Czy ceny mieszkań w Polsce rosną? Hmm… a może chociaż zaczną rosnąć? ;)

Ostatnio pojawiło się sporo artykułów wieszczących wzrosty cen mieszkań. Wg niektórych z nich te wzrosty już nawet nadeszły. Ponieważ większość tej radosnej twórczości pochodzi z kręgów Open Finance/Home Broker (nie tylko od Bartka ;) oraz z Emmersona, czyli z naszych najmniej zaufanych źródeł, postanowiłem przyjrzeć się dokładniej, co stoi za tymi wzrostami. Okazuje się, że jak to zwykle bywa, prawda jest nieco bardziej złożona.

Ale po kolei. 

W serii artykułów możemy się natknąć chociażby na poniższy wykres Indeksu Cen Transakcyjnych Open Finance:

 

Jak widać na wykresie, ceny zaczęły pięknie “rosnąć” wraz z nadejściem roku 2013. Czytelnicy nieco bardziej zainteresowani tematem na pewno wiedzą, co miało wtedy miejsce – skończył się okres obowiązywania programu RnS (czyli “Bank/deweloper na naszym”). Nie jest to jedyne wyjaśnienie danych z tego wykresu, ale o tym za chwilę. Patrząc na parametry RnS i “korzyści”, które niósł ze sobą ten program dla nabywców mieszkań, nie jest dziwnym, że pod koniec roku zanotowaliśmy dosyć gwałtowny spadek cen – patrząc na wartości w poszczególnych miastach widać, że ceny dziwnym trafem mocno dopasowały się do limitów programu. Przypomnijmy, że w RnS przez pierwsze 8 lat rata jest niższa o ~40% od standardowej, co (na początku) daje naprawdę zauważalną oszczędność (zwłaszcza dla tych, którzy nie przejmują się tym, co nastąpi później). Zbliżające się zakończenie RnS zmusiło wielu (zwłaszcza deweloperów) do obniżenia cen, aby opchnąć swoje zapasy mocno zdeterminowanym klientom, którym widniała przed oczyma perspektywa utraty szansy na kupno mieszkania za “połowę” raty. Inna sprawa, że ta obniżka była często czysto wirtualna (najbardziej popularne techniki to obniżanie ceny do limitu w zamian za kupno garażu, którego cena rosła o wysokość owej “obniżki”, czy proponowanie dodatkowych umów na wykończenie/wyposażenie mieszkania, których cena zawierała w sobie to, co zostało “obniżone” na oficjalnej cenie mieszkania). Tym oto sposobem zanotowaliśmy szybki spadek oficjalnych cen transakcyjnych (wszak one nie obejmują garaży, ani umów dodatkowych). Jak można się było domyślać, większość klientów, którzy planowali kupno mieszkania w tzw. segmencie popularnym, uczyniła to w ramach RnS. Ponieważ sprzedaż “tańszych” mieszkań znacznie spadła wraz z zakończeniem RnS, w całej puli wzrósł udział mieszkań droższych – było to widać w kolejnych raportach OF/HB, w których analitycy z wielkim zdziwieniem stwierdzali, że ceny rosną, a sprzedaż maleje (z podstawowych praw ekonomii wynikało im, że powinno być jednak odwrotnie). I tu dochodzimy do drugiego wyjaśnienia zachowania tego indeksu. Dawno, dawno temu, kiedy OF/HB raczył jeszcze publikować metodologię jego tworzenia, można było przeczytać, że indeks powstaje z cen transakcyjnych, ale jest liczony na podstawie średniej wartości całego mieszkania, a nie średniej ceny metra kwadratowego. Nie wiem, czy to się zmieniło, bo nie udało mi się tym razem odnaleźć żadnej informacji na ten temat. Przy niezmienionej metodologii obliczania, spadek liczby mieszkań tańszych przy zakładanej niezmienionej liczbie sprzedanych mieszkań droższych (co miałoby potwierdzenie w spadku ogólnej liczby transakcji) w oczywisty sposób powodowałby wzrost wartości indeksu. Koniec RnS, a wraz z nim koniec sztucznego obniżania cen tylko wzmacniał ten proces.

Podsumowując… wg Indeksu Cen Transakcyjnych Open Finance/Home Broker mamy jakieś wzrosty cen rok do roku, ale nie mamy ich miesiąc do miesiąca. Wynika to z efektu niskiej bazy, czyli zaniżonych cen z końca obowiązywania RnS. Nawet Bartek zdaje się to potwierdzać, bo jakoś chłopak nie widzi perspektyw wzrostu (co samo w sobie jest już momentem historycznym!).

Jednocześnie wg raportu Open Finance oraz domy.pl nadal spadają ceny na rynku wtórnym. Ponieważ rynek wtórny jest większy od pierwotnego mniej więcej dwukrotnie (co jednak się powoli zmienia na korzyść deweloperów, bo oni szybciej dostrzegają konieczność obniżania cen niż prywatni właściciele mieszkań po babciach), to tym bardziej “dziwi” wzrost ogólnego Indeksu Cen Transakcyjnych. Ale cóż… każdy absolwent politechniki wie, że zawsze da się policzyć wszystko tak, aby wyszło tyle, ile trzeba ;)

Wg Emmerson’a na rynku pierwotnym też ceny rosną (oczywiście rok do roku). Ten wzrost jest jednak zauważalnie mniejszy niż u OF/HB – widocznie zatrudniają słabszych specjalistów ;) Tak, czy inaczej, oczywisty wpływ RnS na tego typu statystyki też jest z reguły pomijany.

Jedną z ciekawszych teorii ostatniego czasu jest koncepcja, zgodnie z którą posiadacze oszczędności wycofują swoje środki z lokat i inwestują(?) je w mieszkania. Wynika to rzekomo z faktu aktualnie bardzo niskiego oprocentowania lokat (co jest tylko połowicznie prawdą – jeśli spojrzeć na oficjalne statystyki o inflacji, to oprocentowanie lokat wcale nie jest takie niskie). Miałoby to oczywiście powodować wzrost cen :) Wg Bartka i spółki są w tym kraju ludzie, którzy posiadając kilkaset tysięcy złotych w gotówce, po spadku oprocentowania lokaty z 5% na 3, rzucają się nagle na mieszkania jako lepszą inwestycję. O tym, jaka to “dobra” inwestycja pisałem we wpisach:

Czy opłaca się inwestować w mieszkania na wynajem?

oraz 

Czy wynajmując mieszkanie napychamy kieszeń właścicielowi?

Realnie policzony zysk z wynajmu mieszkania (w Warszawie) oscyluje w granicach 3%, co po uwzględnieniu spadków cen mieszkań daje zauważalne straty. Do tego jak wiemy, inwestycja w mieszkanie jest bardzo mało płynna (zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy trudno sprzedać mieszkanie po cenie “rynkowej”, co widać chociażby w zachowaniach funduszy inwestycyjnych rynku nieruchomości). Pomijam już tak oczywiste kwestie jak wysiłek konieczny do przeprowadzenia całego procesu – lokatę można zwykle otworzyć poprzez kilka kliknięć myszką, za to kupno i wynajęcie mieszkania to sprawa nieco bardziej skomplikowana ;) Dodatkowo należy mieć na uwadze, że o ile stopy procentowe, a za nimi także oprocentowanie lokat, wzrosną już najpewniej w przyszłym roku, o tyle “zysk” z wynajmu mieszkania raczej będzie malał (dokładnie tak samo, jak ceny kupna). 

