Jednak przewalutowanie!

Stała się rzecz niesłychana – po wielu miesiącach nagłaśniania sprawy przez klientów oraz unikania problemu przez rząd (proponowanie jedynie nic nie wnoszących “sześciopaków” i tym podobnych) zdarzyło się coś nieprawdopodobnego – kredyty we frankach będą mogły być przewalutowane! Są tu oczywiście pewne ograniczenia, ale tempo uchwalenia ustawy oraz jej warunki pokazują, że taka rzecz mogła się dokonać jedynie tuż przed wyborami (dzięki czemu, obok wprowadzenia Mdm na rynku wtórnym, mamy kolejną super-niespodziankę na rynku mieszkaniowym). Podstawowe warunki tego przewalutowania są takie:

  • opcja będzie dostępna dla “właścicieli” mieszkań do 100m2 oraz domów do 150 (ograniczenie nie dotyczy rodzin z 3+ dzieci)
  • możliwe będzie przewalutowanie kredytów z >LTV80% (początkowo miało to być rozłożone w czasie na 3 lata, począwszy od LTV120%), co znacznie przewyższa aktualne średnie LTV takich kredytów (~100%), a wnioski będzie można składać do 2020 roku. Widać z tego, że z rozwiązania ma szansę skorzystać większość “posiadaczy” kredytów walutowych, przede wszystkim frankowych (chyba że Szwajcarzy jednak podniosą do tego czasu stopy procentowe i kredytobiorcy swojej możliwości nie doczekają ;)
  • przewalutowanie ma dotyczyć tylko osób, które posiadają jedno mieszkanie/dom (ewentualnie mają jakieś inne mieszkanie, odziedziczone już po zaciągnięciu kredytu). Chociaż i inwestorzy pewnie znajdą jakiś sposób, żeby jednak “na ten czas” posiadać tylko 1 mieszkanie ;)
  • warunki przewalutowania są zaskakująco korzystne – jest to rozwiązanie nawet lepsze dla kredytobiorców niż to proponowane niedawno przez prezesa KNF. W praktyce kredyt zostanie przeliczony na złotówki po kursie bliskim tego z dnia zaciągnięcia, co wynika z faktu, że 90% różnicy pomiędzy aktualną wysokością zadłużenia a hipotetyczną wysokością zadłużenia “takiego samego kredytu w złotówkach” weźmie na siebie bank, a pozostałe 10% klient będzie spłacał jako kredyt niezabezpieczony z oprocentowaniem zmiennym 1.5% (stopa referencyjna NBP). Straty banków w wyniku tej operacji mają sięgać (wg różnych szacunków) od 15 do nawet 30mld złotych.

Jak powiedziałby Mariusz Max Kolonko… nasza ocena tego jest taka – pomysł, który gdzieś tam przewijał się od dłuższego czasu, został nagle wprowadzony poniekąd ze zdwojoną siłą, bo oznacza praktycznie przewalutowanie po kursie z dnia zaciągnięcia (+10%) i jest dużo bardziej korzystny niż wariant węgierski. Tego nie spodziewali się chyba najstarsi górale ;) Współczynnik LTV, który miał początkowo ograniczać liczbę beneficjentów (120%) został ustalony od razu na poziomie 80%, przez co nawet 2/3 kredytobiorców będzie mogło swój kredyt przewalutować od razu. Takie coś mogło się stać tylko i wyłącznie przed wyborami (zauważmy, że w trakcie prac nad ustawą wprowadzano do niej coraz to bardziej populistyczne zapisy – początkowo ograniczenie na powierzchnię mieszkania było bardziej restrykcyjne, ale przede wszystkim banki miały umarzać 50% różnicy po przewalutowaniu, a nie 90% – w tym ostatnim dopomógł nie kto inny, jak ostatnio bardzo aktywny Leszek M.). Nie dziwią więc poważne spadki kursów właściwie wszystkich banków o poranku – w końcu takim rozwiązaniem pewnie nawet ich zarządy są zaskoczone ;)

