Jak sprawdzić kupowane mieszkanie?

Home Forums Porady Jak sprawdzić kupowane mieszkanie?

This topic contains 0 replies, has 1 voice, and was last updated by  Zephod 4 months, 2 weeks ago.

• Author

Zephod
    Participant

Witam, Mam zamiar kupić spółdzielcze mieszkanie własnościowe. Proszę o rady jak/co sprawdzić przed transakcją. Na razie wiem, że:

1. Grunt ma księgę wieczystą i jest w użytkowaniu wieczystym, w księdze nie ma żadnych niepokojących wpisów, ale czy to wystarczy? A co jak pojawią się np. jakieś roszczenia do gruntu, spadkobiercy itp.?
    2. Mieszkanie ma księgę wieczystą i tam też nie widać nic niepokojącego?
    3. Spółdzielnia jest mała, jak sprawdzić że nie ma długów i czy nie bankrutuje (i czy mi czymś grozi, gdyby miała)?
    4. Jak sprawdzić stan budynku, czy nie ma żadnych wad technicznych, czy wystarczy oświadczenie ze spółdzielni?
    5. Sprzedający twierdzi, że wszystkie opłaty (w tym użytkowanie gruntu i podatki) uiszcza spółdzielni. Czy wystarczy mi zaświadczenie ze spółdzielni że z niczym nie zalega? Co jeszcze powinienem sprawdzić. Na ile takiemu zaświadczeniu można ufać?
    6. Do mieszkania jest przypisana piwnica i garaż, ale nie ma ich w księdze wieczystej. To jest jakiś przydział spółdzielni. Co to tak naprawdę znaczy? Czy ktoś mi może taki przydział kiedyś odebrać (np. spółdzielnia lub ktoś inny jak spółdzielnia zbankrutuje)? Czy muszę stać się członkiem spółdzielni żeby ich nie stracić?
    7. Co jeszcze powinienem sprawdzić (poza tym, że nikt nie jest zameldowany)?
    8. Jakie są wady zakupu mieszkania spółdzielczego. Widziałem wiele dyskusji na temat opłat, ale tu te opłaty są na akceptowalnym poziomie. Widziałem też w drugim wątku, że nie da się ustanowić umowy dożywocia. Czy jeszcze coś warto wiedzieć?

Z góry dziękuję za wszelkie rady i wyjaśnienia.

• This topic was modified 4 months, 2 weeks ago by  Zephod.
    0

You must be logged in to reply to this topic.