Wystarczy nawet pobieżna analiza tematu aby stwierdzić, że z tym kupowaniem mieszkań zamiast trzymania pieniędzy na lokacie coś jest nie tak. Chyba że oszczędzający przestraszyli się wariantu cypryjskiego… ale nawet, gdyby tak było, to raczej nie poszliby w kierunku “inwestycji”, która z ogromnym prawdopodobieństwem przyniesie tylko spore straty i sporo wysiłku.

Podsumowując… o ile odpływ pieniędzy z lokat jest faktem, o tyle kierunek tego odpływu to już zupełnie inna historia. Po pierwszych doniesieniach o wycofywaniu pieniędzy z lokat okazało się, że nagle wzrosła ilość pieniędzy na zwykłych lub oszczędnościowych rachunkach. Poza tym, jeśli nawet ktoś kupowałby mieszkanie za oszczędności z lokaty, to nie wpłynęłoby to przecież w jednoznaczny sposób na całkowitą ilość pieniędzy w systemie bankowym – zwykle ten, który mieszkanie sprzedaje, nie chowa pieniędzy w skarpecie, tylko też wpłaca je do banku (albo raczej otrzymuje od razu przelew od kupującego). Dlatego próba powiązania odpływu pieniędzy z lokat z kupowaniem mieszkań nie ma w tej chwili żadnego sensownego uzasadnienia. Nie przeszkadza do oczywiście w powszechnym rozgłaszaniu takiej teorii – a nuż ktoś uwierzy i też “zainwestuje” pieniądze z lokaty w mieszkanie? ;)

O ile z kręgów pośredniczych oraz deweloperskich nie spodziewałem się nigdy żadnych obiektywnych informacji, o tyle z wielkim zdziwieniem czytałem ostatni artykuł profesora Łaszka, który jest (był do niedawna?) jednym z nielicznych mainstream’owych komentatorów rynku, zachowujących racjonalność spojrzenia na temat.

Polecam zapoznać się z oryginałem chociażby tu:

Od czego zależą ceny mieszkań?

Jeszcze niedawno profesor pisał o nierównowadze na rynku, która będzie powodować dalsze spadki cen. Dostrzegał czynniki demograficzne itd., a tu nagle mamy pewien zwrot. Okazuje się nagle, że ceny będą jednak rosnąć! Pozwolę sobie przytoczyć kilka zdań z oryginalnego artykułu i opatrzę je swoim komentarzem.

“Nadwyżka mieszkań deweloperskich na rynkach największych miast Polski zaczęła szybko spadać. Jednocześnie deweloperzy ograniczają rozpoczynane inwestycje. To doprowadzi do podwyżek cen.”

Nadwyżka rzeczywiście zaczęła nieco spadać. Zgodnie z danymi firmy Reas za 3 kwartał 2013, liczba mieszkań deweloperskich w sprzedaży spadła poniżej 50 tys., co stanowi mniej więcej 6-krotność sprzedaży z ostatniego (zauważalnie lepszego pod tym względem) kwartału.

Jednak przyglądając się nieco uważniej zaprezentowanym danym widać, że z tym zmniejszeniem oferty nie jest jednak tak prosto. Największy wzrost oferty nastąpił w 2 kwartale 2012, czyli w momencie wejścia w życie ustawy deweloperskiej. To właśnie wtedy pojawiło się w “sprzedaży” wiele inwestycji tylko po to, aby deweloperzy nie musieli spełniać warunków tej ustawy (wszak zgodnie z nią liczy się moment “powiadomienia” o rozpoczęciu inwestycji). Skokowy wzrost liczby mieszkań w tym kwartale był potem z czasem niwelowany – w sporej części także z powodu wycofywania ze sprzedaży inwestycji, które w praktyce nigdy w sprzedaży nie były (nie było nawet przysłowiowej “dziury w ziemi”, a chodziło tylko o ominięcie zapisów ustawy deweloperskiej). Widać to po natychmiastowym spadku wielkości oferty, który był kontynuowany mimo dosyć słabej sprzedaży (uwzględniającej nawet końcówkę obowiązywania RnS).

Jak więc widać, nadwyżka spadła… pozostaje pytanie, czy spadła o jakieś “prawdziwe” mieszkania, czy tylko o projekty, których w praktyce i tak nie było.

Spójrzmy jeszcze na dokładne wartości z pierwszego wykresu – 1 kwartał 2007 roku był ostatnim momentem, w którym deweloperzy sprzedawali naprawdę dużo mieszkań. Wtedy też ceny przestały rosnąć w szaleńczym tempie. Wielkość oferty w tamtym momencie była w granicach 10-20 tys. mieszkań, czyli 2.5 do nawet 4 razy mniejsza niż teraz. Nie bardzo rozumiem, skąd wniosek, że przy wielkości niesprzedanej oferty, która jest (patrząc do danych historycznych) bardzo duża, ceny mają zacząć rosnąć.

Dodatkowo, nie można się do końca zgodzić z twierdzeniem, że deweloperzy ograniczają liczbę inwestycji. Widać to na kolejnym wykresie, pochodzącym z raportu Reas.

 

Liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto, rzeczywiście odbiega zauważalnie od “szalonych” lat 2007-2008, jednak porównując chociażby do lat 2005-2006, czy 2009 i 2012, sytuacja jest już zupełnie inna. W końcu po co deweloperzy mają rozpoczynać dużą liczbę nowych inwestycji, skoro mają w sprzedaży tyle, że wystarczyłoby na 1.5 roku, gdyby nie zaczęli żadnej nowej?

Pamiętajmy jeszcze o rynku wtórnym. Każde nowo wybudowane mieszkanie powiększa zasób mieszkaniowy Polski (który już teraz jest powyżej średniej unijnej, jeśli chodzi o liczbę mieszkań na 1000 mieszkańców). Dlatego, ile by deweloperzy nie wybudowali mieszkań, to będzie ich jednak więcej, nie mniej! Rynek wtórny także się powiększa ze względu na odchodzenie do lepszego świata pokolenia wyżu powojennego. Jednocześnie liczba osób w wieku odpowiednim do kupna pierwszego mieszkania dramatycznie spada. Jak w takich warunkach, przy nadal bardzo dużej podaży, można wieszczyć wzrost cen z powodu tego, że deweloperzy budują trochę mniej, czy trochę więcej, pozostaje dla mnie kolejną, nieodgadnioną tajemnicą.

Dalej profesor Łaszek pisze tak:

“Jednak jeżeli utrzyma się zwiększony w ostatnich kwartałach popyt na mieszkania – to te zapasy będą się wyczerpywać i dlatego możemy oczekiwać w perspektywie nadchodzących kwartałów wzrostów cen.

