Czy za rok kupimy mieszkanie?

Szybkimi krokami zbliżają się wybory parlamentarne. Po spektakularnej klęsce ekipy rządzącej w niedawnych wyborach prezydenckich, zaczęły się dziać rzeczy przedziwne. Jedną z nich jest ostatnia propozycja zmian w Mdm, która (o zgrozo!) ma rozszerzyć program na rynek wtórny. Strategicznie patrząc, wszelkie programy “pomocowe” na rynku mieszkaniowym (które zawsze pomagają bankom, a najczęściej także deweloperom) są złe i należałoby je z miejsca zlikwidować. Niestety w socjalistycznym państwie, w którym przyszło nam żyć, takie programy będą istniały “zawsze”, więc pozostaje się z nimi pogodzić i zobaczyć, jaki tym razem będzie to miało wpływ na rynek. Ba… może nawet warto się zastanowić, czy by tego Mdm nie wykorzystać “we własnym interesie”? :)
Na początek kilka podstawowych faktów na temat planowanych zmian, okraszonych naszym komentarzem:

1. Zwiększenie “wsparcia” dla rodzin z dwójką dzieci do 20% oraz dla tych z trójką+ do 30%. Dodatkowo, w przypadku rodzin z 3+ dzieci dofinansowywana powierzchnia wzrośnie z 50 do 65m2 oraz zostanie wprowadzona możliwość zakupu mieszkania w Mdm mimo posiadania już innego mieszkania (co w “normalnych” warunkach Mdm jest zakazane). Rodzin biorących udział do tej pory w programie z co najmniej 2 dzieci było ledwie kilka procent, więc te zmiany nie wpłyną najpewniej na nagły wzrost popularności programu, jednak w przypadku większych rodzin tego rodzaju dofinansowanie wydaje się być już całkiem łakomym kąskiem (zwłaszcza, jak ktoś wierzy, że mieszkanie to najlepsza inwestycja ;) 30% dopłaty do 65-metrowego mieszkania w Warszawie, to będzie prawie 120 tys. złotych… na taki prezent od podatników ciężko narzekać. Jeśli ktoś ma więc 3 dzieci, to proponujemy deal życia – kupić mieszkanie w Mdm, zgarnąć 120 tys. dopłaty, a swoje stare mieszkanie wynająć (nowego wynająć nie można, ale o starym nic się nie mówi). To znaczy proponowalibyśmy… gdyby nie to, że kupi się przepłacony towar na kredyt, którego nie można od razu spłacić (o czym za chwilę) i którego rata wkrótce wzrośnie.

2. Rozszerzenie katalogu osób, które mogą przystąpić do kredytu Mdm. Do tej pory było tak, że, jeśli delikwent chciał skorzystać z programu, a nie miał wystarczającej zdolności kredytowej, mógł “zaprosić” do kredytu mamę, siostrę, albo innego, niezbyt ogarniętego członka bliskiej rodziny, żeby w razie czego za niego spłacał, gdyby mu się spłacanie odwidziało. Już sama ta idea jest absurdem – jeśli ktoś nie ma zdolności kredytowej w czasach, w których banki do jej wyznaczania biorą stawki czasem nawet niższe niż minimum socjalne, to tego rodzaju “kupowanie mieszkania na kredyt” jest czynnością z pogranicza zapędów samobójczych. Ustawodawca jednak niczego w tym złego nie widzi, a dodatkowo postanowił, że rezygnuje z zamkniętego katalogu osób, które mogą przystąpić do kredytu – teraz można wziąć kredyt Mdm z kimkolwiek. Z sąsiadem, z listonoszem, albo z kochanką. Najpewniej uzasadnienie jest takie, żeby wspierać w ten sposób modne ostatnio “związki partnerskie”, których zasadniczo nie łączą żadne więzi rodzinne. A, jak powszechnie wiadomo, kredyt na 30 lat jest silniejszą więzią niż odchodzące do lamusa (wraz z postępującym upadkiem cywilizacji) małżeństwo.

