Życie pod palmami

Choć tytuł mógłby sugerować, że dzisiejszy wpis będzie o urokach życia na emeryturze, wypłacanej hojnie z OFE, to tak oczywiście nie będzie. I to wcale nie dlatego, że OFE zostały rozkradzione przez dwie, teoretycznie przeciwstawne, opcje polityczne, jeszcze zanim zaczęły na dobre cokolwiek wypłacać. Ba… dzisiejszy wpis nie będzie właściwie nawet wpisem. Tym razem zapraszamy do obejrzenia wywiadu, na który zostaliśmy zaproszeni przez Kasię, autorkę bloga:

https://zyciepodpalmami.com/

Na wstępie kilka słów o Kasi – z zawodu jest architektem z zamiłowaniem do psychologii, pasją do podróżowania i języków obcych. Od kilku lat mieszka i pracuje na Karaibach – na jednym z najpiękniejszych na świecie archipelagów – Guadeloupe. Jej strona porusza wiele, bardzo różnorodnych tematów i zachęcamy do jej odwiedzenia. Więcej do przeczytania o Kasi i jej inicjatywie można znaleźć pod adresem:

O mnie

Do wywiadu wydelegowaliśmy naszego “głównego” autora, a co z tego wyszło możecie zobaczyć w zalinkowanym filmie. Tematy, które zostały poruszone, to oczywiście ceny mieszkań i “taniość” kredytu, stopy procentowe, prognozy na przyszłość, a w toku dyskusji rzecz zeszła na nieco bardziej odległe od tematyki mieszkaniowej tematy, jak Turcja, czy Donald Trump.

Jeśli ktoś ma akurat wolną godzinkę z górką, to zapraszamy do obejrzenia.

Podziel się z innymi
  • 7
  •  
  •  
  •  

Dodaj komentarz

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Tomasz_Wielblad
Użytkownik
zastanawiałem się jak was nazwać by was nie obrazić… dla mnie jesteście dziećmi jednej hossy czy jak to tam sobie w domach mówicie bańki… takie duże dzieci które dopiero uczą się świata… i nie jest moim celem was obrazić… to po prostu szczera krytyka… o ile wnioski wyciągane przez was na podstawie hossy która was w jakiś sposób “urodziła” o tyle w szerszej perspektywie niewiele z tego co sami mówicie da się jakoś wpasować w dłuższą historię… a skoro nie to skąd pewność że zadziała w przyszłości? i tak szczerze niewiele mnie od was różni po za tym że jestem… Czytaj więcej »
zeroxx
Użytkownik

@Tomasz_Wielblad Widzę, że posiadanie nieruchomości (nie wiem czy ta inwestycja to za gotówkę czy na kredyt) jest bardziej stresujące niż jej brak.

Tomasz_Wielblad
Użytkownik
@zeroxx bardziej stresujące jest podejmowanie powiedzmy to ważnych decyzji… wielu po prostu paraliżuje branie za nie odpowiedzialności… nie jest to przytyk w twoim kierunku… mam nawet takie osobiste doświadczenia… samo podejmowanie decyzji jest najtrudniejsze… później nawet nieudane inwestycje nie dręczą mnie tak bardzo… no nie wiem może gdyby ta nieudana inwestycja była jedyną? i to taką decydująca o losie człowieka? ale czy to nadal inwestowanie? a może już “kasyno”? pisałem wcześniej o mojej historii… pierwsza nieruchomość na kredyt(dawno spłacony choć ostatnia rata miała być w 2021)… druga za gotówkę a trzecia na kredyt czyli zakredytowana jest ostatnia… wpłata własna 10… Czytaj więcej »
zeroxx
Użytkownik

Czy Polska zbankrutuje podczas kolejnego kryzysu?
https://www.parkiet.com/Gospodarka/309159997-Czy-Polska-zbankrutuje–podczas-kolejnego-kryzysu.html

Będzie jak zwykle, nikt nas nie ostrzegał, banki nas oszukały.