Moja odpowiedź byłaby podobna do poprzedniej. Podaż nadal jest bardzo duża i będzie duża jeszcze przez długi czas (zwłaszcza na rynku wtórnym). Poza tym, jeśli zapasy będą się wyczerpywać, czyli deweloperzy będą skutecznie sprzedawać mieszkania, to… czy nie zaczną oni budowy kolejnych? Zwłaszcza, jeśli ceny miałyby rosnąć? Przecież w takiej sytuacji aż się prosi, żeby coś nowego wybudować :) Pan profesor najwyraźniej zapomina o tym, że deweloperzy chcą zarabiać – a najprościej zarabiać mogą sprzedając mieszkania. Jeśli będzie popyt, to z pewnością przygotują odpowiednią ofertę. Wszak jeszcze niedawno mieli w swoich zapasach ziemię, na której mogliby w aktualnym tempie budować przez nawet 9 lat, nie kupując żadnej nowej – ziemia jeść nie woła ;) ale kredyt za nią trzeba jednak spłacać i warto, żeby przyniosła w końcu jakieś zyski ;)

Nie liczyłbym na to, że deweloperzy przestaną budować, zwłaszcza gdyby sprzedaż trwale się poprawiła. Skąd więc te wzrosty?

Ponieważ gospodarka lekko przyspiesza, będą rosły dochody i nasz optymizm, również banki będą łagodniej patrzeć na klientów. Rada Polityki Pieniężnej nie widzi na razie zagrożeń inflacyjnych i deklaruje utrzymanie niskiego poziomu stóp procentowych, co oznacza niższe koszty kredytów, zaś od nowego roku z dużym prawdopodobieństwem (jeżeli rządowi uda się znacjonalizować obligacje w OFE) ruszy szeroki, rządowy program subsydiowania mieszkań: Mieszkanie dla Młodych (MdM)”

Gospodarka lekko przyspiesza… i mamy rekordowy deficyt budżetowy ;) Takie to jest przyspieszenie. Czy banki będą łagodniej patrzeć na klientów? Hmm… na razie to banki podnoszą marże (zwłaszcza dla kredytów z minimalnym wkładem własnym), a od przyszłego roku będą wymagać już co najmniej 5% wkładu. RPP nie widzi zagrożeń inflacyjnych (w PRL też ich nikt nie widział), a jednak rynkowy konsensus zakłada pierwsze podwyżki stóp procentowych w połowie przyszłego roku, by na koniec roku główna stopa osiągnęła wartość 3.25 – 3.5% (chociaż czy tak będzie, tego oczywiście nikt nie wie). MdM pewnie ruszy, ale na największych rynkach, gdzie limit znacznie odbiega w dół od średniej ceny (Warszawa, Wrocław, Kraków) spowoduje raczej spadek cen na rynku pierwotnym (nie wspominając o wtórnym), niż ich wzrost. Ponownie pytam… skąd więc te wzrosty?

W następnym okresie, jeżeli deweloperzy, zwłaszcza ci mniejsi, nie znajdą konsensusu z bankami w sprawie rachunków deweloperskich (wymóg ustawy o ochronie klienta dewelopera), mogą być problemy z nowymi inwestycjami, co tylko przyspieszy wzrost cen”

Jakoś mnie nie przekonuje teoria, że w związku z ustawą deweloperską, mniejsi deweloperzy stracą możliwość budowania. Rachunek powierniczy otwarty, czyli minimalne wymaganie nakładane przez ustawę, nie jest niczym specjalnie skomplikowanym – bank wypłaca pieniądze klientów deweloperowi wraz z postępem budowy. Tyle tylko, że… kto dziś kupuje mieszkanie na wczesnym etapie budowy? Dziura w ziemi sprzedawała się w czasie bumu – teraz ludzie są już nieco “mądrzejsi” i nie płacą zbyt chętnie kilkuset tysięcy złotych za obietnicę wybudowania mieszkania. Większość deweloperów i tak buduje na kredyt lub emituje obligacje – wpłaty klientów nie mają już wielkiego znaczenia. Poza tym, jeśli będą klienci na rachunki powiernicze (deweloperzy), to nie bardzo rozumiem, dlaczego miałby się nie znaleźć żaden bank, który zaoferuje tego typu produkt. Jeśli będzie popyt, pojawi się także i podaż. 

Podsumowując, ten akurat argument profesora wydaje się być zupełnie oderwanym od rzeczywistości.

Reasumując, jeżeli nie zajdą nadzwyczajne niekorzystne wydarzenia gospodarcze, to obecny i przyszły splot wydarzeń, trochę na nasze własne życzenie (program MdM) może być niekorzystny dla konsumentów i wejdziemy raczej w okres wzrostu niż spadku cen mieszkań”

Wydaje mi się, że nawet bez żadnych niekorzystnych wydarzeń nie wejdziemy w okres wzrostu cen z bardzo prozaicznego powodu – ceny są nadal bardzo wysokie! Pan profesor zapomina o podstawowej zasadzie rynku nieruchomości – cena zależy od wysokości raty. Jedyna szansa na wzrost byłaby wtedy, gdyby stopy procentowe jeszcze bardziej spadły, jednocześnie banki obniżyłyby marże, poluzowując dodatkowo kryteria oceny zdolności kredytowej. Jednak na to się zupełnie nie zanosi (patrz rekomendacja SIII i wymagany wkład własny w wysokości nawet 20% wartości mieszkania). Przypomnijmy, że taka właśnie sytuacja wywołała polski bum mieszkaniowy. Dla tych, którzy uważają, że teraz jest tanio, albo że może być sporo drożej, polecam poniższą tabelkę ;)

Pierwsze podwyżki stóp procentowych wraz z powiększaniem minimalnego wkładu własnego powinny ostudzić wszystkie gorące głowy, wieszczące wzrosty cen.

Dalej profesor pisze już dużo bardziej “do rzeczy” ;)

Otóż w długim okresie podaż mieszkań, czyli budownictwo mieszkaniowe – dostosowuje się do popytu, który ostatecznie zależy od wysokości naszych dochodów.”

Prawie zgoda ;) Budownictwo dostosuje się do popytu, który zależy… no właśnie, od czego? Powiedziałbym, że nie tyle od wysokości dochodów, co od wysokości raty (a więc od oprocentowania kredytu). Jaki byłby popyt na mieszkania, gdyby oprocentowanie kredytów mieszkaniowych wynosiło powiedzmy 15% rocznie, przy niezmienionych dochodach Polaków? Otóż zostałby tylko popyt gotówkowy… a przypomnijmy, że w czasach największego bumu tylko 1 transakcja na 10 odbywała się bez udziału kredytu.

Tak, czy inaczej, w tym punkcje profesor zdaje się potwierdzać fakt, że w długiej perspektywie ceny muszą spaść z racji spadku popytu, który poza zdolnością kredytową zależy od jeszcze jednej bardzo ważnej sprawy – od demografii. A z tą, jak wiadomo, będzie w Polsce co najmniej nieciekawie.

“Wzrost popytu na mieszkania przy ograniczonej ich ilości w danym momencie powoduje wzrost cen i budownictwa deweloperskiego, gdyż wyższe ceny to wyższe zyski. Jednak wzrost rozmiarów budownictwa powoduje w następnym okresie spadek cen (popyt ciągle ten sam, a nawet mniejszy z powodu wyższych cen i mieszkań na rynku coraz więcej) i spadek rozmiarów budownictwa. Wtedy cykl się powtarza.”