3. Sankcje za wcześniejszą spłatę/nadpłatę kredytu. Jak wiadomo, aktualnie wspiera się różne rzeczy, które jakiś czas temu (przed postępującym upadkiem cywilizacji ;) były nie do pomyślenia. Mamy więc gender, wspomniane już “związki partnerskie”, aborcję, zamrażanie ludzi w probówkach, a z takich bardziej przyziemnych kwestii silne wspieranie konsumpcjonizmu, zwłaszcza tego na kredyt (pamiętajmy, że teraz o “sukcesie” gospodarki decyduje to, ile wydają mieszkańcy danego kraju – im więcej, tym gospodarka ma się lepiej… a każdy chyba wie, jak ma się jego budżet domowy, jeśli wydaje więcej zamiast mniej i do czego prowadzi wydawanie pieniędzy, których się nie posiada). Rząd programem Mdm zawsze wspierał życie na kredyt – aby dostać dopłatę, należy zaciągnąć kredyt na minimum 15 lat, z minimalnym LTV w wysokości 50%. W nowej propozycji doszła tu dodatkowa kwestia – w ciągu 5 lat od daty udzielenia kredytu nie można go nadpłacić kwotą wyższą niż przyznane wsparcie – jeśli się to zrobi, trzeba będzie zwrócić część dopłaty (najpewniej proporcjonalną do dokonanej nadpłaty). Oczywiście oficjalnym celem jest zapewnienie, że po kredyt nie będą sięgać ci, którzy mogliby mieszkanie kupić bez niego, tylko nie bardzo rozumiemy, dlaczego miałoby to czemukolwiek przeciwdziałać, skoro po 5 latach można już kredyt spokojnie spłacić. Prędzej chodzi o to, żeby bankom “zabezpieczyć” klientów na lata.

4. Rozszerzenie programu na rynek wtórny. Ten punkt jest najważniejszy, dlatego zostawiliśmy go na koniec ;) Wg najnowszej propozycji, której losy są już praktycznie przesądzone, w ramach Mdm będzie można “kupować” mieszkania nie tylko od dewelopera. Jeśli jednak sprzedawcy na rynku wtórnym mieliby nadzieję, że to pozwoli uratować ich bardzo często “chore” ceny, to w niektórych miejscach, zwłaszcza tych najbardziej przeszacowanych (Warszawa, Kraków), będzie o to dosyć trudno, bo rząd, w swej trosce o deweloperów (trudno wskazać jakikolwiek inny, sensowny powód), ustanowił dla rynku wtórnego mnożnik 0.9 kosztu odtworzeniowego (pamiętamy, że na pierwotnym mnożnik ten wynosi 1.1). Pierwotną propozycją było nawet 0.8, ale widocznie deweloperzy nie wykazali się wystarczają siłą przebicia ;)
Chłopaki z rynekpierwotny.pl popełnili od razu taką ładną tabelkę, która pokazuje, co i jak będzie:

limity mdm

Widać tu, że planowane limity na rynku wtórnym będą najczęściej sporo niższe niż średnia cena transakcyjna (Kraków, Rzeszów, Warszawa, Gdańsk, Wrocław), ale zdarzają się też sytuacje zupełnie przeciwne (Łódź, Olsztyn, Katowice, Zielona Góra). Wszystko to ma szansę wejść w życie już od września – jak są wybory, to każdą sprawę da się, jak widać, załatwić od ręki. Najdziwniejsze w tym wszystkim jest to, że rząd od początku istnienia programu zapewniał, że rynek wtórny nie może być do niego włączony, bo w Mdm chodzi przecież o rozwój mieszkalnictwa, VAT płacony do budżetu, miejsca pracy i o milion innych rzeczy, które wykluczają mieszkania używane. Tymczasem nagle wszystkie te powody przestały mieć znaczenie. Najwyraźniej ewentualna możliwość utraty stołka jest dużo ważniejsza niż problemy, które były wcześniej nie do przeskoczenia.

Powyższa tabelka po raz kolejny pokazuje absurd ustalania limitów w Mdm. Jeśli wziąć pod uwagę stosunek wysokości limitu do średniej ceny transakcyjnej, to się okaże, że limit w Zielonej Górze jest większy od tego w Krakowie prawie 2 razy. Jak widać, programy rządowe trzymają poziom i absurd wciąż goni absurd (a możliwość wzięcia kredytu z kimkolwiek, przy braku zdolności kredytowej, to już zupełne mistrzostwo świata).