Przy tym wszystkim należy zwrócić uwagę na 2 fakty – o ile w poprzednim rozwiązaniu (umorzenie 50%) wcale nie było takie pewne, że klienci rzucą się na to rozwiązanie, bo najczęściej ich rata by wtedy wzrosła, o tyle w tej chwili będzie zupełnie na odwrót. Projektowi w takiej wersji wróżymy spory sukces – jeśli ktoś wziął 100 tys. franków kredytu (po kursie 2 PLN/CHF), w tej chwili jego rata wynosi mniej więcej 1.200 zł. Po przewalutowaniu wg projektu (zakładając niezmienioną marżę) wyniesie około 1000 zł (czyli właściwie tyle samo, co w przypadku odpowiedniego kredytu złotówkowego). W związku z tym przewalutowanie wygląda na bardzo korzystne. Dodatkowo, nie zachodzi natychmiastowa konieczność zwrotu kwoty zaoszczędzonej na spłacaniu przez kilka lat niższych rat niż kredytobiorcy złotówkowi (ta kwota zostanie dodana do “nowego” niezabezpieczonego kredytu). Czyli korzyść jest podwójna – nie dość, że przez 7-8 lat kredytobiorca płacił niższe raty, to teraz, kiedy miałby płacić nieco wyższą niż złotówkowy, będzie jednak płacił taką samą :)

Jak widać, w tym kraju czasem warto podejmować nierozsądne decyzje (a taką zdecydowanie jest kredyt walutowy na 30+ lat, na zmienny procent), bo rząd (oczywiście tylko przed wyborami!) przyjdzie z pomocą. Kto nie ryzykował i wziął kredyt złotówkowy… tego strata! :) Przy okazji, jak widać, nie zostanie wprowadzone jedyne wg nas sprawiedliwe rozwiązanie, czyli pozwolenie na “kulturalne” bankructwo tym, których kredyt znacznie przekracza (dziś powinniśmy raczej napisać już w czasie przeszłym… przekraczał) wartość mieszkania.

Hmm… to może jednak warto teraz “kupić na kredyt” dużo za drogie mieszkanie i czekać po prostu na kolejne wybory? ;)

Podziel się z innymi
  • 44
  •  
  •  
  •  

Dodaj komentarz

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Marian
Użytkownik

No proszę – jest aktywność, jest natychmiastowa reakcja :-) . Pod poprzednim artykułem wkleiłem link do Samcika, a tu widzę, że u Was też jest. Git.

martlub
Użytkownik

” Kredyt zostanie przeliczony na złotówki po kursie z dnia zaciągnięcia”
kto to pisał ??? skad takie informacje? jezeli przejscie z bloga na domene bedzie sie wiazalo z takimi babolami to ja chyba przestaje czytac

wg http://www.polskatimes.pl/artykul/4992426,kredyty-we-frankach-sejm-uchwalil-ustawe-o-warunkach-przewalutowania,id,t.html

“Przewalutowanie kredytu ma następować według kursu ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski w dniu poprzedzającym złożenie wniosku.”

caly artykul do wyrzucenia bo dalsze wywody opieraja sie na tej blednej informacji

Woofer
Użytkownik
Witam wszystkich forumowiczów. Jest to mój pierwszy wpis, choć bloga czytałem od dawna zaś stronę śledzę od początku jej istnienia ;) Chciałem zacząć jakoś lekko, niezobowiązująco, że będzie dobrze, ale się nie da. O ile rozumiem posiłkowanie się przetrawionymi wypowiedziami redaktorów z gazet i portali ws. przewalutowania ale i innych kwestii (to po prostu szybsze i łatwiejsze “źródło” wiedzy), o tyle chciałbym zachęcić wszystkich do głębszej analizy tematu u prawdziwego źródła. Otóż nasz Sejm posiada niezwykle modernistyczne narzędzie komunikacji z obywatelami jakim jest jego strona WWW. Nie trzeba już więc spotykać się z posełem by się dowiedzieć “co tam Panie… Czytaj więcej »
xellos540
Użytkownik

“bowiem ona uderzy w nas wszystkich”

Jak to rozumieć? Jak bank (czyli bank a nie KAŻDY podatnik) pokrywa 90% różnicy, to co w NAS uderzy? Wyższa marża? Niższa zdolność kredytowa? To źle? Bo odniosłem wrażenie, że dla kogoś zbiera na rozsądny wkład własny to niewiele przeszkadza, a być może cena m^2 przez to spadnie (spadek liczby kredytów).

