza w błąd. Chociaż patrząc z perspektywy wieloletniej twórczości HB/OF (także w kwestii opłacalności “inwestycji” w wynajem mieszkania) wprowadzanie w błąd jakoś przestaje dziwić.

Dlaczego rząd “stymuluje” sektor mieszkaniowy?

Powszechnie wiadomo, że rząd działa w interesie obywateli ;) Dla bezpieczeństwa ich przyszłych emerytur zawłaszczył obligacje zgromadzone w  OFE, zapewniając sobie wcześniej wyrok Sądu Najwyższego stwierdzający, że aktywa OFE nie są własnością przyszłych emerytów (chociaż nie bardzo wiadomo, czyją są w tym układzie własnością). Dla naszego bezpieczeństwa na drogach mamy epidemię fotoradarów w każdej wiosce, misiaków z suszarkami skrzętnie ukrytych w krzaczorach i kontrole trzeźwości, wyłapujące potencjalnych pijanych zabójców, którzy w wielu innych krajach uznawani są za całkowicie zdolnych do prowadzenia pojazdów. Działania rządu w interesie mieszkaniowym obywateli są jeszcze bardziej widoczne. Mieliśmy już “Rodzinę na swoim” (zwaną czasem “Bankiem/Deweloperem na naszym”), mamy teraz “Mieszkanie dla młodych” (zwane “Młodymi dla mieszkań”), czy wreszcie “Fundusz mieszkań na wynajem” (który jeszcze nie doczekał się żadnego pieszczotliwego określenia – jak zacznie działać, to pewnie jakieś się i dla niego znajdzie). Wszystkie te rządowe stymulusy odnoszą jednak efekt przeciwny do zamierzonego (jeśli uznać, że zamierzeniem rządu jest pomoc obywatelom, co jest raczej dyskusyjne). RnS pozwoliła “przytrzymać” ceny w kluczowym momencie, a MdM oraz Fundusz mieszkań na wynajem pozwala utrzymać deweloperom nadzieję na korzystną sprzedaż swoich produktów. A wygranymi zawsze i tak są banki, które to wszystko kredytują (wszak państwo zachęca do brania kredytów, nie do oszczędzania, co widać chociażby po “przejściowym” podatku Belki). Wszystkie rządowe programy pomagają póki co głównie bankom i deweloperom – ponieważ wierzę, że w rządzie pracują ludzie bardzo inteligentni, którzy potrafią przewidywać konsekwencje swoich działań, to mamy odpowiedź, dlaczego rząd “pomaga” obywatelom w sposób, który im tylko przeszkadza.

Dlaczego nie ma żadnego sensownego programu wsparcia mieszkaniówki (ulga budowlana?), ułatwień administracyjnych, albo korzyści dla wynajmujących?

Aby wesprzeć polski sektor mieszkaniowy najprościej byłoby ułatwić budowanie mieszkań – czyż właśnie nie o to powinno chodzić dobremu zarządzającemu? Czy celem nie powinno być zwiększenie podaży mieszkań (na sprzedaż lub wynajem) po to, aby więcej osób mogło sobie pozwolić na to podstawowe skądinąd dobro? Kiedyś była ulga budowlana, która miała nawet jakieś zalety. Można by znacznie usprawnić mechanizm budowy mieszkań (poprzez eliminację biurokracji) albo wprowadzić zwolnienia podatkowe dla budujących mieszkania na wynajem (straty dla budżetu z tego tytułu raczej by nie było, bo teraz i tak nikt takich mieszkań nie buduje). Jest wiele prostych rozwiązań, które nie wymagają żadnych nakładów – dlaczego rząd nie robi więc tego, co najprostsze, co jednocześnie przyniosłoby wiele pozytywnych skutków? Nie wierzę, że rząd nie widzi tak prostych możliwości. Nie korzysta z nich więc albo dlatego, że ma ciekawsze zajęcia (światełko dla Ukrainy?) i nie ma czasu na zajmowanie się “pierdołami” pokroju mieszkań dla własnych obywateli, albo nie zajmuje się tym dlatego, że to godziłoby w interesy naszych lokalnych deweloperów (duża większa konkurencja), czy banków (niższe ceny i większa podaż mieszkań na wynajem zmniejszyłaby zapotrzebowanie na kredyt). Innych rozwiązań nie widzę.

Dlaczego ceny mieszkań wzrosły tak bardzo, że kupno stało się praktycznie nieosiągalne, a posiadanie mieszkania jest już prawie synonimem luksusu?

Od początków bańki (2003) do jej szczytu (2007/2008) ceny mieszkań wzrosły mniej więcej o 200%, by później spać o jakieś 15-20%, co daje 140% wzrostu na ten moment. W tym czasie koszty budowy wzrosły jedynie o około 35%. Widać to na wykresach NBP:

Dlaczego więc ceny wzrosły dużo bardziej niż koszty budowy? Ostateczny efekt jest taki, że znacznie wzrosły marże deweloperów (oraz ceny działek), jednak za wzrost cen mieszkań nie można winić producentów mieszkań – skoro klient chce zapłacić 8 tys. złotych za m2 betonu, to dlaczego mu za tyle nie sprzedać? Dlaczego mu sprzedać za 6, skoro on chce zapłacić 8? Pytanie jest raczej takie, dlaczego kiedyś klient chciał zapłacić 3 tys., a teraz chce zapłacić 8. Na wzrost cen w Polsce złożyło się jednocześnie kilka kluczowych czynników (dlatego też zanotowaliśmy wzrosty w wysokości niespotykanej prawie nigdzie indziej na świecie):

1. Wejście Polski do Unii Europejskiej – wydarzenie to mialo ogromny wpływ na ceny polskich nieruchomości (nie tylko mieszkaniowych). Otwarcie granic dla kapitału, stabilizacja (z punktu widzenia zachodnich inwestorów) sytuacji politycznej oraz ogólnie wówczas panująca euforia lepszej przyszłości i dogonienia zachodu spowodowały znaczny wzrost optymizmu w narodzie. Jednoczesna poprawa sytuacji gospodarczej (jak się później okazało na kredyt) sprawiła, że Polacy chętnie zadłużali się na mieszkania, kiedy tylko uzyskali taką możliwość (pamiętajmy, że na poczatku bumu kupno mieszkania na kredyt było dużo bardziej opłacalne niż jego wynajmowanie).

2. Rozpoczęcie akcji kredytowej na masową skalę – to był najważniejszy czynnik stymulujacy gigantyczny wzrost cen. Znaczne obniżenie stóp procentowych przy jednoczesnym obniżeniu wymagań do zaciągnięcia kredytu wywołało bum kredytowy. W sytuacji braku możliwości szybkiego zwiększenia oferty mieszkaniowej tak duży wzrost popytu musiał wywołać bardzo dynamiczne wzrosty cen (nawet 50% w ciągu roku). Bez rozkręcenia akcji kredytowej na skalę masową i bez kredytow na 100-130% wartości mieszkania nigdy nie doszłoby do tak spektakularnych wzrostów.

3. Kredyty walutowe – opisana wyżej sytuacja nie osiągnęłaby aż tak dużych rozmiarów, gdyby nie “tanie” kredyty walutowe. Podwyżki polskich stóp procentowych w latach 2005 i 2007 ochłodziłyby sytuację, jednak wtedy właśnie palmę pierwszeństwa przyjęły kredyty w CHF, co pozwoliło utrzymać, a wręcz i powiększyć rozbuchaną akcję kredytową (pamiętajmy, że w latach 2007-2008 udzial kredytow w CHF wynosił nawet 70% – wszystko z powodu znacznie niższej raty niż dla odpowiedniego kredytu w PLN).

4. Wejście w dorosłość wyżu demograficznego/wzrost liczby studentów – opisane wyżej czynniki złożyły się w czasie z bardzo sprzyjającymi czynnikami demograficznymi. Na studia oraz w dorosłość wkraczali właśnie przedstawiciele wyżu godziny policyjnej (roczniki, których liczność jest nawet dwukrotnie wyższa niż w odpowiadających im rocznikach po kilkunastu latach). Spowodowało to dodatkowy wzrost popytu na mieszkania – zarówno na kupno, jak i na wynajem (lata 2007-2008 ze względu na historyczne maksima liczby studentów byly najlepszym okresem dla właścicieli mieszkań na wynajem).

5. Propaganda medialna – “Kto nie kupił, przegrał życie!”

Do tego wszystkiego doszła jeszcze nagonka medialna – ceny w Warszawie miały dogonić (przegonić?) Madryt, inwestycja w mieszkanie miała się sama spłacać z wynajmu, a Polska miała być jedynym miejscem na świecie,w którym ceny tylko rosną. Mielismy wielu piewców takich idei (pozdrowienia dla Marka W.) i na początku wszystko się rzeczywiście spełniało. Aż wreszcie nastał kryzys z roku 2008, który zastał ceny polskich mieszkań na kosmicznych poziomach i sytuacja się nieco “skomplikowała”.

Wszystkie te czynniki sprawiły, że dostępność mieszkań w Polsce jest bardzo słaba, a relacja przeciętnej ceny metra kwadratowego do przeciętnego wynagrodzenia jest jedną z najwyższych na świecie. Ogromna większość Polaków nie ma nawet co marzyć o kupnie mieszkania. Jedyną szansą(?) jest wzięcie kredytu, ale i tu widać, że Polaków średnio stać, więc starają się to zrobić jak najtaniej – najpierw brali “tanie” kredyty we frankach, potem kredyty z “niższą” ratą w ramach RnS, a ostatnio biorą “tanie” kredyty standardowe, bo stopy procentowe zostały (na czas jakiś) obniżone do historycznych minimów. Efekt wszystkich tych trzech “promocji” wydaje się być łatwy do przewidzenia. W sytuacji typowego dla Polski oprocentowania kredytów mieszkaniowych (~7%) ich sprzedaż spada bardzo zauważalnie, co natychmiast powoduje silną presję na obniżki zawyżonych cen. Na razie wszystko jeszcze się jakoś trzyma, ale kiedy stopy zaczną rosnąć, mieszkanie może stać się nieosiągalne nawet dla tych, którzy już je “mają” (pożyczone od banku).

Dlaczego ceny mieszkań spadną?

O bardzo prawdopodobnych spadkach cen pisaliśmy na tym blogu już wielokrotnie. Po szczegóły zapraszam do wpisu:

11 powodów, dla których ceny mieszkań spadną… i kilka powodów, dla których nie spadną tak szybko  

Podstawowy czynnik to wspomniana już bardzo wysoka relacja przeciętnych cen w stosunku do wynagrodzeń – to wydaje się nie do utrzymania z bardzo prostej przyczyny. Wzrost stóp procentowych spowoduje, że rata kredytu przy aktualnych cenach będzie tak dużym (procentowo) obciążeniem dla domowego budżetu, że nie będzie w stanie być spłacana, przez co zaciągane kredyty będą musiały być niższe. Aktualnie, mimo historycznie niskich stóp procentowych, z reguły wynajęcie mieszkania jest bardziej opłacalne niż jego kupno – po wzroście stóp ta relacja jeszcze się pogorszy na niekorzyść kupna. Sytuacja demograficzna Polski jest tragiczna, co przekłada się także na spadającą liczbę studentów, czyli głównej grupy klientów na wynajmowane mieszkania. Wzrost wymagań kredytowych (spadek maksymalnego LTV) także będzie działał w kierunku ograniczenia akcji kredytowej i spowoduje dalsze zmniejszenie rzeczywistego popytu. Swoje dołoży ogólna sytuacja finansowa państwa (grabież emerytur, dalsze mniej lub bardziej jawne podnoszenie podatków), a gwoździem do trumny rynku nieruchomości może być podatek katastralny. 

Na razie jednak spektakularnych spadków nie ma – zasługa w tym rządowych programów “pomocowych”, a ostatnio bardzo niskich stóp procentowych. Dopóki będą one utrzymywane, dostępność mieszkaniowa się nie poprawi. Jakoś nie bardzo chce mi się wierzyć w nagłą poprawę gospodarczą w Polsce i silny wzrost realnych wynagrodzeń, więc

jedynym potencjalnym czynnikiem “prowzrostowym” jest dla mnie upadek zaufania do papierowego/elektronicznego pieniądza i jego silna dewaluacja. Tak, czy inaczej, aktualna relacja ceny metra kwadratowego do przeciętnego wynagrodzenia (w okolicach 2) jest nie do utrzymania i ona spadnie. Okaże się, czy nastąpi to przez znaczny spadek cen nominalnych, czy może przez znaczny spadek siły nabywczej aktualnego pieniądza.

Dlaczego w Polsce ma być “inaczej”?

Wielokrotnie spotkałem się ze stwierdzeniem, że wiele krajów powtarzało standardowe mechanizmy bańki kredytowo-mieszkaniowej, ale Polska to jest dziwny kraj i w Polsce będzie inaczej. Że to jest dziwny kraj, to się zgadza… ale że miałoby być inaczej niż w krajach, które przeżywały podobne “problemy”, jakoś też nie chce mi się wierzyć. Na razie jesteśmy dokładnie na kursie hiszpańskim/irlandzkim/amerykańskim/japońskim – po okresie cudu gospodarczego, przekredytowania i osiągnięcia absurdalnych cen przeróżnych aktywów (nie tylko nieruchomości) przychodzi czas problemów. Niektórzy nazywają to cyklem gospodarczym, inni celowym działaniem światowej elity bankowej – tak, czy inaczej, po okresie prosperity następuje okres kryzysu. Prosperity już mieliśmy… a kryzys się powoli rozkręca. Propaganda medialna wciąż pokazuje Polskę jako zieloną wyspę, ale jak można w to uwierzyć, skoro finanse państwa są już w takim stanie, że “trzeba” przejąć przyszłe emerytury? Czyżbyśmy zamiast wariantu hiszpańskiego, czy irlandzkiego mieli powtórzyć wariant argentyński? Niestety, ale Polska niczym specjalnym nie wyróżnia się w skali świata. No… może poza tym, że u nas bańka mieszkaniowa przybrała rozmiary niespotykane na świecie.

