Makia

Forum Replies Created

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 18 total)
 • Author
  Posts
 • in reply to: Aktualności i newsy #31434

  Makia
  Participant

  Zawsze jest o czym pisać jeśli się chce znaleźć temat. Pytanie kto jeszcze będzie tu zaglądał, bo niestety po tych szczątkach dyskusji widać, że zostało bardzo wąskie grono osób najbardziej zdeterminowanych (znudzonych?).

  Ja raczej pas.

  0
 • in reply to: Aktualności i newsy #31433

  Makia
  Participant

  Zawsze jest o czym pisać jeśli się chce znaleźć temat. Pytanie kto jeszcze będzie tu zaglądał, bo niestety po tych szczątkach dyskusji widać, że zostało bardzo wąskie grono osób najbardziej zdeterminowanych (nudzonych?).

  Ja raczej pas.

  0
 • in reply to: Aktualności i newsy #31429

  Makia
  Participant

  Niestety blog ma to do siebie, że jego prowadzenie wymaga regularności. A tutaj hula wiatr jak po osiedlach w byłym NRD przed zasiedleniem ich przez polskich tubylców.

  Szkoda!

  0

 • Makia
  Participant

  OK, teraz rozumiem o co Ci chodziło. W takim razie tym bardziej nie przemawia to na rzecz rynku wtórnego z poprzedniego millenium. Tym bardziej, że rosną opłaty za użytkowanie wieczyste gruntów (trzeba jakoś finansować szaleństwa władzy lokalnej).
  Niedługo może okazać się, że odczujesz różnicę w opłatach na niekorzyść nieruchomości spółdzielczej:

  http://biznes.onet.pl/podatki/wiadomosci/podwyzka-oplat-za-uzytkowanie-wieczyste/lv3wkn

  W związku z powyższym potencjalna ‘baza’ akceptowalnych mieszkań ostro topnieje.

  0

 • Makia
  Participant

  Niestety tu mówię o starym bloku i wysokich w nim opłatach spółdzielczych – kamienica z lat 50-tych bez parkingu z wątpliwym sąsiedztwem na Marymoncie. Zwykła kamienica przy ulicy, nie jakieś wydzielone strzeżone osiedle. Oczywiście można jeszcze zrozumieć, jeśli wysokie opłaty przekładają się na wysoki komfort życia w danym miejscu. Gorzej jeśli opłaty są horrendalnie wysokie w starych blokach i o pozytywnej korelacji opłata-komfort nie ma mowy.

  0

 • Makia
  Participant

  Niestety większość osób, nawet samych właścicieli mieszkań, nie rozróżnia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu od pełnej własności. Ludziom wydaje się, że sprzedają swoje mieszkanie i tyle. Ja osobiście zwracam na to uwagę i jeśli miałabym kupić, to mieszkanie będące pełną własnością, najlepiej razem z własnością do części gruntu, na której znajduje się nieruchomość.

  1. Na nieruchomości ze spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu nie da się ustanowić umowy dożywocia. Sama zetknęłam się z takim przypadkiem. Starsza pani niestety nie rozumie, czym się różni jedno od drugiego, bo przecież mieszkanie jest jej i już. Przecież ona w nim realnie mieszka i może je sprzedać, jest KW. Czasami dopiero na stare lata możemy być bardzo zdziwieni, dlaczego to co mamy nie jest wcale tym, czym było w naszej świadomości. Niestety niewiedza kosztuje drogo.

  2. czynsze do spółdzielni, jak pewnie sami widzicie po ogłoszeniach, są bardzo wysokie. Do mieszkania naszego właściciela rok rocznie przychodzi ponaglenie o uiszczenie opłaty za zarząd spółdzielni w wysokości ok 3 tys. rocznie. Nie liczę już samego czynszu. Co więcej, zgodnie z przewidywaniami, rosną opłaty za użytkowanie wieczyste gruntów ze względu na zadłużenie gmin.

  http://biznes.onet.pl/podatki/wiadomosci/podwyzka-oplat-za-uzytkowanie-wieczyste/lv3wkn

  0
 • in reply to: Aktualności i newsy #31184

  Makia
  Participant

  Warto chyba tego pilnować. Zobaczymy jakie wyniki. Sprawdzanie żywotności domów z wielkiej płyty:

  http://wpolityce.pl/spoleczenstwo/282423-wielka-plyta-do-kontroli-budynki-beda-przeswietlane-od-zewnatrz-informuje-wiceminister-infrastruktury-i-budownictwa

  Ciekawe jak dalej będzie z Dolcan SA. Czy będzie wyprzedaż i zwalenie cen?

  http://forsal.pl/artykuly/923130,upadek-sk-bank-problemy-finansowe-dolcan.html

  0
 • in reply to: Aktualności i newsy #31183

  Makia
  Participant

  Wiecie już że mennicę wyburzają? Dziury w ziemi jeszcze brak, ale sprzedaż mieszkań już ruszyła! :)

  http://www.mennicadeweloper.pl/

  Szkoda tylko że cen nie podają, widocznie nie są zachęcające! :)

  0
 • in reply to: Czy stopy procentowe wzrosną? #31108

  Makia
  Participant

  Cześć,
  Są też świeższe artykuły w sieci na ten temat po podwyżce stóp w USA, może wkleiłam niefortunny link ale długo w sieci nie trzeba szukać.

  http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,19351250,rpp-do-wymiany-stopy-procentowe-moga-spasc-deflacja-trzyma.html?disableRedirects=true

  Ale takie wypowiedzi słyszałam w telewizorni ze strony polityków PIS już po podniesieniu stóp w USA.