Herubin
Użytkownik

Skarb państwa straci koło 4 mld z powodu nieodprowadzonego CITu, więc każdy podatek zapłaci za to. Gadanie, ze banki poniosą koszta tego to populizm. Do tego jeszcze o 2 mld wartość funduszów OFE spadła, więc jako przyszli emeryci stracimy. No ale podejrzewam, że ten projekt ustawy przez senat nie przejdzie i zostanie wprowadzona ustawa z 50%.

matimateo89
Użytkownik
Te 4 mld które straci skarb państwa z tytułu niezapłaconych podatków pozostanie w portfelach Polaków, co oznacza że na tym zyskamy a nie stracimy. To tak jakbyś pisał że likwidacja podatku dochodowego byłaby dla Polaków niekorzystna, bo przestalibyśmy otrzymywać co roku zwrot nadpłaconego podatku. A zatem koszta faktycznie poniosą banki. One z kolei będą chciały przerzucić koszt na klientów, ale mają ograniczone pole manewru. Żeby odbić sobie stratę kilku mld zł, musieliby wprowadzić opłaty 15 zł za prowadzenie konta, 20 zł za użytkowanie karty (chyba że wyda się co miesiąc 3.000 zł kartą), 8 zł/min za połączenie z infolinią etc.… Czytaj więcej »
bromsky
Użytkownik

Jak rozumiem uderzenie nastąpi w banki, które siłą rzeczy będą zmuszone podnieść ceny nowy kredytów (bo czeka ich spory odpływ kasy do obecnych frankowiczów, zamiast do nowych kredytobiorców). Dla mnie to świetna wiadomość. Dodatkowe ograniczenie akcji kredytowej będzie musiało spowodować spadek cen nieruchomości. Jeszcze lepsze będzie uwolnienie wielu hipotek, które do tej pory blokował kredyt walutowy. Ogólnie rzecz biorąc, dla większości to jest dobra wiadomość.

matimateo89
Użytkownik

No nie wiem… Przewalutowanie spowoduje, że ludzie którzy powinni zbankrutować zostaną wyratowani przez państwo (a raczej: przez banki). A więc nie będzie licytacji komornicznych etc., na które wielu ludzi liczyło, podejrzewam że z prowadzącym bloga na czele. Dziwię się, że akcje KRUK-a nie spadły tak samo szybko jak akcje banków.

bromsky
Użytkownik

Mnie się wydaje, że ludzi którzy dzięki tej ustawie uwolnią się od niezbywalnej hipoteki, będzie znaczni więcej niż potencjalnych bankrutów.

Stanisław Mieszkowski
Użytkownik
Autor bloga dobrze napisał. Owszem, kurs ma być “bieżący”, po czym 90% różnicy pomiędzy kursem “bieżącym”, a kursem z dnia udzielenia kredytu, bierze na siebie bank. “Zgodnie z nowymi przepisami przewalutowanie hipotecznych kredytów walutowych następowałoby po kursie z dnia sporządzenia umowy restrukturyzacyjnej. Polegać ma ono na wyliczeniu różnicy pomiędzy wartością kredytu po przewalutowaniu a kwotą zadłużenia, jaką posiadałby w tym momencie kredytobiorca, gdyby w przeszłości zawarł z bankiem umowę o kredyt w polskich złotych, a nie w walucie obcej. Zgodnie z poprawką Sojuszu bank ma umarzać 9/10 tej kwoty. Jeżeli natomiast różnica byłaby wartością ujemną, to nie podlegałaby umorzeniu, ale… Czytaj więcej »
matimateo89
Użytkownik

Hmm… Mój ojciec ma kredyt frankowy. Z moich szybkich wyliczeń wynika, że aktualna wartość LTV to 70-75%. Smutne jest to, że przed wzięciem kredytu specjalnie sprzedał kilka cennych aktywów, żeby mieć jak największy wkład własny. Teraz okazuje się, że lepszym wyborem było zakredytowanie się “pod korek”, bo rząd pomoże tylko tym którzy byli lekkomyślni.
Ktoś ma jakieś pomysły co zrobić z tym fantem? Spalić garaż, żeby obniżyć wartość nieruchomości? Czekać i mieć nadzieję, że przez najbliższe lata frank się umocni względem złotówki? Przestać spłacać raty, żeby LTV nie spadło jeszcze niżej?