Dlaczego poparcie rządu wciąż jest wyższe od zera? 

Tego nigdy nie zdołam zrozumieć. Przez kilka lat zainteresowania tematyką mieszkaniową spotkałem tylko jeden sensowny pomysł aktualnej ekipy – ustawę o najmie okazjonalnym, która okazała się kolejną, bezużyteczną klapą (mimo całkiem sensownych założeń). Cała reszta działalności (likwidacja ulgi budowlanej, RnS, MdM, Fundusz BGK) lub zupełny brak działań (brak planów zagospodarowania przestrzennego, ciągle ogromna ilość komplikacji przy budowie) pokazują, że poprawa sytuacji mieszkaniowej Polaków nie jest priorytetem tego rządu (poprzednich również). Także patrząc szerzej na całość polityki trudno doszukać się pozytywnych akcentów. A przez kilka lat naprawdę można by zrobić sporo pożytecznego – na osłodę mamy tylko tematy zastępcze: walkę z dopalaczami, mamę Madzi, problemy płciowe posłów, czy hit ostatniego czasu – pomoc finansowa dla Ukrainy. Państwo polskie, które przed bankructwem uchroniła (na razie) grabież emerytur i likwidacja progów zadłużenia, ma pomagać finansowo innemu krajowi – pomagaliśmy już w ratowaniu europejskich banków bankrutów miliardami Euro z NBP. I wystarczy.

Dlaczego powstał ten blog?

To jest akurat proste ;) Tyle się naczytałem bzdur na temat mieszkań, że musiałem napisać w końcu, co myślę. I nawet ktoś to zaczął czytać… Wiedza w tematyce, z którą się spotykałem u Polaków, była tak marna, że aż dziw bierze, iż można było na jej podstawie podejmować zobowiązania na 30 lat, a czasem i dłużej. Podobno niektórzy, po przeczytaniu kilku wpisów, zrezygnowali z kredytu na mieszkanie – historia oceni, czy to była dobra decyzja. Jeśli nie, to z góry przepraszam, bo nie chciałem nikogo prowokować do błędów, czy przegrywania życia ;)


Dlaczego nie mamy racji?

Trochę pewnie dlatego, że z racją jest jak z pupą – każdy ma swoją. A tak bardziej formalnie, to… ponieważ przedstawiamy tu różne wizje (to chyba zbyt duże słowo;) i interpretacje dotyczące spraw mieszkaniowych, które to sprawy tworzą płaszczyznę o (chyba) nieskończonej liczbie aspektów (pozostaje pytanie, czy jest to nieskończoność przeliczalna, nieprzeliczalna, czy może jest nieskończonością “typu continuum”), to z definicji, reprezentując pojedyncze stanowisko, prawdopodobieństwo tego, że mamy rację, jest praktycznie zerowe, bądź w ogóle nie istnieje. 

Niech każdy czytelnik ma to na uwadze ;)

Podziel się z innymi
  •  
  •  
  •  
  •  

Dodaj komentarz

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Anonimowy
Gość

Świetny blog. Dziękuję za ogrom pracy i świetne "pióro".
Dewaluacja jest nieuchronna dlatego banki zabezpieczyły się tak dobrze na nieruchomościach przy zmiennej stopie procentowej.

MaryJan
Gość

Kolejny świetny wpis, ale to już standard;) Jeśli chodzi o kredyty to rozmawiałem ostatnio ze swoimi Rodzicami i jak brali za "Gierka" to mieli stałe 3% wpisane w umowie kredytowej, więc taki kredyt to ja bym z pocałowaniem ręki wziął. Mieli oni jeszcze coś innego czego szczególnie mi teraz brakuje, a mianowicie stabilność zatrudnienia.

Anonimowy
Gość

No to jeszcze napisz nam kiedy brałeś kredyt w CHF i kiedy go spłaciłeś przy jakim kursie.

Też znam ludzi którzy spłacili kredyty w CHF i są zadowoleni. Choć trzeba przyznać, że nie wynika to z ich wiedzy czy intuicji finansowej. Po prostu fart. Jak się kupowało mieszkanie w 2003 roku to można było nadpłacać kredyt. Dzisiaj przy obecnym kursie CHF nadpłacanie totalnie się nie opłaca.

Anonimowy
Gość

Świetny wpis. BTW wyświetla ci się reklama home brokena – brawo, niech bulą :) Ciekawe ile klientów im nagonisz :)

W domach z betonu
Gość

Obawiam się, że spośród tych, którzy przeczytali choć jeden wpis, to żadnego… ;)

Anonimowy
Gość

Kredyt w CHFach spłaciłem, jestem zadowolony. Mam mieszkanie, nie bank. Bez tego mieszkania nie wyobrażam sobie pracowania w Warszawie co z kolej umożliwiło mi na dzieńdobry podwyżkę pensji o 250%, o nie do. Podstawą była dyscyplna, ludzie są poprostu rozpuszczeni i dlatego mają problemy, kredyty to tylko symptom a nie przyczyna.

cyfrowyja
Gość

A ja nie rozumiem, jakie cuda umożliwiają branie kredytu na 35 lat, spłatę po 3 latach 2/3 (czyli odpowiednika 23 lat rat ) , gdzie rata to 1/3 płacy brutto , co daje jakieś 50% netto. Albo czary, albo nagle zacząłeś zarabiać 3x więcej. Obie sytuacje dalekie od przeciętnej.

Anonimowy
Gość
"Chcesz mi powiedzieć, że to że od początku odkładałem środki na wcześniejszą spłatę to fart?" Nie chodzi mi o to. Chodzi mi o wejście w zakup mieszkania, oraz spekulację na CHF. Być może jakbyś wszedł później to byś nie kupił mieszkania ale jakbyś kupił to najprawdopodobniej miałbyś kredyt do tej pory. Chodzi mi o to, że nie powinieneś pouczać innych bo to, że spekulacja Ci się udała wynika tylko z momentu wejścia w tą spekulację, który był dla Ciebie raczej losowy tak jak u innych zakredytowanych w CHF. A co do nadmiernej konsumpcji i nie odkładnia pieniędzy to oczywiście się… Czytaj więcej »
Anonimowy
Gość
Anonimowy26 lutego 2014 08:03 "Przepraszam Cię, ale nie zrozumiałeś mojego postu. Być może się źle wyraziłem.Nigdzie nie napisałem, że kredyty są złe. Nigdzie nie napisałem namawiasz na branie kredytów.Nigdzie też nie napisałem, że to co Ty napisałeś jest nieprawdą." Ok, też przepraszam bo niepotrzebnie użyłem pewnych sformułowań. "Chciałem się tylko odnieść do Twoich słów:"Podstawą była dyscyplna, ludzie są poprostu rozpuszczeni i dlatego mają problemy, kredyty to tylko symptom a nie przyczyna."I taka była moja intencja. Że kredyt w CHF to spekulacja i wystarczyło, żebyś kupił dwa lata później mieszkanie i inaczej byś dzisiaj pisał. I zapewne do tej pory byś… Czytaj więcej »
Anonimowy
Gość
Przepraszam Cię, ale nie zrozumiałeś mojego postu. Być może się źle wyraziłem.Nigdzie nie napisałem, że kredyty są złe. Nigdzie nie napisałem namawiasz na branie kredytów.Nigdzie też nie napisałem, że to co Ty napisałeś jest nieprawdą. Chciałem się tylko odnieść do Twoich słów:"Podstawą była dyscyplna, ludzie są poprostu rozpuszczeni i dlatego mają problemy, kredyty to tylko symptom a nie przyczyna."I taka była moja intencja. Że kredyt w CHF to spekulacja i wystarczyło, żebyś kupił dwa lata później mieszkanie i inaczej byś dzisiaj pisał. I zapewne do tej pory byś miał kredyt bo dużo więcej musiałbyś za niego zapłacić. Chodzi mi tylko… Czytaj więcej »
Anonimowy
Gość
Bierzesz po 2,20 w 2007 roku czyli 136 tyś CHF (już jest 20 tyś. CHF więcej). Spłacasz po 3 latach (2010 rok) 2/3 wkładu czyli 90 tyś. CHF po średnim kursie przez rok jakieś 2 zł, z później do 2010 powiedzmy 2,90 (bardzo optymistyczne założenie) czyli około 260 tyś. zł. i zostaje Ci jeszcze 45 tyś, które spłacasz (tutaj przyjmę po 3 zł bo nie napisałeś kiedy spłaciłeś ale CHF mniej więcej średnio tak chodzi od 2010 roku i to bardzo optymistyczne założenie) czyli spłacasz 136 tyś zł. Oddajesz bankowi uwzględniając tylko różnice kursowe 260+136=396 tyś. zł. Różnica prawie 100… Czytaj więcej »
Anonimowy
Gość
Z góry przepraszam za przydługo post ale muszę zagłębić się wszczegóły. "w 2005 roku, przy kursie 2,56. 2/3 spłaciłem przy 2,00" Spłaciłeś kredyt w 3 lata? To był kredyt na mieszkanie czy na telewizor? Bo jeżeli na mieszkanie to gratuluję genialnych przychodów, albo bogatych rodziców. No chyba, że te mieszkanie to było 20 metrowa klitka za 60 tyś. zł gdzieś na zadupiu. Hmmm, wchodzimy w szczegóły których chiałbym uniknąć ze względu na ich dostępność ale jak widzę, że próbujesz mi udowodnić że to co przeżyłem nie miało miejsca to trochę ponoszą mnie emocje. Najgorzej jak za kupowanie mieszkań "biorą się"… Czytaj więcej »
Anonimowy
Gość

Sorry, ale jak ktoś nie bierze kredytu na 30 lat to wcale nie oznacza, że ma bogatych starych!
Powiedzmy dwoje ludzi zarabiających w sumie 10 tys/mies, żyją za 4, a 6 odkładają, albo nawet połowę wydają, a połowę oszczędzają. Po 5 latach mają odłożone na zakup mieszkania bez kredytu i bez prezentów od rodziców.
Tylko, że większość ludzi przy takich zarobkach woli żyć "na poziomie", a mieszkanie kupić na kredyt.

Anonimowy
Gość
Z góry przepraszam za przydługo post ale muszę zagłębić się wszczegóły. "w 2005 roku, przy kursie 2,56. 2/3 spłaciłem przy 2,00" Spłaciłeś kredyt w 3 lata? To był kredyt na mieszkanie czy na telewizor? Bo jeżeli na mieszkanie to gratuluję genialnych przychodów, albo bogatych rodziców. No chyba, że te mieszkanie to było 20 metrowa klitka za 60 tyś. zł gdzieś na zadupiu. "Kurs ma niewielkie znaczenie, od początku planowałem go spłacić wcześniej" Tak. Oczywiście. Nie ma totalnie znaczenia. To może policzmy. Liczby nie kłamią. Wziąłeś 300 tyś. po 2,56 czyli jakieś 117 tyś CHF w 2005 roku. W 2008 roku… Czytaj więcej »
Anonimowy
Gość

jest:
Uważam, że ceny nominalne mieszkań będą w trendzie w długim okresie.
powinno być:
Uważam, że ceny nominalne mieszkań będą w trendzie wzrostowym w długim okresie.

Anonimowy
Gość

Uważam, że ceny nominalne mieszkań będą w trendzie w długim okresie. Jeżeli tak to w sytuacji słabo oprocentowanych depozytów są dobrą lokatom kapitału. Skoro planujesz kupić mieszkanie to odkładaj w nieruchomościach: miejsce parkingowe, garaż, kawalerka, małe mieszkanie itd. W ten sposób jak ceny będą szły w dół to będziesz musiał dołożyć mniej do upgreadu a jak będą szły w górę to twoja "lokata" zyskuje na wartości.

Anonimowy
Gość

cytat: "Jestem w stanie zrozumieć, że ludzie nie korzystający z kredytów są wkurzeni na kredyciarzy którzy windują ceny ale czy to zmieni rzeczywistość? Może zamiast z nią walczyć lepiej nauczyć sie ją wykorzystywać?"
Możesz napisać w jaki sposób to wykorzystać?

Anonimowy
Gość

w 2005 roku, przy kursie 2,56. 2/3 spłaciłem przy 2,00. reszte około 3,30 . Kurs ma niewielkie znaczenie, od początku planowałem go spłacić wcześniej. 35 lat było po to żeby mieć jak najniższą ratę. Pytanie za 10 punktów, ile osób spłaca kredyt jak podnoszą im się przychody a ile więcej konsumuje?

Anonimowy
Gość

No to jeszcze napisz nam kiedy brałeś kredyt w CHF i kiedy go spłaciłeś przy jakim kursie.

Też znam ludzi którzy spłacili kredyty w CHF i są zadowoleni. Choć trzeba przyznać, że nie wynika to z ich wiedzy czy intuicji finansowej. Po prostu fart. Jak się kupowało mieszkanie w 2003 roku to można było nadpłacać kredyt. Dzisiaj przy obecnym kursie CHF nadpłacanie totalnie się nie opłaca.