Zgoda. Tylko wg mnie ciągle jesteśmy w fazie spadku cen i rozmiarów budownictwa. Oprocentowanie kredytów nie bardzo ma już z czego spadać, więc popyt nie ma za bardzo od czego wzrosnąć. Dodatkowo, z racji dosyć specyficznych uwarunkowań demograficznych w Polsce (systematyczny spadek liczby ludności) w naszym kraju cykl może się nigdy nie powtórzyć, bo nigdy już nie pojawi się odpowiedni popyt!

Widać wyraźnie, że największe miasta Polski podzieliły się na dwie grupy o różnym poziomie cen względem dochodów. Do pierwszej zaliczymy Kraków, Wrocław i Warszawę, gdzie ceny mieszkań – pomimo znacznych spadków w ostatnich latach – są tam relatywnie wyższe niż w drugiej grupie, do której zaliczymy Gdańsk, Szczecin, Poznań i Łódź. W tej pierwszej grupie mieliśmy bańki cenowe i jak widać nie do końca zostały one zassane. W konsekwencji tego deweloperskie zyski nadzwyczajne na tych rynkach były najwyższe, najwyższe były też rozmiary budownictwa. Historia nie zawsze się powtarza, ale widać, że są to zapewne rynki o najwyższym ryzyku nadmiernego wzrostu cen i ich późniejszego spadku.”

Profesor wspomina o bańkach w pierwszej grupie miast… tyle tylko, że patrząc na ceny, w pozostałych miastach miał miejsce ten sam proces (a jedynie wyjściowe stawki były niższe). Bańka nie do końca została zassana… no właśnie, skąd więc mają być kolejne wzrosty, skoro jeszcze nie skończyły się spadki? :) 

Zyski deweloperskie były najwyższe – to się zgadza, bo koszt budowy między poszczególnymi miastami w rzeczywistości niewiele się różni. Z tego wnioskowałbym raczej, że w miastach najdroższych mamy nadal największy potencjał do spadków, bo zyski deweloperów są tam największe. Wszak niespecjalnie widać uzasadnienie faktu, że w Warszawie ceny są dwukrotnie wyższe niż w Katowicach, a średnie wynagrodzenie w województwie śląskim jest wyższe niż w mazowieckim (chociaż pewnie w samej Warszawie jest trochę wyższe niż w Katowicach, ale na pewno nie jest wyższe dwa razy).

Podsumowując najnowszy artykuł profesora widać pewną “obniżkę formy” (kto wie, może nawet celową?). Argumenty pochodzące żywcem z retoryki OF/HB, nieco sprzeczności, uproszczone wnioski, pominięcie kluczowych czynników (stopy procentowe, demografia) jakoś nie przystają do poziomu poprzednich wypowiedzi. Kto wie, może profesor czytuje naszego bloga i podejmie rękawicę? ;)

Na koniec jeszcze jedna rzecz dla miłośników wzrostów cen. NBP publikuje cykliczny raport na temat rynku nieruchomości. Można go znaleźć tutaj

Niestety dane obejmują okres od połowy 2006 roku, przez co nie widać, jak “niskie” wcześniej były ceny, ale i tak można z niego wyciągnąć kilka ciekawych wniosków. 

Jedną z ostatnich nowości w raporcie jest indeks hedoniczny. Stara się on naśladować zmianę cen mieszkań tej samej “jakości”. O ile średnia, mediana itd. nie uwzględniają faktu, że w kolejnych okresach sprzedają się bardzo różne mieszkania, o tyle indeks hedoniczny jest (w teorii) pozbawiony tej wady i można go traktować jako wyznacznik “czystej” zmiany cen – czyli zmiany cen dokładnie tych samych mieszkań. Wartości indeksu z raportu NBP poniżej (ze względu na ilość danych i problem z czytelnością polecam obejrzeć oryginalne źródło).

Zwróćmy uwagę na najwcześniejsze dane. Widać w nich, że wzrosty cen w większości miast były “kosmiczne”, a późniejsze spadki raczej kosmetyczne. Dlatego w mojej ocenie ceny nadal nie zostały urealnione. Jedyny powód, dla którego utrzymują się na tak wysokim poziomie, to bardzo niskie stopy procentowe. Dlatego szansy na zauważalne wzrosty nie widzę, a widzę ogromne szanse na spadki przy pierwszym, zauważalnym wzroście stóp procentowych. 

Do tego trudno w powyższej tabeli zobaczyć ten wieszczony ostatnio wzrost cen ;) Kto wie, może w danych za 3 kwartał 2013 go doczekamy? ;)

Podsumowując dzisiejsze wywody… wszystko da się uzasadnić, przyjmując odpowiednie dane do obliczeń oraz stosując ukierunkowane na wynik uproszczenia (sam czasem tak robię na blogu ;) Biorąc pod uwagę sztucznie zaniżone ceny (zwłaszcza deweloperskie) z końcówki poprzedniego roku, czyli z końca obowiązywania RnS, można śmiało wykazać (nawet solidne) wzrosty. Jednak przyglądając się bliżej tym danym widać, że wzrosty są (delikatnie mówiąc) mocno naciągane. O ile rzeczywiście sprzedaż deweloperów jest lepsza niż kilka miesięcy temu (co wynika z obniżenia stóp procentowych oraz mobilizacji klientów, niedysponujących wkładem własnym), o tyle szanse na wzrost cen są w mojej opinii czysto teoretyczne. Lepsza sprzedaż potrwa pewnie do końca roku, a potem sprzedawać będzie się głównie to, co zmieści się w ramach limitów MdM. Jednak ciekawie zacznie się robić dopiero w drugiej połowie przyszłego roku, jeśli (zgodnie z prognozami) RPP zacznie podnosić stopy procentowe, a jednocześnie zbliży się perspektywa minimalnego wkładu własnego w wysokości 10%. Wtedy zobaczymy, co warte jest całe to aktualne “ożywnienie” na rynku mieszkaniowym.

Podziel się z innymi
  •  
  •  
  •  
  •  

Dodaj komentarz

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Anonimowy
Gość

Świetny artykuł, jak zawsze zresztą.
Jak Twoim zdaniem mocny wpływ na spadek mieszkań na rynku wtórnym będzie miał program MdM? Będzie to spadek rzędu kilkunastu procent w skali 2/3 lat?
Całkowita zgoda, że wpływ będzie – z jednej osoby starsze, odchodzące z tego świata mieszkają wyłącznie w takich mieszkaniach, z drugiej strony dofinansowanie programem tylko mieszkań z rynku pierwotnego.
Czy Twoim zdaniem możliwe jest w ogóle żeby mieszkania z rynku wtórnego (zwłaszcza w blokach z wielkiej płyty z lat '80) zyskały na wartości?