Kamil Haładus
Użytkownik

https://www.youtube.com/watch?v=7vJ6p6g9QEU

tylko dlaczego tak nikulturalnie

posejdon
Użytkownik

Ciekawa informacja. Na AGH w Krakowie zabrakło 1500 studentów czyli 25%. http://wiadomosci.radiozet.pl/Wiadomosci/Kraj/Gdzie-sa-wolne-miejsca-na-studiach-Lista-uczelni-publicznych-00009359?

posejdon
Użytkownik

20% – poprawka, ale to i tak sporo

trackback

herbal viagra

WALCOME

trackback

viagra online prescription free

WALCOME

trackback

cialis generic

WALCOME

trackback

sildenafil citrate

WALCOME

trackback

viagra online

WALCOME

trackback

viagra

WALCOME

trackback

cialis

WALCOME

trackback

generic cialis

WALCOME

trackback

buy viagra

WALCOME

trackback

generic viagra

WALCOME

trackback

levitra 20mg

buy generic levitra levitra online – approval levitra – where to buy levitra

trackback

viagra for sale

20mg generic viagra – viagra dosage when to take usergroups – viagra dosage when to take statistics

trackback

viagra for sale

best viagra – cheap viagra’s – viagra aim address

trackback

cbd oil

cbd oil for pain – best cbd oil for vaping – cbd tablets

trackback

online viagra

cialis samples – cialis pills cheap profile – cialis fiyatA±

trackback

buy cialis

Jednak przewalutowanie! | W domach z betonu

trackback

overnight canadian viagra

Jednak przewalutowanie! | W domach z betonu

trackback

viagra coupons for walmart

WALCOME

trackback

another name for viagra

WALCOME

trackback

is 150 mg viagra safe

is 150 mg viagra safe

trackback

viagra over counter

viagra over counter

trackback

cenforce 100 vs viagra

cenforce 100 vs viagra

trackback

viagra com

viagra com

trackback

buy cialis

buy cialis

trackback

buy levitra online

buy levitra online

trackback

cialis wikipedia

cialis wikipedia

trackback

cialis lowest price

cialis lowest price

trackback

viagra prank

viagra prank

trackback

augmentin is what type of drug

augmentin is what type of drug

trackback

oxytrol cvs

oxytrol cvs

trackback

norvasc tabs

norvasc tabs

trackback

amoxicillin 500mg side effects

amoxicillin 500mg side effects

trackback

can you take abilify at night

can you take abilify at night

trackback

baclofen and diabetes

baclofen and diabetes

trackback

trazadone and carvedilol

trazadone and carvedilol

trackback

long term effects of celebrex

long term effects of celebrex

trackback

levitra for sale

levitra for sale

trackback

liquid viagra

liquid viagra

trackback

when to take viagra

when to take viagra

trackback

us patent expiration cialis 2017

us patent expiration cialis 2017

trackback

fish antibiotics amoxicillin 500mg

fish antibiotics amoxicillin 500mg

trackback

azithromycin dose

azithromycin dose

trackback

celebrex and nyquil

celebrex and nyquil

trackback

ic cephalexin side effects

ic cephalexin side effects

trackback

cymbalta versus lyrica

cymbalta versus lyrica

trackback

amoxicillin powder

amoxicillin powder

trackback

azithromycin wiki

azithromycin wiki

trackback

celebrex with gabapentin

celebrex with gabapentin

trackback

tooth infection cephalexin dosage

tooth infection cephalexin dosage

trackback

duloxetine generic 10 mg

duloxetine generic 10 mg

trackback

free christian dating sites reviews

trackback

tinder dating site free

trackback

best dating sites that are free

trackback

saudi arabia dating site free

trackback

free online dating au

trackback

estonia dating free

trackback

free dating full access

trackback

free online dating sites no fees

trackback

free dating site for ugly people

trackback

mingle2 free online dating

trackback

free senior dating websites

trackback

100 free dating sites in nigeria

trackback

completly free dating

trackback

keto diet not healthy

trackback

how many carbs in a keto diet

trackback

keto apple pie

trackback

latest hydroxychloroquine results

data motor neuron relax

trackback

vietnam and hydroxychloroquine

style combined hormone therapy court

trackback

hydroxychloroquine 200 mg tablet

apply nephropathy sample

trackback

stromectol otc

company prediabetes despite

trackback

priligy medicine in india

girlfriend harm reduction therapy market

trackback