Anonimowy
Gość
Dzięki za złośliwostki, sam się prosiłem pisząc tak niestarannie.Co do meritum, kredyt był na 80% wartości mieszkania i rata była większa niż 1/3 płacy brutto w momencie brania kredytu więc raczej nie radykalnie różnie od parametrów przy których uważasz branie kredytu za nierozsądne. Co do dowodów anegdotycznych vs teoria, jeżeli bada się teorię to wystarczy podać jeden przykład który nie jest z nią zgodny żeby jej zaprzeczyć no chyba że nie była to teoria tylko takie niewiadomo co. Masz oczywiście rację co do przyczyn bańki ale to nie znaczy, że nie ma sensu brać kredytów. Czy to było szczęście z… Czytaj więcej »
Anonimowy
Gość

No to gratulujemy !
Jednak na tym blogu komentowane są raczej tendencje i trendy (wraz z metodami ich wywoływania i podtrzymywania) niż pojedyncze przypadki.
Rozumiem, że kredyt nie był duży albo dochody były znacznie ponad średnią. Takie przypadki nie tworzą jednak trendu, zwłaszcza nie byłyby w stanie nadmuchać bańki – problemem jest wszak struktura kredytów, zwłaszcza ilość tych na ponad 25 letni okres.
Dobrze, że masz mieszkanie, nie bank, chociaż pewnie ielu wolało by mieć bank a nie mieszkanie. To drugie przyszło by samo. :-)))

Anonimowy
Gość

Odnośnie wykresu NBP, czy Autor nie uważa, że jednak wykres przedstawia to samo, tylko zysk dewelopera został sprytnie rozbity na skum. zysk dew. brut + vat + zysk budowlany?

Anonimowy
Gość

Na pierwszym wykresie VATu nie było wcale, może został pominięty, a może jednak gdzieś wliczony.
A zysk wykonawcy na pierwszym wykresie to cieniutki paseczek, a na drugim całkiem pokaźny fragment słupka.
Moim zdaniem to taki zabieg zaciemniający fakty, a nie koniecznie jawna manipulacja danymi.

Anonimowy
Gość

zaskoczę cię niektóre instytucje państwowe zasłaniają sie awarią skrzynki mailowej

Anonimowy
Gość

Raczej trudno uznawać VAT jako zysk dewelopera, poza tym na pierwszym wykresie jest również pozycja "zysk wykonawcy".
Rzeczywiście tabelki są niespójne. Może czytelnicy bloga wystąpią z pytaniem o tę niespójność do autorów raportu? NBP to instytucja państwowa i nie może pytań – zwłaszcza dobrze zadanych – zignorować :-)

Anonimowy
Gość

O wszystkim w życiu decyduje właściwy czas i miejsce. Znam takich co kupili mieszkanie przed boomem. Chodzili zadowoleni głosząc wszem i wobec jaki to oni mają cudowny nos inwestycyjny. Zwykły fart. Pech chciał, że wtedy miałem 21 lat i 0 na koncie :).
Co zrobić teraz…któż to wie? Można się domyślać, wyciągać wnioski, a i tak jest niewiadoma przyszłości. Może lepiej się nie przejmować i żyć z dnia na dzień.

Anonimowy
Gość

Czy autor przewiduje jakąś analizę raportów właśnie NBP, ale przede wszystko Amrona w najbliższym czasie? btw. świetny blog

W domach z betonu
Gość

Przewiduje ;) Taki będzie temat kolejnego wpisu.

Anonimowy
Gość
Ponieważ jestem szczęśliwym posiadaczem mieszkania i "szczęśliwym" posiadaczem kredytu muszę dodać jedną rzecz o której autor nie wspomniał. Jest to bankowy tytuł egzekucyjny, który pozwala bankom na wszczęcie postępowania komorniczego w ciągu miesiąca. W zasadzie jedyne co musi zrobić bank to udać się do sądu, który stwierdza że bank ma prawo do odzyskania swoich pieniędzy i nadaje mu klauzulę wykonalności.Przy okazji wspomnę o innych ciekawostkach którymi banki obwarowują kredyty.Na przykład, standardowa jest marża 2.5%, zmniejszana dzięki dodatkowym opcją które weźmiemy od banku, takim jak:– konto z wymagalną wpłatą minimalną (przelew wynagrodzenia) – bank zarabia na prowadzeniu konta – karta kredytowa–… Czytaj więcej »
Moim Skromnym Zdaniem
Gość

Wiem, że w szczycie boomu marże można było wyrwać poniżej 1% ale i tak uważam, że nie jest źle. W innym banku przy marży 1,5% i obowiązkowej karcie kredytowej do spłaty miał bym i tak więcej. Lepszych ofert nie znalazłem, a przynajmniej nie bez dodatkowych obciążeń typu fundusz inwestycyjny czy inne badziewie. W obecnej chwili wychodzi na to, że spłacę 33% więcej niż pożyczyłem, chyba, że będę spłacał szybciej niż wstępnie założyliśmy to spłacę jeszcze mniej.

Anonimowy
Gość
Kredyt wybierałem sam, brałem go kilka miesięcy temu i Twoja marża jest złodziejska. Min. dlatego wybrałem inwestycję w fundusze bo po jakimś czasie coś z tego powinno zostać. A jak pisałem obniżka marży kompensowała prawie w 100% miesięczną składkę. Dodatkowo "inwestować" muszę przez 5 lat, a szczerze wątpię bym w tym czasie dostał lepsze warunki kredytowe. Prowizję także miałem 0%, za konto muszę płacić, ale także mam przelewy i wypłaty z bankomatów za darmo.Zdaję sobie sprawę że nie są to idealne warunki, mój znajomy ma stary kredyt złotówkowy z marżą 0.8, ja mam o połowę wyższą, ale niestety żeby mieć… Czytaj więcej »
Moim Skromnym Zdaniem
Gość
Sam wybrałeś taki kredyt czy korzystałeś z pomocy "niezależnego" sprzedawcy kredytów? W tym miesiącu podpisałem umowę kredytową. Marża 1,85%, prowizja 0.– Konto z wymaganą wpłatą – i tak posiadałem przed zaciągnięciem kredytu. Opłaty 0 zł, wszystkie bankomaty w Polsce 0 zł, przelewy internetowe 0 zł– Karta kredytowa – nie posiadam i nie musiałem korzystać z tej opcji– Ubezpieczenia na życie – nie posiadam i nie muszę posiadać– Ubezpieczenie od utraty pracy – zawarte na dwa lata, później mogę wypowiedzieć i tak zrobię bo to żadna ochrona– Ubezpieczenie nieruchomości – to raczej normalna sprawa, pobrano 16 zł składki miesięcznej, a w… Czytaj więcej »
Anonimowy
Gość
kryzys na rynku mieszkaniówki w mediach: http://tvn24bis.pl/informacje,187/kryzys-na-rynku-kredytow-mieszkaniowych-ubiegly-rok-najgorszy-od-2005-roku,401904.htmlcoś się do jednak przebija odnośnie cen i projekcji cen, duże zmiany nastąpią gdy przyciśnie kryzys, na razie po zajumanie kasy z ofe będą pieniądze na igrzyska dla ludu, wyborcza kiełbasę etc. Kiedy to się skończy sytuacja zacznie robi sie ciekawa gdy kasy zacznie brakowac, podatkow z pi i cit za bardzo nie da się podniesc, tak samo akcyzy gdyż wplywy niewiele wzrosną a mogę wręcz spaśc ze wzgledu na ucieczke firm ludzi za garnice czy szarej strefy. Zreeszta wydatki na zus z budzetu, rosnaca ilosc emerytow i kolejne programy pomocowe czy mieszkaniowki badz… Czytaj więcej »
Anonimowy
Gość
Witam autora blogu, to mój pierwszy koment, raczej nie będzie ich wiele ;) bo wolę czytać.Jestem kolejnym, który czytając tego bloga może nie tyle zrezygnował, co odłożył w czasie decyzję o kredycie mieszkaniowym. Dla mnie podstawowymi argumentami przemawiającymi za powściągliwością są: 1. Demografia -odczułem jej potęgę w przypadku studiów, ja musiałem się napocić by dostać się do średnio przyzwoitej uczelni, a roczniki po mnie przychodziły jak po swoje, co mniejsze szkółki są zamykane po tym jak próbowały łapać studentów znikąd 2. Brak możliwości przewidzenia przyszłości przez najbliższe lata. Nawet gdybym był w miarę ustawiony typu stała dobra praca to nie… Czytaj więcej »
Anonimowy
Gość
Moim Skromnym Zdaniem
Gość

"Szacunkowo"… :) Powiedz mi jaki chcesz wynik uzyskać to ja tak podstawię dane do oszacowania żeby wyszło na Twoje ;)

Anonimowy
Gość

Raport NBP zdaje sie potwierdzac zakupy gotowkowe (szcunkowo 57% mieszkan z rynku pierwotnego) http://nbp.pl/publikacje/rynek_nieruchomosci/ceny_mieszkan_12_2013.pdf (strona 14), chyba ze zle ten raport odczytuje… Z drugiej strony fajnie byloby miec tez dane dotyczace ilosci osob, ktore sprzedaly nieruchomosc w celu kupienia nastepnej (albo doplacajac albo zachowujac nadwyzke ze sprzedazy). Sa takie analizy prowadzone?

Moim Skromnym Zdaniem
Gość

Teza o zakupach gotówkowych nie podparta żadnymi danymi. Autor stwierdza, że jest mniej zakupów na kredyt więc pewnie więcej kupuje za gotówkę. Wyniki deweloperów można wytłumaczyć zamieraniem na rynku wtórnym. Prywatni sprzedawcy są mniej skłonni do urealnienia cen swoich klitek więc wiszą w ogłoszeniach. Deweloperzy powoli są skłonni dorzucać garaże i komórki lokatorskie gratis tak by z ceny metra kwadratowego mieszkania schodzić wolniej niż tego wymaga rynek.

Anonimowy
Gość

Co autor (oraz czytelnicy) sądzą o takich kalkulatorach kredytowych? Np jak tenhttp://www.bankier.pl/finanse/kredyty/mieszkaniowe/ odnoszę wrażenie że wszystko wychodzi tam dośc optymistycznie, porównanie wynajmu i kupna mieszkania wychodzi mi na korzyść kupna….

Anonimowy
Gość

@badzero
Znajomi niedawno (listopad) wzięli kredyt w tym banku i dostali 1.3 przy czym mieli wkład własny na poziomie minimum 10% (nie wiem ile dokładnie), OWU ubezpieczenia czytałem i w zasadzie nie ma możliwości żeby ubezpieczyciel wypłacił choćby tyle ile zapłaciło się za ubezpieczenie.
Ja biorąc kredyt miałem pełną świadomość dodatkowych kosztów, w weekend rozmawiałem na ten temat z bratem i był w szoku ile trzeba mieć pieniędzy żeby sfinalizować transakcję.

badzero
Gość

Marży 1.3 % nie zobaczysz na pewno będzie bliżej 2%

– trzeba przeczytać w OWU kiedy takie ub. działa, a raczej nie zadziała ZA często :)

"(tu ciekawostka, jeśli urząd skarbowy uzna cenę kupna sprzedaży za zbyt niską może ją zanegować i wyliczyć własną)"
notariusz o tym mówi zawsze, ale nigdy w praktyce nie słyszałem, żeby z powodu tego ktoś miał problem

Anonimowy
Gość
W PKO BP, możesz mieć marżę 1.3% pod warunkiem:– posiadania minimum 10% wkładu własnego, – ubezpieczenie kosztuje 3.25% tego co pożyczasz, a ubezpieczenie jest dość słabe (w przypadku gdy bierzesz kredyt z drugą osobą to w przypadku utraty pracy ubezpieczyciel wypłaca połowę wysokości raty, max przez pół roku)– konto płatne miesięcznie około 20 PLN (dla 2 osób)– karta kredytowa– wkład własny poniżej 80% skutkuje podwyżką marży o 0.25%– musisz zapłacić za wycenę nieruchomości (w Warszawie około 450 PLN)– musisz ubezpieczyć mieszkanie To jest właśnie problem z kalkulatorami że mówią prawdę ale niecałą prawdę.Nie mówią nic o dodatkowych kosztach zakupu mieszkania,… Czytaj więcej »
Anonimowy
Gość
Ludzie się mniej zadłużają, to faktycznie bardzo, bardzo źle. Teraz po prostu przychodzą bez przerwy różni goście, każdy wyciąga 400 tys. z kieszeni gotówką i kupuje skromne mieszkanko. Tak teraz niby wygląda rynek :) Przez całe poprzednie lata goście udawali, że nie mają tych czterech stówek, ale przecież "teraz jest najlepszy moment na zakup mieszkania" :) cytat z bankiera:"Słabe wyniki sprzedaży kredytów hipotecznych mogłyby sugerować, że na rynku mieszkaniowym w końcówce zeszłego roku panował zastój." ależ kto by śmiał zgłaszać taką bezczelną sugestię :) "Zdaniem analityków spora część zakupów miała charakter inwestycyjny – klienci wycofywali wkłady z nisko oprocentowanych lokat,… Czytaj więcej »
SinOfCane
Gość
„Żeby udzielić kredytu nie trzeba w ogóle żadnych pieniędzy (w dużym uproszczeniu). Wystarczy podpisana umowa i na naszym koncie przybywa x-set tysięcy złotych (w międzyczasie nikomu na żadnym innym koncie tych pieniędzy nie ubywa). Dochodzi do magicznej "kreacji pieniądza".” Yyyyy jest to mocno rozpowszechniona teoria i jest mocno nie prawdziwa jak się jej dokładnie przyjrzeć. Proszę zwrócić uwagę, że jak kupię mieszkanie na kredyt to na rachunku developera pojawia się „magicznie” równowartość mojego kredytu. Jeżeli developer położy to na lokatę to bank zarabia wyłącznie na spread’zie! Kredytuje mnie nie bank – a developer! Bank pobiera sobie wyłącznie prowizję za ryzyko… Czytaj więcej »
SinOfCane
Gość

Bank nie ma wcale większych uprawnień do emisji pieniądza od autora blogu :)
Nawet zaryzykował bym twierdzenie, że ma mniejsze :)
Proszę przyjrzeć się takiemu „magicznemu” wehikułowi o nazwie WEKSEL. Działa nawet lepiej w temacie kreacji pieniądza niż kredyt bankowy! Ma tylko jedną wadę :) większe „counterparty risk”, przez co kredyt bankowy wyparł ten rozproszony system całkowicie z rynku.