Tomasz_Wielblad
Użytkownik
taka ciekawostka… https://www.bankier.pl/wiadomosc/Deweloperzy-drza-przed-pomyslem-UOKiK-u-Czy-klienci-tez-powinni-7615875.html z tego nasuwa mi się wniosek że problemy ze sprzedażą wynikają wprost z problemów finansowych… wg mnie spadek sprzedaży to wynik upadku getback… spadek był nieduży jak na razie i chyba dotyczył głównie nowych projektów… zobaczymy w kolejnych kwartałach… sytuacja powinna się normować… choć nie wiem gdzie ten dołek wystąpi? w 3 kwartale? hmmm a może na przełomie kwartałów? zobaczymy… i tu ciekawe spostrzeżenie… w wyniku samej likwidacji funduszy powierniczych koszty dewelopera wzrosną o parę procent… zapewne im tańsze mieszkanie tym te procenty wyższe… gdyby wzrosły dodatkowo stopy procentowe to wzrost kosztów byłby na prawdę wysoki nawet… Czytaj więcej »
Mis
Użytkownik
Dlaczego złoto miałoby być idealną walutą? Załóżmy, że masz oszczędności ulokowane w tej postaci. W pewnym momencie ktoś wynajduje prostą metodę syntezy kruścca zwiększając drastycznie podaż i zmniejszając jego realną wartość. Zostajesz z torbami. Wydaje mi się, że nie ma sensu wracać do czasów prymitywnej formy handlu wymiennego, bo w istocie rzeczy to potrzeby wymusiły innowacje, a nie odwrotnie. Giełdy towarów, pieniądza, firm, spekulacje na nieruchomościach to są pożądane elementy rynku, co widać po ich popularności. Tak samo trudno zgodzić się z tym, że inflacja jest zła. Udowodniono, że jest optymalna jej wartość, mieszcząca się w przedziale bodajże 2-3%. Prawdopodobnie… Czytaj więcej »
fromZero
Użytkownik
omfg , ten film to esencja januszoekonomii, jest to przyklad tego czym sie konczy brak pozadnej nauki o rynkach kapitalowych w szkolach liczba obsurdow – wypowiadanych glownie przez pania architekt – gospodarka centralnie sterowana bo mamy RPP i prowadzimy polityke monetarna – nieadekwatne stopy procentowe w stosunku do stanu gospodarki – rzucane kompletnie z kapelusza tezy ze jest zle i wszystko sie wali – niskie stopy procentowe – pani twierdzi ze mamy masowa inflacje – no ja patrze na statystyki to jej nie widac – podaz pieniadze czyli jego kreacja – tutaj seria bajek o tworzeniu pieniadze z powietrza –… Czytaj więcej »
Tomasz_Wielblad
Użytkownik
dzieci jednej hossy… swoje sądy opierają na bezkrytycznej negacji ostatniej hossy… w myśl zasady skoro hossa upadła to poniosła porażkę a skoro tak to krytyka wszystkiego co z nią związane jest zasadne ;) chyba muszą przeżyć kolejne by nabrać do tych swoich niedojrzałych opinii dystansu… na dodatek to młodzi ludzie którzy czują się urażeni gdy podważasz ich “nieomylność” do tego stopnia że traktują taką krytykę jak atak personalny… jest to bardzo częste “zjawisko” prawdopodobnie byłem do nich podobny… może nie identyczny ale zapewne ktoś starszy i mądrzejszy miał ze mnie identyczną uciechę ;) podkreślę jednak że nie myślę o nich… Czytaj więcej »
fromZero
Użytkownik

aj dopiero teraz zobaczylem ze dla obliczenia zysk/strata z 2012 powinno byc
8000 – 6800 / 6800 = czyli 17% zysku a nie 5% ; /

fromZero
Użytkownik
a dla porownania dodajmy inne aktywa w ktore mozna bylo zainwestowac (tutaj juz bez urealniania o inflacje bo mi sie nie chce ) (polska gielda) wig20 2007 – okolo 3500 – becnie 2200 czyli 3500 – 2200 / 3500 = 37% straty złoto 2007 okolo 2000 – becnie 4500 czyli 4500 – 2000/ 200 = 125% zysku !! (niemiecka gielda) dax 2007 okolo 8000 – obecnie 12000 czyli 50% zysku ( w euro) (amerykanska gielda) spx 2007 okolo 1500 obecnie 3000 – czyli 100% zysku (w dolarach) mozna by bylo jeszcze dodac ziemie, ale tutaj nie wiem jakie ceny ;… Czytaj więcej »
Jaja Robie
Użytkownik
W Polsce już jest dobrze. Obywatele mogą się zaakredytować na 9-krotność rocznych zarobków na nieruchomości,podczas gdy za bezpieczny uznaje się 3,5. Płace rosną w tempie zastraszającym, szybciej rosną tylko cenny i dodatki socjalne dla najuboższych. Chociaż nie czekajcie bracia i siostry nawet one nie nadążają za inflacja CPI i nieruchomościami. Ale w zamian cenny paliw się nie zmieniają bo nowe podatki według jaśnie nam panujących nie mają na to wpływu .Nie przyjmiemy ani jednego uchodźcy z puli która narzuciła na UE, ale za to nie ma co się martwić otworzymy drzwi dla dla emigracji Azji Centralnej. No bo powszechnie wiadomo,… Czytaj więcej »