dating site for gay https://gaychatgay.com/

trackback

is bumble good for gay dating https://freegaychatnew.com/

trackback

stromectol 6mg buy online uk

network lyme disease wall

trackback

sildenafil generic

WALCOME

trackback

cialis france

WALCOME

trackback

viagra online canada

WALCOME

trackback

her gay dating 2021 statistics https://datinggayservices.com/

trackback

ivermecta clav 875 uses

circle prostaglandins attract

trackback

buy viagra online cheapest

WALCOME

trackback

viagra price

WALCOME

trackback

viagra alternatives

WALCOME

trackback

buy sildenafil

WALCOME

trackback

where to buy cialis in stores

WALCOME

trackback

cialis discount

WALCOME

trackback

buy cialis online cheap

WALCOME

trackback

plaquenil for otitis media

patient alendronate come

trackback

buy Brand prednisone online

but immunoglobulin e storage

trackback

viagra online pharmacy

WALCOME

trackback

sildenafil 100mg

WALCOME

trackback

can you buy sildenafil over the counter

WALCOME

trackback

analytical essay writing https://essaywritercentral.com/

trackback

writing an essay for college https://essayghostwriter.com/

trackback

cheapest viagra online

WALCOME

trackback

pills like cialis

WALCOME

trackback

ivermectin package insert

rough cerebellum anniversary

trackback

cheap sildenafil 20 mg

WALCOME

trackback

amosterra stromectol

club periodization aids

trackback

ivermectinsales

stuff beta carotene president

trackback

how much is the viagra pill

WALCOME

trackback

cheap stromectol for sale

shadow thyroidectomy custom

trackback

viagra 2010

WALCOME

trackback

how to get cialis cheaper

WALCOME

trackback

viagra tablet 100 mg online

WALCOME

trackback

female viagra where to get it

WALCOME

trackback

i can t write essays https://essaypoints.com/

trackback

the write stuff thinking through essays https://essaytag.com/

trackback

write and essay https://essaysnet.com/

trackback

female take viagra

WALCOME

trackback

cialis dosage

WALCOME

trackback

buy viagra pfizer

WALCOME

trackback

size of viagra pills

WALCOME

trackback

best online casino reviews https://online2casino.com/

trackback

sildenafil

WALCOME

trackback

no deposit casino online https://onlinecasinos4me.com/

trackback

online us casinos https://casinoonlinet.com/

trackback

online casino best welcome bonus https://onlinecasinoad.com/

trackback

casinos online real money no deposit https://casinosonlinex.com/

trackback

writing analytical essay https://dollaressays.com/

trackback

writing narrative essays https://student-essay.com/

trackback

what to write an essay on https://essaytodo.com/

trackback

viagra without a doctor prescription

WALCOME

trackback

genuine viagra without a doctor prescription

WALCOME

trackback

lady viagra doctor

WALCOME

trackback

viagra wirkung

WALCOME

trackback

viagra pour homme

WALCOME

trackback

levitra

WALCOME

trackback

pfizer viagra price

WALCOME

trackback

doctor x viagra

WALCOME

trackback

natural alternatives to viagra

WALCOME

trackback

viagra triangle chicago

WALCOME

trackback

viagra substitute over counter

shout parathyroid glands participate

trackback

browser sex games https://cybersexgames.net/

trackback

games with sex in it https://sexgameszone.com/

trackback

levitra vs viagra

WALCOME

trackback

viagra cheap online

WALCOME

trackback

price for viagra

WALCOME

trackback

sildenafil prices

WALCOME

trackback

viagra over the counter

WALCOME

trackback

sildenafil teva

WALCOME

trackback

pfizer viagra

WALCOME

trackback

roman sildenafil

WALCOME

trackback

2deputation

trackback

best website for senior gay dating https://gaypridee.com

trackback

adam4adamn gay dating https://gayprideusa.com

trackback

the face of anti-gay trump dating website is a convicted pedophile https://speedgaydate.com

trackback

2bathrooms

trackback

viagra for sale

WALCOME

trackback

dating gay sadists https://gaypridee.com/

trackback

gay live chat rochester video https://gaytgpost.com/

trackback

best free gay chat for curious https://gay-buddies.com/

trackback

walmart cialis

WALCOME

trackback

gay dating dallas texas https://speedgaydate.com/