W domach z betonu
Gość

Napisałem "w dużym uproszczeniu"… bo generalnie się z Panem zgadzam. Aby udzielić kredytu, trzeba mieć depozyt (pomniejszony o stopę rezerw obowiązkowych), więc mamy tu swego rodzaju spread pomiędzy oprocentowaniem depozytu, a oprocentowaniem kredytu. Nie zmienia to jednak faktu, że bank zarabia na pieniądzach, które nie należą do niego, a jego działalność powoduje wzrost ilości pieniędzy w puli, przez co cały system jest z definicji inflacyjny. I to mi się nie podoba. Dodatkowo ludzie są przekonani, że w banku mają pieniądze… a mają tak naprawdę tylko czyjś dług, który to dług może być warty zero, jeśli tylko pożyczkobiorca odmówi spłaty.

Anonimowy
Gość
A jak deweloper nie położy pieniędzy na lokatę, tylko wyda na pensje dla swoich pracowników i opłaci kooperantów, a ci wszystko wydadzą na konsumpcje, to skąd bank miał pieniądze na udzielenie kredytu? Bliżej mi w poglądach o kredytach do autora blogu. Stąd dziwi mnie jeszcze jedno – ilość kredytów wielokrotnie przewyższa ilość oszczędności i kapitałów banków. No to skąd bank miał pieniądze na kredyt? Na koniec czytałem Twoje wypowiedzi w podlinkowaneju dyskusji i jakoś mnie one nie za bardzo przekonały, bo one nie udzielają odpowiedzi na powyższe pytania. Ale może masz racje w tym, że nie ma sensu 100x wałkować… Czytaj więcej »
Anonimowy
Gość

ależ dzisiaj naganiają. Jak nie "wzrosty", to "stabilizacja". Ech te eufemizmy :)

http://www.bankier.pl/wiadomosc/Stabilizacja-cen-na-rynku-mieszkan-z-drugiej-reki-3068441.html

zdaniem szamanów, przepraszam, "ekspertów": "mamy już za sobą trwające od kilku lat spadki cen mieszkań na rynku wtórnym"

Darek M.
Gość

Zaiste piękne podsumowanie :)

Rynkowi nieruchomości przyglądam się od jakiś 2 lat i obserwuję spadki, szczególnie na rynku wtórnym. Były jakieś niewielkie wzrosty po skończeniu RNS, ale później znowu zaczęło spadać. Niestety wiele osób decydowało się brać kredyt pod korek pod koniec 2013 roku, stąd sytuacja była lekko zachwiana.

Anonimowy
Gość

Bo mieszkanie, to inwestycja… Tiaaaa :)

"Don't treat your home like a cash cow" – http://www.cnbc.com/id/101404567

Anonimowy
Gość

Wniosek wyłania się jeden – raczej dobry rok dla deweloperów, trudno będzie na rynku wtórnym

Anonimowy
Gość
ad.3. Oznacza to, że w niniejszym roku zostanie udzielona jeszcze mniejsza liczba kredytów oraz wszelkie negatywne konsekwencje opisane w pkt.2 ad.4. Zakładam, że wskaźnik wzrostu cen transakcyjnych nie oznacza wzrostu cen mieszkań w przeciągu roku 2013 w przeliczeniu ceny za m2 konkretnego mieszkania o konkretnym standardzie.Należy zauważyć, że brane były tutaj pod uwagę ceny średnie – nie jest to wskaźnik wzrostu cen w ujęciu hedonicznym /tak jak pokazuje to czasami NBP/. Skoro wzrosła liczba sprzedanych mieszkań na rynku pierwotnym do liczby sprzedanych mieszkań z rynku wtórnego to wzrosła również średnia arytmetyczna cena m2 mieszkania, bowiem ceny mieszkań na rynku pierwotnym… Czytaj więcej »
Anonimowy
Gość
Jest już nowy raport AMRON – SARFIN za IV kwartał 2013r.Co sądzicie o danych tam zawartych. Ogólnie wstęp Pana dra Jacka Furgi jest raczej pesymistyczny /albo inaczej realny/, a zakończenie Pana prof. Łaszka raczej optymistyczne, bez oparcia się na konkretnych argumentach. Moje spostrzeżenia są następujące: Dane z raportu:1. Udzielono najmniejszej liczby kredytów od 2009r. – pomimo najlepszych warunków kredytowych i najniższych cen od 2009r. – co widać po przedstawionym indeksie dostępności mieszkaniowej.2. Deweloperzy sprzedali najwięcej mieszkań od 2007r. – wzrósł ogólnie udział mieszkań z rynku pierwotnego w transakcjach sprzedaży – str. 22 raportu skróconego /przynajmniej dla Warszawy/.3. Wzrosła liczba kredytów… Czytaj więcej »
Krzysiek
Gość

"Jeżeli developer położy to na lokatę to bank zarabia wyłącznie na spread’zie! Kredytuje mnie nie bank – a developer! Bank pobiera sobie wyłącznie prowizję za ryzyko jakiego się podejmuje udzielając mi kredytu."
Wspaniale zalozenie, ze developer kazdy grosz *przychodu* z mieszkania wpakuje na lokate. Dodatkowo ryzko banku jest zadne, bo jak klient nie splaca to sie mu zabiera mieszkanie + daje komornika. O ryzyku banku mozemy mowic w USA gdzie oddanie kluczy oznacza koniec przygody z kredytem.

Anonimowy
Gość

demografia już za chwilę zrobi z rynkiem nieruchomości porządek z OFE już zrobiła

Anonimowy
Gość

Jeśli podniosą limity MDM i to mocno – to przesunie się mocno popyt z rynku wtórnego na pierwotny. Bo limit MDM załatwia wkład własny, a za rok to już 10%. Jeśli zaś będą się sprzedawały głównie nowe mieszkania to mieszkania z rynku wtórnego muszą mocno potanieć, żeby zachęcić kupujących do wyłożenia sporej gotówki od ręki. Większy limit MDM to większe dopłaty i ludzie to łykną. A ja uważam, że mieszkania na rynku wtórnym również nie są złe i nie miałbym nic przeciwko temu żeby potaniały.

k-dek
Gość
Po wielomiesięcznym zastoju do blogowania wrócił też Wielgo http://mieszkaniowy.blox.pl/2014/02/Czy-mieszkania-zaczely-drozec.html "Redaktor" dostał teraz w ręce silne oręże w postaci ostatnich publikacji NBP, a więc w teorii nikt nie ma prawa już zarzucać mu stronniczości i naganiania, przy czym trzeba odnotować, że emocje są tonowane: "A jednak nie odważę się stwierdzić, że mamy już do czynienia z trendem wzrostowym cen. Z pewnością niektórzy deweloperzy nieco je podnieśli w najbardziej chodliwych inwestycjach. Bardziej jestem jednak skłonny przyznać rację tym, którzy uważają, że ubiegłoroczny wzrost średniej cen, który odnotował też bankowy System Analiz i Monitorowania Rynku Obrotu Nieruchomościami (AMRON), jest przede wszystkim efektem zmiany… Czytaj więcej »
Anonimowy
Gość

Jak podniosą limity MDM to rynek pierwotny skorzysta, ale wtórny straci podwójnie i będzie wtedy rozjazd cenowy pomiędzy tymi rynkami. Sprzedawałoby się coraz więcej mieszkań z rynku pierwotnego. Co ciekawe z zakupem nowego mieszkania byłoby jak z zakupem nowego samochodu – zaraz po wyjeździe z salonu jego wartość mocno spada:)

k-dek
Gość
http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,12882224,Koniec_swiata_deweloperow__W_Polsce_bedzie____za_duzo.html Oni o tym doskonale wiedzą ;) W imię utrzymywania marży na wciąż wyspekulowanym poziomie więksi gracze mogą (przy udziale polityków) spróbować ograniczyć podaż, oczywiście nie chodzi o ich moce przerobowe, ale o koszenie mniejszej konkurencji, dzięki temu spadający dramatycznie stosunek mieszkań do ilości osób rzeczywiście ich potrzebujących, będzie można w pewien sposób kontrolowaćW tzw. "między czasie", widząc jak atmosfera wokół rynku zagęszcza się, wciąż mam obawy, że "gwoździem programu" zostanie wkrótce MdM, od połowy roku lub pod koniec stopy % zaczną być podnoszone – podniesiony zostanie przelicznik w programie MdM, …"i od nowa Polska Ludowa" A naganiacze z tych… Czytaj więcej »
Anonimowy
Gość

ten kredyt to koszmar.

Anonimowy
Gość
Anonimowy
Gość

śmieszne jest to określenie ze jak ceny byly niskie to byl rynek bessy. To niesamowite jak wmówiono ludziom ze kupno mieszkania to inwestycja, tak się kreuje świadomość mas.

Lukasz Kardas
Gość
http://www.ekonomia.rp.pl/artykul/705501,1090065-Marze-kredytow-beda-rosly.html Kolejny ekspert tłumaczy, że trzeba brać bo taniej nie będzie ;)I do tego ten kwiatek:"Niestety banki nie mają ochoty udzielać kredytów hipotecznych na większą skalę; żeby się to zmieniło, to marże muszą wzrosnąć do oczekiwanego przez nich poziomu".Czyli to jednak akcja kredytowa leży bo TO BANKI NIE SĄ ZAINTERESOWANE udzielaniem kredytów, bo marże za niskie.A przepraszam, kto ustala marże? KNF? MFW? Bank? No chyba bank, to na co banki czekały tyle czasu i niską marżą powstrzymywały siebie i konsumentów od udzielania/brania kredytów?Marże wzrosną to i akcja kredytowa nareszcie ruszy, ufff…. czyli kryzys mija ;) Wtóruje mu ekspert open Fajans:"Zauważyła,… Czytaj więcej »
Anonimowy
Gość

I znowu dobra wiadomość dla tych, którzy będą chcieli kupić w przyszłości – droższe kredyty = mniejsza liczba udzielonych kredytów = spadające ceny mieszkań, przynajmniej na rynku wtórnym = mniejszy kredyt do zaciągnięcia na zakup mieszkania

marek
Gość

przy okazji, ponieważ mam swoje hobby przytoczę co zrobił rok temu pewien australijczyk kiedy znalazł samorodek złota o wadze 5,5 kg

http://deser.pl/deser/1,111858,13255917,Znalazl_samorodek_zlota_o_masie_5_5_kg_za_pomoca_wykrywacza.html

i opinia jego znajomego ze skupu złota:

To dobry człowiek. Pierwsze co zrobił, to powiedział o samorodku swojej żonie.

Za pieniądze z jego sprzedaży zamierza spłacić kredyt na dom i zapłacić zaległe rachunki. Wreszcie uwolnią się od tego ciężaru.

Polacy przeczytajcie jeszcze raz 2 ostatnie zdania. Kredyt jest kula u nogi i lepiej go sobie darowac dla nedznych metrow.

Anonimowy
Gość

Dopóki będą chętni na deficytowy towar dopóty cenki nie będą spadały.
Ostatnia szansa na tani kredycik w tym i przyszłym roku później będzie tylko drożej i kto nie kupi przegra życie-takie teksty wypowiadają moi znajomi. Jest jeszcze ogromna liczba osób mogących a przede wszystkim chcących wziąć kredyt bo przecież to najtańszy pieniądz na rynku.
Skoro innym się udało to i im też się uda spłacić :-)

Moim Skromnym Zdaniem
Gość

Mieszkanie już dawno nie jest towarem deficytowym. Mamy postępującą nadpodaż. Emigracja i zmiany demograficzne będą tylko dalej powiększać liczbę pustostanów.

marek
Gość

tez mam takich znajomych ale to parenascie % bo reszta ma juz kredyty na karku nikt nie ma swojego od rodzicow za free i to powinno cieszyc. Nigdy nie robi sie tego co stado chyba, ze jest to poczatek czegos nowego a to nie jest zadna nowosc. Boom juz byl i sie zbyl.

Anonimowy
Gość

do marka:
jaką kulą u nogi co ty gadasz skoro część odsetkowa raty jest niższa niż odstępne za wynajem to co się bardziej opłaca?

marek
Gość

skup sie i przeczytaj co wyrazil znajomy tego znalazcy i teraz przeloz to na nasze warunki. To juz australijczycy wiedza co zle a polacy dalej swoje.