  0
 • in reply to: Czy stopy procentowe wzrosną? #31106

  Makia
  Participant

  Cześć!
  Słyszałam ostatnio opinię, że mimo symbolicznego podniesienia stóp przez Amerykanów polskie stopy zostaną obniżone. Politycy partii rządzącej wypowiedzieli się, że stopy procentowe na Zielonej Wyspie są za wysokie (najwyższe w Europie). Tu przykładowy artykuł:

  http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/902176,rozwoj-gospodarczy-pis-obnizenie-stop-procentowych.html

  Co o tym sądzicie?

  0
 • in reply to: Podatek katastralny #30877

  Makia
  Participant

  Cześć,
  Chciałam poruszyć temat nie tak katastru, jak zawualowanego katastru. Właśnie przyszłam do domu i włączyłam do obiadu tvp.info. Traf chciał że natrafiłam na program “To jest temat”, w którym była mowa o tzw. opłacie adiacenckiej.. Kto nie słyszał, zapraszam tutaj: https://pl.wikipedia.org/wiki/Op%C5%82ata_adiacencka

  I co Wy na to? Ludzie, których dotknęła macka skarbówki, zostali obarczeni 50% opłatą od wzrostu ceny nieruchomości. Powód? Zainstalowanie kanalizacji przez gminę. To mi w XXI wieku “śmmierdzi” podatkiem od luksusu!

  Waszym zdaniem warto się dorabiać w tym kraju? Tutaj podaję link co prawda nie do tego reportażu, ale podobny przypadek (tym razem nie kanalizacja a podział nieruchomości)

  http://katowice.tvp.pl/21560359/oplata-adiacencka-drakonska-danina

  0
 • in reply to: Hyde Park #30832

  Makia
  Participant

  Niestety widzę że grzybiarzy brak w naszym gronie. Wszyscy pewnie czytają nowe raporty NBP i uzupełniają wiedzę z zakresu ekonomii, hehehe :D

  0
 • in reply to: Mieszkanie na swoim #30725

  Makia
  Participant

  Warszawa Kobielska (przy Rondzie Wiatraczna) 2013 r – 60 m dwa pokoje z dużą kuchnią i jadalnią 1000zł + 600 zł = 1600 zł za całość z wliczoną zaliczką na wodę.

  Metro Marymont, Żoliborz 2014/2015 – 55 metrów, 2 oddzielne pokoje z dużą kuchnią, piwnicą i balkonem – 1100 zł + 700 zł = 1800 zł za całość. Miejsca parkingowe naziemne (dużo miejsca do parkowania)

  Oba mieszkania w stanie db+

  0
 • in reply to: Czy sprzedaż się poprawi? #30717

  Makia
  Participant

  Cześć Sławek,
  Zauważyłam dokładnie taki sam kartel w swoim mieście – w Ełku (Warmińsko-Mazurskie, miasto ok. 60 tys. mieszkańców). Byłam tam przez tydzień w czasie urlopu, w końcu jeziorko i błogi spokój. Rzeczywiście ostatnimi czasy ceny mieszkań zaczęły się normalizować i można je było nawet nazwać przystępnymi jak sprzed 2008 roku. Mnóstwo ludzi wyjechało do większych miast i za granicę, w każdym bloku jest kilka mieszkań na sprzedaż. A tu proszę – nagle ceny z kosmosu wywindowane w górę. Rynek opanował jeden duży pośrednik – WGN nieruchomości. Ceny na tablicach ogłoszeń dochodzą do Warszawskich – mieszkania ok 50-60 m za 300 tys złotych! Pomyślałam, że może w sezonie turystycznym szukają jeleni z Warszawy, ale z tego co piszesz jeśli w innych miastach są podobne sytuacje, to jest to szerzej zakrojona intryga.

  Pozdrawiam!

  0
 • in reply to: Mieszkanie na swoim #30652

  Makia
  Participant

  Cześć,
  radio loggia, trochę to zabrzmiało tak jakbyśmy Cię skrytykowali, a chodziło o odniesienie się do ogółu. Tak czy siak sytuacja na dany moment jest taka, że w sumie nie wiadomo co robić, bo docierają do nas sprzeczne informacje. Mądrym za to można być po szkodzie :].

  Dziś w pracy wpadł mi w łapy Newsweek. Wyobraźcie sobie moje zdziwienie, jak zobaczyłam tam ten artykuł:

  http://www.newsweek.pl/reporter-i-fotograf-filip-springer-opowiada-o-swojej-najnowszej-ksiazce-13-pieter-,artykuly,368271,1,z.html

  Tu na razie tylko fragment, ale może ktoś z Was ma dostęp do pełnej wersji papierowej lub elektronicznej :)

  0
Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 18 total)