W domach z betonu
Gość
Program MdM będzie miał spory wpływ na tę część rynku wtórnego, której naprawdę zależy na sprzedaży mieszkania. Spadek cen powinien zrekompensować brak dopłaty (oczywiście w sporym uproszczeniu, bo część mieszkań oraz klientów nie spełnia wymogów programu, bądź ich ten program w ogóle nie interesuje). W ciągu 2-3 lat bardziej świadomi sprzedawcy zrozumieją tę zależność i z tego powodu pewnie obniżą ceny. Ale większość i tak będzie trzymać swoje zaporowe oferty, czekając na odbicie, które nigdy nie nadejdzie, pocieszając się kolejnymi stabilizacjami/wzrostami, wieszczonymi przez Bartka i spółkę. Dlatego średnia cena (zwłaszcza ofertowa) osuwać się będzie raczej powoli.Dopiero większe perturbacje gospodarcze (może… Czytaj więcej »
Anonimowy
Gość
Witam.Kolejny świetny artykuł. Odnośnie ostatnich danych i artykułów na ich temat mam podobne przemyślenia do Twoich. Moim zdaniem rzekomy wzrost cen wynika z wygaśnięcia RnS w 2012 roku oraz z liczby transakcji i struktury kupowanych mieszkań. Zauważcie, że w artykułach mówiących o wzrostach cen nie ma informacji o liczbie transakcji. W raporcie NBP bardzo ciekawa jest tabelka na str. 12 odnośnie wypłat brutto kredytów mieszkaniowych. Według niej 66% transakcji jest dokonywanych za gotówkę :) Ostatnio słuchałem wypowiedzi prezesa jakiegoś dewelopera i ten potwierdzał dużą liczbę transakcji gotówkowych – sięgającą nawet 20% :). Można zatem wnioskować, że nie wszystkie dane z… Czytaj więcej »
W domach z betonu
Gość
Kiedyś czytałem uważniej ten raport i wyglądało mi to na błąd logiczny, polegający na nieuwzględnieniu kredytów uznanych przez banki za stracone i przekazanych firmom windykacyjnym. Nie wydaje mi się możliwe, aby 2/3 transakcji było dokonywanych za gotówkę. Wg GUS w 2012 liczba transakcji na rynku nieruchomości (w tym także ziemia, biura itd.) wyniosła mniej niż 300.000. Mieliśmy w tym czasie w okolicach 200.000 kredytów mieszkaniowych. W czasach największego bumu (2007-2008) tylko 1 transakcja na 10 była przeprowadzana bez kredytu. Wtedy udzielano 80.000 kredytów w kwartał, czyli rocznie kupowano jakieś 35.000 mieszkań za gotówkę. Wydaje mi się, że liczba transakcji gotówkowych… Czytaj więcej »
Anonimowy
Gość

Zgłoś blog do http://blogifinansowe.blogspot.com Na pewno powiększy się grono czytelników.
Analizy, które przeprowadzasz uważam za trafne, ale… jest taka szansa, że zostaną nam sprowadzeni do kraju kolorowi imigranci, albo sami przyjadą np. Chinole. Wtedy już nasza demografia nie będzie miała takiego znaczenia.

W domach z betonu
Gość

Postaram się zgłosić w wolnej chwili – na razie muszę odpisać na komentarze ;)

Co do imigrantów w naszym kraju… ja się ich specjalnie nie spodziewam. "Chinole" niedługo będą mieli (a może już mają) lepiej niż my, na naszej zielonej wyspie. Z innych krajów azjatyckich/afrykańskich jest wiele ciekawszych kierunków migracji niż Polska – skoro można przyjechać do Polski, to można do całej UE. Jeśli Polacy wolą UK/Irlandię, to dlaczego imigranci mieliby woleć Polskę? Socjal słaby, dróg nie ma, podatki wysokie, wszędzie fotoradary… no i w zęby można dostać od dresa za sam fakt bycia lekko ciemniejszym, czy bardziej żółtym ;)

Anonimowy
Gość
Nie zwróciłeś jednak uwagi jeszcze na aspekt migracji ze wsi i mniejszych miasteczek do dużych miast. A to głównie nakręca ruch w interesie. Naprawdę jest sporo ludzi którzy chcą kupić mieszkanie w wielkim mieście. Dodatkowo bezkrytyczne zaciąganie przez nich kredytów "na dłużej niż lat mają" nie spowoduje wyraźnego spadku cen na przełomie kilku następnych lat. Dlatego jak ktoś nie ma gdzie mieszkać i wynajem go steruje to lepiej kupić. Jest dodatkowo spora grupa ludzi co mają po 2-3 mieszkania i stać ich latami na ich utrzymanie. Są tacy też co mają ich 17-naście i będą mieć więcej;-). Bo w Polsce… Czytaj więcej »
W domach z betonu
Gość
Co do migracji miasto-wieś, polecam wyniki ostatniego spisu powszechnego. Można tam przeczytać, że liczba mieszkańców miast spadła, a mieszkańców wsi wzrosła (ot i niespodzianka!). Wiele osób chce kupić mieszkanie w wielkim mieście, ale wiele osób chce się też wyprowadzić pod miasto… myślę, że to się nie zmieniło specjalnie na przestrzeni lat i aktualna sytuacja niewiele się różni od tej, sprzed chociażby 10 lat, więc dużych ruchów w tym temacie bym się nie spodziewał (jeśli już to właśnie w kierunku "emigracji" na tereny podmiejskie). Kredyty "na dłużej niż lat mają" to właśnie jest to, co napędziło bańkę. Jeśli się kiedyś skończy,… Czytaj więcej »
Anonimowy
Gość
> Z tego wnioskowałbym raczej, że w miastach najdroższych mamy nadal największy potencjał do spadków, bo zyski > deweloperów są tam największe. Wszak niespecjalnie widać uzasadnienie faktu, że w Warszawie ceny są dwukrotnie > wyższe niż w Katowicach, a średnie wynagrodzenie w województwie śląskim jest wyższe niż w mazowieckim A popyt??? Do Warszawy ściągają słoje z całej ściany wschodniej i to oni generują popyt na mieszkania. Autor popełnia rażące błędy w rozumowaniu. To, że Polska jest w obliczu klęski demograficznej nie znaczy, że cały kraj będzie się równomiernie wyludniać. Są odpowiednie dane GUS-u, które jednoznacznie wskazują, że są rejony Polski… Czytaj więcej »
Anonimowy
Gość

Wolałbym, żeby w Warszawie mieszkały same "słoje", niż takie butne gbury jak Ty, z17. Warszawiak z dziada pradziada… Rzeczywiście, jest się czym chwalić – w końcu sam sobie przed poczęciem wybrałeś miejsce urodzenia. No, ale masz moralne prawo nazywania przyjezdnych "słojami".
Uprzedzając odpowiedź: nie jestem "słojem".