Autor juz przeliczal kredyty, odsetki i prowonywal do odstepnego. Co sie czepiasz? masz nowe rachunki tych parametrow to je przedstaw a nie wyskakujesz jak filip z konopii i naganiasz w okresie najnizszych stop. Moze poczytaj jeszcze raz bloga. Naganiactwo kwitnie. Ledwo czlowiek napisze a tu juz madrale. Pokaz na liczbach jak masz cos odkrywczego w tej matematyce a jak nie masz to bzdur nie pisz.

Anonimowy
Gość

znajomy mówił po przeczytaniu jednego z tych postów na tym blogu, że nie może pisać ktoś z branży bo dla niego to strzał w kolano. Chyba ten anonim z HB albo opena :) też jestem ciekaw jakie liczby poda w symulacji, że kredyt się opłaca. Na blogach grasują już seryjni wypychacze niechodliwego towaru:)

Anonimowy
Gość

Śmieszni to są ci mądrale dla których cena mieszkania jest zawsze za wysoko ale krytykują tych którzy wzieli kredyt. Kredyt jest dla ludzi ale trzeba go brać z głową. Jeżeli bierzesz kredyt żeby poprawić sobie standard życia to to jest głupota, jak bierzesz kredyt żeby zwiększyć sobie przychody to można postawić pytanie o sensowność transakcji.

Anonimowy
Gość

no przepraszam cie bardzo, ale te wysokie ceny to jest skutek brania kredytow przez wszystkich…
to jest nienormalne zeby w kraju gdzie ludzie tak malo zarabiaja ceny byly tak wysokie – a to wszystko przez kredyt rozdawany na lewo i prawo.
chyba mam prawo byc wkurzony na ludzi, ktorzy wywindowali tak ceny.

Anonimowy
Gość
U mnie sytuacja wygląda tak że mam środki na kupno mieszkania i jeszcze by trochę zostało ale od kilku lat wynajmuję i tak dobrze się czuję mając w zasięgu ręki płynną gotówkę, obracanie pieniędzmi i spadające ceny powodują że przepłacanie za wynajem w stosunku do czynszu którym bym płacił za swoje mieszkanie się zeruje. Wg mnie ceny wynajmu powinny być niewiele wyższe (max do 2 razy) niż czynsz za "własne" mieszkanie i to by było rewelacyjnym rozwiązaniem. Mam nadzieję że nadmiar pustych mieszkań doprowadzi do tego że ceny spadną a inwestorzy w mieszkania (szczególnie amatorzy wynajmu posiadający 1-2 mieszkania) bedą… Czytaj więcej »
Anonimowy
Gość

Wychodzę z tego samego założenia. Mam trochę odłożone, ale jak sobie pomyślę, że miałbym kupić mieszkanie, wydać wszystko i związać się z nieruchomością to mi mija ochota. Zawsze mógłbym je wynająć, ale nie chce mi się męczyć z najemcami. Poza tym ja nie czuję, że muszę mieć mieszkanie. I tak do grobu go nie wezmę…, a dzieci niech się same zatroszczą o siebie. Wydaje mi się, że to kwestia charakteru, może i innych czynników. Na wynajętym czuje się dobrze. Każdy kredyt na pewno by mnie stresował.
Nieruchomości będą taniały, fundamenty na to wskazują, tak myślę. A jak będzie to się okaże.

Anonimowy
Gość

Ja robię tak samo jak powyżej. Za każdym razem siadam i sobie to przeliczam i mając kasę naprawdę nie opłaca mi się kupić mieszkania no chyba że we Wiedniu lub jakimś innym fajnym miejscu.

Anonimowy
Gość
Decyzję o zakupie mieszkania podjęłam w 2012 roku w październiku, zamierzałam rok oszczędzać i wziąć kredyt. To było dawno temu, kiedy tak planowałam.. aktualnie chcę zaoszczędzić jeszcze więcej, wziąć kredyt ale niski i na lepszych warunkach za jakieś 2 lata.Obserwując sytuację na rynku moim zdaniem nie ma większych szans na wzrost cen mieszkań, są za to szanse na spadek a mniejsza dostępność kredytów działa na moją korzyść, ponieważ wkład własny posiadam. Czekam aż w końcu stopy procentowe pójdą w górę bo na lokatach można mało zarobić. To co się stało w naszym kraju kilka lat temu z cenami mieszkań to… Czytaj więcej »
Anonimowy
Gość

Bańki spekulacyjne pękają z tym większym hukiem, im większe urosły. Porównaj sobie wykres dla całej Japonii z wykresem dla największych miast.
http://seattlebubble.com/blog/wp-content/uploads/2008/10/japanes-and-us-housing-bubbles.png

Teoria o Warszawie, w której zawsze będzie magiczny popyt, jest interesująca, ale oderwana od rzeczywistości. Jedyną szansą na wzrost zainteresowania mieszkaniami w wyludniającej się Polsce jest masowy powrót Polaków z WIelkiej Brytanii, gdy ta ugnie się pod ciężarem swojego zadłużenia. Nie wykluczam tego, ale uważam za niezbyt prawdopodobne.

Anonimowy
Gość
Tak, jednak czasem mi się wydaje, że Warszawa i okolice to odrębny temat, ponieważ sporo przyjezdnych (dawnych studentów) zostało tu, nadal wynajmuje i pracuje, myśli o kredycie kiedyś tam a nowi studenci (którzy też już pewnie zostaną) przyjeżdżają i wynajmują również. Jest ich mniej niż kiedyś ale nadal są.Wydaje mi się, że Warszawa cały czas będzie się rozrastała i tutaj spadek cen mieszkań będzie odczuwalny w najmniejszym stopniu.Zgadzam się, że pracodawcy patrzą inaczej na ludzi z kredytem – są pewni takiego pracownika, a wiedząc, że np. ma żonę i małe dziecko oprócz kredytu to już hulaj dusza.. A tak poza… Czytaj więcej »
Anonimowy
Gość
Sam wcześniej myslalem ze ze mna cos jest nie tak, wszyscy z kredytem, ze nie wypada nie miec. Nawet czasem pytaja na rozmowach o prace czy ma sie kredyt i rodzine, tak wiadomo wtedy ze taka osoba będzie dobrym murzynkiem. Oczywiscie to jest dobre jak ma sie gdzie mieszkać na spolke czy u rodzicow. Moze inni sie smieja ale sam w duchu śmieje sie z nich bo z kasa na koncie to ja jestem nie zalezny, to ja moge sobie zrobic rok wolnego jesli bym chcial. Poziom stresu niższy i większe możliwości jak sie ryzykuje. Z reszta pamiętajmy ze demograficznie… Czytaj więcej »
Anonimowy
Gość

Mieszkanie w wynajętym ma dodatkową zaletę, o której tutaj nikt nie wspomniał. Nie wiem jak u Was, ale ja mieszkając w wynajętym nie mam ochoty gromadzić wszelkiej maści gratów i zbędnych rzeczy. Nie kupuję mnóstwa niepotrzebnych ubrań, gadżetów itp. Jestem w stanie z dnia na dzień spakować się do swojej Astry II :). To oczywiście powoduje oszczędność czasu i pieniędzy. Takie trochę ascetyczne życie, ale jak kto lubi :)

Anonimowy
Gość

Sam sobie odpowiedziales, lepiej kupic ten odkurzacz i po dwoch latach wyrzucic niz przeplacac za wynajem czy też dzwigać go bez sensu

Anonimowy
Gość
Ja mam wprost przeciwne odczucia w tym temacie. Nie chodzi może o gromadzenie ciuchów i gadżetów, bo tego nie robię, ale w każdym z wynajmowanych mieszkań czegoś brakuje, tak więc mam już np własny odkurzacz, deskę do prasowania, suszarkę, mikrofalówkę, nie mówiąc o mniejszych sprzętach kuchennych jak czajnik, garnki czy toster, kiedyś nawet miałem własną lodówkę. Do tego trochę własnych mebli, bo na wyposażeniu było za mało jak dla mnie. Tych rzeczy zbiera się dużo i każda przeprowadzka jest coraz cięższa. Pewnie można szukać zawsze mieszkania full wyposażonego i nie musieć kupować nic swojego, ale ja wolę sobie kupić powiedzmy… Czytaj więcej »
k-dek
Gość
Odpowiedź na pytanie: Dlaczego mass media beznamiętnie napędzały latami bańkę spekulacyjną na rynku nieruchomości w Polsce[dzisiaj mowa o Bankier.pl] Jakkolwiek, padają często na Blogu linki z Bankier.pl (i w pewnym sensie robimy reklamę portalowi – co jak już podkreślałem wielokrotnie osobiście nie jest moją intencją), tak głównie latami były i są to przede wszystkim przedruki wypocin naganiaczy. Cóż, wiemy, że w mediach, kto płaci może opublikować co chce; własne opinie pracowników (analityków) portalu Bankier.pl (np.Krzysztof Kolany) pojawiają się bardzo rzadko, ale zawsze są w zupełnej opozycji do ogólnego trendu. Portal, żeby utrzymać się na rynku, musi polegać na artykułach sponsorowanych,… Czytaj więcej »
Lukasz Kardas
Gość

http://www.ekonomia.rp.pl/artykul/707218,1090392-Na-poludniu-Europy-ceny-nieruchomosci-spadaja.html

"W bardzo złej sytuacji są właściciele nieruchomości w Hiszpanii, a w złej – w Grecji, Portugalii, Włoszech i Chorwacji. Spadki cen sięgnęły tam nawet 60 proc. od hossy."

Czy ktoś ma jakiekolwiek argumenty za tym, czemu w PL miałoby być inaczej?

Anonimowy
Gość
"To forum działa trochę jak grupa wsparcia. W sprawie najbliższej przyszłości większość dyskutantów ma podobne zdanie, bo jeszcze rok, dwa, trzy. I wszyscy Źli zostaną ukarani, Wy ich ukażecie, Dobro powróci i wreszcie kupicie. Psychologicznie jest to zrozumiałe i nawet potrzebne, ale uważajcie, bo może być z tego tylko frustracja. Frustracja jak wiadomo zmienia się w agresję, którą możecie skierować np. na autora tego bloga. Teraz oczywiście wszyscy go kochacie, ale jeśli za rok, dwa, trzy, nic się nie zmieni?Nie jesteście w stanie nic zrobić, bo nie umiecie się zorganizować. Nie wiecie jak i w kogo uderzyć. Nie umiecie zawalczyć… Czytaj więcej »
Anonimowy
Gość

wg IDR jak polska przyjmie EURO (szacowany 2019) to będzie już pozamiatane. Tak więc wzrost może bedzie ale o inflacje ew. wskażnik wynagrodzeń. Zreszta sami popatrzcie: http://www.pl.image-share.com/ijpg-267-201.html dane GUS

Anonimowy
Gość

nie będzie podwyżki stóp procentowych w najbliższym czasie ponieważ oznaczałoby to bankructwo wielu państw (wyższe koszty obsługi długu). skromnym zdaniem bardziej prawdopodobny jest następujący scenariusz: kilka lat stagnacji a później wejście Polski do stery euro oraz spadek % a co za tym idzie ooglny wzrost cen nieruchomości

MArcin

Anonimowy
Gość
odpowiedź jest prosta, szybkie załamanie będzie polegało na tym że drastycznie spadnie popyt (demografia + podwyżka stóp procentowych + coraz większy wymagany wkład własny + rosnące bezrobocie + niebawem krach na giełdach + podwyższanie podatków (może i kataster się pojawi))Mieszkań brakowało bo przede wyszystkim bo był dodatni przyrost naturalny, teraz oprócz tego duża emigracja, niebawem czar pryśnie i mieszkania tak jak auta będą dostępne dla każdego, zróżnicownie będzie polegało jednie na standardzie.Wiele lat temu auto było obiektem porządania, teraz auto może mieć każdy, a obiektem porządania są te luksusowe…tak więc klity M3 na 35m2 z przechodnimi pokojami i ślepą kuchnią… Czytaj więcej »
Anonimowy
Gość
odpowiedź jest prosta, szybkie załamanie będzie polegało na tym że drastycznie spadnie popyt (demografia + podwyżka stóp procentowych + coraz większy wymagany wkład własny + rosnące bezrobocie + niebawem krach na giełdach + podwyższanie podatków (może i kataster się pojawi))Mieszkań brakowało bo przede wyszystkim bo był dodatni przyrost naturalny, teraz oprócz tego duża emigracja, niebawem czar pryśnie i mieszkania tak jak auta będą dostępne dla każdego, zróżnicownie będzie polegało jednie na standardzie.Wiele lat temu auto było obiektem porządania, teraz auto może mieć każdy, a obiektem porządania są te luksusowe…tak więc klity M3 na 35m2 z przechodnimi pokojami i ślepą kuchnią… Czytaj więcej »
Anonimowy
Gość

w blogu WB w poście, który podlinkowałeś w komentarzach ktoś podlinkował teze korelacji bańki na rynku nieruchomości ze wskażnikiem Inverse Depenency Ratio. Polecam policzyć dla Polski.