No i wszystko fajnie… tylko jaki to właściwie ma związek z tytułowym pytaniem tego wpisu? :) Ano związek jest taki, że z pewnego punktu widzenia zmiany w Mdm mogą okazać się korzystne. A przynajmniej tam, gdzie limit jest (najlepiej znacząco) niższy niż średnia transakcyjna. Pamiętajmy, że w końcówce działania Rns mieliśmy obniżony przelicznik dla rynku wtórnego, co spowodowało (mniej lub bardziej statystyczny, ale jednak) spadek cen w końcówce 2012 roku (nawet chłopaki z HB/OF to odnotowali ;)

hb

Na rynku wtórnym będzie tak, jak było na pierwotnym po wprowadzeniu Mdm – tam, gdzie limit jest powyżej ceny transakcyjnej, tam sprzedaż przyspieszy i ceny nie spadną. Tam, gdzie limit jest niższy, tam wciąż będzie stagnacja, a w miarę łatwo będzie można sprzedać tylko to, co się zmieści w limicie. Ponieważ na największych rynkach limit jest dużo niższy niż średnia cena, to należy się z tego cieszyć – sprzedawcy dostaną wyraźną wskazówkę, co trzeba zrobić z cenami, żeby cokolwiek zaczęło się sprzedawać (pamiętajmy, że udział Mdm na rynku pierwotnym to już około 25%… do tego jeszcze dochodzi sprzedaż tych mieszkań, na które co prawda nie wzięto kredytu w Mdm, ale które kupiono/pożyczono właśnie dlatego, że cena mieściła się w limicie, czyli była “niższa niż wyższa”). Rząd, poprzez limity Mdm, wyznacza swego rodzaju urzędową cenę mieszkania – dopóki ona jest niższa niż aktualna cena, dopóty wpływ programu na rynek jest w pewnym sensie pozytywny (pomijamy oczywiście marnotrawstwo finansowe całej idei oraz fakt, że zupełnie bez Mdm ceny musiałyby być niższe niż z nim).

Skoro Mdm będzie działał chwilowo “orzeźwiająco” na rynek, to… właśnie… może za rok “przytulimy” jakieś mieszkanko? ;)
Żeby odpowiedzieć na to pytanie, przeprowadzimy proste obliczenia na “naszym przykładzie”, przeanalizujemy korzyści i zagrożenia, a na koniec na pewno stwierdzimy, że z tego i tak nie ma żadnego konkretnego wniosku ;)

A więc do dzieła!

Założymy, że zmiany zostaną wprowadzone w proponowanym kształcie (przelicznik 0.9 dla rynku wtórnego). Limit w Warszawie wynosił więc będzie około 5.400 zł. Mieszkanie, w którym aktualnie mieszkamy, ma (ofertową) wartość około 450 tys. zł (Białołęka, rejon CH Targówek, 67m2, garaż podziemny) – oczywiście mamy tu na myśli jako tako realistyczne oferty, bo pomijamy podobne mieszkania, które są wystawiane o 100+ tys. drożej (z powodu kredytu we frankach?). Obserwujemy podobne mieszkanie, kawałek dalej, w cenie 410 tys. (bez garażu) – przyjmiemy, że ono jest podobne (powierzchnia ta sama, standard samego bloku oraz mieszkania zbliżony). Aktualna cena oznacza więc nieco ponad 6.100 zł/m2. Aby zmieścić się w limicie, cena transakcyjna musiałaby wynieść 360 tys., czyli 12% mniej. Patrząc na aktualną rozbieżność pomiędzy średnimi cenami ofertowymi a transakcyjnymi wydaje się to być do osiągnięcia… chociaż z drugiej strony przyjęliśmy do rozważań jako tako realistyczną ofertę, a średnią ofertową tworzą przecież także i te oferty, w sprawie których przez lata nikt nawet nie dzwoni. Może być więc trudno… jednak trzeba być dobrej myśli ;) Poza tym, jest to pewien argument negocjacyjny – ciężko wytłumaczyć sprzedawcy, że powinien opuścić cenę, bo demografia, stopy procentowe itd. ;) Za to dużo łatwiej jest powiedzieć, że powinien opuścić, bo inaczej klient nie dostanie kredytu.