W domach z betonu
Gość
No to i ja przytoczę swoje źródła ;) Dane, o których pisałem, pochodzą z dokumentu GUS na temat liczby ludności i powierzchni Warszawy. Polecam zapoznać się z całością – bardzo ciekawie wygląda statystyka urodzeń i zgonów na przestrzeni lat. Może ona pozwoli połączyć Pana teorię z moją – jak to możliwe, żeby przy całkiem sporej migracji liczba ludności nie bardzo chciała rosnąć? http://www.stat.gov.pl/cps/rde/xbcr/gus/l_ludnosc_powierzchnia_Warszawy_1921_2008.pdf Dane obejmują zakres czasu do 2008 roku. Później można rzucić okiem chociażby do Wikipedii (gorsze źródło, ale pewnie porównywalnej klasy do radia TokFM ;) http://pl.wikipedia.org/wiki/Ludno%C5%9B%C4%87_Warszawy Jak widać, między 2002 a 2012 rokiem liczba (oficjalnych) mieszkańców Warszawy wzrosła… Czytaj więcej »
Anonimowy
Gość
Źródeł danych jest sporo, pierwsze z brzeguhttp://www.tokfm.pl/Tokfm/1,103085,14811373,Skad_przyjezdzaja_tzw__sloiki__Najwieksza_fala_migracji.html Z zalinkowanego tekstu wynika, że w 2012 roku do woj. mazowieckiego (które raczej bez żadnych oporów utożsamiałbym wprost z aglomeracją warszawską) przybyło 21,3 tys. przyjezdnych. Kłóci się to dość radykalnie z Pana tezą, że taka ich ilość przybywa aż przez lat siedem (podano okres 2002-2008 jako przykład). Być może tak właśnie było, ale już nie jest. Zjawisko migracji do Warszawy przybiera na sile. Ten napływ jest spowodowany wyłącznie pracą i niczym innym. Ludzie przyjeżdżają aby zarobić pieniądze. Puste ulice w weekendy i święta świadczą o tym, że migranci wybywają z powrotem na ojcowiznę… Czytaj więcej »
W domach z betonu
Gość
Co do warszawskich słojów ze ściany wschodniej… to jest kolejny mit, który starałem się swego czasu rozpoznać. Okazało się wtedy, że liczba (oczywiście zameldowanych) mieszkańców Warszawy pomiędzy rokiem 2002 a 2008 zwiększyła się o "całe" 20.000. Domyślam się, że skala wzrostu liczby tych niezameldowanych jest porównywalna, wszak (jak ich Pan nazwał) słoje ściągały do Warszawy od zawsze. Mam nawet obawy, że teraz ściąga ich do Warszawy mniej niż kiedyś – część wybiera po prostu nieco bardziej przyjazne rejony (Irlandia, UK). Więc z tymi wielkimi przyrostami w Warszawie i okolicach byłbym ostrożny… przynajmniej bez podania sensownego źródła danych (jeśli Pan chce,… Czytaj więcej »
Anonimowy
Gość
Wtrącę swoje dwa grosze. Po pierwsze, bardzo duża jest migracja ukryta, ludzie przyjeżdżają do Warszawy ale nie meldują i nie zmieniają miejsca zamieszkania. Moja żona jest zameldowana w Warszawie, ja wciąż z pewnych względów poza. Tak więc statystyki GUS są mocno zafałszowane i moim zdaniem są zaniżone nie o 50% a o 80% (przy czym to moja opinia). Po drugie, wiele osób wyjeżdża do Warszawy w poszukiwaniu pracy, przy czym nie koniecznie chodzi o dobrą pracę ale jakąkolwiek, i takich osób jest najwięcej. Takie osoby nie mają i w najbliższym czasie nie będą mieć zdolności kredytowej nawet na 40m2 na… Czytaj więcej »
W domach z betonu
Gość
Zachęcam do wtrącania nawet i trzech groszy ;) 1. Migracja ukryta oczywiście występuje, ale nie bardzo wiadomo, jak ją policzyć. Liczba mieszkańców Warszawy z pewnością jest dużo większa niż pokazują oficjalne dane, ale… co z tego wynika? :) Skoro zameldowanych mieszkańców przybyło w ciągu 10 lat w sumie niewielu, to dlaczego niezameldowanych miało przybyć znacznie więcej? Jak już wspominałem, gdyby przyjezdni kupowali dużo mieszkań, to spora część z nich zameldowałaby się pewnie w nowym miejscu (znam "aż" 2 takie przypadki i nie znam żadnego, w którym ktoś spoza Warszawy, po kupnie mieszkania, nadal zameldowany byłby w zupełnie innym miejscu –… Czytaj więcej »
Anonimowy
Gość
Zgadzam się z większością tez zawartych w artykule, myślę jednak że są pewne czynniki o których autor zapomniał.Deweloperzy nachapali się podczas bumu i mają z czego żyć przez przynajmniej kilka najbliższych lat.Nie będą więc skłonni do obniżek cen i będą woleli utrzymywać wysokie marże przy niskiej sprzedaży niz spusciż marże, a w konsekwencji ceny i podnieść sprzedaż. Tym bardziej ze program MDM stworzy im dodatkowy popyt. A jak MDM się skończy, zainteresowani będą lobbować za kolejnym programem rządowym.Pamiętajmy ze grono tych "zainteresowanych" (tych, ktorym na rękę są wysokie ceny nietuchomości) jest całkiem spore:– Banki– Pośrednicy finansowi– Deweloperzy– Firmy budowlane– Pośrednicy… Czytaj więcej »
W domach z betonu
Gość
Oj tam, oj tam… od razu zapomniał ;) Deweloperzy mocno się nachapali, ale po kilku latach posuchy nie wszystkim to wystarcza (patrz Gant i inne JWC ;)Ci, którzy w danej inwestycji sprzedali już ponad połowę, raczej niechętnie obniżają ceny, bo i po co? Skoro koszty budowy zostały już pokryte… :) Tak, czy inaczej, kiedyś sprzedać będzie trzeba – kwestia momentu porzucenia nadziei na odbicie. Zainteresowanych wysokimi cenami jest sporo, ale… żeby je utrzymać, potrzebne jest ciągłe finansowanie. A to zależy głównie od stóp procentowych. Co do rynku wtórnego, to pisałem już o tym wielokrotnie – większość sprzedawców wystawia ceny w… Czytaj więcej »
Anonimowy
Gość
Argument ze zbychu co sie wkrecil do spoldzielni i zalatwia sobie kwadraty po 1/3 realnej ceny na licytacji…. no blagam ilu takich jest? Rentownosc wynajmu jest baaaardzo rozna i zalezy od mnostwa czynnikow. Jesli ktos ma najemce tylko przez 4 mies w roku to ile wyniesie? A ten kto kupil w 2000-2005 r po 3500 mkw i ciagle wynajmuje? Moge podac swoj wlasny przyklad. Wlasciciel kupil maly "apartament" w extra lokalizacji po 15 z metra co kosztowalo 675 tys. Miejsce postojowe kolejne 40 tys. Do tego conajmniej 35 tys na wykonczenie, ale podejrzewam ze moglo byc i 50. Calosc koszt… Czytaj więcej »
Anonimowy
Gość
> W wawie mozna kupic po rowno 5 tys/mkw piekne mieszkanie, ale 100 metrowe wzwyz. Sprobojcie jednak > poszukac malego 40m2 i mniej w ladnym bloku. 8 do 11 tysi i nie ma zmiluj sie. Poza tym chetnych tylu, ze dwa > dni i znika. Mącisz. Jest duży popyt na większe mieszkania w lepszym standardzie. Potrzeby społeczeństwa się zmieniają i 40 m2 to już nie jest model dla rodziny. 5 tys. z metra na Miasteczku Wilanów to nie jest żaden standard, tylko czasowy wyjątek, poza tym to osiedle ma sporo wad (nie miejsce je tu wymieniać). Wielu klientów nie chce… Czytaj więcej »
Anonimowy
Gość

"zwlaszcza jesli sprzedaje baba" – dobre:)
"Podatek katastralny znow napedzi kupcow na male mieszkania" – czy właściciel 100 m2 po 5 tys nie zaplaci tyle samo ile wlasciciel 50 m2 po 10 tys.?