Anonimowy
Gość

smutne lecz jakże prawdziwe

Anonimowy
Gość
fajny wpis.masz racje, polaki nie potrafia sie w zadnej sprawie zjednoczyc, nie tylko w sprawie bankow i kredytow.z tego powodu ten kraj wyglada tak jak wyglada – masa prawa tworzonego przeciwko obywatelowi, 0 odpowiedzialnosci kogokolwiek za losy kraju (w szczegolnosci politycy i urzednicy za nic nie odpowiadaja) zdaje sobie sprawe, ze w sumie kazdemu, oprocz kupujacych, zalezy na utrzymaniu cen, albo wzrostach.dlatego tak szybko one nie spadna, i ja nie bede mial pretensji do nikogo… mi wystarcza male systematyczne spadki – a takie w moim odczuciu sa mozliwe.wole wynajmowac niz zakladac kierat na 30 lat, nie wiadomo czy w ciagu… Czytaj więcej »
Anonimowy
Gość
c.d.Na najważniejsze pytanie jak żyć, czyli kiedy kupić odpowiadam nie wiem. Sam szukałbym okazji na rynku wtórnym. Jak ktoś słusznie zauważył nowe mieszkania będą jak nowe auta. Ale ważniejsze, że rynek pierwotny jedzie teraz na zielonym i to budzi moją nieufność. Takie nadmierne preferowanie tylko jednej strony powoduję, że kupując czułbym jakby ktoś próbował mi coś wcisnąć. Ci, którzy czekają na okazję z rynku pierwotnego mogą się nie doczekać. Myśląc o przyszłości rynku w Polsce lubię wracać do wpisu Białka na jego blogu. Wpis zabawny i straszny. Zainteresowanym polecam. http://wojciechbialek.blox.pl/2013/07/WIG-w-drugiej-Grecji.html Bardzo chętnie wysłucham też argumentów za możliwym szybkim załamaniem. Jeśli… Czytaj więcej »
Anonimowy
Gość
Właściwie to ja w całości się z Tobą zgadzam k-dek, tylko, co to jest ta krótka meta?. Polemicznie podkręcę własne zdanie. Uważam, że nie ma większych szans na duże spadki a już na pewno nie w tej skali (60%) i nie w tej dekadzie. Z prostej przyczyny. Skoro rynek mieszkaniowy kredytem stoi należy go oceniać z perspektywy banku. A z tej perspektywy kredyt hipoteczny to żyła złota.Z której strony by nie spojrzeć bank jest kryty. Bankowy tytuł egzekucyjny, zabezpieczenie na całym majątku, wciskanie dodatkowych ubezpieczeń, kont, usług, duperel i za wszystko kaska z dwóch stron, bo i deweloper potrzebuje swoje… Czytaj więcej »
k-dek
Gość
Tak jak napisałem wyżej, osobiście widzę takie zagrożenia urealniania cen mieszkań: Na krótką metę, rezultat może przynieść "ratowanie" przed presją korekty cen na rynku pierwotnym – podniesienie limitów w MdM, czy to wartości odtworzeniowej, czy też zmiana przelicznika 1,1 na wyższy. (udało się w RnS, może udać się w MdM)Trudno powiedzieć jak w takiej sytuacji zachowa się rynek wtórny (wciąż odcięty od dotacji), i na ile może on zmienić postrzeganie cen rynku pierwotnego. Równolegle, mogą zostać wprowadzane instrumenty (nie wiem jakie, na pewno coś czego jeszcze nie było), które mogą ograniczać podaż (reakcja na demografię)cCoś jak w tej sytuacji, gdy… Czytaj więcej »
Anonimowy
Gość

Co nie zmienia faktu, że u nas jest również miejsce na spadki, ale nie o 60%. Warto porównywać różne rynki, ale należy racjonalnie wyciągać wnioski inaczej to jest naciąganie tyle, że w drugą stronę. Takie porównanie jest tyle warte jak stwierdzenie kilka lat temu, że ceny w Warszawie dogonią Madryt.

Anonimowy
Gość

Tam nadpodaż jest dużo większa niż u nas. Dodatkowo chodzi tu głównie pewnie o domy wakacyjne. Dodatkowo ceny tych nieruchomości były astronomiczne – dużo wyższe niż w Polsce – pewnie też ceny były dużo wyższe w stosunku do wynagrodzeń niż są dzisiaj u nas. Na rynku nieruchomości wakacyjnych spadki mogą być dużo bardziej gwałtowne bo nie służą one zaspokajaniu pierwszych potrzeb mieszkaniowych. Tam bańka była jeszcze większa, bo trwała dłużej o kilka lat, kredyty były tanie, bo udzielane w Euro.

Anonimowy
Gość

Bo wesoło musi być :)
Koleś buja się ze sprzedażą swojego mieszkania już miesiąc. Stosował przez ten czas różne triki np. wyliczył czas do najbliższego sklepu na 30sek. (nie wiem czy z kibla czy z balkonu ;)) itd. Ostatnio wpadł na genialny pomysł i wymyślił promocje czwartkowe. Tydzień temu kto chciał kupić do czwartku miał cenę 367tys. zł, nikt nie kupił. W tym tygodniu cena była już za 368tys. zł i podejrzewam, że zgodnie z tą logiką będzie rosła. Zakup oczywiście za gotówkę :).
http://www.gumtree.pl/cp-domy-i-mieszkania-sprzedam-i-kupie/ochota/2-pokoje-piwnica-agd-meble-loggia-miejsce-parkingowe-570604261

Anonimowy
Gość
Anonimowy
Gość

A więc krach na nieruchomościach w skali UE tuż, tuż – 2 lata.

exter
Gość

W jednym z komentarzy wspomniano o korelacji między Inversed Dependency Ratio a bańkami na rynkach nieruchomości. Byłem ciekaw jak to faktycznie wygląda, dla ciekawych wykresy można zobaczyć tutaj: http://www.distressedvolatility.com/2013/06/real-house-prices-vs-inverse-dependency-ratios.html

zeroxx
Gość

Mam pytanko. Czy ktoś z czytelników a być może sam autor ma dostęp do przykładowego raportu RAPORT AMRON – SARFiN w wersji rozszerzonej. Podobno znajduje się tam więcej ciekawych informacji takich jak liczby transakcji i ceny transakcyjne poszczególnych nieruchomości. Było by to dodatkowe źródło informacji.

Anonimowy
Gość

Rosja własnie podniosla stopy procentowe również + ukraina.
Dzieje się i ma się dziać. To nie są czasy na zakupy. Popytajcie ludzi w ukrainie czy dostają pensje i jak to rzutuje na stosunki. Kuszą jak mogą aby ładować się w kredyty a tu takie akcje zaczynają się dziać.

Anonimowy
Gość

Łukaszu, co do pkt od 1 do 3, jak dla mnie wszytsko jasn i klarowne.

NIemniej mi właśnie o poruszaną przez Ciebie w ostatnim zdaniu kwestię:
"NIc tak nie obniża cen mieszkań, jak wojna"

Ciekawe jakie to ma przełożenie, ale tak liczbowo :)
Co mnie najbardziej interesuje, to jakie będą konsekwencję dla Nas Polaków, blokady ekonomicznej Rosji jeśli taka w ogóle nastąpi.

Myśle, że już handlujący trzodą chlewną odczuwają kryzys na UKR w stopniu znaczacym.
Ciekawe jak dalej losy się potoczą.
Myślę, że niedługo Wdomachzbetonu również nam swoje przemyślenia podrzuci.

Pzdr
Karol

Anonimowy
Gość

zdolnosc kredytowa to jest po prostu smiechu warta.
skoro zdolnosc zalezy od aktualnych stop procentowych to po co w ogole ona jest brana pod uwage.
powinno sie zmienic sposob wyliczania, albo zaostrzyc kryteria kredytowe, zeby banda idiotow nie zrobila sobie kuku biorac kredyty kiedy stopy sa niskie.

jednego roku nie stac ich na kredyt, a w nastepnym magicznie juz ich stac… chociaz w ich statusie spolecznym nic sie nie zmienilo.
to jest paranoja.

Lukasz Kardas
Gość
Nieszczęsne (abstrahując od wydarzeń na UKR) stopy procentowe, których wzrost dla chcących kupić mieszkanie nie powinien być kłopotem z co najmniej trzech powodów. 1. Wzrost stóp procentowych spowoduje obniżkę marży – koszt kredytu w tym ujęciu będzie niższy.2. Zmniejszy się dostępność kredytu – zmaleje ta magiczna zdolność kredytowa. Wyższa stopa = wyższa rata = mniejsza zdolność.3. Podwyższenie stóp w dłużej perspektywie spowoduje wzrost raty kredytu. Stąd mogą pojawić się problemy ze spłatą w gospodarstwach "dopiętych na ostatni guzik", a to może zwiększyć podaż mieszkań od komornika. Odnośnie wydarzeń za naszą wschodnią granicą naszła mnie myśl – Nic tak nie obniża… Czytaj więcej »
Anonimowy
Gość

czy gotówkowych czy nie gotówkowych to jest jedna kwestia
ale moją nadrzędną dywagacją jest pytanie czy w ogólnym rozrachunku nie spadnie sprzedaż właśnie z tej pobudki, czyli niepewnej/niestabilnej (jak zwał tak zwał) sytuacji międzynarodowej

czy stopy procentowe w związku z tym co obserwujemy za granicą nie poszybują wyżej niżli wcześniej zakładaliśmy?

Pzdr
Karol

Anonimowy
Gość

Obstawiam, że zwiększy się ilość zakupów gotówkowych.

Anonimowy
Gość

dokładnie od kilku dni mam podobne przemyśłenia dotyczące obecnej sytuacji międzynarodowej w odniesieniu do zakupu mieszkania. Jak te wydarzenia mogą rzutować na zakup bądź rezygnację z tego pomysłu

Pozdrawiam
Karol

Anonimowy
Gość
Anonimowy
Gość

Zaklinanie rzeczywistości. Pracuję przy transakcjach związanych z nieruchomościami w Warszawie. Z tego co obserwuję to w roku 2013 i 2014 70% zakupów mieszkań jest za gotówkę. Skąd mają forsę, to nie wiem, ale kredyt obecnie to zdecydowana mniejszość.

Anonimowy
Gość

a tam 70% podobno 90% kolega mi mówił. Nie znam nikogo kto nawet obecnie bierze bez kredytu. Max połowa wkładu reszta kredyt. Nikt sposród paru osób jakie brały w 2013/2014 nie brały 100% gotówką w Warszawie.

Anonimowy
Gość
Ci co mają kasę kupują za gotówkę, ci co jej nie mają w kredycie (chyba, że nie chcą wzbudzać podejrzeń fiskusa). Poza tym, pytania: Jaka jest ogólna liczba zawieranych transakcji gotówkowych i kredytowych w sumie w 2013 i 2014? Po jakiej cenie są zawierane transakcje gotówkowe, a w jakiej kredytowane w całości bądź części? W jakim wieku są ludzie zawierający te transakcje?Moim zdaniem, "kredytowcy" powoli się wyczerpują. Zostali "gotówkowcy", którzy przecież zawsze byli, tylko kiedyś w mniejszości. Przecież część ludzi z wyżu lat 80-tych postanowiła nie brać kredytu tylko zbierać, zbierać i zbierać, no i teraz być może kupują, trochę… Czytaj więcej »
badzero
Gość

Ja dodałbym jeszcze jedno pytanie :) dlaczego ludzie kupują mieszkania na rynku pierwotnym :) czy ktoś się zastanawia z czego i w jaki sposób jest to zbudowane.

Anonimowy
Gość

Mieszkam w kamienicy która ma 80+ lat. Jeśli jest dobrze zachowana (stropy, stropy), to standard wysokości sufitów przebija oferowane apartamenty o wyższym standardzie". ROCZNY budynek w okolicy i elewacja zaczęła się kruszyć. Piszę to bez satysfakcji, bo za dychę będzie to straszyć..
Inna kwestia, szkoda funkcji dawnych kamieniczików. Wspólnoty z brudem i syfem na/ wokół budynków nie bardzo sobie radzą- proste, odpowiedzialność grupowa.

badzero
Gość
Mieszkam na śląsku i tu można wybierać: mieszkałem już w wieżowcu, kiedyś w niskim bloku teraz znowu niski blok (płyta).Podłogi równe, uskoków nie ma. Ja widzę ceny w innych miejscach to przyznam szczerze że mnie mrozi. Tu, czyli w Zabrzu w dobrej dzielnicy kupiłem mieszkanie do remontu za 1900zł/m2 w Bytomiu można dostać w cenie 1500zł/m2kamienice poniżej 1000/m2 remont, a za 2k/m2 już w bardzo przyzwoitym stanie. Zawodowo zajmuje się kredytami już z 7 lat i ludziom się nie przegada parę razy nawet próbowałem, alee…. kończyło się zadłużeniem się przez innego pośrednika :) prawda jest taka, że ludzie kupują emocjami… Czytaj więcej »
Anonimowy
Gość

mieszkam w tym budynku ponad 10 lat i nie wiele się zmienił, cegła to cegła. Wcześniej na al ujazdowskich mieszkałem w budynku z czasów przedwojennych, 3 metry wysokości, zimny ale z cegły wytrzymał wojnę i stał by nadal, gdyby 10 lat temu go nie zrównali z ziemią pod nowy budynek. Dlatego wolę stare budownictwo, tym bardziej że miałem okazje widzieć jak wyglądają mieszkania "nowego budownictwa" po 10 czy 5 latach. Cegła jest bardziej trwała, zresztą dawniej budowany prosto ale na lata, dziś buduje się aby zrobic 30-40% marży.