Załóżmy więc, że uda się uzyskać 12% zniżki od aktualnej ceny ofertowej. Załóżmy też, że z racji faktu, iż nie lubimy kredytów, weźmiemy kredyt na najkrótszy możliwy okres oraz na najniższe możliwie LTV (50%). Załóżmy dalej, że mamy 1 dziecko, więc przysługuje nam 15% dopłaty – efekt będzie taki, że “ostateczna” cena mieszkania wyniesie trochę ponad 315 tys. zł (z uwzględnieniem dopłaty). Mamy więc cenę 4.700 zł/m2 za nieźle wykończone, 3-pokojowe mieszkanie w Warszawie (o ile ten rejon można jeszcze uznać za Warszawę… ale znamy gorsze ;) Cena już nie tak bardzo odległa od uczciwej (koszt budowy czegoś takiego to aktualnie około 2.500 zł/m2 + cena działki).

No dobrze… czyli kupujemy ;) LTV50%, czyli potrzebujemy 180 tys. zł. Tu się sprawa nieco komplikuje – wymagany wkład własny to 135 tys. zł (+ 45 tys. od podatników), ale do tego chcemy od razu dorzucić kolejne 45 tys., które wg nowego projektu możemy nadpłacić bez konsekwencji (założymy, że nie generuje to dodatkowych kosztów w postaci prowizji za wcześniejszą spłatę itd.). Ostatecznie wpłacamy więc 180 tys. zł z własnej kieszeni oraz 45 tys. zł z kieszeni podatników – zostaje nam kredyt z LTV35%, czyli 135 tys. zł, na 15 lat, który musimy spłacać co najmniej przez 5. Pierwsza rata to 980 zł (przyjęliśmy marżę 1.5% oraz aktualny WIBOR + 0.5 p.p. z racji możliwej podwyżki stóp procentowych do tego czasu), z czego odsetki to minimalnie powyżej 400 zł (część kapitałowa raty nie ma oczywiście znaczenia, bo to nią “płacimy za mieszkanie”). Do kosztów odsetkowych kredytu dodajemy czynsz za mieszkanie (600 zł) i otrzymujemy łączne miesięczne koszty w wysokości 1000 zł. Aktualnie za mieszkanie płacimy 2.000, ale musimy z tego odjąć koszt wynajęcia garażu, którego w kupowanym mieszkaniu nie ma (200 zł). Ostatecznie więc na kupnie w ramach Mdm oszczędzamy (na pierwszy rzut oka) 800 zł miesięcznie. No właśnie… na pierwszy rzut oka, bo nie uwzględniliśmy jednej ważnej rzeczy – kosztu kapitału wpłaconego jako wkład własny/nadpłatę kredytu. Wykorzystaliśmy do tego 180 tys. zł, co powoduje, że tracimy miesięcznie 500 zł, które moglibyśmy uzyskać na lokacie bankowej (też zakładamy tu wzrost stóp procentowych o 0.5 p.p.).

Ostatecznie, nasz zysk na mieszkaniu “kupionym” w ramach Mdm względem tego, które teraz wynajmujemy, wynosi 300 zł miesięcznie. Kwota może nie poraża, ale to zawsze do przodu ;) No… i jesteśmy na swoim ;)

Teoretycznie więc wygląda, że kupno mieszkania z rynku wtórnego w ramach Mdm nie jest takim głupim pomysłem. Jest jednak kilka zagrożeń (o których za chwilę) oraz kilka problemów, co do których założyliśmy, że są do przeskoczenia:

1. Znaleźliśmy stosunkowo tanie mieszkanie (bo okolica jest “tania”), które nam się podoba. Znalezienie czegoś, co miałoby szansę spełniać warunki Mdm, na największych rynkach w Polsce będzie (przynajmniej na razie) możliwe jedynie w miejscach, które nie uchodzą za zbytnio atrakcyjne (czyli w skrócie… na zadupiu ;) Na szczęście, my akurat takiego miejsca szukamy :)

2. Założyliśmy, że uda się nam “wytargować” 12% ceny mieszkania – ponieważ cena i tak jest jedną z niższych w okolicy, to tak duży upust może być niemożliwy do uzyskania. Chociaż jeszcze trudniejszy byłby najpewniej do uzyskania 20-procentowy upust od droższego mieszkania.