Anonimowy
Gość
Nie bialoleka, lecz wilanów. Tam znajdziesz doslownie kilka ofert deweloperskich po rowno 5 tys z metra. Wiem bezposrednio. Dzielnica nie kazdemu sie podoba, ale do cholery nie ma chociaz tych bloczysk z komuny , mega ulic z mega spalinami lub zajezdni MZK – pazdrawlaju Qbik , ktory moglby pojsc po rozum do glowy i tez dac promocje za piątaka. 11 tys – takich cen jest mnostwo, jesli mowimy o metrazach mini typu 22-30 mkw z drugiej reki. Poniewaz jesli ktos kupil w szczycie po 9,5 -10 jakis szit i dolicza sobie koszta wykonczenia, czyli panele na podlodze, ikea itp oraz… Czytaj więcej »
Anonimowy
Gość
W Warszawie nie kupi się pięknego mieszkania powyżej 100m2 w cenie zbliżonej do 5k, chyba że kolega ma na myśli Wawer, Białołękę lub Tarchomin. Wiem coś o tym bo sam polowałem na takie mieszkania. Najtańsze jakie znalazłem to 102 metry na Perkuna na 4 piętrze bez windy (5200 za m2). Mieszkanie w zasadzie do generalnego bo wymiany wykładzin na terakotę oraz paneli na parkiet lub deskę + wymiana glazury i przemalowanie nie nazwałbym kosmetyczną zmianą.Mieszkanie które kupiliśmy też ma wady i niestety 2 z nich są nieusuwalne min. wąskie miejsca postojowe w garażu i sąsiedztwo z jednej strony osiedla. Ale… Czytaj więcej »
Anonimowy
Gość
W Moskwie popyt nie jest kreowany przez przeciętnych mieszkańców tego miasta, tak jak to ma miejsce w Warszawie, więc porównanie trochę nietrafione. No i infrastrukturalnie Polska jest jednak lepiej rozwinięta niż nasz wielki sąsiad (a będzie jeszcze lepiej), więc myślę, że z tych i innych powodów migracja do Warszawy będzie z czasem słabnąć. Też uważam, że prędzej czy później podatek katastralny, czy jakiś inny od nieruchomości będzie wprowadzony. To w końcu genialny plan, zaprząc masowo ludzi w kierat kredytów, a potem ich opodatkować.Spodziewam się też, że ceny będą stopniowo spadać ale nie bardzo mnie to pociesza bo wiem, że wiele… Czytaj więcej »
W domach z betonu
Gość
Z tymi 11 tys. za metr przy 40m2 to trochę przesada. Rozumiem, że takie ceny się gdzieniegdzie zdarzają, ale nie jest to ta sama lokalizacja, co 100m2 po 5 tys. Poza tym, jak pisał jeden z przedmówców, kto by w tym układzie kupował (w 2 dni ;) mniejsze mieszkanie? W czasach RnS rozbieżność rzeczywiście mogła być wyższa niż "normalnie", ale na dłuższą metę małe mieszkanie nie będzie 2 razy droższe na metrze od "takiego samego", większego. A propos popuszczania wodzy fantazji… będzie kiedyś pełny wpis na ten temat. "Cypryzacja" depozytów nastąpi dopiero po bardzo silnych perturbacjach gospodarczych – jak już… Czytaj więcej »
Anonimowy
Gość

w zasadzie to pewnie najpierw spowoduja zeby ludzie nieruchomosci kupowali… czyli w skrajnym wypadku golenie lokat, a pozniej losi katastralnym okradna :)

Anonimowy
Gość
rownie dobrze mozna zalozyc, ze przy problemach z budzetem (raczej pewne) rzad wprowadzi podatek katastralny i co wtedy z cenkami mieszkan sie stanie ? w warszawie oczywiscie mieszkania beda wolniej tanialy… tylko nie wiem czy w warszawie oplaca sie kupowac mieszkanie przyjezdnym, z prostej przyczyny, ceny sa 2 razy wieksze, a zarobki nie sa 2 razy wieksze jesli porownac je do innych wiekszych miast w polsce.kogo ma byc stac na te 40-50 metrowe mieszkania po 8-10tys za metr ? poza tym jak 40-50m mieszkanie kosztuje wg. ciebie do 11tys za metr, to czemu nie kupic 100m2 po 5tys w tej… Czytaj więcej »
k-dek
Gość
Ogólnie kolejny dobry wpis, Dorzucę jeszcze link dzisiejszy, w kontekście twórczości profesora Łaszka, którego też jestem (byłem?) fanem: forsal.pl/artykuly/745453,nbp-mieszkanie-dla-mlodych-zwiekszy-popyt-i-ceny-mieszkan.htmlbankier.pl/wiadomosc/Raport-NBP-ceny-mieszkan-wzrosna-przez-program-MdM-2986442.htmldom.money.pl/budownictwo/wiadomosci/artykul/raport;nbp;o;sytuacji;w;mieszkaniowce;wyrazne;odbicie,209,0,1419985.htmlgazetaprawna.pl/nieruchomosci/artykuly/745457,nbp-program-mieszkanie-dla-mlodych-zwiekszy-ceny-mieszkan.html Jak widać wieści z NBP gruchnęły na wielu portalach, bo otóż mili Państwo raport NBP mówi o wzrostach cen mieszkań! Nie chciałbym tworzyć wielkiej teorii spiskowej dziejów, ale zbierając ostatnie fakty, to z moich spostrzeżeń, widzę to tak: 1. Od kilku lat raporty NBP, bardzo obiektywnie opisywały rzeczywistość na rynku nieruchomości. To z raportu NBP ("słynne" wykresy w słupkach) Polska dowiedziała się, że w latach 2006-2008 połowa słupka ilustrującego cenę 1m2 mieszkania opisana była jako "zysk dewelopera"Opisane były też prawdziwe przedziały… Czytaj więcej »
Anonimowy
Gość
A to nie jest przypadkiem tak, że deweloperzy mogą policzyć mieszkania jako sprzedane kiedy oddają do nich klucze? Napewno tak jest kiedy ogłaszają wyniki (wliczają tylko oddane mieszkania jako sprzedane) dzięki temu mamy cudowny wzrost sprzedaży bo mieszkania zakupione w RNS pod koniec 2012 właśnie teraz zaczynają być oddawane. Bo przecież nikt nie kupował gotowcy tylko dewele wciskali mieszkania na etapie budowy bo wiedzieli, że te gotowe to łatwiej będą schodzić. Podsumowując wydaje mi się,że ostatni cudowny wzrost sprzedaży deweloperów jest echem RNS a transakcje z rynlu wtórnego liczą się normalnie. Dzieki temu mamy ogromą sprzedaż na rynku pierwotnym. Ciężko… Czytaj więcej »
W domach z betonu
Gość
Dane są w złotówkach, wszystko się zgadza. Może "dowyjaśnię" swoje rozumowanie ;) Założenia (najpewniej prawdziwie, bo potwierdzone przez różne źródła) są takie – wartość udzielonych kredytów 8-9 mld, liczba wszystkich kredytów w tym kwartale ~45.000 (dane AMRON-SARFIN). Wychodzi średnio 200.000 złotych na kredyt, czyli sensowna wartość, która w Polsce utrzymuje się od dłuższego czasu. Deweloperzy sprzedali < 10.000 mieszkań (REAS). Połowa kredytów przypadła na rynek pierwotny (podobno dane BIK – co do nich właśnie mam wątpliwości).Koniec założeń, zaczynamy liczyć zgodnie z wnioskami NBP. Skoro 60% mieszkań deweloperskich kupiono za gotówkę, to 40% kupiono na kredyt. Czyli skredytowano jedynie 4.000 nowych… Czytaj więcej »
Anonimowy
Gość

Witam,
Na stronie 18 raportu NBP w tabeli podano dane w mln zł. a nie w sztukach. Dane mniej więcej pokrywają się z danymi AMRON-SARFIN gdzie była mowa o 9,16 mld zł. Chyba że już policzyłeś szacunkową wartość transkakcji mieszkaniowych na RP przez średnią wartość mieszkania ~ 300 tys., wówczas mamy niecałe 10 tys. transakcji. Moim zdaniem liczba ta jest mocno zawyżona ("liczbę sprzedanych mieszkań w oparciu o dane firmy REAS.") i dlatego wychodzi 60% transakcji gotówkowych.