Anonimowy
Gość

z lat 60. to zaraz będą miały właśnie 60 lat, więc zastanów się czy jednak mimo wszystko nie iść w nowy budynek…

Anonimowy
Gość

osobiscie mieszkam w mieszkaniu zbudowanym z cegly z lat 60tych i szczerze jakbym mial kupowac to wolalbym starszy budynek ze starej szkoly nie z plyty, i nie 12 pietrowy tylko max 5 pieter. Za 3 lata kiedy kupie bedzie sie wiecej takich pojawiac na rynku po starszych osobach oraz co waznieszje ceny sie urealnią. Nowe budownictwo niesteyt w wielu wypadkach ma tragiczna jakosc.

Anonimowy
Gość

Nie wiem gdzie mieszkasz, ale w Łodzi, mieszkania z rynku wtórnego z lat 80 wyglądają jak lepianki z glinki, ściany chyba wygładzane rękoma, szczególnie przy futrynach, takie falbany takie, jakby dzieci to lepiły. Nie wiem czy w latach 80 i wcześniej nie było narzędzi czy co, ale nie dziwię się ludziom, że wolą dołożyć trochę więcej i mieć nowe mieszkanie.

Lukasz Kardas
Gość

Wiem, że portal z linku mało poważny, jednak bardzo fajna wypowiedź ze Związku Banków Polskich – jak oni martwią się o to by Polacy mieli gdzie mieszkać.
http://www.bankier.pl/wiadomosc/Polakow-nie-stac-na-mieszkanie-Tu-musi-pomoc-rzad-3072933.html

"Państwo nie może się odżegnywać od tego i mówić, że mieszkalnictwo to jest problem tych, którzy szukają mieszkań. Bez pewnej inicjatywy ze strony rządu problem mieszkaniowy nie zostanie rozwiązany – mówi dr Jacek Furga, ze Związku Banków Polskich."

Ciekawe co ZBP rozumie pod określeniem "problem mieszkaniowy"? Za mało mieszkań? Za mała zdolność kredytowa młodych? Za mało chętnych na kredyty? Za duża rozbieżność cena/zarobki?

k-dek
Gość

"problem mieszkaniowy" – to przymusowy powrót "branży" do marży ze sprzedaży mieszkań ~10%, zauważmy, że "branża" od 2004r. (wejście Polski do UE) rozpasła się do ogromnych rozmiarów, (deweloperzy i banksterzy + ich PZFD, ZBP; "doradcy", pośrednicy, agenci – sprzedawcy itd. – powstały instytucje, których w Polsce prawie, w ogóle nie było) więc powrót do realnych cen mieszkań, wynikających z fundamentów gospodarczych i poziomu zarobków w danym regionie, wiąże się ze skurczeniem "branży", tak jak rok temu

http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,13582074,Zwolnienia_grupowe_w_Open_Finance__270_osob_straci.html

Anonimowy
Gość

Witam,

Na początku chciałem podziękować autorowi bloga za wspaniałe teksty, które pisze i które z chęcią się czyta. Blog jest naprawdę wspaniały.
Przechodząc do meritum chciałbym spytać czy istnieje możliwość wplecenia tematu "Co się stanie z moim kredytem hipotecznym w trakcie/po wojnie? Czy będę musiał go spłacać? Czy zostanie zawieszony?".

Hubert

Krzysiek
Gość

Bank jest zawsze wpisany w ksiedze wieczystej – czyli na papierze ktory poswiadcza wlasnosc. Wpis z ksiegi wieczystej moze byc usuniety przez notariusza. Jednak zaden notariusz nie usunie takiego wpisu bez kontaktu z bankiem.
Tak wiec dopoki istnieje ksiega wieczysta (i Ty jako wlasciciel nieruchomosci) to informacja o kredycie tez istnieje.

mk24
Gość

no ale z drugiej strony jakby tak pierd…. w bazy danych danego banku przy okazji nie zachowalyby sie papierowe wersje cyrografow kredytowych… nie wiem gdzie jeszcze sa zapisane takie rzeczy, ale teoretycznie jest chyba mozliwe ze bank przestaje istniec totalnie i wraz z nim umiera kredyt?

Anonimowy
Gość

jak ci czołg rozwali chate to kredyt i tak zostanie do spłacania…

Anonimowy
Gość

wczoraj w barze gadałem z laską z Bytomia, która przez kilka lat pracowała w Warszawie. Miała przyzwoicie płatne zajęcie ale wróciła do siebie do Bytomia ze względu na kosmiczne ceny mieszkań w Wawie. Pracuje na lotnisku Pyrzowice, zarabia niewiele. W Wawie by się za to ledwo utrzymała. W Bytomiu kupiła mieszkanie 2-pok w wieżowcu za 60 tys. i ma spokój… a w dodatku lisko w góry, do Krakowa, Pragi, nad Adriatyk bliżej :D

Krzysiek
Gość

Popieram! To tez jest dowod, ze mozna kupic tanie mieszkania. Nieco optymizmu potrzeba na tym forum. Sadze ze wszyscy sa swiadomi, ze ceny maja przed soba duzy potencjal spadkowy, co nie zmienia faktu ze nalezy szukac, negocjowac, pytac, chodzic. Mozna juz teraz znalezc tanie mieszkania. Mowie tu oczywiscie o rynku wtornym. Tez nie rozumiem jak ludzie moga sie ladowac w pierwotny.
60k PLN za mieszkanie 2-pokojowe w miejscowosci w ktorej ma sie rodzine/znajomych/prace to moim zdaniem bardzo dobra cena.

Moim Skromnym Zdaniem
Gość

Kolejny artykuł o wpływie demografii na przyszłość rynku nieruchomości. Jeden z niewielu w gąszczu naganiaczy.

http://biznes.interia.pl/nieruchomosci/news/emigracyjna-reaktywacja-czyli-zolte-swiatlo-nie-tylko-dla,1997422,4206

Anonimowy
Gość
czytam tak ten art i powiem wam tak szczerze że coraz bardziej zastanawiam sie co zrobic, zarabiam ok kase w wawie wiec moglbym dozbierac i gdzies za 2 czy 3 lata kupic mieszkanie ALE tak długoterminowo nie wiem jak to będzie. Co ciekawe coraz bardziej widzę aktywnosc zachodnich firm rekrutujacych nie tylko wobec mnie ale i moich znajomych. Jestem prgramista, specjalista i powiem ze sumy jakie nam proponują sa naprawdę zachęcajace. Szczerze człowiek zaczyna sie zastanawiac, mimo ze tutaj zle nie zarabia. Niestety o ile na poczatku uciekali studenci, generalnie mlodzi ludzie z nie najlpeszymi perspektywami w tym kraju to… Czytaj więcej »
Lukasz Kardas
Gość
hmmm… czyli do "demograficznego tsunami" które nadciąga w perspektywie 20- 25 lat dojdzie/ dochodzi kolejna fala emigracji Polaków o największej sile, sile do pracy i sile nabywczej, bo przecież to ci 20-40 latkowie najwięcej konsumują nakręcając gospodarkę, w tym to właśnie ten przedział wiekowy ma największe potrzeby mieszkaniowe. Mimo to jestem zdania że ten rok nie przyniesie większych zmian w cenach mieszkań. Jest takie porzekadło: zanim gruby schudnie…. ;) Ten rok to będzie zaklinanie rzeczywistości przez banki/dev, następny rok to cięcie kosztów, zwłaszcza na "niezależnych doradcach", następny rok siedzenie z zaciśniętymi pośladkami i czekanie na klienta – czwarty rok (2018r.)… Czytaj więcej »
SinOfCane
Gość

1% kataster? Buduję fabrykę namiotów :)

Anonimowy
Gość
Nie zapominajcie, że podatki mają też inne funkcje niż tylko zubożanie społeczeństwa (nie mam na myśli tego, że je lubię). Dla przykładu: Jest sobie działka, leży odłogiem. Miasto chce wykupić grunt żeby poprowadzić obwodnicę. Wycenia nieruchomość, ale klient się nie zgadza bo twierdzi, że jest warta 4x więcej. Ale podatek płaci jak od zwykłego pola rolnego, np. "kilka" złotych rocznie. A że go stać, może tak sobie płacić i blokować inwestycje. Tak więc skoro wycenia nier. tak jak chce, to niech płaci podatek od tego w takiej wysokości w jakiej wycenił. Podejrzewam, że zmięknie. Oczywiście może być kilka stawek podatku,… Czytaj więcej »
Anonimowy
Gość
podatek katastralny to pewnik od wielu lat, przypomnę tylko art na plus o budowie zintegrowanego systemu informacji o nieruchomościach: http://na-plus.blogspot.com/2013/02/podatek-katastralny-rusza-budowa-zsin.htmlakurat tego że wymaga to unia to bym nie brał za pewnik. To jest częsty argument że UE każe a często to jest bs naszych urzędasów lubiących różne papierki. Oczywiście w tym wypadku nawet mfw zalecało nam ten podatek, po kradzieży kasy z ofe po 2 latach zostanie kolejna dziura i są to tak wielkie kwoty że tylko powszechny podatek w sporych kwotach będzie w stanie go zapchać. Pamiętajmy ze wpływy z podatków spadają a wraz z emigracją ten proces przyśpieszy.… Czytaj więcej »
Marcin
Gość

Bardzo ciekawy artykuł. Tylko zastanawia mnie, jak się to będzie miało w odniesieniu do dużych miast, np. Wrocław. Wiele zagranicznych firm zaczyna otwierać swoje filie w takich miastach (patrz Wrocław), powstają ciągle nowe miejsca pracy, co poniekąd przekłada się na napływ ludzi do dużych miast. Wydaje mi się, że to może też być czynnik, który będzie hamował tempo spadku cen mieszkań w takich miastach. Oczywiście wolałbym żeby było inaczej…

PS.
Pozwolę sobie wrzucić link do "ciekawego" artykułu o "apartamentach" we Wrocławiu :D:
http://wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/51,95327,15566040.html?i=4&v=1&obxx=15566040

Pozdrawiam

miner_
Gość

W Warszawie udało mi się wynająć małe mieszkanie, ale dwupokojowe na osiedlu Wileńskim 32m za 1550zł plus prąd. Mieszkanie w wysokim standardzie, w pełni wyposażone w nowy sprzęt. Ogłoszenie było na gumtree.

Anonimowy
Gość

> taki mini apartament za wynajem kosztuje 2200 zł za miesiąc

jeśli się znajdą jednostkowe przypadki które zaakceptują taką cenę, to naprawdę już ich problem :)

Anonimowy
Gość

taki mini apartament za wynajem kosztuje 2200 zł za miesiąc, nawet w wawie większą kawalerkę w niezłym standardzie za mniej niż 2 tys, nie mówiąc o normalnych 2 pokojowych mieszkaniach w tej cenie. I ta nazwa mini apartament z trendy aneksem kuchennym oraz malowniczą panoramą na city Wrocławia :)

Unknown
Gość

W temacie – natrafiłem dziś na ciekawy artykuł … który stara się zanegować wnioski z tego postu :)
W skrócie – marzę deweloperów są niewielkie, a biurokracja wszystko zjada :)

Zainteresowanych odsyłam do: http://wyborcza.biz/finanse/1,108340,15572890,Za_co_placimy_deweloperom__Czy_mieszkania_moga_byc.html

Anonimowy
Gość

"Tak jakby zleceniodawcy zrozumieli, że blog przynosi skutek odwrotny do zamierzonego i zamiast naganiać na zakup i łapać postępującą korektę cen mieszkań, wielu osobom otwiera oczy, na sytuację na rynku mieszkań :D"

To jest w ogóle ciekawa sprawa. Komentatorzy na gazeta.pl od lat ośmieszają KAŻDY tekst Wielgi, komenty zwykle mają wysoki poziom merytoryczny i rozrywkowy, Agora mogłaby je wyłączyć, ale wtedy klikalność spadłaby im do zera – czyli Agora może sprzedawać deweloperom kryptoreklamę tylko dzięki wartościowemu kontentowi wyprodukowanemu przez czytelników. Z drugiej strony kryptoreklama może mieć wpływ tylko na tych, którzy nie zajrzą do komentarzy.

k-dek
Gość

http://mieszkaniowy.blox.pl/2014/03/Za-co-placimy-deweloperom.html

…to samo jest tutaj i można z "redaktorem" podyskutować…jest duża szansa, że osobiście odpisze.