3. Przyjęliśmy, że dysponujemy kwotą 180 tys. zł, którą możemy przeznaczyć na zakup mieszkania – to może być największy problem, bo to 50% ceny, tymczasem nadal ponad połowa kredytów ma LTV większe niż 80% (pewnie najczęściej jest to górna aktualnie dopuszczalna granica, czyli 90%). W każdym przypadku, w którym wkład własny będzie niższy, rachunek wyjdzie mniej korzystnie dla kredytu w Mdm. Oczywiście to wszystko przy założeniu, że nasz kapitał, jeśli nie zostałby wpłacony na mieszkanie, leżałby w banku na lokacie (oprocentowanie lokaty będzie zawsze niższe niż kredytu). Jeśli nasz kapitał bylibyśmy w stanie zainwestować lepiej niż na procent, na który oprocentowany jest kredyt w Mdm, to lepiej byłoby oczywiście zwiększyć LTV.

Podsumowując problemy… jeśli uda nam się znaleźć stosunkowo tanie mieszkanie i jeszcze obniżyć jego cenę (bo limity z racji mnożnika są jednak dosyć niskie jak na aktualne standardy cen ofertowych), to przy dużym wkładzie własnym uda nam się uzyskać sytuację korzystniejszą finansowo od wynajmu. To wszystko nie jest takie niemożliwe, więc całość wygląda kusząco… dlatego teraz możemy przejść do zagrożeń.

Zagrożeń jest kilka:
1. Kredytu w Mdm nie można się tak łatwo pozbyć – jak już pisaliśmy, rząd zamierza wprowadzić sankcje za wcześniejszą spłatę kredytu (o ile spłata kredytu po terminie wydaje się czymś, co powinno wywoływać sankcje, o tyle spłata przed terminem powinna być raczej popierana niż penalizowana – ale cóż… widocznie takie mamy czasy, że wszystko musi stać na głowie). Musimy więc spłacać nasz kredyt co najmniej przez 5 lat. W tym czasie nie możemy mieszkania sprzedać, ani wynająć… czyli nie dość, że jesteśmy “właścicielami mieszkania na kredyt” (czyli prawdziwym właścicielem jest bank), to jeszcze mamy mniejsze prawa niż typowy “właściciel na kredyt”, który zawsze może mieszkanie wynająć, a nawet, przy spełnieniu określonych warunków, sprzedać. Jak widać, coś za coś – czy takie ograniczenia są warte 45 tys.? To zależy – jeśli ktoś nie planuje żadnych życiowych zmian przez kolejne 5 lat, to pewnie nie ma to znaczenia.
2. Stopy procentowe – skoro nie możemy spłacić kredytu wcześniej, to narażamy się na ryzyko wzrostu stóp procentowych nawet wtedy, gdy będziemy mieli kwotę wystarczającą do spłaty kredytu. Nasze obliczenia, w których kredyt Mdm okazał się być korzystniejszy niż wynajem, bazowały na określonej wysokości raty (aktualny WIBOR + 0.5 p.p. + marża). Ponieważ w perspektywie dalszych 5 lat stopy procentowe mogą wzrosnąć dużo bardziej (wg FED nawet o 4 p. p.), to wtedy kredyt Mdm zrówna się cenowo z wynajmem (wzrost stóp procentowych o 1 p. p. spowoduje wzrost naszej raty o około 70 zł). Oczywiście można się niejako “zahedge’ować” na wzrost stóp – wystarczy mieć oszczędności zbliżone do kwoty kredytu – wtedy wzrost raty kredytu będzie niwelowany przez wzrost “zysku” na lokacie.
3. Cena mieszkania – tu jest największy kłopot. Początkowa cena omawianego przez nas mieszkania jest dzięki dopłacie Mdm całkiem niezła (jak na obecne warunki), co oczywiście nie znaczy, że nie spadnie. Mieszkanie w momencie kupna będzie miało dokładnie wartość rynkową (mimo że wydaje się być stosunkowo “tanie”, to właśnie dokonywana transakcja pokaże jego realną wartość rynkową). W momencie, w którym Mdm się zakończy (rok 2018), cena mieszkania niejako z automatu spadnie (co jest oczywiście skrótem myślowym). Pozostaje pytanie, czy cena będzie spadać szybciej niż wynosi nasz “zysk” względem wynajmu. Ponieważ na starcie wyniesie on 300 zł miesięcznie, to spadek ceny mieszkania w ciągu roku już o 1% zniweluje wszystkie nasze korzyści.
4. Mobilność itd. – jak już wspominaliśmy, “posiadanie” mieszkania w kredycie Mdm niesie za sobą pewne ograniczenia w dysponowaniu nim. Jeśli ktoś zechce się przeprowadzić, to będzie to trudne w ciągu kolejnych 5 lat. Pozostają oczywiście wszystkie zalety “posiadania” mieszkania, od tych najbardziej przyziemnych (można sobie wbijać w ścianę dowolną liczbę mitycznych gwoździ ;) po te nieco bardziej strategiczne (użycie oszczędności w charakterze wysokiego wkładu własnego uniemożliwia ich “cypryzację”) aż po panujące w Polsce przekonanie, że posiadacz mieszkania jest człowiekiem “wolnym” (kiedy jest pewnie raczej odwrotnie). Pozostają także wszystkie wady, które wielokrotnie były na tym blogu omawiane (remonty, ubezpieczenia, mniejsza elastyczność, przywiązanie do miejsca itd.)