W domach z betonu
Gość
Zgadzam się, że NBP/prof. Łaszek ostatnio obniżył loty. I to wcale nie dlatego, że nagle zmienił "front" ;) Ta zmiana wygląda cokolwiek podejrzanie… a zaczęło się od modyfikacji historycznych wykresów z zyskiem deweloperskim, o których pisałem jakiś czas temu. Przejrzałem najnowszy raport – najciekawszy jest chyba fragment o udziale transakcji gotówkowych – analizując podaną tabelę (strona 18) widać, że coś jest z tymi danymi nie tak i 60% transakcji gotówkowych to jakiś absurd. Może ktoś umie wyjaśnić, jak to możliwe, że w 2 kwartale sprzedano mniej niż 10 tys. mieszkań na rynku pierwotnym, z czego tylko 40% na kredyt. Jednocześnie… Czytaj więcej »
W domach z betonu
Gość
Zgodnie z obowiązującą aktualnie techniką obliczania przychodów (MSR 18), przychód jest wtedy, kiedy mieszkanie zostaje przekazane. Wtedy też można policzyć zysk – powoduje to opóźnienie między czasem sprzedaży mieszkania a zyskiem z niego. Jednak wydaje mi się, że sprzedaż raportowana przez REAS jest sprzedażą w sensie podpisania umowy, a nie w sensie przekazania mieszkania. Mocno spadły stopy procentowe, więc sprzedaż deweloperów wzrosła (chociaż do rekordów jeszcze bardzo daleko). Tak naprawdę wszystko będzie widać w liczbie udzielonych kredytów – kiedy pojawią się dane za 3 kwartał 2013, okaże się, jak sprzedaż wygląda na całym rynku. Transakcje gotówkowe są, moim zdaniem, bez… Czytaj więcej »
Anonimowy
Gość
Dla mnie chwalenie się sprzedażą przez deweloperów oraz artykuły "analityków" to jedna wielka manipulacja. Piszę z Wrocławia i sytuacja na moim podwórku jest taka:-GANT – upadłość-AS-Bau – upadłość-Wrobis – upadłośćPragnę nadmienić, że powyższe firmy budowlane jeszcze kilka lat temu były znane, poważane i w ogóle "super, hiper"! Na Gancie, podczas pamiętnej hossy przed rokiem 2010 (lata 2006/2007), można było pomnożyć swój kapitał razy 50 i to w ciągu 12 miesięcy! Kupiłeś Ganta za 20 000 zł, to po roku miałeś 1 mln zł! Słownie: jeden milion złotych! Zostałeś milionerem!Dzisiaj Gant walczy o przetrwanie!Wrobis też super spółka, AS-Bau też budowało fajne… Czytaj więcej »
Jaś
Gość

Mieszkania będą tylko tanieć. Banki wiedzą to najlepiej, stąd rekomendacja S 5-10-15-20%. W ostatnich 2 latach bardzo wzrosła liczba kredytów z ltv>80 i wynosi już 55%. Wniosek z tego, że kupują już tylko gołodupcy. Ci co mają gotówkę przekonają się o interesie z wynajmu jak stawki polecą w dół i też ich ubędzie. Generalnie z każdym rokiem będzie nas ubywać 50-60 tys. Rynek nieruchomości czeka armageddon. Warszawa i Kraków wytrzymają napór dłużej, bo to miejsca znane na świecie i dużo bogatych będzie miało puste mieszkanko w tych miastach.

Anonimowy
Gość
Demografia, mobilność rynku pracy i szlagierowe umowy śmieciowe. Drugi problem: rosnąca sieć drogowa. Wynik – do 2020 nie będzie większego spadku od pełzającego 2-5% w cenach nominalnych. Co plus inflacja jest spadkiem dość istotnym dla inwestorów instytucjonalnych. Po 2020 ceny realne dość szybko doszlusują do rozwiniętych krajów UE. czyli to będzie wówczas nieco wyższy spadek ze względu na inflację. We wszystkich modelach bankowych takie czynniki były znane i stąd rozluźnienie polityki kredytowej w 2004-2010. Zbudowanie portfeli pozwala na spokojną akwizycję i nie ma co rozpędzać polityki kredytowej. również z tego powodu rząd RP + kilku kolesi wchodzi w rynek najmu.… Czytaj więcej »
trackback

generic viagra fast shipping

WALCOME

trackback

canadian generic viagra

WALCOME

trackback

viagra otc

WALCOME

trackback

buy viagra

WALCOME

trackback

sildenafil

WALCOME

trackback

sildenafil citrate

WALCOME

trackback

generic cialis

WALCOME

trackback

cialis

WALCOME

trackback

viagra online

WALCOME

trackback

viagra

WALCOME

trackback

generic viagra

WALCOME

trackback

viagra for sale

viagra generic online picture/text – viagra testimonials treatment clever.cgi?mode= – viagra injury attorney columbus

trackback

cialis over the counter walmart

more testostrone than cialis – identifying legitimate macleod india cialis – cialis generic canada

trackback

cheap cialis

cialis nightmares – cialis 10mg cost sort by – order cialis online no prescription

trackback

viagra prices

viagra users browsing this forum – buy viagra uk pharmacy – generic viagra online without prescription

trackback

buy cialis online without script

cheap viagra tadfil cialis – buy cialis slidell – cialis online prescription instant messaging

trackback

find cheap cialis online

SPA

trackback

buy cialis online generic

American health

trackback

best free canadian online dating sites

trackback

keto diet and alcohol

trackback

butternut squash keto

trackback

keto friendly bread

trackback

gay and nonbinary dating site https://freegaychatnew.com/

trackback

gay men with kids dating https://gaydatingcanada.com/

trackback

writing an essay intro https://essaywritercentral.com/

trackback

essay writing books https://essaysnet.com/

trackback

narrative essay writing https://essaypoints.com/

trackback

sign up bonus casino https://onlinecasinos4me.com/

trackback

casino deposit bonuses https://casinoonlinek.com/

trackback

mobile gambeling https://casinosonlinex.com/

trackback

online casino no deposit bonus 2021 https://onlinecasinoad.com/

trackback

writing an analytical essay https://student-essay.com/

trackback

what to write college essay about https://essaytodo.com/

trackback

writing descriptive essay https://multiessay.com/

trackback

sex games on google play https://sexgameszone.com/