Od kilku lat śledzę blog Wielgo, i były tam dość ostre merytoryczne dyskusje, gdzie Wielgo był co rusz zaganiany w "kozi róg", co doprowadziło do tego, że "redaktor" na wiele miesięcy blog sobie odpuścił. Tak jakby zleceniodawcy zrozumieli, że blog przynosi skutek odwrotny do zamierzonego i zamiast naganiać na zakup i łapać postępującą korektę cen mieszkań, wielu osobom otwiera oczy, na sytuację na rynku mieszkań :D

Podejrzewam, że teraz może być podobnie :D

MaryJan
Gość

śmieszny artykuł śmiesznego redaktorka

Anonimowy
Gość
Mocny artykuł: http://forsal.pl/artykuly/782557,zycie-z-kredytem-we-frankach-czyli-jak-szwajcarska-waluta-pograzyla-polakow.html Fragnent ku przestrodze: "Anna (matka czwórki dzieci, województwo wielkopolskie): Problemy zaczęły się kilka lat temu. Mąż uparł się wybudować dom, choć byłam temu przeciwna. Wziął kredyt i prace ruszyły pełną parą. Po roku, w którym sprzedaliśmy mieszkanie – prezent od moich rodziców, przenieśliśmy się do wymarzonego domu mojego męża. Bardzo szybko okazało się, że nie jesteśmy w stanie spłacać ogromnych rat kredytu. Także dlatego, że nie pracowałam, bo zajmowałam się dziećmi, a mąż stracił stałą pracę. Koniec końców zostaliśmy zmuszeni sprzedać dom i przeprowadzić się do wynajętego mieszkania. Nasze zadłużenie to teraz około 250 tys. zł, ale… Czytaj więcej »
Anonimowy
Gość
Jestem po sgh i szczerze powiem ze jeslichodi o ekonomię codzienna to jest tylko teoria a nie jakieś życiowa wiedza, co wiecej mam sporo znajomych którzy po tej uczelni i tak wzięli kredyty i to w frsnkach niektórzy to doradcy inwestycyjni :)Nagonka była z każdej strony a spadek cen będzie ale powolny dopiero demografia zadziała gdy wnuki zaczną sprzedawać wynajmować mieszkania dziadków. Na wkład własny banki znajda obejście i tak. Ja natomiast czekam, mam święty spokój i wole inwestować w siebie niż w ściany. Zgadzam sie ze nie powinno sie uliczkach frankowiczom. Podzielam zdanie prof Modzelewskiego ze zrobili zakład bukmacherski… Czytaj więcej »
Anonimowy
Gość
hehe, po prostu nasz wspanialy system edukacji wyprodukowal bande idiotow.przecietny polaczek zna stolice roznych panstw, wie gdzie leza, zna sie na historii, ale nie wiem podstawowych rzeczy potrzebnych do zycia:– nie zna sie ani troche na ekonomii– nie wie skad sie biora pieniadze w budzecie– nie wie czego moze wymagac od instytucji panstwowych typu sądy, prokuratura, policja, zus…– nie interesuje sie prawodastwem… do puki nie jest juz za pozno (np. BTE, ktory juz dawno powinien byc zlikwidowany – wtedy banki byly by ostrozniejsze przy dzielaniu kredytow bo ponosily by wieksze ryzyko)itp. itd.mamy spoleczenstwo idiotow to sie nie dziwcie, ze kazdy… Czytaj więcej »
Anonimowy
Gość
Anonimowy
Gość
Nigdy nie pojme frankowcow kupujacych nieruchmosci na gorce,bo przeciez aksjomaty ekonomi mowia ,aby kupowac w bessie ,a jezeli bierzemy kredyt walutowy to tylko w walucie ktora w perspektywie wieloletniej moze sie oslabic jak np:$ ktory kosztowal w roku 1999 4,7 pln .Naiwni i nieduczeni frankowcy zrobili akurat na odwrot i teraz sie dziwie ,iz mieszkanie ktore kupili w sredniej cenie 4000-5000ch.f/m.kw dzis jest warte 1/3 tej sumy ,a przeciez to bylo przewidywalne od poczatku, wsytarczylo popatzrac na wieloletni kurs ch.f/pln ,aby zobaczyc iz frank ponizej 2 pln kosztowal nascie lat wczesniej (przy kilkrtonie nizszych pensjach) ,a srednia wiloeletnia cena metra… Czytaj więcej »
trackback

viagra professional

WALCOME

trackback

buy viagra online usa

WALCOME

trackback

generic viagra price at walmart

WALCOME

trackback

sildenafil citrate

WALCOME

trackback

sildenafil

WALCOME

trackback

generic cialis

WALCOME

trackback

cialis generic

WALCOME

trackback

viagra online

WALCOME

trackback

cialis

WALCOME

trackback

viagra

WALCOME

trackback

Pharmacy viagra

Buy branded viagra

trackback

how much is cialis

cialis generic

trackback

buy viagra

WALCOME

trackback

generic viagra

WALCOME

trackback

how to get cialis

cialis coupon

trackback

levitra 20mg

levitra new zealand – levitra 20 mg cost delete all board cookies – celis

trackback

viagra cialis

cialis pills

trackback

Best price viagra

Canadian viagra and healthcare

trackback

generic viagra

cheap generic viagra online without prescription – generic viagra uk – viagra 5mg no new posts

trackback

Generic viagra canadian

Discount viagra without prescription

trackback

buy cialis online safely

cialis 20 mg

trackback

ciprofloxacin for dogs 250 mg

Dlaczego? | W domach z betonu

trackback

cbd

how long does it take for cbd oil to work – cbd tincture 500mg – cbd and thc oil

trackback

canadian pharmacy cialis 20mg

cialis 20

trackback

low cost cialis

Dlaczego? | W domach z betonu

trackback

cialis canadian pharmacy

cialis india

trackback

cialis cost

cheap viagra tadalafil cialis – is cialis the same as viagra – where to buy cialis

trackback

cialis 20 mg

cialis on line

trackback

cialis over counter at walmart

http:juki.host-page.com4083buy+cialis+-+generic+and+brand.htmldiscount-viagra – cialis buy – cialis and bath tub

trackback

viagra cialis

how to get cialis

trackback

viagra 100mg

online pharmacy viagra

trackback

viagra generic

viagra 100mg

trackback

viagra 50mg

viagra for sale

trackback

buy ed pills

erectile dysfunction pills

trackback

online ed pills

ed drugs

trackback

generic tadalafil 20 mg

cialis information side effects home – cialis side effects forum important topics – cialis generic name most users ever online was

trackback

buy viagra

cialis dose mg no registered users and – buy cialis online from a usa certified pharmacy special – cialis and alcohol side effects all times are utc

trackback

erectile dysfunction medications

men’s ed pills

trackback

canadian pharmacy online

rx pharmacy

trackback

rx pharmacy

rx pharmacy

trackback

walmart pharmacy

canada pharmacy

trackback

cialis online

generic cialis

trackback

cialis visa

Buy cialis

trackback

levitra 10 mg

buy levitra

trackback

levitra dosage

vardenafil canada

trackback

levitra 20 mg

vardenafil online pharmacy

trackback

gambling games

casino online games for real money

trackback

online casino

online casino real money no deposit

trackback

viagra online prescription

buy viagra

trackback

online casino for real cash

slot machine games

trackback

online slots real money

best real casino online

trackback

pay day loans

loans online

trackback

payday loans online

loans for bad credit

trackback

payday loans online

online loans

trackback

viagra cost

viagra prescription

trackback

buy viagra no prescription

Dlaczego? | W domach z betonu

trackback

cialis to buy

cialis to buy

trackback

5 mg cialis

cialis generic

trackback

generic for cialis

cialis generic

trackback

cialis 5 mg

5 mg cialis

trackback

casino online games

casino slot

trackback

online slots real money

play online casino real money

trackback

casino online

online casino games for real money

trackback

viagra prescription

generic viagra 100mg

trackback

canada viagra

cheap generic viagra

trackback

order viagra online

viagra generic name

trackback

cialis buy

tadalafil online canadian pharmacy

trackback

jueriy.com

Dlaczego? | W domach z betonu

trackback

buy cialis online from india

side effects for tadalafil

trackback

cialis price

cialis prices

trackback

viagra shipped overnight delivery

Dlaczego? | W domach z betonu

trackback

viagra without a doctor prescription

viagra buy

trackback

generic viagra

cheapest generic viagra

trackback

canadian viagra

viagra cost

trackback

viagra alternative

order viagra

trackback

online cialis

Dlaczego? | W domach z betonu

trackback

viagra newsletter

viagra tablets in india

trackback

how long for cialis to work

cialis generic best price

trackback

order viagra 100mg

pfizer viagra no prescription

trackback

generic cialis super active

cialis soft tabs online

trackback

cialis for three ways

shelf life of cialis

trackback

herbal viagra pills

buy real viagra

trackback

viagra helps with exercise

WALCOME

trackback

amazon viagra

viagra sildenafil buy

trackback

how does viagra work?

WALCOME

trackback

how long does viagra last 50 mg

WALCOME

trackback

female viagra asian medical video tube

WALCOME

trackback

fast acting viagra

viagra generic

trackback

women viagra cvs

WALCOME

trackback

buy viagra soft

is viagra safe

trackback

Viagra jelly

Cost of viagra

trackback

cialis information

walmart pharmacy cialis price

trackback

best price on pzier viagra

viagra without a prescirption

trackback

viagra substitute gnc

cost of viagra 100mg

trackback

viagra online without prescription

buy viagra in malaysia

trackback

how many years can you take viagra

generic viagra buy online

trackback

cialis vs sildenafil

where is the best site to buy cialis

trackback

buy viagra craigslist houston

should you buy viagra on the internet

trackback

buy viagra and cialis kit

can you legally buy viagra online

trackback

buy viagra and get bonus cialis pills

generic name cialis

trackback

generic viagra mexico

cheap viagra in united states

trackback

viagra online with amex

buy pfizer brand viagra online

trackback

lasix 500 buy

order lasix without a prescription

trackback

canada cialis online

American health

trackback

canadian pharmacy cialis 20mg

Health

trackback

tinder can someone see if you read their message

Dlaczego? | W domach z betonu

trackback

tinder safe Feature

Dlaczego? | W domach z betonu

trackback

any free dating websites for free

trackback

casual dating sites free

trackback

free online dating numbers

trackback

free spanish dating sites

trackback

best free dating websites for people over 50

trackback

free springfield mo dating personals

trackback

dating scotland free

trackback

free dating men

trackback

free black dating sites no subscriptions

trackback

asian dating websites free

trackback

free dating site younger woman dating older men

trackback

free pagan dating

trackback

free free online dating sites

trackback

what are side effects of priligy

commitment complete blood count ocean

trackback

keto on a budget

trackback

easy keto desserts

trackback

keto mashed potatoes

trackback

buy hydroxychloroquine in canada

intellectual cubital tunnel syndrome ethnic

trackback

hydroxychloroquine covid

destruction cardiopulmonary absolute

trackback

hydroxychloroquine may 2020

sufficient presbycusis round

trackback

hydroxychloroquine manufacturer india

issue kyphoplasty pace

trackback

hydroxychloroquine tab 200mg

broad synovectomy dominant

trackback

nigerian gay dating sites https://gaychatrooms.org/

trackback

ivermectil no prescription

chair coronary endarterectomy agricultural

trackback

priligy otc

northern osteophyte little

trackback

canadian pharmacy cheap ivermectin

shake atherosclerosis notion

trackback

college dating gay https://gaychatgay.com/

trackback

gay dating sims online https://freegaychatnew.com/

trackback

sildenafil prescription

WALCOME

trackback

plaquenil antimalaria for plasmodium

think mindlessness flat

trackback

generic cialis tadalafil

WALCOME

trackback

generic viagra 100mg

WALCOME

trackback

ivermectin stromectol 6 mg

warning acquisition lovely

trackback

black discrimination gay dating https://gaydatingcanada.com/

trackback

gay dating carnesville ga https://dating-gaym.com/

trackback

viagra without a doctor prescription

WALCOME

trackback

discount viagra

WALCOME

trackback

cheap generic viagra

WALCOME

trackback

generic viagra canada

WALCOME

trackback

ivermectin us

appoint seminal vesicles concert

trackback

cialis on the web

WALCOME

trackback

cialis 20 mg tablet

WALCOME

trackback

deltasone capsule price

international association cortex lip

trackback

online viagra

WALCOME

trackback

generic viagra online pharmacy

WALCOME

trackback

where to buy cialis pills

WALCOME

trackback

stromectol function

explore doppler ultrasound trace

trackback

write argumentative essay https://essaywritercentral.com/

trackback

buy viagra online cheapest

WALCOME

trackback

viagra cheap

WALCOME

trackback

cialis online

WALCOME

trackback

viagra prescription

WALCOME

trackback

ivermectin 1% solution

eight heart block mark

trackback

buy viagra germany

WALCOME

trackback

buy sildenafil from canada cheap

WALCOME

trackback

ivermectin lice dose

clearly homocystinuria scheme

trackback

viagra 50 mg cost

WALCOME

trackback

buying generic viagra online

WALCOME

trackback

viagra coupon 75%

WALCOME

trackback

creative writing essay https://essaysnet.com/

trackback

viagra pill no prescription

WALCOME

trackback

writing an essay online https://essaytag.com/

trackback

cost of viagra vs. birth control

WALCOME

trackback

viagra uten resept

WALCOME

trackback

sildenafil 20mg

WALCOME

trackback

best online casino us https://online2casino.com/

trackback

sign up bonus no deposit https://onlinecasinos4me.com/

trackback

viagra pills

WALCOME

trackback

super slots casino https://casinosonlinex.com/

trackback

online gambling real money https://casinoonlinet.com/

trackback

best deposit bonus casino https://onlinecasinoad.com/

trackback

write my college essay https://dollaressays.com/

trackback

write college essays https://multiessay.com/

trackback

writing compare and contrast essay https://buy1essay.com/

trackback

writing a critical essay https://essaytodo.com/

trackback

cheap viagra online

WALCOME

trackback

cialis viagra

WALCOME

trackback

viagra no subscription

WALCOME

trackback

viagra for sale without prescription

WALCOME

trackback

viagra dosage

WALCOME

trackback

hims viagra

WALCOME

trackback

chewable viagra

WALCOME

trackback

viagra cvs

WALCOME

trackback

non prescription online pharmacy reviews

WALCOME

trackback

viagra para mujeres

WALCOME

trackback

best viagra over the counter

scream variant angina pectoris sample