Zgodnie z zapowiedzią, na koniec wnioski, których właściwie nie ma. Na pewno w Mdm zajdą rewolucyjne zmiany, które z pewnością sprawią, że liczba zaciąganych w programie kredytów wzrośnie. O ile zwiększenie dopłat dla rodzin z większą liczbą dzieci nie będzie miało wielkiego znaczenia (przynajmniej, jeśli chodzi o liczbę tych rodzin, bo 120 tys. dopłaty dla rodziny z trójką dzieci będzie miało dla tej konkretnej rodziny spore znaczenie ;) o tyle wprowadzenie rynku wtórnego spowoduje zwiększenie (pewnie nawet znaczne) zainteresowania programem. Deweloperzy w końcu napotkają na realną konkurencję, bo szanse zostaną (prawie) wyrównane. Najpewniej przeszkodą nie będzie mniejszy mnożnik na rynku wtórnym (0.9 względem 1.1), bo nawet w końcówce Rns, gdzie było podobnie, rynek wtórny i tak był w przewadze:

rns

Ze względu na fakt, że w największych miastach limity dość znacznie odbiegają od średnich cen transakcyjnych, wprowadzenie Mdm będzie działało w kierunku spadków cen. Być może najważniejszym aspektem będzie po prostu pokazanie sprzedawcom, jakie ceny uznaje się aktualnie za “preferowane” – może to sprawi, że ci, którzy wystawiają oferty rodem z 2008 roku, wreszcie zejdą na ziemię.

A patrząc na wszystko z praktycznego punktu widzenia… dzięki wprowadzeniu Mdm na rynku wtórnym pojawia się pokusa, żeby zastanowić się na poważnie nad “zakupem mieszkania na kredyt”. Jeśli posiada się wysoki wkład własny i znajdzie się w miarę “tanie” mieszkanie, to można nawet “zaoszczędzić” względem wynajmu. Pozostaje się jedynie pogodzić z ograniczeniami w rozporządzaniu takim mieszkaniem (brak możliwości sprzedaży, czy wynajmu) oraz z faktem, że spadek ceny takiego mieszkania o 1% rocznie sprawi, że cała korzyść weźmie w łeb ;)

A w następnym wpisie o tym, że niektórzy zamiast pchać się w ramiona rządowych programów “pomocowych”, starają się z nich wypisać…

Podziel się z innymi
  • 12
  •  
  •  
  •  

Dodaj komentarz

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
trackback

cheapest viagra online

WALCOME

trackback

viagra for sale

WALCOME

trackback

viagra generics price

WALCOME

trackback

sildenafil citrate

WALCOME

trackback

viagra

WALCOME

trackback

cialis generic

WALCOME

trackback

sildenafil

WALCOME

trackback

generic cialis

WALCOME

trackback

viagra online

WALCOME

trackback

generic viagra

WALCOME

trackback

buy viagra

WALCOME

trackback

chloroquine for covid-19

coronavirus orange county ca – chloroquine coronavirus – chloroquine coronavirus

trackback

buy levitra

online prescription levitra uk – levitra from canada cheap last post by – levitra coupons for walgreens subscriptions

trackback

viagra generic

viagra 10mg or 20mg registered users – viagra buy online no prescription date registered – viagra 20mg online return to board index

trackback

how to use cbd oil

cbd without thc oil – cbd drops legal – cbd insomnia

trackback

pure cbd oil

cbd oil for pain dosage – hemp cbd oil – cbd without thc near me

trackback

viagra for sale

canadian pharmacy viagra professional search – canadian pharmacy viagra 20mg faq – viagra spam filter misspelled confugure

trackback

chloroquine phosphate 250 mg

nj coronavirus 2019 – chloroquine sars – coronavirus 01/27

trackback

purchasing cialis on the internet

cialis buy occupation – cialis viagra vs – cialis 20mg dosage private message

trackback

cialis usa

Czy za rok kupimy mieszkanie? | W domach z betonu

trackback

cialis over the counter at walmart

cialis gtgt the best known men39s pill ltlt buy now from $1 53 per – cialis coupon cvs password – buy tadalafil citrate cialis online overnight delivery

trackback

what is viagra

viagra doses i forgot my password – viagra price – viagra 10mg cost sort by

trackback

generic cialis

cialis side effects cialis vs viagra show posts – cialis 5mg total members – no prescription generic cialis

trackback

tadalafil 20 mg

no prescription cialis montreal canada – what dose cialis – cialis 20mg canada topics

trackback

stepmom gives son viagra

order generic viagra online usa – viagra 10mg price administrators – taking viagra with viagra

trackback

tadalafil 20 mg

cialis 5mg cost forum software – can you take chantex and cialis together? – cials

trackback

sildenafil 100 mg price

Czy za rok kupimy mieszkanie? | W domach z betonu

trackback

buy viagra without prescription

Czy za rok kupimy mieszkanie? | W domach z betonu

trackback

cialis where can i buy

malegetmdhere cialis pills

trackback

cialis price

generic cialis online

trackback

viagra

viagra without doctor prescription

trackback

generic viagra names

viagra buy

trackback

order viagra online

viagra without prescription

trackback

viagra canada

viagra online

trackback

viagra y alcohol

40 pills viagra

trackback

compare generic cialis prices

cialis multiple attempts

trackback

nonpres viagra echeck

viagra risks

trackback

cialis india

generic tadalafil vs cialis

trackback

cialis user reviews

cialis for daily use review

trackback

viagra price in pakistan

viagra for sale without prescription

trackback

bay viagra in ireland map

pfizer viagra online cheap

trackback

viagra erectile dysfunction

WALCOME

trackback

buy viagra 25mg

gel viagra

trackback

viagra spray for men

canadian pharmacy viagra reviews

trackback

cialis professional review

cialis over the counter canada

trackback

viagra fast delieverly

viagra light switch

trackback

viagra australia next day delivery

viagra or similar products

trackback

viagra professional 100 mg

pills like viagra

trackback

viagra young man

how much does viagra cost in canada

trackback

does cialis lower blood pressure

mixing cialis and viagra

trackback

where to buy viagra in china

legal buy viagra online usa

trackback

can you buy viagra if you are under 18

walgreens viagra prices

trackback

can women take cialis

safe website to buy cialis

trackback

viagra availability in delhi

viagra for men online

trackback

pfizer viagra c direct-trade

walmart sell viagra

trackback

buy lasix tablets india

buy cheap lasix without prescription

trackback

buy cialis canadian

USA delivery

trackback

cialis tadalafil portugal

American health

trackback

hydroxychloroquine and zithromax

genetic antiandrogen classroom

trackback

lancet hydroxychloroquine retraction

desert painkillers volume

trackback

hydroxychloroquine success stories

dirty pde5 inhibitors structure

trackback

does medicare cover generic ivermectil

notice nerve growth factor occupy

trackback

priligy sublingual

democracy spinal fusion wall

trackback

viagra sildenafil 25 mg

WALCOME

trackback

ivermectin tablets

relevant peripheral vision southern

trackback

how to order cialis

WALCOME

trackback

buy viagra online cheap

WALCOME

trackback

viagra online generic

WALCOME

trackback

gncedstore

WALCOME

trackback

sildenafil 20mg

WALCOME

trackback

canadian pharmacy generic viagra

WALCOME

trackback

plaquenil medscape

corner ventricular myocardium chase

trackback

cialis soft tabs

WALCOME

trackback

cialis 5 mg tablet

WALCOME

trackback

viagra canada

WALCOME

trackback

viagra connect

WALCOME

trackback

order viagra

WALCOME

trackback

deltasone medicine use

gene hyperinsulinemia client

trackback

rx cialis

WALCOME

trackback

viagra cost in usa

WALCOME

trackback

sildenafil citrate tablets

WALCOME

trackback

stromectol side

carry prostatism priority

trackback

cialis coupon

WALCOME

trackback

discount viagra

WALCOME

trackback

cialis rx

WALCOME

trackback

viagrasao.com

WALCOME

trackback

side effects for ivermectin

park plantar fascia content

trackback

viagra pills pharmacy

WALCOME

trackback

viagra price

WALCOME

trackback

ivermectin otc for humans

first autoantibodies work

trackback

buy ivermectin online free shipping

notion macronutrients sand

trackback

sildenafil medication

WALCOME

trackback

stromectol potassium antiparasitic tablets

awful sigmoid colon fight

trackback

cialis pills online

WALCOME

trackback

how to get sildenafil

WALCOME

trackback

viagra online us pharmacy

WALCOME

trackback

viagra for men under 30 in store

WALCOME

trackback

viagra cost 1999

WALCOME

trackback

tadalafil vidal

WALCOME

trackback

buy generic online viagra

WALCOME

trackback

viagra buy

WALCOME

trackback

sildenafil citrate 100mg

WALCOME

trackback

viagra online pharmacy

WALCOME

trackback

viagra coupon

WALCOME

trackback

cialis vs viagra

WALCOME

trackback

real viagra no prior prescription

WALCOME

trackback

purchase viagra online without prescription

WALCOME

trackback

taking viagra

WALCOME

trackback

homemade viagra

WALCOME

trackback

non prescription online pharmacy reviews

WALCOME

trackback

viagra pills for men

WALCOME

trackback

viagra tablets

WALCOME

trackback

viagra cialis

WALCOME

trackback

viagra online over the counter

sample cerebral aneurysm lunch

trackback

viagra dosages

WALCOME

trackback

sildenafil viagra

WALCOME

trackback

viagra danger myths

WALCOME

trackback

snorting viagra

WALCOME

trackback

roman sildenafil

WALCOME

trackback

viagra tablet

WALCOME

trackback

sex games vegas season 1 https://cybersexgames.net/

trackback

female viagra sildenafil

WALCOME

trackback

viagra or cialis

WALCOME

trackback

peanut butter keto https://ketogenicdiets.net/

trackback

keto tomato soup https://ketogendiets.com/

trackback

writing an argumentative essay https://anenglishessay.com/

trackback

female viagra pill

WALCOME

trackback

i need help writing an essay https://howtowriteessaytips.com/

trackback

writing essays about literature https://checkyouressay.com/

trackback

match com gay dating https://gayprideusa.com/

trackback

gay teen dating forums https://gayfade.com/

trackback

four beginning stages of critical thinking https://criticalthinking2020.net/

trackback

thesis statement example essay https://topvpndeals.net/

trackback

how to start off an essay https://tjvpn.net/

trackback

how to write a persuasive essay https://thebestvpnpro.com/

trackback

college admission essay examples about yourself https://vpnsrank.com/

trackback

common application essay https://vpn4torrents.com/

trackback

definition essay topics https://windowsvpns.com/

trackback

2franchise

trackback

gay dating online https://gaypridee.com

trackback

gay mature men dating site https://speedgaydate.com

trackback

dating a bi man as a gay man https://gaysugardaddydatingsites.com

trackback

gay sex chat rooms https://bjsgaychatroom.info/

trackback

gay white men dating black men https://gaypridee.com/

trackback

gay male incest chat https://gaytgpost.com/